fbpx

Bežecký trailový batoh Kalenji – veľa muziky za málo peňazí

Outdoor recenzia:

Bežecký batoh Kalenji

trailový batoh KalenjiPo neveľkom úspechu batohov Crivit sme sa s Katkou začali obzerať po niečom, v čom by sa dali niesť veci na dlhších behoch s kapacitou väčšou ako naše Deuter Pulse EXP 4. Do oka nám padla značka Kalenji a jej batohy – a ako na zavolanie Tyger akurát riešil objednávky práve od nich, tak sme sa tak trochu privtreli. 🙂 Po menších komplikáciách sa jeden z batohov podarilo dopraviť ku nám cez Tygra, druhý sme dostali z Prahy na Slovensko s medzipristátím v Brne.

Jeden z hlavných parametrov, ktorý nás oslovil, bola cena. Značka Kalenji ponúka množstvo bežeckých produktov, ktoré vyzerajú veľmi profesionálne, ale ich ceny sú skôr rekreačné. Bežecké doplnky si môžete pozrieť napríklad tu. Tento batoh/vestu sme objednali z českého Decathlonu za cenu 779 KČ, asi 28 EUR/kus. Pritom ceny podobných výrobkov od Salomonu či Ultimate Direction sa pohybujú bežne aj cez 100 eur. Tie sú kvalitatívne na tom síce ešte lepšie, ale to už záleží – čo človek skutočne potrebuje a využije.

Decathlon zatiaľ nedoručuje na Slovensko, preto bola doprava, spomínaná v úvode, taká kostrbatá. V budúcnosti (myslím, že koncom leta 2015) však chcú svoj e-shop rozšíriť aj k nám. Na slovenských stránkach neboli batohy v čase, keď sme ich objednávali, dostupné.

Konštrukcia a priestory

Chrbtová časť má objem 9 – 14 litrov, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá. Vnútrajšok je rozdelený na priestor pre hydropak (ktorý je súčasťou a v cene) a hlavnú priehradku. Do oboch priestorov sa pristupuje z vrchu, kde sa nachádza aj malé vrecko na zips – priestor pre telefón či peniaze. Celý hlavný priestor je možné podľa potreby zväčšovať/zmenšovať pomocou zipsu a doťahovacích gumičiek. Z vonku je ešte jedno elastické vrecko.

Hlavný priestor skomprimovaný zipsom ...
Hlavný priestor skomprimovaný zipsom …
trailový batoh kalenji
… a roztiahnutý (nášivka je samozrejme už môj upgrade :))
Prístup do hlavného priestoru - je vidieť vrecko na telefón/peniaze a úchytku na hydropak. Otvor je pomerne malý, takže vyberanie a vkladanie väčších vecí (ako našej zrkadlovky) chce trochu cviku.
Prístup do hlavného priestoru – je vidieť vrecko na telefón/peniaze a úchytku na hydropak. Otvor je pomerne malý, takže vyberanie a vkladanie väčších vecí (ako našej zrkadlovky) chce trochu cviku.
Elastické vrecko na povrchu - napríklad na odloženie mokrých vecí, naľavo sú gumičky na uchytenie palíc
Elastické vrecko na povrchu – napríklad na odloženie mokrých vecí, naľavo sú gumičky na uchytenie palíc
Hydrovak s objemom cca 2 litre, dodávaný s batohmi v cene
Hydrovak s objemom cca 2 litre, dodávaný s batohmi v cene

Na batohoch sú k dispozícii aj gumičky na upnutie palíc. V mieste, kde sa hlavné popruhy upínajú k telu, sú malé vrecká na zips – s trochou mojej akrobacie sa do nich dá dostať aj za jazdy, Katka zvláda aj bez nej. 😀 Zmestia sa tam napríklad menšie telefóny, gely alebo tyčinky či vreckovky. Spredu sú na popruhoch 2 priestory na uloženie fľaší s vodou. Zmestia sa tam aj pollitrovky, tie však už potom pri behu dosť nadskakujú. Kalenji ponúka 260 ml ploché fľašky, ktoré tam pasujú ako riť na šerbeľ – tie však už treba dokúpiť samostatne.

