fbpx

Outdoor recenzia: Lifaloft je izolácia novej generácie | Helly Hansen

Počuli ste už o izolačnej výplni Lifaloft od Helly Hansen?

Ak ju mám opísať pár slovami, tak vám poviem, že oproti svojej konkurencii pri rovnakej váhe je:

 • rýchlejšie schnúca
 • zbaliteľnejšia
 • hrejivejšia
 • priedušnejšia

My sme izolačnú výplň Lifaloft testovali – a to od Kaukazu až po naše Tatry.

Lifaloft na Kaukaze od Helly Hansen | outdoor recenzia
Lifaloft vesta testovaná v Gruzínsku pod Kazbekom |

Výsledky tejto niekoľkomesačnej testovačky sú aj na naše prekvapenie dosť jednoznačné, vďaka čomu sa zdá, že tento materiál má veľký potenciál.

Lifaloft vznikol v kombinácii Primaloftu a Lifa izolácie | outdoor recenzia
Lifaloft vznikol v kombinácii Primaloftu a Lifa izolácie | outdoor recenzia

To, že názov Lifaloft nápadne znie ako Primaloft, nie je žiadna náhoda. Lifaloft vznikol ako výsledok spolupráce značky Helly Hansen, konkrétne jej technológie Lifa, a izolačnej výplne Primaloft. Jedinečnosť Lifaloftu spočíva v tom, že je to duté vlákno, ktoré je o 20% ľahšie ako iné dostupné duté vlákna. Technológia je vymyslená tak, aby aj pri takejto citeľne nižšej váhe, za ktorú vďačí štruktúre svojich vlákien, poskytol lepšie izolačné vlastnosti.

Vyššia hrejivosť je prednosť Lifaloft izolačnej výplne, ktorú výrobca prezentuje ako jej najväčšiu výhodu. Lifaloft výplň by si okrem vyššej hrejivosti mala udržať svoju nízku váhu aj počas vysoko intenzívnych výkonov. To znamená, že by nemala zadržiavať vlhkosť, práve naopak, mala by ju veľmi účinne a rýchlo odvádzať. Ako to už býva zvykom, prostredníctvom testu sme chceli tieto výroky výrobcu potvrdiť a prísť na iné zaujímavosti o funkčnosti tejto izolačnej výplne. Toto sú naše postrehy. Izolačná výplň Lifaloft schne rýchlejšie ako klasická syntetická výplň a je zbaliteľnejšia.

 

My sme na Lifaloft narazili prvý raz na outdoorovom veľtrhu ISPO v Mníchove, z ktorej sme pre vás pripravili predstavovací video výstup a nájdete ho na našom YouTube kanáli.

Výsledky nášho testu a samotné testovanie rozdelíme do dvoch častí.

 • Prvá časť: Lifaloft a testovanie na Kaukaze v extrémnych podmienkach
 • Druhá časť: Lifaloft a testovanie na našich domácich kopcoch

Prvá časť testu Lifaloft na Kaukaze

Lifaloft izolačná vesta

Vestu sa nám podarilo zohnať natesno pred našim odchodom na tohtoročnú výpravu na najvyšší vrch Gruzínska Kazbek a najvyšší vrch Európy Elbrus do Ruska. V Gruzínsku, a aj Rusku sme v rámci aklimatizácie prebádali terén v tamojších horách. Pred samotnou výpravou sme zbierali výškové metre a trénovali záchranu z trhliny aj u nás v Tatrách.

Lifaloft recenzia zateplená vesta Helly Hansen
Lifaloft vesta testovaná vo Vysokých Tatrách na skialpoch | outdoor recenzia
teplota pod kazbekom test lifaloft
V Lifaloft veste som šliapal, keď bolo 23 stupňov na ľadovci a transport potu zo základnej vrstvy na povrch vesty fungoval perfektne | Lifaloft recenzia | Kaukaz „Pastuchove skaly“ 4500 m.n.m

Skutočné obrátky v teste však nastali najmä pri samotnom výstupe na Kazbeg. Lifaloft vestu som mal so sebou takmer nepretržite na skialpoch na Kaukaze. Šliapal som v nej vo veľmi intenzívnych teplotách na ľadovci, v podstate sme mali už jarnú skialpovačku. Ráno boli mrazy, a keď vyšlo slnko, veľmi sa oteplilo.

