fbpx

Čelovka Fenix HM51R Ruby – novinka vo svete čeloviek Fenix

Čelovky od značky Fenix nás v teréne už neraz podržali. Či už to bol nabíjateľný model Fenix HM50R alebo Fenix HL60R, nepodarilo sa nám na nich nájsť veľa chybičiek krásy. Značka Fenix ale svoje produkty chce dotiahnuť k úplnej spokojnosti svojich zákazníkov a preto na svojich produktoch stále pracuje a inovuje ich. Tomuto veľmi pozitívnemu prístupu vďačíme aj za najnovší model, ktorým je čelovka Fenix HM51R Ruby.

Opäť sme mali možnosť posvietiť si ňou a popravde, tento model splní nároky aj veľmi náročným užívateľom. Väčšou a zároveň veľmi vítanou zmenou, ktorá stojí za zmienku hneď na začiatku je určite červená LED diodka, ktorou vynovený model Fenix HM51R Ruby disponuje, a to rovno v troch režimoch svietenia. Táto zmena z čelovky Fenix HM51R Ruby robí naozaj plnohodnotného parťáka na dobrodružstvá v outdoore, nakoľko IP68 certifikát je samozrejmosťou.

Nabíjateľná čelovka Fenix HM51R Ruby

Čelovka Fenix HM51R Ruby je v podstate vyšperkovanou verziou modelu Fenix HM50R, o ktorom ste si mohli prečítať v našej recenzii. Pri modeli Fenix HM51R Ruby sa opäť jedná o ľahkú a odolnú čelovku s dostatočným dosvitom a dobrým výkonom, na ktorú sa dá spoľahnúť. Ak nehľadáte zrovna čelovku na niekoľkotisícové výstupy v extrémnych podmienkach, ale skôr univerzálne svetlo na beh, turistiku, varenie v kempe, lezenie alebo bike, na celoročné používanie, je opäť skvelou voľbou.

Technické parametre

 • Výkon 500 lm
 • Dosvit 85 m
 • Maximálna výdrž 110 hod.
 • Napájanie 1x CR123A, 1x RCR123A, USB dobíjanie
 • Počet režimov 
 • Vodotesnosť IP68 (ponor 2 m) 
 • Farba svetla neutrálna biela (4000-5000 K), červená 
 • Svetelný zdroj LED Cree XP-G3 + 2x červená LED Everlight
 • Hmotnosť 77 g vrátane popruhu a batérie, 60 g bez batérie
 • Rozmery 70 mm dĺžka x 33 mm šírka x 28 mm výška

Nabíjateľná čelovka Fenix HM51R Ruby

Čelovka Fenix HM51R Ruby a moje prvé dojmy

Už na prvý pohľad sa čelovka Fenix HM51R Ruby odlišuje od svojho predchodcu. Dizajn jej popruhu je modernejší a prispôsobený potrebám moderných športovcov. Vhodne zvolená farebná kombinácia sivej a oranžovej spolu s reflexnými prvkami, ktoré má popruh po celom svojom obvode pôsobia už na prvý pohľad moderne.

Zmenil sa aj materiál popruhu a to tiež k lepšiemu. Popruh je vyrobený z ľahkého materiálu s dieročkami, ktoré slúžia okrem odľahčenia aj na efektívnejšie schnutie. Pri použití čelovky pri aktívnych športoch sa totiž jej popruh často prepotí. Na popruhu z vnútornej strany nie sú silikónové pásiky, ktoré často najmä žienkam nerobili dobre na vlasoch. Opäť pozitívna novinka. Popruh je celkovo elastický a pohodlný a dobre drží na hlave, neuvoľňuje sa svojvoľne. Dá sa predĺžiť alebo skrátiť podľa potreby.

