fbpx

Ferrino Dry Run 12 – nepremokavý bežecký ruksak

Hľadáte univerzálny bežecký ruksak, s ktorým sa nemusíte báť žiadneho počasia? Ferrino Dry Run 12 by ste určite mali vziať do užšieho výberu, aj keď my sami zatiaľ konkurenciu ani nepoznáme.

Ferrino Dry Run 12 je 12 litrový ruksak, ktorý výrobca zaraďuje do kategórie bežeckých ruksakov, no podľa nás je perfektný aj pre turistov, ktorí sa vedia efektívne zbaliť a radi by chodili naľahko. Ferrino Dry Run 12 je ruksak, ktorý je vďaka svojej povrchovej úprave a membráne OutDry nepremokavý. Vďaka nepremokavosti je vhodný do akéhokoľvek počasia počas všetkých štyroch ročných období. Jeho objem, teda 12 litrov, je optimálny pre celodenné behy či túry.

Ferrino Dry Run 12 - nepremokavý bežecký ruksak
Ferrino Dry Run 12 – nepremokavý bežecký ruksak

Testovanie ruksaku Ferrino Dry Run 12

Ruksak Ferrino Dry Run 12 sa k nám dostal počas zimy 2018, kedy sme ho začali testovať. Prešiel s nami veľkú časť Malej  a Veľkej Fatry, ale aj Vysokých Tatier a to za každého počasia. Primárne sme ruksak používali na bežecké výlety alebo na rýchle speed hikové výšľapy.

Technické parametre

Hmotnosť: 500 g
Rozmery: 42 x 22 x 12 cm
Objem: 12 litrov

Materiál: Nylon – RipStop – ripstop materiál

Vnútorné časti chrbtovej časti ruksaku a ramenných popruhov sú vyrobené z rýchloschnúcej sieťoviny. Na pohľad je priesvitná a tenká a zo skúsenosti vieme, že rýchlo schne.

Ferrino Dry Run 12 - nepremokavý bežecký ruksak
Ruksak Ferrino Dry Run 12 poslúži skvelo v daždi

Dizajn ruksaku Ferrino Dry Run 12

Ferrino Dry Run 12, jeho komory a vrecká

Tri hlavné komory

Batoh má tri komory. Jedna komora v strede, veľmi jednoducho dostupná, viete si do nej dať veci, ktoré budete najčastejšie potrebovať. Druhá samostatná komora na Camel Bag, ktorá sa uzatvára na suchý zips a má uško na zavesenie Camel bag-u. Tretia, hlavná komora je uzatvárateľná ako Dry Bag-y, teda vaky vhodné na splavy a do lodí. Vďaka rolovaciemu systému do nej nenatečie voda. Nakoľko je tento batoh nepremokavý, tento druh uzatvárania komory je vítaný a prispieva k ochrane vecí v ruksaku od ich namočenia. Samozrejme, že je potrebné dbať nato, aby ste batoh uzavreli aspoň trojitým zrolovaním.

Ferrino Dry Run 12 - nepremokavý bežecký ruksak

Sieťka a vrecká

Okrem troch komôr má ruksak ešte k dispozícii sieťku na prednej časti batohu, kde si viete opäť dať veci, ktoré chcete mať po ruke. Okrem iného sieťka slúži aj ako úchytný bod na bežecké paličky. Ruksak disponuje dvoma vreckami na zips z oboch strán bedrového pása, ktoré sú dostupné bez nutnosti dať si ruksak počas behu dole. Okrem toho sú ľahko ovládateľné jednou rukou.

Ferrino Dry Run 12 - nepremokavý bežecký ruksak
Do bežeckého ruksaku Ferrino Dry Run 12 sa v zime bez problémov zmestí aj termoska na čaj

Zmestia sa do nich tyčinky, mobil, vreckovy, opaľovací krém alebo iné výživové doplnky podľa potreby. Ruksak má ďalej tri elastické vrecká na ramenných popruhoch, z prednej strany. Dve z nich sú našité na sebe na jednom ramennom popruhu a druhé je samostatne na druhom ramennom popruhu. Sieťky nie sú  na vrchu sťahovacie, ale majú na svojom vrchu gumky, čiže ich obsah nevypadáva, pokiaľ ruksak neobrátite hore nohami.