Postupom času som si všímal, že keď sa celý spotím, vesta celú vlhkosť potiahne zo spodnej základnej vrstvy cez seba a dá ju na povrch. Takto zabezpečovala neustály transport vlhkosti zo základnej vrstvy ďalej.

Samotná vesta však vlhkosť a pot iba transportovala na vonkajšiu vrstvu alebo do prostredia, pretože nezostávala nasiaknutá ani mokrá.

Počas ruskej časti našej výpravy som mal Lifaloft vestu celý čas na sebe počas výstupu na vrchol Elbrusu na skialpoch, a aj počas lyžovania dole.

Vrchol Elbrusu 5642 m.n.m. kde som používal na výstupe a lyžovačke dole vestu Lifaloft
Vrchol Elbrusu 5642 m.n.m., kde som používal na výstupe a lyžovačke z Elbrusu vestu Lifaloft

Hej tyger, ale veď to predsa dokážu všetky izolačné výplne… ? 

Priatelia, plus mínus je to pravda, ale pri Lifaloft výplni sa tento proces deje rýchlejšie a hlavne schnutie prebieha akoby kontinuálne. Vlastne ani nestihnete zistiť, že máte vestu (v mojom prípade) mokrú.

Pod vestou som mal oblečený dlhý rukáv (kombinácia merina a syntetiky) a v tejto kombinácii sa mi šliapalo na skialpoch najlepšie.

Lifalot bunda na Kaukaze počas skialpovania, recenzia
Lifaloft vesta testovaná počas lyžovania z pod hory Kazbek vo vysokých teplotách | outdoor recenzia

Elbrus a izolácia Lifaloft

Na Elbruse som mal Lifaloft vestu ako druhú vrstvu. Takže ako základnú spodnú vrstvu tričko s dlhým rukávom a na ňom Lifaloft vestu. Keď začala byť zima, a tým myslím okolo -10 až -15 stupňov, dal som si tretiu izolačnú bundu. Po tom, ako začal hore fúkať vietor, som si dal neprefúkavú bundu ako štvrtú vrstvu. Popri tomto všetkom mi Lifaloft vesta naďalej odvádzala pot z prvej vrstvy do tretej vrstvy. Kombinácia týchto nízkych teplôt a silného chladného vetra dala naozaj zabrať. Aj napriek intenzívnemu vrstveniu oblečenia mi nebolo do tanca, pripisujem to ale aj vyčerpaniu a nedostatku energie na vyhrievanie. Keďže som vplyvom výšky nemal najmenšiu chuť do jedla, telo nemalo poriadne čím vyhrievať.

Rýchloschnúci materiál Lifaloft

Prvú naozaj výraznú vec, ktorú som si mohol všimnúť na Lifalofte je to, že som túto izoláciu nemal mokrú pod vestou a ani sama vesta vlhkosť nevsiakla. Jedinú vlhkosť som si mohol všimnúť na povrchu vesty a aj to len chvíľu v podobe malých soľných obrazcov. Vesta teda preukazovala intenzívnu schopnosť schnutia, čo pripisujem tomu, že veľmi dobre dýchala.

Lifaloft izolačná výplň recenzia
Lifaloft vesta počas výstupu v oblasti Trinity, testovaná vo vysokých teplotáach nad 20 °C | outdoor recenzia

Dobrá zbaliteľnosť Lifaloft vesty

Na obrázku môžete vidieť, aká malá dokáže byť zbalená Lifaloft vesta.

Lifaloft dobrá zbaliteľnosť Lifaloft Vesty, recenzia
Lifaloft vesta zbalená v malom vrecúšku vidieť ako je dobre zbaliteľná | outdoor recenzia | Západné Tatry

Druhá časť testu Lifaloft testovaný na Slovensku

Po tom, ako sme sa vrátili z Kaukazu, začalo leto a my sme mali možnosť používať Lifaloft  v úplne iných podmienkach. Tentokrát som vestu vo Vysokých Tatrách skúsil s mimoriadne priedušným syntetickým tričkom s krátkym rukávom. Počasie sa vo Vysokých Tatrách často strieda a slovo leto neznamená automaticky horúčavy. Preto mi krátke tričko nestačilo a pomáhal som si Lifaloft vestou. Hrudný kôš som mal chránený a ruky odvetrané, takto som mohol šliapať ďalej v rezkom tempe.

