fbpx

Letná bežecká výbava pre ženy s Kari Traa

Jarný beh pod Veľkým Rozsutcom
Jarný beh pod Veľkým Rozsutcom

Letné bežecké oblečenie

Spôsob, ktorým si najlepšie dobiješ energiu? To je určite beh. Beh je úplne minimalistický. Hovorí sa, že beh je liek. Behať sa dá v meste, na dedine, na lúkach, na horách (v civilizovanom svete a aj v prírode), po rovine alebo do kopca, prostredie a terén si môžeš zvoliť sama podľa svojich predstáv. Sama s hudbou je to najväčší relax, no vo dvojici zas naopak kopa srandy, pohody a motivácie. Nie je nič lepšie, ako keď sa s kamoškou  jedna druhú vzájomne inšpirujete. Či sa to už týka bežeckých výkonov alebo nových kúskov bežeckého oblečenia v šatníku. Hlavné je nájsť bežecké oblečenie, v ktorom sa budete cítiť dobre. 🙂

Beh a motivácia – beh vo dvojici

Beh je v dnešnej dobe vďaka svojmu minimalizmu veľmi obľúbenou športovou aktivitou pre všetky vekové kategórie a vraj ho majú ľudia v krvi. Stačí prehodiť dress code na casual, obuť tenisky a v ceste ti nestojí žiadna prekážka. Ak máš problém s motiváciou, najlepšie je nájsť sparing partnera, ktorý ťa do toho bežeckého sveta vtiahne. Bežci sa napríklad združujú v bežeckých skupinách na sociálnych sieťach, kde sa vzájomne motivujú, podporujú a o parťákov na behanie tam nie je núdza (ak teda v tvojom okolí behu zatiaľ nikto nepodľahol).  Behať sa dá aj s motiváciou zlepšiť si postavu na leto do plaviek, ale najlepšie je behať proste pre radosť. 🙂 Je ťažké tento stav dosiahnuť, no ak sa prekonáš ten prvý raz, podľahneš tomu s veľkou pravdepodobnosťou. 🙂

Urbantraining

Ďalšou skvelou možnosťou, ako spoznať športuchtivé baby a získať inšpiráciu na tréning a bežecké metódy, je určite Urbantraining s Kari Traa, ktorý sa každoročne koná vo vybraných mestách po celom Slovensku.  Pod hashtagom #urbantraining_svk nájdeš všetky potrebné info aj na instagrame. Tento rok sa ešte chystá jeden na 3trbskom plese v krásnom tatranskom prostredí a jeden v Liptovskom Mikuláši, ak máš čas a chuť určite sa pridaj, z vlastnej skúsenosti viem, ako dobre padne zašportovať si s kopou pozitívne naladených báb :).
Behať vo dvojici znamená vzájmne sa motivovať a inšpirovať
Behať vo dvojici znamená vzájmne sa motivovať a inšpirovať. Vpravo: Marika Top, Marika Shorts, Louise Bag. Vľavo: Marit Tee, Nora Capri

Bežecké oblečenie na leto

Tak ako v zime, aj v lete je počasie premenlivé a okrem horúčav nás vie prekvapiť tiež studenými či daždivými dňami. Práve preto je najpraktickejšie mať doma zopár kúskov letného bežeckého oblečenia, z ktorých podľa potreby vyskladáš outfit na mieru podľa aktuálneho počasia každý deň. Krása letného bežeckého oblečenia spočíva v jeho pestrých farbách, vzoroch a trendy strihoch.
Kari Traa letné bežecké oblečenie Behaním si veľmi jednoducho dobiješ energiu a vyčaríš úsmev na tvári
Behaním si veľmi jednoducho dobiješ energiu a vyčaríš úsmev na tvári. Marika Cap, Marika Vest

 

Značka Kari Traa, o ktorej si už od nás počula z posledného článku, kde som sa zamerala na zimný bežecký outfit, opäť priniesla s novou kolekciou aj zopár skvelých vychytávok, v ktorých budú baby žiariť pri každej svojej aktivitke a pri behu obzvlášť. V lete určite platí menej je niekedy viac, pretože sa pohybom a vonkajšími teplotami riadne zahreješ, tak toho oblečenia naozaj stačí pomenej. Svetlejšie farby majú určite svoju výhodu, síce to fyzikálne neviem až tak dobre vysvetliť, no hovorovo sa vraví, že tmavé farby priťahujú slnko a v praxi to znamená, že je v nich oveľa teplejšie.
Stačí zopár kúskov oblečenia, ktoré podľa potreby nakombinuješ
Stačí zopár kúskov oblečenia, ktoré podľa potreby nakombinuješ. Vpravo: Nora Capri, Marte Jacket. Vľavo: Marit Tee, Marika Shorts, Marika Vest