Ferrino Dry Run 12 a pitný systém

Ako sme spomínali, ruksak Ferrino Dry Run 12 má jednu samostatnú komoru na Camel Bag. Komora sa uzatvára na suchý zips. Zmestí sa do nej CamelBag s objemom 2 litre. Hadička CamelBagu má špeciálny vývod, ktorý ústi na na oboch ramenných popruhoch. Hadička camel Bagu vám teda môže vychádzať na pravej alebo ľavej strane. Vývod je dostatočne široký nato, aby sa cezeň zmestila akákoľvek hadička  a sosáčik na pitie vrátane neoprenovej ochrany v zime.

Ferrino Dry Run 12 - nepremokavý bežecký ruksak

Bežecké fľaše

Okrem Camel Bag-u si viete v lete vziať aj bežecké fľaše. Na každý ramenný popruh sa zmestí klasická bežecká fľaša (na ne sú aj primárne určené), no pokiaľ si vystačíte s vodou v Camel Bag-u, viete ich prakticky využiť na čokoľvek, vrátane mobilu, čo je u nás bežná prax. Nad týmito vreckami na ramenných popruhoch je na každom popruhu sťahovacia gumička na uchytenie fľašky.

Ferrino Dry Run 12 a a jeho nastaviteľná veľkosť

Bežecký ruksak Dry Run má nastaviteľnú dĺžku ramenných popruhov, vďaka čomu si popruhy vie každý užívateľ nastaviť presne podľa svojich potrieb tak, aby mu presne sedeli. To, ako ruksak sedí závisí aj od toho, ako veľmi ho naplníme a akú váhu v ňom chceme nosiť. Preto je skvelé, že si dĺžku ramenných popruhov môžme na každý výlet napasovať podľa potreby. K dispozícii sú veľkosti od S-XL. ďalšou výhodou tejto možnosti nastavenia veľkosti je aj, že ruksak môže používať viacero osôb v domácnosti. U nás ruksak používame dvaja. Zuzka si ho nastaví na Sko a ja na Lko.

Ferrino Dry Run 12 - nepremokavý bežecký ruksak

Uchytenie bežeckých paličiek  na ruksaku Ferrino Dry Run 12

Bežecké paličky (my používame Ferrino Spantik, o ktorých sme už tiež písali) majú na ruksaku veľmi dobre vymyslené prichytenie. Hornú časť paličiek prichytíte pomocou sťahovacej gumky a spodnú časť paličiek vsuniete do sieťky. Tento spôsob uchopenia paličiek zabraňuje uvoľňovaniu a nadskakovaniu paličiek prichytených na ruksaku počas behu alebo rýchleho pohybu.

Ferrino Dry Run 12 - nepremokavý bežecký ruksak
Predná sieťka a gumičky na uchytenie paličiek

Ferrino Dry Run 12 a možnosť jeho kompresie

Bežecký ruksak Ferrino Dry Run má objem 12 litrov a vy nie vždy musíte využiť celý jeho objem. Nato, aby vám prázdny ruksak na chrbte pri pohybe nenadskakoval, ale aby naopak pevne držal na chrbte, môžete využiť kompresné popruhy na sťahovanie. Kompresné popruhy na sťahovanie sa nachádzajú na vrchu ruksaku (jeden popruh ukončený háčikom) a po jeho stranách (nakaždej strane jeden zaťahovací popruh) a sú veľmi jednoducho ovládateľné.

