fbpx

Recenzia: Outdoorový telefón Evolveo StrongPhone Accu

V Podunajskej nížine panuje neznesiteľná horúčava, na stromoch sa ani lístok nepohne. Katka práve beží svoj posledný úsek na štafetovom Behu od Tatier k Dunaju a výdatne znižuje svoju telesnú teplotu oblievaním sa vodou z fľaše, ktorú jej zase zvyšok tímu výdatne dopĺňa. Nasledovné riadky však budú mať s týmito udalosťami len málo spoločného – akurát to, že Katkin starý telefón vo vrecku si následkom neustáleho polievania povedal, že na to už nemá nervy a odporúčal sa do telefonického nebíčka.

Evolveo StrongPhone Accu

Keďže aj na mojom aktuálnom telefóne už začínal kvitnúť fialový kvet na displeji a tlačítka aj napriek vytrvalému čisteniu kontaktov prestávali tlačítkovať, padlo rozhodnutie zaobstarať si pre oboch nové zariadenia. Po rýchlom prieskume trhu padol výber na českú značku Evolveo a jej model zodolneného telefónu StrongPhone Accu [stránka výrobcu].

Evolveo StrongPhone Accu

V prvom rade musím zdôrazniť, že sme hľadali odolný tlačítkový telefón, ktorý bude vedieť telefonovať a posielať SMS – o nejaké smartfóny s milión funkciami sme nemali záujem. Prvým pozitívom bola cena – tieto telefóny sa dali v čase, keď sme ich kupovali, zohnať v cene 65 – 75 eur. Porovnateľné modely od iných výrobcov boli Caterpillar CAT B100 (okolo 125 eur), výrobky od Sonim (> 200 eur) a Samsung Xcover 550 (okolo 90 eur). Ďalším zaujímavým parametrom bola kapacita batérie – 3600 mAh (bežné hodnoty sú 800 – 1200 mAh). A kvôli nejakej odlepenej nálepke na jednom z balení sa nám podarilo jeden kus zohnať o asi 10 eur lacnejšie.

Do 48 hodín od objednania sme ich už mali doma. Prvý dojem po vybalení bol, že telefón je veľký. Asi ako krava. A masívny. Tučný. Ale nie, to len na dnešné pomery – je len o pár mm väčší ako legendárna 3310. Aj keď – Katkina mama na ne povedala niečo ako: „To dúfam vrátite, je to strašné.“ 😀 Po pár týždňoch používania mi však už iné telefóny pripadali subtílne. 😀 Nemám problém ho zmestiť tam, kde som mával predošlý telefón – do bežipásov Deuter Pulse EXP 4 či Ferrino X-Hyper, do batoha Kalenji. Hmotnosť 173 g je však už cítiť, predsa len väčšinu vnútrajška zaberá batéria. Preto si ho Katka nebráva so sebou, keď ide na kratšie behy „okolo domu“ – lebo by jej spadli gate. 😀

Outdoorový telefón Evolveo StrongPhone Accu
Pre lepšiu predstavu veľkosti

Evolveo StrongPhone Accu vo vrecku Deuter Pulse EXP Four

Evolveo StrongPhone Accu vo vrecku Ferrino X-hyper

Nabíjanie a kapacita akumulátora

Ďalším miernym zaskočením bola doba plného nabíjania – cca 6 – 7 hodín. Teda pri znalosti nabíjacieho prúdu a kapacity akumulátora to prekvapenie nie je, ale jednoducho s tým treba počítať. Dobrou správou však je, že tento úkon budete robiť raz za mesiac. Alebo aj dva. 😀 Naozaj. 😀 Od prvého nabitia vydržali vyše 2 mesiace. Je síce pravda, že my dvaja s telefonovaním a SMSkovaním rekord netrhneme a na noc telefóny vypíname, ale myslím, že skôr ako za mesiac ich nevybijete ani pri intenzívnejšom používaní. Výrobca udáva cca 1200 hodín pohotovostného režimu. V balení s telefónom je AccuUSB adaptér, ktorý umožňuje dobíjanie iných zariadení cez štandardné USB – to sme zatiaľ nevyužili, lebo by bolo treba nosiť adaptér so sebou. 🙂 Ale určite sa to hodí kdesi mimo civilizácie.