Tentokrát sa striedalo teplé počasie so studeným a vesta Lifaloft bola počas výšlapu viac než vhodná| Lifalotf recenzia | Vysoké Tatry
Tentokrát sa striedalo teplé počasie so studeným a vesta Lifaloft bola počas výšľapu viac než vhodná| outdoor recenzia | Vysoké Tatry

V momente, keď je vo veste zima aj na ruky, v situáciach kedy napríklad dlhšie stojíme, je úplne postačujúce hodiť na vestu neprefúkavú bundu, v tomto prípade kvôli nestabinému počasiu aj nepremokavú.

Nepremokavá tenká bunda ma ochráni pred vetrom, lifaloft vesta pred chladom a tričko pod ňou mi odvádza pot do vyšších vrstiev | Outdoor recenzia Lifaloft | Vysoké Tatry
Nepremokavá tenká bunda ma ochráni pred vetrom, lifaloft vesta pred chladom a tričko pod ňou mi odvádza pot do vyšších vrstiev | Outdoor recenzia Lifaloft | Vysoké Tatry

V polke leta sme doplnili do testovania aj Lifaloft bundu s dlhým rukávom a kapucňou v pánskej a aj v dámskej verzii.

Lifaloft bunda počas turistiky v Malej Fatre | Lifaloft recenzia | Malá Fatra
Lifaloft bunda počas turistiky v Malej Fatre | Lifaloft recenzia | Malá Fatra

Bunda sa tak stala novým testovacím kúskom a zvolili sme ju ako doplnok výbavy pri lezení v Tatrách, kde počas lezenia, ale najmä istenia na štandoch, bolo chladnejšie. Síce slnko príjemne hrialo, väčšinu času sa schovávalo za mrakmi a vietor zľahka pofukoval.

Lifaloft bunda a lifaloft vesta vo Vysokých Tatrách

Zuzka bundu využila celý  čas a aj počas aktívneho lezenia, bunda síce nie je zadefinovaná ako neprefúkavá, ale jej izolačné vlastnosti pomáhajú telu udržiavať telesnú teplotu bez výraznej straty na energii. V praxi ju vietor v stene neprefúkal. Počas intenzívnych aktivít, kedy vaše telo využíva energiu na pohyb a nie na vyhrievanie, sú izolačné bundy skvelou voľbou.

Lifalfot od Helly Hansen počas lezania vo Vysokých Tatrách, recenzia

Vo vetre v Lifaloft bunde nebola zima, na slnku zas dýchala, vďaka čomu v nej nebolo teplo. Ako základnú vrstvu pod bundu Zuzka zvolila rýchloschnúce merino.Zuzka na vrchole cesty v Tatrách, celý čas liezal v Lifaloft bunde | Lifaloft recenzia | Vysok0 Tatry

 

Dobrá zbaliteľnosť Lifaloft bundy

Pri bunde s dlhým rukávom sme mali možnosť postrehnúť, aký zbaliteľný v skutočnosti Lifaloft je. Škoda, že sa k bundám nepredáva malé kompresné vrecko, kde by ste si vedeli bundu presne naskladať. Ja som si vzal kompresné vrecko z inej bundy a v ňom nosil svoju Lifaloft bundu alebo vestu na hory. Jej zbaliteľnosť v praxi uvidíte v testovacom videu, ktoré čochvíľa uzrie svetlo sveta u nás na tyger.sk.

Lifaloft s menším objemom oproti iným izoláciam

Možnosť kompresie mi poskytuje priestor na to, aby som si túto bundu brával na svoje dobrodružstvá do terénu, kde som naozaj natesno priestorovo, čo ovplyvňuje možnosti mojej výbavy.

Keď bundu skladujem doma, vždy si ju z vrecka vyberiem, aby izolačné vlákna Lifaloft-u neboli neustále pod tlakom.

