fbpx

Outdoor recenzia: Bežecká ľadvinka Ferrino X-hyper

Ferrino X-hyper

Máme tu dvojitú recenziu – bežeckú ľadvinku Ferrino X-hyper pre Vás už totiž odtestoval Tyger. Jeho dojmy môžete nájsť tu. Po jeho teste som ľadvinku „zdedil“ ja a teraz je rad na mne, aby som napísal niekoľko odstavcov. Tak poďme na to.

Hneď, ako sa mi ľadvinka dostala do rúk, podstúpila niekoľko úprav (ako inak :D). Za prvé – originálna dĺžka popruhov okolo pása bola asi tak na ťažného koňa, nie na vytrvalostného bežca. 😀 Pri uvoľnení na maximum sme sa tam seriózne vošli dvaja a ešte bolo miesto pre tretieho. 😀 Preto som ich skrátil na rozumnú dĺžku. Za druhé – gumičky na uchytenie rezervnej dĺžky popruhov boli navlečené len tak voľne a mali tendenciu sa posúvať k pracke – tie som preto prišil o samotný popruh. No a za tretie – doplnil som na ľadvinku uško na zavesenie pri skladovaní. Zrejmejšie to bude z obrázkov.

Ferrino X-hyper - popruh na páse
Skrátené popruhy a prišité gumičky
Ferrino X-hyper - uško na zavesenie
Uško na zavesenie

Ak ľadvinku nezdedíte tak ako ja, ale budete ju musieť kúpiť :P, tak cena je orientačne okolo 30 eur (Heureka).

Kde všade som ľadvinku využil?

Začal som ju používať niekedy koncom leta 2015, takže to už bude zo 10 mesiacov – nejaké 2 či 3 ukrojila zlomenina nohy. Času na testovanie bolo ale aj tak dosť – Ferrino X-hyper som používal často na tréningové behy, brával som ju aj na bicykel. Zažila najrôznejšie teploty (a s tým súvisiacu potrebu zbalenia vecí) – od horúčav cez príjemné babie leto až po zimné výbehu v snehu. Absolvovala so mnou minimálne 3 preteky (možno viac, ale som si nespomenul :D):

Úložné priestory a vrecká

Ľadvinka má 2 rozumne veľké vrecká na zips po bokoch, 2 úložné priestory na fľaše symetricky uložené vzadu a medzi nimi ešte malú kapsičku z elastickej sieťoviny.

Ferrino X-hyper

Do bočných vreciek sa pohodlne zmestia drobnosti, ktoré treba mať po ruke – energetické tyčinky, gély, v mojom prípade hrozienka či ďatle. Vojde tam aj plná peňaženka, väčší smartfón či moja „tehla“ Evolveo StrongPhone Accu. Pravé vrecko má úchytku na kľúče, takže sa netreba obávať náhodného vypadnutia pri jeho otváraní.

Ferrino X-hyper - bočné vrecká

Ferrino X-hyper - bočné vrecká

Ferrino X-hyper - úchytka na kľúče
Kľúče určite nevytratíte

Priestory na fľaše sú vyriešené veľmi dobre. Na spodku je elastická sieťovina a na vrchu gumička na uchytenie. Fľašky tam držia výborne, nemajú snahu vyskočiť von ani keď nie sú uchytené gumičkou. Vojdú sa tam aj väčšie fľaše ako štandardné pollitrovky – 0,75 l určite, s trochou snahy možno aj litrovky. To dáva dokopy kapacitu 1,5 – 2 litre, čo sa hodí do letných horúčav na dlhšie trasy. Ja štandardne používam 0,5 litrové Zdravé fľaše. Oceňujem hlavne symetrické rozloženie, ktoré napomáha vyváženiu tela pri behu – buď mať dve fľaše a odpíjať rovnomerne alebo jednu fľašu a striedať ju – občas nosiť naľavo, občas napravo.

Ferrino X-hyper - uloženie fľašiek
Pollitrové fľaše sa skoro skryjú

Ferrino X-hyper - priestor pre fľaše

Zadné elastické vrecko sa hodí na rýchle odloženie a vytiahnutie menších častí oblečenia – bufky, čiapky, rukavíc či fúkerky. Prípadne som ju občas ešte použil aj na vodítka pre psov.

Ferrino X-hyper - elastické vrecko

Celková kapacita je bohate postačujúca na výbehy okolo 2 – 4 hodín. V lete veľa vody, fúkerka, niečo na zobnutie. V zime zase stačí jedna fľaška a druhú komoru môžete napchať náhradným oblečením. Tématiku zbalenia sa podrobne rozobral už Tyger, tak to nebudem opakovať.

Ferrino X-hyper - pobalenie vecí

Materiály a konštrukcia

Na ľadvinke po Tygrovom a mojom používaní nevidieť žiadne výraznejšie opotrebovanie – všetky švy držia, zipsy fungujú, nič nie je predraté. Reflexné prvky trochu stratili na lesku, ale stále plnia funkciu. Tyger vytýkal zipsy, ktoré majú šnúrky, nie pevný dzindzík. Pre mňa je to úplne top riešenie čo sa týka funkcionality – keby také neboli, tak ich práve tak prerobím. 😀 Tkanina ľadvinky asi bola zamýšľaná trochu vodoodpudivo – podľa mňa to je ale bezpredmetné, lebo obsah bočných vreciek tak či tak prepotíte. 🙂 Gumičky na uchytenie fliaš si stále držia elasticitu.

Ferrino X-hyper - detail zipsu
Detail zipsu

Komfort nosenia

Tu sa dostávame od pozitív ku kameňu úrazu – nech robím, čo robím, tak ľadvinka X-hyper mi jednoducho nesedí na páse. Hore kopcom pohoda, na bicykli pohoda, pri miernom kluse po rovine pohoda … ale akonáhle príde zbiehanie z kopca alebo ráznejšie tempo na rovine, každých niekoľko minút si ľadvinku musím naprávať a nasadzovať lepšie na pás. Vždy mi trochu vybehne dohora a potom sa pretáča – a je jedno, či tam mám jednu fľašu, dve fľaše, plné či prázdne. Otravné je to hlavne na pretekoch, keď sa človek snaží držať tempo. Neberte to však ako dogmu, toto je zrejme individuálne a závislé aj na postave a tvare bokov – napríklad ľadvinka Deuter Pulse Four EXP na mne sedí ako uliata a Katke trochu lieta. Ideálne, keby to človek mohol vyskúšať priamo na sebe pred kúpou …

Vnútro je vystlané príjemným mäkkým a priedyšným materiálom
Ferrino X-hyper – vnútorná výstielka

Celkový verdikt

Plusy:

  • symetrické rozloženie vreciek a fľašiek
  • celková kapacita (2 fľaše / 1 fľaša + oblečenie)
  • nízka hmotnosť (len 220g)
  • kvalita materiálov a spracovania

Mínusy:

  • mne osobne nesedí pri zbehoch a rýchlom tempe po rovine

Pokiaľ máte možnosť pred kúpou skúsiť si, či Vám Ferrino X-hyper sadne na pás (v kamennom obchode napr.), tak z hľadiska ostatných parametrov ju môžem vrelo odporučiť.

 
Ferrino X-hyper

Logo Petrík@janurky.sk

 

Komantáre

komentárov