Bezpečnosť na horách – poistenie na hory
Bezpečný pohyb na horách by mal byť heslom každého výletu do outdooru. Bezpečnosť na horách zahŕňa ako inak vhodné oblečenie, obuv, výbavu, dostatok jedla a tekutín, ale aj samotné plánovanie výletu, pod ktoré patrí bezpodmienečne aj poistenie na hory. Otázku, aké poistenie na hory si zvoliť dostávame aj my v našej redakcii relatívne často. U nás v redakcii preferujeme členstvo v Alpenverein Slovensko, ktoré zastreší všetko, čo na horách potrebujeme. Vrátane poistenia nielen na hory, je k tomu ešte aj zopár skvelých výhod.
Členstvo v Alpenverein Slovensko – poistenie na hory
Na členstve v Alpenverein Slovensko je najlepšie, že nejde iba o samotné poistenie, ale zároveň o členstvo v horskom klube, ktoré má svoje praktické výhody. Takže ak si horský typ a okrem samotného poistenia by si sa rád/rada stala aj členkou horského klubu, skvelou alternatívou je Alpenverein Slovensko. Alpenverein Slovensko je jednou zo sekcií Alpenverein. Samotný Alpenverein pochádza z Rakúska, kde funguje ako najväčší horský spolok už od roku 1862. Zastrešuje horské chaty a stará sa o rozvoj horských športov prostredníctvom svojich kurzov a vzdelávania, ktoré má v ponuke.
Výlety na hory v zahraničí – výhody členstva v Alpenverein Slovensko
Naše slovenské kopce sú krásne, no nezaškodí sem tam objavovať aj niečo nové. Aj my sami si radi odbehneme na výlet do zahraničia, aj keď na naše domáce hory nedáme dopustiť. Všetky fotky v tomto článku sú fotkami z našich zahraničných výletov :).
Ak by si aj ty rád/rada nazrel/nazrela do zahraničia na hory, poistenie cez Alpenverein Slovensko ťa poteší vo viacerých smeroch. Ubytovanie na partnerských horských chatách ťa totiž pri predložení členskej karty vyjde o polovičku lacnejšie, čo je pri rakúskych, švajčiarskych, talianskych alebo nemeckých cenách veľmi potešujúce. Túto výhodu využívame aj my asi najčastejšie.
Veľmi nás potešila, keď sme sa v Alpách vybrali naľahko na niekoľkodňový výlet cez pohorie Steinernes Meer, ktoré je v salzburgskom kraji. Tri nocľahy na chatách v spacákových lágroch a vrátili sa nám peniažky, ktoré nás stálo samotné členstvo. Čiže stačí, že plánujete tri nocľahy na chate mimo Slovenska a peniažky za členské sa ti vrátia :).
Výhody členstva v Alpenverein Slovensko
Menší insider tip, ak si na chate po predložení členského preukazu vypýtaš takzvané „Bergsteigeressen“, dostaneš za dobrú cenu aj jedlo a nápoj, ktoré má daná chata aktuálne vo zvýhodnenej ponuke. Na pitie je to zväčša „Schiwasser“ (voda so sirupom). Síce túto malú výhodičku nenájdeš na všetkých chatách, určite sa to oplatí vyskúšať a spýtať sa. (Bieten sie auch das Bergsteigeressen an? 🙂 )
Na chatách v Rakúsku alebo Nemecku majú zväčša v ponuke niektoré z troch druhov ubytovania. „Doppelbetzimmer“ alebo „Zweibettzimmer“, teda klasická dvojka s troškou súkromia. Pri „Doppelbettzimmer“ sa jedná o izbu s jednou dvojposteľou a pri „Zweibettzimmer“ o izbu s dvoma samostatnými posteľami. V „Mehrbettzimmer“ je toho súkromia už pomenej, teda ak neobsadíte celú izbu. Jedná sa o izby s viacerými posteľami, napríklad piatimi, šiestimi a viac. Ak je chata plne rezervovaná, určite sa v izbe stretneš aj s inými horalmi.
Ubytovanie na zahraničných horských chatách – členstvo v Alpenverein Slovensko
Opäť menší insider tip, na chatách sa bežne neprezlieka prádlo po každých hosťoch a ani deky v spacákových lágroch sa neperú prehnane často. Je to akoby nepísaná a akceptovaná vec. Okrem toho, veď pri výlete na horskú chatu treba chápať kapacity na pranie či obmedzený prísun vody, tak dúfam, že nebudeš šokovaný/á. Takže ak máš na izbe periny neteš sa automaticky, že si vybavený/á. Očakáva sa, že pri prenocovaní použiješ takzvaný „Hüttenschlafsack“, teda tenkú spacákovú vložku do perín. Vďaka nej budeš spať v čistote svojej spacákovej zložky a chatové periny ti iba zabezpečia tepelný komfort.
