fbpx

Predstavujeme – WAA Ultrabag 20L

V dnešnom článku nám Robo Šarudy predstaví jeden z najnovších kusov jeho výbavy – bežecký batoh WAA Ultrabag 20L. WAA je francúzsky výrobca bežeckých potrieb – hlavne teda tých ultra-bežeckých. Viac o produktoch sa môžete dozvedieť z oficiálnej stránky. Ultrabag 20L bol vyvinutý pre preteky Marathon Des Sables – čo je 6-dňový pretek Saharou s dĺžkou 251 km – poďme sa teda pozrieť na to, aké vychytávky má. 🙂

// Text a foto: Robo Šarudy //

Fastpack. Chvíľu beháš, kecáš s kamošom, šľapeš do kopca, prejdeš do behu, potom do chôdze, oddýchneš, zješ obed a pokračuješ ďalej. Nájdeš spot na bivak a prespíš pod stromami s výhľadom na hviezdy. Ráno si spravíš ultrapresso a beháš ďalej. Môžeš ísť na dve, tri, aj sedem nocí. Hranice neexistujú. Oveľa zábavnejšie ako rutinný hodinový beh okolo bloku, nie?

Na takéto niečo potrebuješ aj relevantnú výbavu a batoh. Zabudni na predraženú vestu, do ktorej sa ti zmestí jeden gél a servítky. Dlho som hľadal, čo pre tento druh aktivít zohnať, až kým ma kamoš nepresvedčil na WAA Ultrabag 20L.

Batoh som si objednal od výrobcu vo Francúzsku zo stránky waa-ultra.com. Po prihlásení do vytvoreného užívateľského konta je cena batoha 157,50 EUR. Cena poštovného na Slovensko je 29 EUR. Balík bol kuriérom doručený zhruba do 5 dní.

Hlavné prednosti

Batoh má objem 20L s možnosťou kompresie na 4L. Hlavné vrecko sa dá rozzipsovať do 270°. Hneď na prvý pohľad pôsobí veľmi kvalitný vzhľadom. Je to modulárny produkt s množstvom užitočných prvkov a možností širokého využitia.

WAA Ultrabag 20L

Na prednej strane sa nachádzajú dve strečové vrecká, kam je možné ľahko umiestniť kusy oblečenia, filter na vodu alebo čokoľvek, čo potrebuješ mať blízko po ruke.

WAA Ultrabag 20L - predné vrecká

Ďalším typickým prvkom je podlhovasté vrecko na bežecké paličky. Úplne bez problémov sa tam zmestia či už Z–poles alebo teleskopické palice.

WAA Ultrabag 20L - vrecko na palice

Po oboch bokoch sú umiestnené kompresné gumičky na zmenšenie a zafixovanie obsahu batohu. Poslúžia aj na uchytenie odevu, alebo iného vybavenia, ktoré má byť poruke.

WAA Ultrabag 20L - kompresné gumičky

Zadnú stranu tvorí priedušný mesh, pod ktorým sa nachádza ľahká spevňujúca výstuž. Výstuž je možné z batohu odobrať.

WAA Ultrabag 20L - hlavné popruhy

Remienky slúžia aj na uchytenie dvoch 750 ml fliaš, ktoré sú v štandardnej výbave.

WAA Ultrabag 20L - 0,75 l fľaše

Fľaše s vreckami sa dajú z remienkov odobrať a alternatívne upevniť na boky batohu.

WAA Ultrabag 20L - pobalený

WAA Ultrabag 20L - detail uchytenia fľaše

K obom fľašiam je možnosť použiť namiesto klasického uzáveru alternatívne hadičky so silikónovým sosákom pre ľahší prístup k hydratácii počas behu. Hadičky sú opäť štandardne vo výbave.

WAA Ultrabag 20L - uchytenie fľaší na poruhoch

WAA Ultrabag 20L - hadička

Na vrchnej časti batoha sú umiestnené dve samouťahovacie pracky s popruhmi pre odľahčenie záťaže z krížovej chrbtice. Čím viac sú popruhy utiahnuté, tým je väčšia tiaž na ramenách.

WAA Ultrabag 20L - detail popruhov

Spodná časť obsahuje vrecko s nepremokavým reflexným obalom na ochranu batohu pred dažďom. Tí šikovnejší ho dokážu navliecť aj bez zloženia batohu z ramien.

WAA Ultrabag 20L - nepremokavý obal

WAA Ultrabag 20L - nepremokavý obal

Batoh je od vody chránený, ale čo bežec? Buď máš vo výbave vlastnú membránu alebo môžeš použiť riešenie od WAA. V hornom vrecku sa totiž nachádza nepremokavá reflexná pláštenka pre bežca.

WAA Ultrabag 20L - pláštenka pre bežca

Ďalším typickým prvkom batohu sú popruhy so suchým zipsom, ktoré umožňujú pripevniť karimatku. Tesne pri nich sú prišité gumičky, kam sa dajú pripevniť napríklad paličky.

WAA Ultrabag 20L - spodné popruhy

Prejdime do vnútra. Ako som hore spomínal, batoh sa dá otvoriť do 270°, čím sa získa ľahký prístup ku celému obsahu a výbave. Vo vnútri batohu je odnímateľné nepremokavé reflexné vrecko. Môžeš ho použiť napríklad na uschovanie mokrých spotených kusov oblečenia tak, aby sa ti nezašpinilo ostatné vnútro.

