fbpx

Návleky Zajo Gaiter Exped

NÁVLEKY ZAJO GAITER EXPED

 

Návleky Zajo Gaiter Exped sú… Takto by začínal bežný úvod recenzie. V tomto prípade to bude trocha inak a hneď Vám vysvetlím prečo. Pred rokom napísal Maťo krátkodobú recenziu na návleky Zajo Gaiter Explorer. Prejdem hneď k podstate – návleky vydržali 2 túry, čo hovorí za všetko.

Samotnú značku Zajo takáto recenzia nepotešila. Preto sa vrhla do vývoja a priniesla na trh nové návleky – Zajo Gaiter Exped. Následne sa s nami kontaktovali a ponúkli ich na testovanie. Klobúk dole pred takýmto prístupom.

 

Ako vidieť, návleky Exped prešli veľkou premenou: dizajn, technické detaily, materiály, samotné logo Zajo. O všetkom si povieme v nasledujúcich riadkoch.

 

NÁVLEKY EXPLORER A EXPED – POPIS VÝROBCU

Na začiatok uvediem popis produktov od výrobcu, vrátane technických detailov.

 

POPIS PRODUKTU – ZAJO GAITER EXPLORER

Priliehavé podšité návleky s vytvarovaním na topánku.

TECHNICKÉ DETAILY

 • oceľové lanko na uchytenie pod podrážku
 • horné sťahovanie
 • kovový háčik
 • čelné zipsové zapínanie
 • YKK zips
 • hmotnosť: 210 g
 • zloženie: 100 % nylon + PU
 • veľkosť: UNI
 • farba: šedo-čierna (grey/black)

 

 

POPIS PRODUKTU – ZAJO GAITER EXPED

Strategicky umiestnená a tvarovaná dolná časť odoláva snehu a dažďu. Cordura® chráni návlek pred ostrými mačkami a drsným terénom. Asymetricky tvarovaná spodná hrana dokonale opisuje tvar topánky a drží nečistoty, vetvičky, kamienky a sneh mimo topánok. Jednoducho nastaviteľné popruhy priehlavku sú vyrobené z odolného materiálu Hypalon®. Koniec popruhu sa zasúva do uška, čím sa zabráni jeho nechcenému poletovaniu pri pohybe. Predné zapínanie je na suchý zips. Je ľahko prístupné, jednoduché, trvácne a je možné ho ľubovoľne nastaviť. Priliehavý strih návlekov s miernym zúžením v členku znižuje možnosť ich poškodenia. Horné sťahovanie pomocou nízkoprofilovej spony, pevný popruh a spodný kovový háčik na šnúrky topánok udržia návlek bezpečne na nohách.

 

 

TECHNICKÉ DETAILY

 • Maximálna priedušnosť hornej časti návleku vďaka ľahkému, nepremokavému a priedušnému 3-vrstvovému materiálu Pertex® Shield.
 • Spodná časť vyrobená z robustnej polyester Cordura® odoláva snehu, dažďu a špine a poskytuje odolnosť presne tam, kde ju najviac potrebuješ.
 • 3D anatomický tvar návleku dokonale lícuje s topánkou a tým do nej zabraňuje vniknutiu špiny, konárikov a snehu.
 • Predné zapínanie pomocou hrubého suchého zipsu.
 • Tenká, no odolná plastová spona a pevný popruh na vrchu, nedovolia návleku kĺzať sa po nohavici.
 • Ľahko nastaviteľný popruh pod priehlavkom vyrobený z extrémne pevného materiálu Hypalon®.
 • Pevnosť materiálu Hypalon®, kovové spony a šitie testované v teréne a laboratóriu.
 • HMOTNOSŤ 230 g
 • ZLOŽENIE 50% Nylon + 50% Polyester + PU
 • MATERIÁL Cordura®, PERTEX® Shield

 

ZAJO GAITER EXPLORER VS ZAJO GAITER EXPED

Návleky Explorer a Exped boli na výber z niekoľkých druhov návlekov.  Ich rozdiel môžeme badať v tvare – strihu, materiáloch a spôsobu upínania.

Návleky Explorer boli dlhé a objemné. Zapínanie, ktoré bolo riešené prostredníctvom YKK zipsu, suchého zipsu a 2 cvokov, mali vpredu. Horné sťahovanie na nohe sa upínalo (sťahovalo) pomocou elastickej gumičky. Rýchle a praktické riešenie. Uchytenie návleku na turistickej topánke bolo klasicky cez kovový háčik, podrážku obopínalo oceľové lanko, ktoré z jednej strany bolo pripevnené napevno a z druhej sa regulovalo vďaka remienku. Návleky boli  približne v 1/3 (tesne nad topánkou) zúžené, čo slúžilo na dôkladnejšie obopnutie topánky a ako ochrana pred snehom.