Spacáková vložka sa dá zohnať aj priamo na niektorých chatách, no zväčša nemajú veľký výber. Ak si chceš pred výletom zaobstarať obstojný kus, odporúčam saténovú spacákovú vložku. Akokoľvek posh toto znie, saténové vložky sú malinké, super zbaliteľné, ľahučké a najmä menej sa v nich spotíš. Klasické bavlnené vložky sú dosť veľké a ťažké, najmä keď sa snažíte ušetriť miesto a váhu v ruksaku. Ja som svoju kúpila v rakúskom športovom obchode Hervis.
TIP:Slovinsko a Julské Alpy na predĺžený víkendPre tých z vás, ktorí preferujete tretí druh ubytovania, ktorým sú spomínané spacákové lágre alias „Bettenlager“, mám tiež malý tip. Deky v spacákových miestnostiach majú totiž jedno špeciálne označenie. Nevie, či ste si to niekedy všimli. Na jednej strane deky je napísané „Fußende“. Nie nejde o náhodičku a ani o dizajnový nápad, ale o návod na použitie deky. Časť deky s nápisom „Fußende“ má totiž zakryť nohy. Týmto spôsobom sa na chate snažia predísť situáciám, kedy by si sa pekne až po nos zakryl dekou, ktorá noc predtým zakrývala niekoho svoje nôžky.
Ak by si bol ale ešte akčnejší tip a prespávačky na chatách nie sú pre teba to pravé orechové, v Rakúsku môžeš na horách núdzovo zabivakovať. Bivakovanie a spanie v stane je v jednotlivých rakúskych bundeslandoch veľmi rôznorodo upravené a radi ho detailnejšie rozoberieme v ďalšom článku.
Poistenie nielen na hory
Poistenie na hory ako aj ďalšie výhody členstva v Alpenverein ale neplatia iba v nemecky hovoriacich krajinách, o ktorých tu tak veľa píšem. Výhody členstva sme mohli využívať aj na našom splave v Slovinsku, o ktorom sme si pripravili malý report, či na chatách v talianskych alpách. V Slovinsku sme boli dokonca milo prekvapení, keď sme vďaka členskej kartičke mali zľavu aj na miestnu lanovku.
Poistenie cez Alpenverein Slovensko platí celoročne a na celom svete. A okrem toho, nejde iba o poistenie na hory, ale skôr celoplošné cestovné poistenie. To znamená, že už naň pred každým výletom nemusíte myslieť, a to je pri pravidelných výletoch skvelá výhoda, pretože stačí jedenkrát zabudnúť. A zrovna ten jeden krát môže byť ten osudový. V článku sa ale nedajú plne obsiahnuť celkové podmienky poistenia, konkrétne detaily si môžete naštudovať priamo na stránke Alpenverein Slovensko, prípadne ich viete priamo kontaktovať. Na základe našej osobnej skúsenosti Alpenverein Slovensko naozaj profesionálne pristupuje ku všetkých otázkam ohľadne detailov poistenia, ktoré im položíte.
Proaktívny prístup Alpenverein Slovensko
Od konkurenčných poskytovateľov (inak povedané iných sekcií) sa Alpenverein Slovensko snaží odlíšiť najmä prístupom pri zorientovaní sa v komplikovaných podmienkach poistenia, okamžitou komunikáciou a podaním pomocnej ruky svojím členom vtedy, keď to najviac potrebujú – to je pri dôslednom riešení poistných udalostí. Za ich proaktívny a zodpovedný prístup im určite patrí palec hore.
Poistenie na hory ponúka v dnešnej dobe už asi každá poisťovňa a veru z vlastnej skúsenosti ich porovnať nevieme. Ale to vyplýva iba zo skutočnosti, že sme s našim poistením vďaka členstvu Alpenverein Slovensko veľmi spokojný a po alternatívach sme sa neobzerali. Ak ste horská rodinka, poistenie na hory cez Alpenverein je pre vás tá najlepšia voľba, pretože sa ako rodina viete poistiť všetci za veľmi priateľskú cenu. Nevadí ani, ak sa potrebuješ poistiť na poslednú chvíľu. Cez alpenverein-slovensko.sk si poistení už od ďalšieho pracovného dňa.
Tak priatelia, Alpenverein Slovensko je určite skvelou voľbou. Na Slovensku je samozrejme možnosť poistiť sa aj cez iné horolezecké kluby. Už je iba na vás, či sa rozhodnete podporiť slovenský klub alebo vás viac zaujali výhody poistenia cez Alpenverein Slovensko. Pre viac a najmä detailnejšie informácie o poistení nielen na hory a jeho výhodách navštívte stránku alpenverein-slovensko.sk :).