Optimálna veľkosť, váha a aj robustnosť  sa na čelovke oproti jej predchodcovi nezmenili a stále sa jedná o rovnako kvalitný a odolný kúsok. Telo čelovky je na jej popruhu uchytené pomocou silikónového držiaku. Čelovku je stále možné z gumeného držiaka na popruhu vyňať a fungovať s ňou ako s ručným či vreckovým svietidlom. Okrem toho má čelovka jednu dosť zaujímavú vychytávku, ktorá vám môže pomôcť uchytiť si čelovku v priestore.

Vychytávka čelovky Fenix HM51R Ruby – magnetická koncovka

Okrem nosenia na hlave či jednoduchého postavenia sa dá sa tým pádom aj zachytiť o čokoľvek železného podľa potreby. Osvietite si tak omnoho širší priestor či posvietite zároveň celej skupine.

Nabíjateľná čelovka Fenix HM51R Ruby

Ovládanie čelovky Fenix HM51R Ruby

Keďže sa telo samotnej čelovky a jej dizajn nezmenili, jej ovládanie zostáva rovnako jednoduché.  Čelovka Fenix HM51R Ruby má na jednom konci veľké sivé tlačidlo, ktoré je zároveň aj jediné. Pomocou tohto tlačidla čelovku a jej režimy ovládame. Vedľa tlačidla sa nachádza vstup na mikro USB kábel chránený gumenou krytkou, prostredníctvom ktorého čelovku nabíjame. Na druhom konci má čelovka skrutkovaciu koncovku, pod ktorou je uložená batérie.

Dlhším, asi polsekundovým podržaním sivého tlačidla čelovku zapíname do jej posledného režimu bieleho svetla. Rovnako ju aj vypíname. Vypnutá čelovka se zapne do naposledy použitého režimu červeného svetla dvojitým rýchlym stlačením sivého tlačidla.

Sivým tlačidlom zároveň prepíname medzi jej režimami, ale to už iba jednoduchým krátkym stlačením. Sivé tlačidlo je veľké a jednoducho sa ovláda aj v rukavici. Čelovka si „pamätá“ posledný použitý režim.

Nabíjateľná čelovka Fenix HM51R Ruby
Sivé tlačidlo, ktorým čelovku ovládame.

Čelovka HM51R Ruby sa jednoducho vkladá a vyťahuje zo silikónového držiaka, prostredníctvom ktorého je prichytená. Jej otáčaním v tomto držiaku zároveň meníme smer dopadu jej svetla nižšie alebo vyššie. Tento držiak sa v balení nachádza v dvoch kusoch, jeden už jako súčasť čelovky a jeden náhradný. Ak preferujete držiak z pevnejšieho materiálu, je možnosť ho vymeniť a dokúpiť si kovový držiak.

Nabíjateľná čelovka Fenix HM51R Ruby
Telo čelovky po jej vybratí zo silikónového obalu vhodné ako ručné svetlo.

Nabíjanie a batéria

Súčasťou balenia je dobíjateľný akumulátor Li-ion RCR123A a dobíja sa jednoduchým napojením na zdroj pomocou mikro USB kábla do USB konektora priamo na čelovke. V čelovke je možnosť použiť aj jednorázovú batériu CR123A, ktorá je odolnejšia voči mrazom. Treba ju však dokúpiť.

Počas nabíjania svieti sivé tlačidlo na boku čelovky na červeno. Ak začne svietiť na zeleno viete, že je čelovka plne nabitá. Nabíjanie plne vybitej batérie trvá cca 1,5 hodiny. Čelovku je možné používať aj počas nabíjania, no k dispozícii je iba najnižší biely režim.

Indikačná dióda na čelovke Fenix HM51R Ruby

Sivé tlačidlo, ktorým čelovku zapíname a vypíname ďalej slúži aj na signalizáciu aktuálneho stavu batérie, pod ním je totiž zabudovaná dióda indikujúca stav akumulátora. Po jeho jednoduchom stlačení sa tlačidlo podsvieti na červeno alebo zeleno.