Bežecké oblečenie a jeho materiál

Bežecké oblečenie na leto sa asi nedá zvoliť alebo nakombinovať tak, aby sme sa pri behu nespotili. Avšak výberom vhodných materiálov si beh vieme minimálne spríjemniť, aj keď sa teda poteniu ako takému nevyhneme. Na beh v zime som vám v mojom článku o bežeckom oblečení na zimu odporučila ako najlepší materiál merino vlnu. Toto v lete určite neplatí a treba siahnuť po syntetike. Tá totiž nehreje. Syntetické bežecké oblečenie okrem toho, že nezadržiava teplo, rýchlo schne a je priedušné. Určite ho bude potrebné pravidelne prať, pretože na rozdiel od merina nie je odolné voči pachom, no to je asi samozrejmosť, že prepotené tričko a bežecké oblečenie po behu pôjde rovno do prádelníka.
Syntetický a rýchloschnúci materiál letného bežeckého oblečenia -windstoperová bunda
Syntetický a rýchloschnúci materiál letného bežeckého oblečenia -windstoperová bunda Marte Jacket

Bežecké oblečenie – Bežecké tričko

Bežecké tričká na leto nájdeme vo farbách a strihoch od výmyslu sveta. Určite je skvelé mať v zálohe jedno syntetické bežecké tričko s dlhým rukávom na chladnejšie dni, večerné behy alebo beh na horách, kde nás svojou prítomnosťou poteší aj chladnejší vietor. Syntetické tričká s krátkym rukávom sú samozrejmosťou. Je skvelé, ak majú tričká v podpazuší alebo na chrbte tenší materiál na zlepšenie priedušnosti a odvetrania. Určite by som nevolila príliš obtiahnuté tričká, nakoľko by ešte prispeli k poteniu sa. Na horúce letné dni sú k dispozícii aj bežecké tielka, ktorých výhodu vidím najmä v tom, že potom nemám na rukách opálené pásiky z krátkych rukávov. 🙂
Nora Tights, Marit Tee
Nora Tights, Marit Tee

Bežecké oblečenie – Bežecké legíny a shortky

Bežecké legíny sú na letné behy ako stvorené. Čo sa materiálu týka, opäť je potrebné zvoliť rýchloschnúcu syntetiku. Optimálne je mať doma dlhé bežecké legíny, trojštvrťové (capri) bežecké legíny a krátke bežecké shortky, ktoré podľa potreby a počasia vystriedaš. Guma v páse by mala byť pohodlná a opäť je veľmi praktické, ak sú nohavice na niektorých miestach odvetrané prostredníctvom použitia tenšieho alebo priedušnejšieho materiálu. Keďže na krátke behy toho netreba veľa, je fajn mať aspoň menšie vrecko na vreckovku alebo MP3ku.
Behanie okolo Seneckého jazera
Behanie okolo Seneckého jazera. Nora Tights, Marika Vest, Marika Cap

Bežecké oblečenie – Bežecká bunda

Na chladnejšie letné večery, veternejšie dni alebo horské behy sa určite hodí bežecká bunda. Letná bežecká bunda je známa aj pod krycím menom „fúkerka“, čo pochádza z jej vetruodolnej funkcie. To znamená, že ide o  bundu, ktorá ťa má chrániť pred vetrom tým spôsobom, že izoluje. Pomáha ti udržať tepelný komfort okolo tela ako taká bublina.  Nie je zateplená, čo by v lete strácalo na zmysluplnosti. Je veľmi ľahká a skvelo zbaliteľná. Aj bežecká bunda rovnako ako zvyšok bežeckého oblečenia by mala byť ideálne na určitých miestach ako napríklad v podpazuší odvetraná. Odporúčala by som bežeckú bundu so zaťahovacou kapucňou, pretože ak ťa náhodou chytí dážď, je vždy lepšie mať aspoň nejakú pokrývku hlavy. Vrecká sú opäť praktickým doplnkom. Okrem toho je veľmi praktické, ak má bunda v páse a na rukávoch gumu, ktorá zabraňuje vetru, aby ju podfukával alebo fúkal do rukávov.
Krásne výhľady na Bratislavu pri behu po Starom Moste
Krásne výhľady na Bratislavu pri behu po Starom Moste. Lise Headband, Marte Jacket, Nora Tights

