fbpx

Marína Kissová

Marína Kissová

(rozhovor s víťazkou SSkyA ligy 2016)

Beh zbožňuje od detstva. Bola to jej najobľúbenejšia hra. Cestu vymenila za hory a kopce. Preteky si vyberá s vysokým estetickým kritériom a má vlastné extra bodované aktivity. Má rada Slovenský kras, cestovanie a Karpatské hry. Holaríííí!

Text: Thom a Marína Kissová / Foto archív: Marína Kissová

marina-kissova-cover

Vždy si vyberám preteky s vysokým estetickým kritériom: proste to musí byť krásna trať. A keďže počas preteku zbieram vlastné body, som zakaždým, bez ohľadu na výsledky, najúspešnejšia. Extra bodované sú tieto aktivity: jesť lesné plody, piť z prameňa, nechať si prečesať vlasy borovicou …

 

Ahoj Marína, máš super meno – vieš o tom? Prezraď nám niečo o sebe …

Ahoj-čau-sevas. Som z Košíc, pracujem ako architektka a rada si chodím zabehať. A hej, mám dosť super meno!

Ako si sa dostala k behu?

Beh zbožňujem od detstva. Bola to moja najobľúbenejšia hra, odbiehala som v detstve zo sídliska do blízkeho lesoparku, bez toho, aby si to rodičia stihli všimnúť. V lese cez okruh vojenské zákopy, pomedzi muníciu a späť domov. V triede som bola vždy najrýchlejšia, vo všetkých vzdialenostiach, tak som sa v dvanástich prihlásila na atletiku. Tréningy nemali hlavu, pätu, ani trénera, tak ma to po čase prestalo baviť. Začala som teda behať sama, po vzore atletických tréningov som sa točila na ovále a beh bol akousi povinnosťou. Stále som sa však k behu vracala. Dôvodom bolo okrem iného aj to, že som absolútne dengľavá chytiť loptu a byť súčasťou kolektívneho športu. Vrátila som sa k tréningom, najprv popri rieke, a to sa rýchlo zvrtlo na okolité kopce a lesy. Tu som trénovala na polmaratóny, kým som nezistila, že existujú preteky aj v lesoch.

marina-kissova-01

Do cieľa už len 7 km 😀 (Vysokohorský beh cez Klin)

Preferuješ kratšie behy ako napr. skyrunning alebo skôr ultra?

Viac ma bavia dlhšie trate. Rozbieham sa až po desiatich kilometroch, momentálne sa cítim optimálne okolo 30+ km, uvidím, kam sa posuniem ďalej. Rada by som skúsila aj nejakú stovku, mám predtým ešte stále veľký rešpekt.

Tento rok je tvoja prvá súťažná sezóna? Ako sa Ti darí?

Nikdy som nevyhľadávala súťaže. Kým som behávala krátke trate za atletický klub, bolo súťaženie jedna katastrofa, vždy som mala alergické obdobie a nedostala som sa cez rozbehy. Keď som začala behať polmaratóny, chodila som na polku do Bratislavy a do Košíc – a to bolo všetko. Vôbec som nevedela o nejakých behoch v lese. A to môj tréning prebiehal práve tam. Minulý rok som sa vplyvom okolia prihlásila na pár pretekov. Na každom som sa umiestnila, čo ma teda veľmi povzbudilo. Kým na ceste boli moje výsledky priemerné, tu som zrazu s ľahkosťou cítila satisfakciu. Tohto roku som sa nejako poprihlasovala na viaceré preteky, vyšlo to tak, že väčšina bola zo skyrunningovej série – také hravé behanie ma teší. Vždy si vyberám preteky s vysokým estetickým kritériom: proste to musí byť krásna trať. A keďže počas preteku zbieram vlastné body, som zakaždým, bez ohľadu na výsledky, najúspešnejšia. Extra bodované sú tieto aktivity: jesť lesné plody, piť z prameňa, nechať si prečesať vlasy borovicou, … príjímam návrhy na ďalšie.

Thom: Marína vyhrala prvý ročník Skyrunningovej ligy na Slovensku. Celkové výsledky nájdete TU.

marina-kissova-02

Príprava na Nonstop beh hrebeňom Nízkych Tatier a VKV

Máš svoj bežecký vzor, idol?

Veľmi nemám vzory. Sympatizujem samozrejme s Emelie, ale to je taká ženská spolupatričnosť. Behám pre vlastnú radosť. Ale mám takú bežeckú bibliu, kapitolu z Karpatských hier od Nevrlého. Je to Hra na vlčí dych a gazelie nohy. Celá knižka je pre mňa skvelým návodom pre plné prežívanie, a táto hra obzvlášť. Odporúčam aj ako skvelý bedeker do Rumunska.

Máš svoje vysnívané podujatie, pretek … Tu by som chcela raz štartovať?

Veľmi rada by som išla na NTS, to je jasné. Musím to nejako štýlovo vymyslieť, nech je to super tím, estrogen positive. Rada by som išla behať MF50 – je to veľmi pekná trasa, a plno iných, ale to sú dve také, kde mi je ľúto, že som ešte nebola. V zahraničí sa mi páčia traily na Madeire, Gran Canarii a rada by som si prebehla Korziku, to musí byť prekrásne.

marina-kissova-03

Čaute, Západné Tatry!

Ako vyzerá tvoj tréning?