Vrecká na fľaše
Vrecká na fľaše
260 ml fľaše Kalenji (nie sú v cene batohov)
260 ml fľaše Kalenji (nie sú v cene batohov)
trailový batoh kalenji a píva čo sa zmestia do neho
Takéto niečo tam asi nosiť bude málokto, ale vojde to tam

Použité materiály vyzerajú kvalitne, na spracovaní poznať drobné nedokonalosti v podobe niekoľkých uvoľnených nitiek a niektorých nie úplne dokonale spracovaných švov, ale nič závažné. Celkový dojem z tohto pohľadu je veľmi dobrý. Opotrebovanie uvidíme až časom …

Trailový batoh, nosenie a komfort

Hneď prvá možnosť ich vyskúšania v nasadení bol zhodou okolností jeden z najťažších pretekov našej tohtoročnej sezóny – Malofatranská päťdesiatka. Musím povedať, že batohy dopadli na výbornú. Aj napriek dlhým hodinám natriasania sa nespôsobili žiadne odreniny či otlačené ramená – a to pri naplnení zásob vody na občerstvovačkách mohli vážiť aj 3-4 kg.

Mne dĺžka hlavných popruhov úplne vyhovuje, viem si ich dotiahnuť tak, aby batoh na chrbte dobre sedel. Katka však po MF50 hovorila, že by potrebovala ešte trochu kratšie. Tak som jej ich poupravil – prešil som ich spodný úchyt nižšie. Teraz si ich už aj ona dokáže správne nastaviť.

Dole je môj batoh s originálnou konštrukciou popruhov, hore Katkin s popruhom prešitým kvôli skráteniu
Dole je môj batoh s originálnou konštrukciou popruhov, hore Katkin s popruhom prešitým kvôli skráteniu

Hrudné popruhy sú vyriešené veľmi šikovne, pomocou háčikov sa dajú ukotviť do piatich polôh na hlavných popruhoch – takže aj do kríža či asymetricky ak by niekto chcel. Akurát ich doťahovanie a rozopínanie bolo v origináli riešené divne – pre odopnutie sa museli uvoľniť háčiky a doťahovanie bolo za jazdy veľmi náročné, ba až nemožné. Už pri prvom pohľade mi bolo jasné, že takto to nebude dobre. Po obehnutí niekoľkých galantérií sa mi podarilo zohnať plastové klipsy správnej šírky a teraz už sa popruhy dajú rozopínať a doťahovať tak, ako sme zvyknutí.

trailový batoh kalenji a jeho popruhy
Hrudné popruhy v origináli – naše som bohužiaľ zabudol odfotiť, tu to veľmi nevidno
Foto: http://www.decathlon.cz/
No a hrudné popruhy po mojej úprave
No a hrudné popruhy po mojej úprave

tyger13

A takto batohy vyzerajú na človeku - konkrétne na najkrajšom škriatkovskom modelovi celej Stredozeme - mne
A takto batohy vyzerajú na človeku – konkrétne na najkrajšom škriatkovskom modelovi celej Stredozeme – mne

Verdikt

Na bežecký trailový batoh Kalenji zatiaľ nemôžeme povedať krivého slova, je to určite rozumná investícia pre každého, kto to s behom na dlhé vzdialenosti myslí vážne. Pomer ceny a kvality je veľmi priaznivý, batohy sú pohodlné a praktické. Určite si s nimi užijeme kopu pekných kilometrov..

Petrík

Origosh recenziu máme z Petríkovej stránky na linku pod textom, chápete Petrík fiči s nami :).
Kalenji batoh, veľa muziky za málo peňazí

Komantáre

komentárov