Bežecké oblečenie – Bežecká vesta

Čím viac budeš behávať, tým lepšie spoznáš svoje osobné potreby a špecifiká. Ja sa napríklad pri športe veľmi rýchlo prehrejem, čo znamená, že musím voliť menej oblečenia na to, aby moje výkony kvôli prehriatiu, a teda diskomfortu, rapídne neklesali. Počas studenších letných večerov na ľahší beh preto určite zvolím kombináciu trička a bežeckej vesty. Bežecké vesty sú všeobecne obľúbenou súčasťou môjho športového šatníka 🙂 Vesta by ako inak mala byť syntetická, na správnych miestach odvetraná a vetruodolná. Určite nie je vhodné vystaviť trup, kde sa nachádzajú všetky dôležité telesné orgány, prílišnej zime, preto je zvolenie vesty ako vrchnej vrstvy úplne ideálne.
behanie pri seneckom jazere
Urban running-Marika Cap, Marika Vest, Nora Tights

Bežecké oblečenie – bežecké ponožky

Základom pohodlia pri behu sú správne zvolené bežecké ponožky. Na výber je ich neúrekom, no ak sa budeš držať zopár jednoduchých pravidiel, budeš určite spokojná. Ponožky by na leto mali byť určite syntetické a čo najtenšie. Veľkosť by mala byť správne zvolená tak, aby sa ti z nohy počas behu nezošmykovali a nedávali priestor treniu, ktoré spôsobuje neobľúbené pľuzgiere. To znamená, že radšej vyber menšie a menej elastické ponožky, ktoré sa nebudú príliš rozťahovať. Antibakteriálny materiál sa postará o zníženie nepríjemných zápachov. Tieto vlastnosti majú napríklad bežecké ponožky MUND Running.

Reflexné prvky

Síce sú našťastie v lete dni podstatne dlhšie ako v noci, určite sa môže stať, že si pôjdeš zabehnúť až po západe slnka. V lete je to napríklad u mňa bežné, keďže so zapadnutým slniečkom sa lúčime aj s horúcimi dennými teplotami, a preto radšej volíme večerné behy. Je teda dôležité, aby bolo tvoje bežecké oblečenie vďaka špeciálnym prvkom dobre viditeľné. Kari Traa v tejto kolekcii stavila na neónové farby viac ako na reflexné prvky na oblečení a tento nápad musím pochváliť. Oblečenie je teda doplnené o neónové dobre viditeľné detaily, ako napríklad gumičky na páse a na rukávoch na bunde či neónová čelenka.
Urban running v Bratislave v noci
Urban running v Bratislave v noci – Marte Jacket, Lise Headband, Nora Tights

Bežecké doplnky

Fantázii sa medze nekladú a bežeckých doplnkov je v dnešnej dobe neúrekom. No ktoré z nich sú podstatné? Na leto určite pokrývka hlavy. Slnko páliace priamo na hlavu, a to najmä pri dlhších behoch, môže spôsobiť úpal alebo dehydratáciu, ktoré si isto žiadna z nás nemá záujem privodiť.
Ak beháš počas dňa, nezabudni preto na vhodnú pokrývku hlavy, najlepšie šiltovku, vďaka ktorej ti ani slniečko nebude svietiť priamo do očí.
Kari Traa letné bežecké oblečenie pre ženy
Pokrývka hlavy je v lete nevyhnutná. Marika Cap, Marika Top
Nakoľko nežijeme v talianskom Meráne, kde je cez rok 300 slnečných dní, okrem šiltovky sa zíde aj bežecká čelenka. Udrží vlasy ako tak po kope a zabráni tomu, aby ťa nepríjemný pot z čela obťažoval v okolí očí, čo je veľká výhoda. Pot je totiž slaný a vie riadne štípať. 🙂