Evolveo StrongPhone Accu

Odolnosť a manipulácia

Telefón disponuje odolnosťou podľa normy IP67 (ochrana proti prachu úplne, ochrana proti vode pri ponorení na 30 minút do hĺbky 1 m). USB vstup a priestor pre SIM kartu sú prekryté krytkami s tesnením, otvory skrutiek sú zaštopľované gumenými vecičkami. Reproduktor a mikrofón majú tiež kryty. Telefón sa mi nie raz spotil vo vrecku, svietil som s ním na kraby v mori s ponorením pod hladinu – v pohode to zvládol.

Evolveo StrongPhone Accu ponorený

Evolveo StrongPhone Accu ponorený
Aj utopenie kvôli fotke prežil 🙂

Vynikajúca fičúra je led baterka s hardwérovým tlačítkom – dá sa ľahko nahmatať na obvode a zasvietiť bez ohľadu na to, či je telefón zapnutý. Intenzita síce neoslní, ale na bežné posvietenie je veľmi praktická. Celý obvod telefónu je potiahnutý zdrsnenou gumou, ktorá sa dobre drží v ruke a chráni pred nárazmi. Hádzať a sadať si na StrongPhone som ešte neskúšal (ani kvôli recenzii nebudem), takže neviem naisto povedať, že to vydrží, ale vyzerá, že áno. 😀 Tlačítka sú malé, ale s medzerami medzi sebou, takže nemám problém do nich ťukať ani skrehnutými rukami či v tenších rukaviciach. Viem si ale predstaviť, že s hrubšími prstami či v hrubých rukaviciach by to mohol byť problém.

LED svetlo na Evolveo StrongPhone Accu
LED svetlo …
Hardvérové tlačítko LED svetla Evolveo StrongPhone Accu
… s hardvérovým tlačítkom

Dodatočná funkcionalita

Funkcionalita je v podstate základná – vie to telefonovať, posielať SMS-ky. Foťák s rozlíšením 1280×960 sa dá použiť maximálne tak na odfotenie časov odchodov autobusov zo zastávky. MP3 prehrávač s kapacitou 7 GB, rádio, budík, stopky, kalendár … Nič speciálne, žiadne GPS ani WiFi, internet maximálne cez GRPS. Je to jednoducho telefón, čo dlho vydrží, nerozbije sa a nezmokne, nič viac. Mňa osobne potešilo, že budík zazvoní aj z vypnutého telefónu a svojou hlasitosťou zobudí aj mŕtveho. Podobne aj zvonenie je počuť cez dvoje zavretých dverí do druhej miestnosti. To poteší najmä v outdoorových podmienkach (hlavne keď máte so sebou na túre dvojo zavretých dverí a druhú miestnosť :D). Čo však zamrzí je následná hlasitosť hovoru samotného – cez predný štandardný reproduktor nie je dobre počuť už pri bežnom hluku na ulici (aj na max. hlasitosti), pri prepnutí na handsfree (a teda zadný reproduktor, cez ktorý ide aj zvonenie) je to o čosi lepšie, ale intenzitu zvonenia to nedosahuje. Je to škoda, lebo potenciál tam je. Jas displeja pri ostrom slnku som nikdy nejako neskúmal – asi to bude tým, že vzhľadom na funkcionalitu zariadenia potrebujem akurát pozrieť kto volá (resp. komu volám) a na hodiny. Na to bol jas vždy dostatočný.

Outdoorový telefón Evolveo StrongPhone Accu

Výhody:

  • cena (cca 70 eur)
  • výdrž batérie (podľa intenzity používania aj 1 – 2 mesiace)
  • hardvérové tlačidlo led baterky
  • odolnosť voči vode, nárazom a prachu
  • funkcia PowerBank pre nabíjanie iných zariadení

Nevýhody:

  • hmotnosť (173 g)
  • veľkosť? (záleží od preferencií)
  • nízka hlasitosť hovoru
  • absencia pokročilejších funkcií (GPS, WiFi, browser …)

Zhrnutie

Evolveo StrongPhone Accu je dobrý a pomerne lacný odolný telefón. Ak hľadáte niečo, čo s Vami prežije dlhé projekty v horách, turistiku či behy a stačí Vám sem-tam niekam zavolať či poslať SMS, určite môžete zvážiť aj tento model.

Outdoorový telefón Evolveo StrongPhone Accu

Logo Petrík@janurky.sk

Komantáre

komentárov