fbpx

Horolezecký batoh Simond Jorasses 40+5

Simond Jorasses – 40 litrový batoh s možnosťou navýšenia a 5 litrov. Je určený prevažne na jedno až dvojdňové horolezectvo, alpinizmus a skialpinizmus. Testoval som ho tri mesiace a dnes Vám poviem moje dojmy a postrehy.

PARAMETRE BATOHU

Váha : 1300 gramov 

Rozmery: 65 x 26 x 27 cm

Farba: modro – oranžová

Objem: 40 + 5 litrov

Materiál: Celý batoh je vyrobený zo 100% polyamidu, čo je materiál extrémne odolný proti oderu a roztrhnutiu, so schopnosťou rýchlo uschnúť.

Úložný priestor: Batoh disponuje jednou veľkou komorou bez možnosti predelenia , vrchlík je rozdelený na tri vrecká – jedno veľké vrchné, veľké spodné a malé vrchné na drobnosti a dokumenty.

Príslušenstvo: Bočný vstup do hlavnej komory, pútka na uchytenie cepínov, lana, lyží (prípadne snowboardu), úchyt na hydrovak v hlavnej komore.

Cena: 75 €

PRÍSLUŠENSTVO:

UCHTENIE LYŽÍ: Na boku batohu sa nachádzajú dva popruhy na uchytenie lyží. Na rozdiel od niektorých freeridových batohov, ktoré majú nastaviteľný iba jeden popruh, má Jorasses nastaviteľné obidva – takže pojme všetky šírky lyží. Druhý spôsob je uchytenie dvoch lyží spolu horizontálne pomocou popruhu na lano, ale tento spôsob som nevyužíval .

UCHYTENIE CEPÍNOV: Uchytenie cepínov je vyriešené veľmi jednoduchým a rýchlym systémom na prednej časti batohu. Stačí prestrčiť rúčku cez masívne pútko, hlavicu vložiť do púzdra na spodnej časti batohu a zapnúť pracku ktorá zabraňuje vypadnutiu cepína.

BOČNÉ VRECKO A POPRUH NA UCHYTENIE LANA: Bočné vrecko je na tomto batohu naozaj dlhé, takže sa cez neho dostanete od najspodnejších až po najvrchnejšie časti batohu. Ja som pri ňom najčastejšie nosil mačky aby som ich mohol rýchlo vytiahnuť a nemusel šmátrať po celom batohu. Po otvorení vrchlíku objavíme popruh na lano. Ak je lano pridlhé a hompáľa sa, môžeme ho stiahnuť aj bočnými popruhmi určenými na lyže – a ak nemáme lano, môžeme popruh skryť do vnútra batohu.

Alpinistický a horolezecký batoh Simond a jeho uchytenie lana

VRCHLÍK A VRECKO NA UCHYTENIE HYDROVAKU: Vrchlík je rozdelený do troch častí. Jedno vrecko sa nachádza na spodku vrchlíku a je vyrobené zo sieťky, používal som ho najmä na malé nepotrebné veci. Na vrchu sa nachádzajú dva vrecká – jedno malé na telefón, kľúče alebo peňaženku a jedno veľké, ktoré som používal najmä na veci ku ktorým som sa potreboval rýchlo dostať, ako rukavice alebo okuliare. Vo vnútri batohu sa nachádza aj priehradka na hydrovak, no ja som v nej nosil prevažne lavínovú sondu a lopatu.

DOJMY Z POUŽÍVANIA

Jedna z prvých vecí, ktoré ma prekvapili, bola cena batohu – predsa 75 euro je bezkonkurenčná cena za horolezecký batoh oproti iným značkám. Ďalšou vecou je, že pri balení máte pocit, že má objem oveľa viac ako 40+5 litra – napracete tam celú výbavu a stále máte miesto na nejaké veci. Asi jediná vec, ktorá mi na batohu chýba, je sieťka na uchytenia prilby zvonku. Nikdy sa mi však nestalo, že by som ju nezmestil do bonusových 5 litrov na vrchu batohu. Chrbtový systém nie je to najlepšie, čo som na chrbte mal (zrejme na úkor nízkej ceny), ale batoh sedí na chrbte celkom fajn. Keď si stiahnete bočné popruhy, tak sa ani pri lyžovaní nehýbe a nenadskakuje. Materiál batohu je naozaj odolný, často som ho štrajchol cepínom alebo som sa s ním šúchal o skaly – neroztrhol sa ani na jednom mieste.

PLUSY A MÍNUSY BATOHU SIMOND JORASSES

PLUSY +

+obrovská komora, kde zmestíme všetko vybavenie a ešte nám ostane miesto

+skvelé uchytenie cepínov

+dlhé bočné vrecko

+odnímateľný vrchlík rozdelený na 3 časti

+popruh na uchytenie lana a lyží

+veľmi odolný materiál

+cena

MÍNUSY –

-trochu slabší chrbtový systém

-absencia sieťky na helmu

Batoh Simond Jorasses je jednoznačne skvelá kúpa za úplne smiešnu sumu, aj keď má pár múch. Ak by ste mali záujem o niečo menšie, Simond výraba aj batoh Simond Alpinism vo veľkosti 33 litrov. Všetky produkty Simond nájdete na Decathlon eshope alebo v ich predajni v Bratislave, Košiciach alebo Banskej Bystrici.

Komantáre

komentárov