Bežecká kapsička

Behať sa dá na kratšie, ale aj dlhšie vzdialenosti a od toho aj závisí, či je potrebné vziať si so sebou nejakú vodu, maškrtku na doplnenie energie alebo bežeckú bundu.
Ak sa chystáš dať si riadne do tela na dlhšej vzdialenosti, kde po ceste nie je voda k dispozícii, určite v lete nepodceň prísun pitnej vody a vezmi si bežeckú kapsičku. Bežecké kapsičky sú dizajnované tak, aby pri behu nevadili, nezavadzali a neobmedzovali tvoj pohyb. Samozrejme, ich používanie je otázka zvyku, pretože mať a nemať kapsičku je určite rozdiel. Do kapsičky sa ti zmestí všetko, čo by si počas behu mohla potrebovať, vrátane kľúčov od domu, mobilu a podstatnej vody.
Bežecká kapsička je skvelá na dlhšie trasy
Bežecká kapsička je skvelá na dlhšie trasy – Louise Bag, Marika Top, Marika Shorts, bežecký ruksak LAKEN TOWADA 15

Beh a pitný režim

Pitný režim je základom. 🙂 Všade sa to opakuje, píše, no je to opodstatnené. Nejde len o pitie počas behu, ale aj pred ním a po ňom. Na beh už vyvinuli špeciálne odľahčené flašky.  Sú to bežecké flašky, ktoré po vypití vody nezaberajú zbytočne miesto, ako napríklad bežecké flašky RIDER od firmy Laken. Okrem vody je po behu skvelé doplniť aj iné minerály a ja to robím prostredníctvom šumivých multiminerálových tabliet, ktoré si dám večer po každej náročnejšej aktivite, aby môjmu telu pri regenerácii nič nechýbalo. Ale ak vieš, že je vonku horúco, šumivá tableta sa dá rozpustiť aj do vody, ktorú si na beh berieš so sebou, a tým si zabezpečíš neustály príjem minerálov aj počas behu. V lete totiž naše telo tým, že sa potíme, vylučuje podstatne viac minerálov pri aktivitách.
Prestávky sú dôležité - Súľov
Dodržiavanie pitného režimu je veľmi dôležité

Rozcvička a stretching

Rozcvička by určite mala byť súčasťou tvojich bežeckých dobrodružstiev. Ak sa priamo rozbehneš, tvoje šľachy a svaly budú v šoku a môžeš si jednoduchšie privodiť zranenie. Preto je rozcvička ako súčasť rozohriatia a pripravenia svalov a šliach veľmi podstatná. Rozcvička môže napríklad prebiehať formou dynamického strečingu.  Podstatou dynamického strečingu je to, že počas neho zapájame veľké svalové skupiny, ktoré aktívnym pohybom preberieme. Pri behu sú príkladom takéhoto strečingu napríklad výpady, predkopávanie, alebo švihy nohami do strany.  Správna rozcvička by mala zvýšiť vašu tepovú frekvenciu, zrýchliť tempo tvojho dýchania a zrýchliť tok krvi, čím sa zahreje svalstvo.
Beh pri západe slnka
Beh pri západe slnka
Po samotnom behu je potrebné dostať svoje telo plynule do stavu odpočinku. Táto fáza sa volá vychladnutie.
Vrámci vychladnutia sa zameriavame na zníženie tepovej frekvencie a postupné vychladnutie svalov, ktorému zodpovedá zníženie krvného tlaku. Takýto postupný prechod z hlavnej časti tréningu k vychladnutiu pomáha znižovať stuhnutosť svalov, zlepšuje ich pružnosť a minimalizuje riziko zranení. Rovnako prispieva k lepšiemu vyplavovaniu toxínov a kyseliny mliečnej z našej krvi.
Určite nezabudni pravidelne dopĺňať minerály a tým telu uľahčiť regeneráciu
Určite nezabudni pravidelne dopĺňať minerály a tým telu uľahčiť regeneráciu. Vpravo: Marit Tee, Nora Tights. Vľavo: Marika Top, Marika Shorts.

Po fáze vychladnutia a upokojenia sa odporúča statický strečing. Ten pomôže zlepšiť flexibilitu svalstva a znížiť jeho potenciálnu tuhosť. Rovnako pomôže uvoľniť napätie, čím zlepší cirkuláciu krvi v najviac namáhaných svaloch. Okrem toho nakopne regeneráciu, ktorá po aktivite v tele prebieha.