Ferrino Dry Run 12 - nepremokavý bežecký ruksak
Kompresné popruhy na boku ruksaku Ferrino Dry Run 12

 

Bedrový a hrudné popruhy ruksaku Ferrino Dry Run 12

Okrem kompresných popruhov na zmenšenie objemu ruksaku sú k dispozícii dva hrudné popruhy a jeden bedrový popruh. Vďaka nim si upevníte ruksak tesne na telo a umožnia vám slobodný pohyb. Popruhy nie sú elastické a ich dĺžku si viete nastaviť podľa vlastnej potreby. Dva hrudné popruhy sú na ruksaku upevnené na malých kolajničkách, vďaka ktorým si viete prispôsobiť aj polohu samotných popruhov na hrudi podľa vašej osobnej preferencie. Všetky tieto popruhy výrazne zlepšujú komfort nosenia ruksaku a to aj pri rýchlom behu.

Píšťalka

Samozrejmosťou u bežeckých ruksakov je píšťalka na ramennom popruhu, ktorú môžte použiť v prípade potreby, či už keď bežíte lesom sami a neradi by ste natrafili na medveďa, alebo ak budete potrebovať pomoc.

Ferrino Dry Run 12 - nepremokavý bežecký ruksak

Pre koho by sme ruksak Ferrino Dry Run 12 odporúčali?

Ruksak je ideálnym spoločníkom pre bežcov, ktorí nehľadajú minimalistický a ultraľahký ruksak. Je rovnako skvelo vhodný na turistiku pre turistov, ktorý sa radi balia minimalisticky alebo na celodenné bikovačky. Jeho vyššia váha je vykompenzovaná jeho nepremokavosťou. Ruksak výborne sedí, na mužský a rovnako aj na ženský chrbát a je veľmi pohodný. Pri správnom využití kompresných popruhov a správnom nastavení veľkosti pri behu nenadskakuje, práve naopak, výborne sedí na chrbte, ako šitý na mieru. Má prakticky vyriešené vrecká a najmä spôsob uchytenia paličiek.

Ferrino Dry Run 12 - nepremokavý bežecký ruksak
Bunda do dažďa v sieťke, aby bola rýchlo poruke

Čo sa do bežeckého ruksaku Ferrino Dry Run 12 zmestí?

Objem ruksaku s 12 litrami nám veľmi sedí. Nie sme úplní minimalisti, ktorí naháňajú každý gram a sekundu. Do ruksaku sa pohodlne zmestí všetko, čo na celodenný bežecký trip treba. Do hlavnej komory sme si napríklad v zime balili: nepremokavá bunda, nohavice fúkerky, tričko s dlhým rukávom na prezlečenie, izolačná vrstva vo forme páperovej alebo primaloftovej bundy v kompresnom vrecku, rukavice, čiapka, jedlo, igelitový pršiplášť. Sú to veci, ktoré by zachránili život poskytnutím tepelnej izolácie v prípade  potreby.

Ferrino Dry Run 12 - nepremokavý bežecký ruksak

Ferrino Dry Run 12 - nepremokavý bežecký ruksak
Ferrino Dry Run sme poriadne vynosili aj v domácej Malej Fatre

Nevýhody, ktoré sme si na ruksaku Ferrino Dry Run 12 všimli

Z osobnej skúsenosti viem, že keď som sa zohla, aby sm si zaviazala šnúrku a vo vreckách na ramenných popruhoch som mala niečo menšie, už už to z vreciek chcelo vypadnúť. Podľa mňa by bolo lepším riešením miesto gumičky na vrecká umiestniť sťahovacie gumičky, ktré si viem podľa obsahu vrecka stiahnuť.

Ak sme niečo vynechali alebo by ste radi videli vsštky detaily ruksaku, nájdete ich vo videu z nášho testu na našom YouTube kanáli. Podporiť našu prácu môžete prostredníctvom odberu  :), ďakujeme!

Ferrino Dry Run 12 - nepremokavý bežecký ruksak
Ferrino Dry Run 12 v Slovinsku

Ferrino Dry Run 12 - nepremokavý bežecký ruksak

Ferrino Slovensko je aktívne aj na Instagrame 🙂

 

Komantáre

komentárov