Po krátkom stlačení tlačidla (čelovka musí byť vypnutá) sa aktivuje LED indikátor v tlačidle. Ak indikačná dióda svieti na zeleno, batéria je  nabitá na viac než 80%. Zelené blikanie znamená 50-80% kapacity. Ak svieti na červeno, je nabitá na 50-25%. Červené blikanie znamená, že zostáva menej ako 25% kapacity batérie. 

Čelovka Fenix HM51R Ruby jej režimy svietenia

Čelovka Fenix HM51R Ruby disponuje štyrmi režimami svietivosti neutrálneho bieleho svetla a tromi režimami červeného svetla. Neutrálne biele svetlo nám umožňuje vidieť predmety kontrastnejšie a s prirodzenejšími farbami ako denný odtieň svetla, ktorým disponovala čelovka Fenix HM50R. Režimy majú rôzne trvanie svojej výdrže. Podľa našich skúseností to bola o pár minút kratšia doba, no ako sme sa dozvedeli, tento rozdiel môže byť spôsobený hlavne vonkajšími vplyvmi, ako napr. teplotou. Výrobca uvádza:

 • pri použití batérie Li-ion RCR123A 700 mAh :

500 lumenov (1 hod. 20 min., 85 m. dosvit)

150 lumenov (2 hod. 50 min., 45 m. dosvit)

30 lumenov (13 hod. 20 min., 23 m. dosvit)

3 lumeny (110 hodin, 6m. dosvit)

Svetlo

Svetlo čelovky je pri jej najsilnejšom režime pocitovo naozaj silné. Lúč svetla sa nezdružuje do kužela, ale je pravidelne rozptýlené až do splynutia s tmou, vďaka čomu je pre oči príjemné a rovnomerne osvecuje dostatočne široký priestor.

Nabíjateľná čelovka Fenix HM51R Ruby
Pravidelne rozptýlené svetlo čelovky

Režimy červeného svetla

Asi to poznáte, prespávate na horskej chate, potrebujete niečo nájsť, avšak vaši parťáci už spia a vy by ste ich v izbe naozaj neradi zobudili svetlom zo svojej čelovky. Presne na obdobné situácie je najvhodnejšie zasvietenie neagresívnej a veľmi nenápadnej červenej diodky, ktorá nikoho neruší a zároveň vám poskytne dostatok svetla na orientáciu v priestore. Rovnako to platí aj v noci v prírode, keď nechcete byť príliš nápadný. Čelovka disponuje tromi režimami červenej LED diodky a to červené svetlo, červené blikanie a červený SOS signál. Červená LED diodka ďalej slúži na signalizáciu a to v jej treťom režime SOS. Čelovka Fenix HM51R Ruby sa dá zapnúť priamo do červeného svetla.

Červená LED Diodka: 4 lumeny (30 hodin)

Nabíjateľná čelovka Fenix HM51R Ruby

Čelovka Fenix HM51R Ruby nemá funkciu predĺženia výdrže, ale digitálnu konštantnú reguláciu výkonu

Na rozdiel od svojho predchodcu model čelovky Fenix HM51R Ruby nemá funkciu predĺženia výdrže a čelovka teda svojvoľne neznižuje výkon aby predlžovala svoju výdrž. Naopak, čelovka svieti v danom vybranom režime tak dlho, ako to jej batéria utiahne a potom sa prepne do nižšieho režimu.

Čelovka Fenix HM51R Ruby disponuje funkciou upozorňujúcou na vybitú batériu. Ak napätie v batérii klesne pod nastavenú úroveň, čelovka automaticky prepne do nižších režimov výkonu. Ak je čelovka už prepnutá do najnižšieho režimu výkonu a batéria je kriticky vybitá, indikátor v sivom tlačítku sa rozsvieti na červeno a každé 3 sekundy blikne. Čelovka však bude naďalej svietit až do úplného vybitia jej batérie.