WAA Ultrabag 20L - vnútorný priestor

Pod reflexným vreckom sa nachádza strečové sieťované vrecko, do ktorého môžeš umiestniť časť vybavenia tak, aby bola lepšie fixovaná ku spevnenej výstuži chrbta.

WAA Ultrabag 20L - sieťovinové vrecko

Takto to vyzerá po umiestnení vybavenia do batohu. Oblečenie do každého počasia, spacák, lekárnička, jedlo a iné … Spôsob použitia je už na každom zvlášť.

WAA Ultrabag 20L - zbalené veci

Zaujímavým prvkom výstroje batohu je aj predná kapsa s objemom 4L. Táto kapsa sa dá upevniť na hruď bežca pomocou fixačných popruhov, ktoré sa upevňujú na hlavný batoh.

WAA Ultrabag 20L - predna kapsa

Vnútro kapsy je chránené bielou nepremokavou izolačnou vrstvou.

WAA Ultrabag 20L - predná kapsa otvorená

Na vrchnej časti sa nachádzajú strečové popruhy, ktoré slúžia na uchytenie ďalšej fľaše.

WAA Ultrabag 20L - predná kapsa s fľašou

Zadnú stranu tvorí priedušný mesh, podobne ako to je aj na batohu. Do prednej kapsy je vhodné umiestniť všetko, čo potrebuješ mať po ruke počas dlhého behu. Čiže nejaké jedlo, snack, hygienické potreby, lekárničku, mapu, Buffky a podobne.

WAA Ultrabag 20L - predná kapsa s fľašou

Ak niekomu nevyhovuje predná kapsa, k štandardnej výstroji patria aj dve bočné kapsy, ktoré sa upevňujú na bedrový popruh.

WAA Ultrabag 20L - Bočné kapsy

Posledná v poradí je odnímateľná mini kapsička na mobil, či doklady a peniaze. Tú je opäť možné uchytiť z prednej strany remienkov, prípadne z boku 4L prednej kapsy.

WAA Ultrabag 20L - púzdro na telefón

WAA Ultrabag 20L - uchytenie púzdra na telefón

Pre zhrnutie WAA Ultrabag tvorí:

  • batoh s objemom 20L
  • predná kapsa 4L
  • dve bočné kapsy
  • mini kapsička na mobil alebo doklady

WAA Ultrabag 20L - celková výbava

Ďalej súčasťou výstroje sú aj:

  • dve 750 ml fľaše s alternatívnymi uzávermi s hadičkami
  • vnútorné odnímateľné nepremokavé vrecko
  • nepremokavý reflexný obal na batoh
  • nepremokavá reflexná pláštenka na bežca

WAA Ultrabag 20L - celková výbava

Ako si WAA Ultrabag počínal v praxi?

Slovenský raj 46 km, 1215 m+, 1 noc a plný deň

S kamošom sme pobehali rokliny v Slovenskom raji. Nie veľa prevýšení, ale zato náročný terén, veľa koreňov, kameňov, stúpačky, rebríky, potoky a voda. Batoh som mal plne naložený, cca 4-5 kg.

Vo výbave som mal oblečenie – dlhé cordura nohavice, merino spodky, merino tričko s dlhým rukávom, 2x merino tričko s krátkym rukávom, merino tielko, membránovú bundu, 2x Buffky, merino rukavice, bežecké šortky, hygienické potreby – kefka, pasta, labello, toaletný papier, vlhčené utierky, jedlo – 4x plnené tortilly, 6x nutbar, mix orechov a sušených plodov, 2x ovocné výživy, mentolové cukríky a ďalšie vybavenie – lekárničku, ždiarak na spanie, čelovku, nôž, mobil, filter na vodu, mapu a veľa vody.

Napriek väčšej váhe držal batoh na chrbte veľmi dobre, žiadne poskakovanie ani hompáľanie. Ani po dvanástich hodinách pohybu batoh na žiadnom mieste netlačil.

Veľmi užitočná bola predná kapsa, ktorej obsah sa neustále menil podľa potreby. Ku koncu, keď už som mal menej vecí a jedla, som ju zbalil do batohu a využíval iba menšie bočné kapsy.

Nepremokavý obal viackrát ochránil batoh pred dažďom, ako aj padajúcimi kvapkami z vodopádov. Taktiež som obal použil na noc, aby obsah batohu nenavlhol od večernej rosy.

Veľmi užitočné boli aj hydratačné hadice, ktoré mi umožnili piť vodu z fliaš aj za pochodu – bez toho aby som fľaše ručne vyberal.

Záver

WAA Ultrabag sa stal doslova mojím každodenným spoločníkom. Je to produkt, ktorý poskytuje kvantum možností a spôsobov použitia a mňa zatiaľ nesklamal v žiadnej situácii. Či už sa chystáš na jednodňový beh alebo týždňový bivak na letných hrebeňoch, toto je batoh, ktorý určite chceš. Za uvedenú cenu s množstvom šikovných vychytávok je to pomocník, ktorý ďaleko predčí viaceré konkurenčné produkty.

tyger28

A ak Vám nestačia fotky, môžete zhliadnuť aj pekné video o tom, ako batoh pobaliť a nahodiť na seba – v hlavnej úlohe aj Martinská ferrata. 🙂

Komantáre

komentárov