Lifaloft test | Kombinácia merino trička s Lifaloft vestou a Lifaloft bundou

Poslednú testovačku sme stihli za pekného, no už chladnejšieho počasia na konci leta v Západných Tatrách. Začínali sme asi pri 25tich stupňoch a čím vyšší bod sme dosiahli, tým chladnejšie a veternejšie bolo. Klasické horské počasie.

Veľmi zaujímavá bola kombinácia merino trička, na ktoré som si v tomto teste dal Lifaloft vestu. Pri šliapaní hore odvádzanie potu fungovalo tak, ako som popisoval vyššie a vesta vytiahla a pretransportovala všetok pot z trička na svoj povrch. Takto som bol mierne chladený počas vysokej teploty a výšľapu.

Lifaloft vesta v kombinácií s merino/syntetickým tričkom
Lifaloft vesta v kombinácií s merino/syntetickým tričkom | Lifaloft recenzia | Západné Tatry

Hore na hrebeni sa pomaly dvíhal vietor a mne začalo byť chladno na ruky. Nasadil som si teda aj bundu Lifaloft s dlhým rukávom na Lifaloft vestu. Pri tejto kombinácii som sa ani nezaparoval, ani som nezostal mokrý pod bundou s dlhým rukávom. Bunda teda zvládla odvetrať pot a vlhkosť, ktoré boli odvedené vestou zo základnej vrstvy. Takto sa mi len potvrdilo, že Lifaloft vlákno naozaj veľmi dobre dýcha.

Lifaloft bunda Helly Hansen recenzia
Priedušnosť Lifaloft vlákien je vysoká, a keď je chladnejšie, môžete v bunde pokojne zostupovať bez toho, aby ste sa dopotili| Lifaloft recenzia | Západné Tatry

Údaje k Lifaloft izolačnej vrstve od výrobcu:

Lifaloft info grafika
Vlastnosti Lifaloft izolácie

Ilustračné video výrobcu Helly Hansen o izolácii Lifaloft

Druhy Lifaloft búnd:

Všetky spomenuté verziu pre mužov aj ženy.

Lifaloft bundy z ľava: Lifaloft Hoody Insulator Jacket man | Lifaft Hoody Insulator Jacket Woman | Lifaloft Hybrid Jacket Man
Lifaloft bundy z ľava: Lifaloft Hoody Insulator Jacket man | Lifaft Hoody Insulator Jacket Woman | Lifaloft Hybrid Jacket Man

Cena Lifaloft búnd:

 • Bunda s dlhým rukávom: 220 eur
 • Vesta: 150 eur

Záver: Bundu by som určite odporučil skialpinistom a turistom a vzhľadom na to, že má  „jemný“ outdoorový nádych, je vhodná aj do mesta a na bežné nosenie.  Ako ľahká, teplá a zbaliteľná izolačná vrstva vás môže doprevádzať na všetky horské dobrodružstvá, keďže v ruksaku nezaberie veľa miesta a v prípade potreby vám poskytne výborný tepelný komfort, a to aj pri vysoko intenzívnych aktivitách. Viem si ju predstaviť aj ako „útočnú“ izolačnú vrstvu pri horolezectve.

Pozitíva izolačnej vrstvy Lifaloft: 

 • rýchlo schne
 • výborne odvádza pot
 • veľmi dobrá zbaliteľnosť
 • dobrá priedušnosť

Mínusy: 

 • vyššia cena
 • chýba kompresné vrecko

Helly Hansen je Nórska firma, ktorá bola založená v roku 1877. Prvotne sa zameriavala na výbavu pre „moreplavcov“ postupom času však pokračovala s ďalším vývojom, ktorý sa pretavil do free- sking výbavy v rámci oblečenia. Po tom, čo úspešne pokračovali vo free skiing výbave, prešli na zvyšok outdoor oblečenia. Aktuálne sme svedkami toho, ako vyvinuli novú a efektívnejšiu izolačnú výplň. Lifaloft.

Celú video recenziu Lifaloft výplne si možete pozrieť na tomto videu:

Zdroj fotografií a obrázkov:

Summary
Review Date
Reviewed Item
Lifaloft izolačná výplň
Author Rating
51star1star1star1star1star

Komantáre

komentárov