Návleky Exped kráčajú s dobou, ktorá momentálne určuje minimalistické rozmery a priedušnosť. Hlavné zapínanie vypustilo z predchádzajúceho modelu cvoky a zips. Je riešené prostredníctvom suchého zipsu. Horné sťahovanie vymenilo elastickú gumičku za plastovú sponu a popruh. Materiál nie je len jeden, ale rozdeľuje sa na nepremokavý 3 vrstvový Pertex® Shield a hrubší polyester Cordura®. Háčik na pripevnenie topánky nie je vysunutý ako v minulosti. Oceľové lanko vystriedal ľahko nastaviteľný popruh z materiálu Hypalon®.

V Zajo sa snažili používať čo najmenej „poruchových“ častí (elastická gumička časom stratí pevnosť, cvoky sa môžu vytrhnúť, zips sa môže zasekávať a stratiť tak svoju funkčnosť atď.) Rozhodli sa preto ísť cestou jednoduchosti a opraviteľnosti v teréne. Samotné testovanie v laboratóriu (materiál, proces výroby – šitie, testovanie jednotlivých častí návlekov – kovová spona, nastaviteľný popruh..) ukazuje, že si dali veľmi záležať. Uvidíme, čo prinesie testovanie.

 

 

SKÚSENOSTI A TESTOVANIE

Návleky Explorer som si – rovnako ako Maťo – kúpil aj ja. Na rozdiel od Maťovej skúsenosti, mne vydržali takmer 2 roky. Následne sa začal trhať suchý zips a roztrhlo sa aj jedno lanko v samom závere používania. Návleky Explorer som volil do svojej výbavy len v zime. Ich univerzálna veľkosť a mohutnosť si to priam vyžadovali.

 

 

NA NÁVLEKOCH EXPLORER SA MI PÁČILO

 • kvalitný materiál
 • rýchle horné sťahovanie elastickou gumičkou
 • vysunutý kovový háčik, ktorý dobre držal
 • YKK zips a kovové spony

NA NÁVLEKOCH EXPLORER SA MI NEPÁČILO

 • kvalita suchého zipsu, ktorý sa časom páral
 • pevné uchytenie lanka na vnútornej strane návlekov, časom sa vytrhlo

 

Návleky Exped sa dostali do mojích rúk začiatkom roka. Potešili ma ľahkosťou a jednoduchým dizajnom.

Osobne odporúčam návleky v tvare valca. Konkrétne bez sťahovania alebo zúženia nad topánkou. Návleky tak lepšie dýchajú a menej sa potí noha. Navyše aj z estetického hľadiska to vyzerá lepšie a návleky sú akoby súčasťou nohavíc – ťažko ich zbadáte. Na rozdiel od tzv. húsenicového tvaru (viď Explorer).

Na prvý dotyk som si hneď všimol rozdielnosť použitých materiálov. Spodná časť návleku v okolí topánok až do polovice lýtok je hrubšia (materiál polyester Cordura®). Vrchná časť návleku vynikajúco dýcha (materiál Pertex® Shield). Nemal som lepšie dýchajúce – priedušné návleky.

Prvá zásadná zmena bola v neprítomnosti zipsu. Zapínanie návlekov je riešené len suchým zipsom a plastovou sponou. Znamená to, že pri obliekaní návlekov som strávil o kúsok viac času. Treba sa sústrediť na presné spojenie suchého zipsu. Následne zips po celej dĺžke pritlačiť, aby dobre zapadol. Zmena prišla aj výmenou elastickej gumičky za plastovú sponu a popruh. Výhodu vidím v tom, že po stiahnutí návleku šírka popruhu lepšie sedí a menej reže nohu ako elastická gumička. Takto „nainštalované“ návleky dobre sedia a vydržia na svojom mieste počas celej túry.

 

NA NÁVLEKOCH EXPED SA MI PÁČILO

 • kvalitný a pevný materiál spodnej časti návlekov
 • priedušný materiál vrchnej časti návlekov – návleky vynikajúco dýchajú
 • po oblečení a upnutí návlekov spoľahlivo držia počas celej túry

NA NÁVLEKOCH EXPED SA MI NEPÁČILO

 • zapínanie len suchým zipsom

 

ZÁVER – EŠTE NIE JE KONIEC

Myslím si, že firma Zajo odviedla kus dobrej a poctivej práce pri inovácii návlekov. Počas krátkeho obdobia testovania (2 mesiace) návleky Exped slúžili vynikajúco. Síce strávite o kúsok viac času obliekaním (suchý zips + spona), stojí to však za to. Návleky dobre sedia počas celej túry. Najväčší dojem na mňa spravila ich priedušnosť. Vynikajúco dýchajú. Pod nimi som mal oblečené polartecové nohavice a táto kombinácia mi nohu udržala v suchu!