Nabíjateľná čelovka Fenix HM51R Ruby

Materiál čelovky Fenix HM51R Ruby

Vďaka celokovovej konštrukcii je čelovka veľmi odolná. Zliatina hliníka s povrchovou úpravou Type III hard anodized jej zaručuje ťažko poškriabateľný povrch. Čelovka je zároveň nárazuvzdorná (pády z výšky 1 meter), prachuzvdorná a vodotesná. Zároveň je aj odolná voči chladu, čo z čelovky robí spoľahlivého celoročného parťáka. Jej akrylátová šošovka s TIR optikou s vysokou priepustnosťou svetla je tiež veľmi odolná.

Nabíjateľná čelovka Fenix HM51R Ruby

Naša skúsenosť s čelovkou Fenix HM51R – Ruby

Čelovka Fenix HM51R Ruby vďaka svojej nízkej váhe na hlave dobre drží. Ani pri agresívnejších pohyboch nemá tendenciu nadskakovať alebo z hlavy padať. Jej ovládanie je naozaj jednoduché, vďaka jednému tlačidlu. Aj napriek tomu, že čelovka Fenix HM51R Ruby nemá silikónový pásik na vnútornej strane popruhu, na čele alebo na čiapke drží výborne bez zošmykovania.

Na čelovke sa nám páči dobíjateľnosť jej batérie, keďže sme zástancovia ekologického spôsobu života. Na naše výlety so sebou berieme powerbanku, ktorá jednoducho poslúži na dobitie čelovky.

Čelovka Fenix HM51R  Ruby je univerzálna. My síce jej možnosť vyňatia z popruhu a použitia ako ručné svetlo nevyužívame, no berieme ju na aktivity každého druhu. Super na tejto čelovke je, že má veľmi odolný „kovový“ obal, ktorý nám dovoľuje s ňou zaobchádzať neopatrne. Navlhnutie z prepoteného ruksaku, špina a dážď jej neprekážajú.

Čelovka HM51R Ruby by mala byť mrazuvzdorná. Tento fakt určite overíme počas najbližsích chladných mesiacov a doplníme.

Menšia nevýhoda čelovky je jej ochrana proti prehriatiu, ktorý skracuje dobu používania čelovky v jej najvyššom režime na 5 minút. Po týchto piatich minútach čelovka automaticky prejde do nižšieho režimu. Avšak, jednoduchým prepnutím späť viete najvyšší režim opäť aktivovať.

Nabíjateľná čelovka Fenix HM51R Ruby

Na aké športy by sme čelovku Fenix HM51R Ruby odporučili

Čelovka Fenix HM51R je dobrý parťák na turistiku a horský beh. Zvládne aj kratšie lezenie či bikovanie. Rovnako je ale použiteľná v kempe, či na bežnej prechádzke. Zimný skialp zvládne určite tiež, no v zimných podmienkach sme ju nemali možnosť testovať.

My sme čelovku používali prioritne na horský beh a mali sme možnosť s ňou aj v lete liezť na skalách. Vzhľadom na to, že má viacero režimov na prepínanie, tak som si ju navolil presne tak, aby som mohol s ňou komfortne liezť aj v tme.  Ruku na srdce však, že sa o niečo horšie lezie s čelovkou po tme ako za svetla bez nej :).

Nabíjateľná čelovka Fenix HM51R Ruby

Balenie čelovky Fenix HM51R Ruby

K čelovke je možnosť dokúpiť si obal Fenix APB-20. Súčasťou balenia je:

 • čelovka
 • popruh na hlavu
 • náhradný silikónový držiak
 • náhradný o-krúžok
 • náhradná gumená krytka na USB konektor
 • akumulátor Fenix ARB-L16-700 700 mAh
 • nabíjací USB kábel

Cena čelovky je 64,90 Euro vrátane DPH.

Ak by vás zaujímalo porovnanie čeloviek Fenix HM50R a Fenix HM51R Ruby nájdete ho na stránke predajcu.

Nabíjateľná čelovka Fenix HM51R Ruby

Komantáre

komentárov