fbpx

Prvé dojmy: karimatka Therm-a-rest Z Lite

Therm-a-rest Z Lite

Pred začiatkom nášho Projektu Širák, po nie veľmi dobrých skúsenostiach so samonafukovacími karimatkami Open air bolo potrebné zaobstarať niečo nové pod seba. Po prieskume dostupných značiek a modelov nám padol do oka Therm-a-rest Z Lite. Popis na webe vyzeral sľubne, ale chcel som si ich pred kúpou aj naživo ohmatať. Vybrali sme sa preto do predajne v Ružomberku, kde ich práve mali na sklade. Ohmatanie dopadlo dobre a z predajne sme si odniesli dva kusy.

Therm-a-rest Z Lite

Čo hovorí výrobca?

Podľa slov na jeho stránke: „Pretrvávajúci favorit ultraľahkej elity, Z Lite sú naše najľahšie a najkompatnejšie ‚closed-cell‘ karimatky. Obidve, Z Lite SOL aj Original majú kompaktný harmonikovitý tvar a teplo zachytávajúce jamky. Z Lite SOL pridáva ThermaCapture™ plášť, ktorý pomáha zachytiť vyžarované teplo, zvyšujúc celkový tepelný odpor o 20%. Proprietárne peny sú na vrchu mäkkšie kvôli komfortu a tvrdšie zo spodku kvôli výdrži. Kamkoľvek mierite, Z Lite je správna voľba pre ultraľahké teplo, výdrž a komfort.“

    Technické parametre:

  • Hmotnosť: 410 g
  • Rozmery (rozbalená): 51 x 183 cm
  • Rozmery (zbalená): 51 x 13 x 14 cm
  • Hrúbka: 2 cm

Therm-a-rest Z Lite - harmonikový dizajn

Čo ma oslovilo pri výbere?

Pri vyberaní na internete hlavne harmonikový dizajn – karimatka má výstupky a jamky, ktoré pri zložení do seba presne zapadajú, čo šetrí priestor. Zaujímavá bola aj hmotnosť – 410 g navyše už pri batohu 10 – 15 kg ani nezbadáte. Rozmery v zloženom stave bolo ťažké si predstaviť – pri obhliadke naživo príjemne prekvapili aj tie. Karimatka je po zložení aj vďaka hranatému tvaru príjemne spratná. Kúpa teda bola jasná. A hor sa do terénu.

Therm-a-rest Z Lite
Koncertné predstavenie kamaráta Kubka Vranu na jednom z našich širákov 😀

Doterajšie skúsenosti

Karimatka je vyrobená z vystuženého polyetylénu – výsledný plát materiálu je veľmi tenký, len okolo 3 mm. Izolačné a mechanické vlastnosti sú však prudko navýšené práve spomínaným vytvarovaním do opakujúcich sa výstupkov a priehlbín. Po rozbalení tým pádom vzdialenosť medzi spodkom a vrchom predstavuje až 2 cm. Hoci je materiál na dotyk mäkký, poddajný a príjemný a je ľahké stlačiť jeho výstupky, pri ležaní a rozložení hmotnosti tela na veľkú plochu si výstupky zachovávajú tvar. Z hľadiska izolácie ste naozaj 2 cm od zeme. Toto je ešte umocnené tým, že do priehlbín zvrchu sa natlačí spacák a vytvorí vzduchové kapsy a zo zo spodku je zase vzduch v priehlbinách zachytený tým, čo máte pod sebou (tráva, lístie, hlina, …). Zatiaľ sme so Z Lite zažili najnižšie teploty okolo -4 °C – z izolačného hľadiska bez problémov.

Therm-a-rest Z Lite - porovnanie povrchov z oboch strán
Sivá strana (spodná) je tvrdšia kvôli životnosti, svetlo hnedá (vrchná) je zase príjemne mäkká na dotyk
Therm-a-rest Z Lite - hrúbka
Takto vyzerá karimatka z profilu a k foteniu sa pridáva aj ďalší tester. To je inak aj dôvod, prečo som karimatky podpísal – tá Katkina určite v priebehu testovania zažije viac zaťaženia od labiek a drápov 😀
Therm-a-rest Z Lite - stlačenie
Jeden výstupok sa dá zatlačiť ľahko, ale celej dlani už kladie karimatka výrazný odpor

Ďalšou obrovskou výhodou tvaru karimatky sú protišmykové vlastnosti. Doteraz som mal vždy na akejkoľvek hladkej karimatke problém, že som po nej v noci cestoval a občas sa ocitol aj so spacákom mimo. Pri Z Lite to vôbec nie je problém – spacák zapadne do výstupkov a drží na mieste. Spodné výstupky zase držia karimatku voči zemi. Z miesta sa nepohne, ani keď spíme mierne z kopca.

Zbalenie je taktiež radosť – pokiaľ chceme ušetriť trochu miesta pri bežnej penovej karimatke, treba stred baliť pomerne veľkou silou a na záver rýchlo nahodiť gumičku/upnúť do popruhu aby sa neuvoľnila. Z Lite harmoniku stačí jednoducho zložiť, výstupky zapadnú do seba a hotovo. A keď práve nevyhovuje zhruba štvorcový prierez, jedným pohybom sa dá preložiť do plochejšieho obdĺžnikového. Na mojom batohu Deuter Guide 45+ takto akurát pasuje do bočných popruhov. Na Katkinom menšom modeli 40+ popruhom chýba pár cm, preto som jej tam pridal ďalšie – javí sa mi to ešte praktickejšie, asi si také dorobím aj ja.

Therm-a-rest Z Lite - porovnanie veľkosti

Therm-a-rest Z Lite - porovnanie veľkosti
Porovnanie veľkosti v zloženom stave s klasickou karimatkou
Therm-a-rest Z Lite - upnutie na batoh
Upnutie na batoh Deuter Guide 45+ …
Therm-a-rest Z Lite - upnutie na batoh
… a na Guide 40+

Z hľadiska pohodlnosti je to nejaký stred, nie je to síce makký matrac, ale ani v noci nič neotlčie. Pri dlhšom ležaní môžu na mäkkých častiach tela vzniknúť otlačené vzory výstupkov. 😀 Mne osobne je trochu nepríjemný tlak tvarovania na hlavu pri ležaní na chrbte, ale aj tak si skoro vždy dávam pod hlavu nejaký kus oblečenia – hlavne kvôli pohodlnejšiemu ležaniu na boku.

Therm-a-rest Z Lite


Karimatky Therma-a-rest Z Lite sa zatiaľ osvedčili ako veľmi praktický kúsok outdoorového vybavenia. Sú ľahké a spratné, ale svoju úlohu pri udržaní tepla od zeme splnia výborne. Na konci Projektu Širák snáď uvidíme, ako sú na tom s trvanlivosťou.

Logo Petrík@janurky.sk

Komantáre

komentárov