Krásna bežecká trasa Kvačianska - Prosiecka dolina
Krásna bežecká trasa Kvačianska – Prosiecka dolina

Horský beh

Ja osobne obľubujem beh v prírode, na horách, s čerstvým vzduchom, ostrým slnkom a krásnymi výhľadmi. Beh na horách má svoje špecifiká. Treba sa poriadne sústrediť na každý krok, pretože každé zaváhanie ťa môže stáť príliš veľa – zranenia sa dajú privodiť veľmi jednoducho. Ale presne v tom spočíva čaro horského behu. Tvoja myseľ sa plne sústredí na terén a všetky ostatné podnety, ktoré neustále zamestnávajú našu hlavu, sú vypnuté.
Na behanie na horách sú skvelé bežecké vesty alebo ruksaky
Na behanie na horách sú skvelé bežecké vesty alebo ruksaky. Marika Top, Marika Shorts.
Vďaka horskému behu som si aj presne uvedomila, čo chcel autor povedať tou známou a veľmi často citovanou vetičkou: „Into the mountains I go, to loose my mind and find my soul.“ To je presne to, čo sa deje – zrazu sa vám otvára úplne iný svet plný pozitívnej energie a utlmuje nepokojnú a často negatívnu myseľ. Preto je horský beh pre mňa najlepší spôsob mentálneho relaxu spojeného s fyzickou námahou. Odráža sa to aj na mojej energii, keďže po takom behu cerím zúbky na všetky strany a na každého :).
Kari Traa letné bežecké oblečenie pre ženy
Na bežeckých potulkách vo Vysokých Tatrách. Vpravo: Marit Tee, Nora Tights. Vľavo: Marika Top, Louise Tights
Rozdiel v klasickom behu a horskom behu sa odráža aj v bežeckej výbave. Keďže trasy horského behu bývajú dlšie a vyčerpávajúcejšie, mať niečo málo na pitie alebo jedenie so sebou, je nevyhnutnosť rovnako ako mať fúkerku.
Kari Traa letné bežecké oblečenie pre ženy
Horský beh je krásny už len vďaka tým výhľadom. Marika Top, Louise Tights
Preto na hory chodievam s bežeckým ruksakom malej litráže, do ktorého zmestím presne všetko, čo potrebujem. Bežecký ruksak je špeciálne prispôsobený na behanie, najmä aby na chrbte nenadskakoval. Pre inšpiráciu si môžeš pozrieť bežecký ruksak Laken Towada s litrážou 15 litrov, ktorá je optimálna na deň strávený v horách. Okrem toho je možnosť vziať si bežecké paličky a doplniť svoj bežecký outfit o kompresné prvky, ale koľko ľudí, toľko chutí. Výbave na horský beh je určite vhodné venovať zvlášť článok. 🙂

Nikdy nie je neskoro začať s behom

„V mladom tele, mladý duch“ sa veru nehovorí iba tak do vetra a beh ako aktivita k tomu určite veľmi prispieva. Beh je šport, pri ktorom sa zapája veľké množstvo svalov po celom tele. Pri behu do kopca to platí viacnásobne.
Najkrajšie na behu je neustále prekonávanie seba samej a svojich limitov
Najkrajšie na behu je neustále prekonávanie seba samej a svojich limitov
Na to, aby si s behom začala, nie je nikdy neskoro. Trpezlivosť ruže prináša, a tak začni s kratšími trasami, pohodovým tempom a sama uvidíš, kam až siahajú tvoje možnosti, keď postupne začneš prekonávať svoje posledné výkony. Veru, aj to je skvelá motivácia, ísť opäť behať a skúsiť prekonať samú seba. Lebo v dnešnej dobe, kde sme neustále obklopení komfortom, je pre každú z nás veľmi prínosné ísť za vlastný limit. Lebo ten limit, on vlastne ani neexistuje, iba tak v našej hlave. 🙂 Asi sa ho úplne nezbavíme, no stále ho vieme posúvať. 🙂 Tak veľmi držím malíčky všetkým vám, ktoré sa posúvania vlastných limitov nebojíte a nezabúdajte, beháme pre radosť a zdravie, takže s úsmevom na perách zamávajte bežcom, ktorí pôjdu oproti vám. 🙂

 

#stongertwogether #oslavsamuseba
Zuzka a Lucka

 

Pre viac informácií a inšpirácie: forgirlsbygirls.sk 

 

 

Beháme pre zdravie a pre radosť
Beháme pre zdravie a pre radosť. Marika Vest, Marika Cap, Nora Tights

Komantáre

komentárov