Čas na tréning si vždy viem vynahradiť: prácu mám flexibilnú, podľa toho, ako si ju naplánujem. Je to veľká sloboda, lebo behať v zime po nociach je síce super, ak ste partia ( zdravím Nočných bežcov), ale mám spánkový režim ako škôlkar, čiže rada idem do lesa počas dňa. Behávam 4 až 5-krát týždenne, niekedy viac, niekedy menej. Behávam okolo 13-15km, to je pre mňa taký príjemný tréning, cez víkend aj na dlhšie, robíme s priateľom takú bežeckú turistiku, 20-30 km. Zvyknem kombinovať rôzne veci, nech to nie je stále to isté: rôzne kombinácie chodníčkov, výbehy, … a keď je málo času, tak si dávam sériu šprintov na asfalte a mám do polhodiny odtrénované. Rozohrievam sa na prvom kilometri, po behu vystrečujem a k tomu dopĺňam ranný pozdrav slnku. Pred pretekom sa snažím tréningovo zvoľniť, nech sa telo teší, že už môže konečne vybehnúť. Ak sa podarí, idem do sauny, aspoň dvakrát mesačne.

V čom beháš?

Behávam väčšinou v Inov-8, vyskúšala som rôzne typy, ale X-talony po zabehnutí sedia najlepšie. V lete k nim pribudli aj Salomony S-Lab, tie tiež potrebujú viac behov. Ináč je to tréningová zmes starých Inov-8, striedam podľa potreby. Na dlhšie trate si beriem veci. Od tohto roku mám už aj hodiny, Suunto Ambit 3 – veľmi som spokojná, rýchlo reagujú a sú super presné. Dokonca som sa vplyvom bežeckého košického kolektívu prihlásila aj na Stravu: lajkujeme si tam naše tradičné behy navzájom. Takže mi tam môžete napísať, nech pridám a že do kopcov sa beží alebo iné povzbudenie pod pás. 😀 Sponzora nemám, resp. ma exkluzívne sponzoruje môj priateľ, spoluzakladateľ tímu I raw you. Ďakujem, Gabrielko!

marina-kissova-05

Diskusia so sponzorom o rozpočte pre rok 2017

Čo ty a strava?

Náš bežecký tím hovorí jasne: I raw you! Spolu s priateľom sme na raw vegan/vegan strave. V lete je to prirodzené, jem všetko čerstvé, čo je v ponuke. V zime si rada dám zeleninovú polievku, podľa pocitov. Tiež mám po dlhších pretekoch problém s jedením, mám precitlivené zuby, tak je ideálnou voľbou hustá polievka alebo dusená ryža. Počas takých 25 km+ behov/pretekov, už zvyknem brať so sebou aj jedlo: sušené ovocie, gely a smoothie od Powerbaru, pre mňa asi najšetrnejšia športová výživa. Davorín nás vždy bohato zásobuje.

marina-kissova-04

I raw you je hedonizmus

Čo máš rada okrem behu?

Rada chodím do lesa, vďaka behu som v prírode niekoľkokrát do týždňa, čo super vyváži sedenie za počítačom. Tréning dopĺňam jogou, chodím ku Ariadne, slovenskej hviezde vzdušnej akrobacie. K tomu si stále sľubujem, že už začnem pravidelne plávať. Minulú zimu sme začali s priateľom skialpovať, veľmi sa mi to páči. Zároveň som začala lyžovať, hneď po vyšľapaní bol tento problém akútny. Spluhovala som si párkrát nízkotatranské zjazdovky, kým som nabrala trocha skúseností. Ináč som veľký hudobný fanúšik, najradšej mám kolotočársku všehochuť na ceste Pražský výběr – Queen – Amy Winehouse. Čiže v zhrnutí jazz. A funky. A oldschool rapy. Pri behu mám ale najradšej ticho: počúvam les a hlava zvykne vytiahnuť nejaký otravný hit, pri ktorom fučím do tempa. Benny Lava!

marina-kissova-06

Skialpinistické začiatky na Chopku

Tvoje plány do budúcna?

Mám kadejaké cestovateľské plány. Island, Kamčatka, vrátiť sa k pravidelným výletom do Švédska. Ale aj viac Slovenska, vždy sa mi nakoniec najviac páči v Slovenskom krase. Behať a byť v prírode, ako často sa len dá, tak prirodzene, ako je to len možné. Častejšie spať pod širákom. Hovoriť plynule po taliansky. Také normálne veci.

marina-kissova-07

Turistika v krásnej rumunskej Rodne

Čo odkážeš nám, čitateľom, resp. svetu?

Podelím sa s Vami o úryvok z Karpatských hier, z Hry na vlčí dych a gazelie nohy. Aby ste radostne vybehli do krajiny. –Běhej proto po lesích jako vlk, skákej jako gazela po planinách. Usmíváš se, lenivý veletlustý bratříčku, příliš shovívavě na to, že nevíš čemu. Nic o bězích nevíš! Lesní běh ti zase postaví duši na nohy. A tělo? Na zlaté nožičky! Nejtěžší je začít. Nebát se únavy, výsměchu. Jen houšť a větší kapky – nejkrásnější zásada. Půl hodiny denně, stejně bys ji doma mátožně prolelkoval, provzdychal. Ráno nebo večer, v zimě či v létě, za slunce i deště. Běh je králem dne, často tím jediným pořádným, co za celý den uděláš.

Veľmi pekne ďakujem za rozhovor, nech sa sny splnia a do kolónky estetických kritérií pribúdajú extra bodované aktivity.

Komantáre

komentárov