Menej nadšený som bol len zo suchého zipsu. Zatiaľ drží a sedí tak, ako má. Otázkou je, či tomu tak bude aj po dlhšom čase používania. Neviem. Každopádne testovaniu návlekov Zajo Gaiter Exped nie je koniec a pokračujeme ďalej! V priebehu a na konci roka túto recenziu rozšírime o ďalšie nové poznatky z testovania návlekov.

Ďakujeme firme ZAJO za dodanie návlekov Zajo Gaiter Exped na účely testovania.

 

 

HODNOTENIE PO 1 ROKU POCTIVÉHO TESTOVANIA

Návleky Zajo Exped majú za sebou 1 rok testovania na horách počnúc Veľkou a Malou Fatrou, až po Nízke, Západné, Vysoké A Belianske Tatry. Ranné fotenia východov, jesenné daždivé obdobie až mrazivé VHT podmienky. Ako dopadli? Čítajte nižšie!

V prvom rade stále platí, že lepšie dýchajúce návleky som ešte nemal! Za tento benefit patrí najväčšia pochvala. V druhom rade som mal obavy o suchý zips – resp. hlavné zapínanie návlekov. Domnieval som sa, že sa časom znehodnotí a nebude pevne držať ako na začiatku. Táto obava je vyvrátená! Suchý zips aj po roku drží ako nový od nasadenia návlekov na začiatku túry, až jej koniec. Spokojnosť!

Takisto výmena vrchného sťahovania návlekov z gumičky za popruh s plastovou sponou. Tento spôsob sťahovania nereže nohu a výborne drží počas celej túry.

Oba materiály návlekov fungujú, ako majú. Pertex (vrchná časť návlekov) bráni premoknutiu a dobre dýcha. Cordura je zas kvalitný oderuvzdorný materiál, ktorý sa takmer neopotrebúva.

Asi najdôležitejšia vec na návlekoch je ich spodok – resp. uchytenie u topánok. Niektoré návleky sú riešené lankom, remencom, textíliou, gumou atď…Majú taktiež rôzne uchytenia z oboch strán. Buď sú riešené prackami, alebo jednou pevnou stranou a prackou atď. Tu je veľmi dôležité nastavenie návlekov, aby sa remence neustále nevyvliekali a pevne držali.

Exped návleky sú na vnútornej strane prišité napevno a druhá strana je nastaviteľná pomocou remienka a pracky. Dobre to funguje a nemal som problém s vyvliekaním remienkov.

Počas zimnej celodennej VHT v Tatrách sa mi stala táto vec. Minulý rok bolo celkovo málo snehu. Celý deň som mal mačky na nohách a pohyboval sa celkom vysoko. Tatranskej žule sa nedalo vyhnúť, a vtedy sa mi pracka na návlekoch niekde medzi skalami ohla do tvaru rybárskeho háčika a prerezala sa z jednej dierky do druhej. Vôbec som si to nevšimol… Až na ďalšej túre pri nasadzovaní ma návlek ťahal do strany a videl som, kde je problém. Doma som si pracku vo zveráku opravil a prelepil remienok leukoplastom, Drží to dobre.

Návleky Zajo ExpedNový návlek (vľavo). Vpravo moja verzia opravy návleku, ktorá plní svoju funkciu

Počas roka som prišiel na jednu vec. Háčik na zachytenie návleku o šnúrky turistickej topánky mi prakticky vyhlo až do vodorovnej polohy (to sa stalo cca v závere minulého roka). Keď som zapol háčik na poslednú šnúrku, cítil som, že moc ťahá. Naopak keď som ho posunul bližšie, už tam bola vôľa a nedržal. Teraz ich háčikom nezapínam a diskomfort nepociťujem. Možno by stačilo háčik posunúť o nejaký pár milimetrov dopredu a vyriešilo by sa to.

Návleky Zajo Exped detail

Vľavo nový návlek. Vpravo opotrebovaný háčik testovacieho návleku

 

PÁČI SA MI 

 • ako návleky dýchajú
 • že sú minimalistické a keď ich človek nepotrebuje, dajú sa zbaliť do malej rolky
 • upínacie remence na spodnej časti návlekov sa po nastavení nevyvliekajú a sú takmer bez známok opotrebenia
 • ich materiály (cordura a pertex) a trvácnosť

 

NEPÁČI SA MI

 • umiestnenie háčika, ktorý sa ťahom vyrovnal a prestal plniť svoju funkciu

 

ČO DODAŤ NA ZÁVER?

Návleky Exped prešli poctivým vývojom. Až na malé nedostatky (háčik) som bol s nimi veľmi spokojný a naďalej ich používam. Veľa toho vydržali a ešte veľa vydržia.

 

Komantáre

komentárov