fbpx

Prírodný dezodorant vhodný pre aktívnych ľudí

Prírodný dezodorant Testovanie dezodorantov na jarnom skialpe v poľských Západných Tatrách
Testovanie dezodorantov na jarnom skialpe v poľských Západných Tatrách

Prírodný dezodorant, zdraviu nezávadný dezodorant

Ako si udržať a to aj počas dlhšieho športového výkonu a aj napriek poteniu sa príjemnú vôňu? Ako zvládnuť zopár dní na hrebeňovke bez sprchy?Človek je bytosť spoločenská a chce, aby sa ľudia v jeho spoločnosti dobre cítili. To bude aj jeden z dôvodov, prečo ľudia radi pekne voňajú. Udržať si príjemnú alebo aspoň neutrálnu vôňu vie byť v letných mesiacov celkom zapeklité a dobre to sama poznám. A u aktívneho človeka to platí dvojnásobne, lebo má ešte viac príležitostí na potenie sa. Pri športe vôni nenapomáhajú najmä syntetické materiály, ktoré sú v letných teplotách na nosenie ideálne, no nie vždy najlepšie zvládajú udržať pachovú neutralitu. A to často aj napriek ich antibakteriálnemu materiálu. Preto siahame do dezodorantoch. U mňa určite pred konkurenciou vyhráva prírodný dezodorant.

Dezodorant versus antiperspirant

Pre začiatok je ale dôležité, aby ste poznali hlavný rozdiel medzi dezodoantomantiperspirantom a teda aj pochopili, prečo sa ja v tomto článku venujem iba jednej z týchto dvoch produktových kategórií, a to dezodorantom. Antiperspirant pomáha redukovať potenie ako také, zatiaľ čo dezodorant neutralizuje zápachy, ku ktorým pri poteniu sa dochádza. Čiže antiperspirant by mal napomôcť redukcii celkového potenia, nie iba jeho pachovej stránke a tým zasahuje do procesov, ktoré sú pre naše telo prirodzené a to najmä v lete, kedy je potenie sa intenzívnejšie. Pot v lete telo ochladzuje a vylučuje nepotrebné resp. odpadové látky a snažiť sa ho redukovať nepovažujem za zdravú voľbu.

Prírodný dezodorant Testovanie dezodorantov na hrebeňovke Nízkych Tatier
Testovanie dezodorantov na hrebeňovke Nízkych Tatier

Dezodorant bez hliníka, testovania na zvieratách a ekologický obal

V obchodoch sa na nás z regálov usmievajú tucty výrobkov sľubujúcich úžasné výsledky, no ich nezávadnosť (bez parabénov, hliníku, alumíniových solí, sódy bikarbóny, ktorá citlivejšiu pokožku dráždi) vzhľadom na vysokú intenzitu ich používania by pre nás športovcov  ale aj všetkých ľudí so zdravým životným štýlom mala byť prioritná. Ak si chceme dať naozaj záležať na výbere, tak dezodoranty testované na zvieratách podľa mňa nie sú okey, a aby rybky v oceánoch nemali za spoluplavca samé plastové obaly, úplným highlightom je vybrať si ecofriendly produkt.

Testovanie dezodorantov na horskom behu vo Vysokých Tatrách
Testovanie dezodorantov na horskom behu vo Vysokých Tatrách

Dezodoranty vyrobené na Slovensku

Keďže sa ako človek zaujímam o pôvod výrobkov, ktoré používam, tento fakt u mňa zohráva veľkú rolu pri výbere. Ak je tá možnosť, určite uprednostním slovenský výrobok pred zahraničným a hand made produkt pred strojovou výrobou. Ako vidieť, mám ako zákazník prísne kritériá a bola by som veľmi rada, ak by sa mi nimi podarilo nakaziť čo najviac ľudí. Pretože, ako som už písala v článku o slovenských výrobcoch outdoorového oblečenia, treba podporiť aj to naše, nech sa z malých projektov stanú veľke a nech máme byť načo hrdí 🙂

Prírodný dezodorant Testovanie dezodorantov na expedícii v Gruzínsku
Testovanie dezodorantov na expedícii v Gruzínsku

TEST DEZODORANTOV

A predstavte si, že naozaj existujú aj dezodoranty, ktoré všetky alebo väčšinu týchto predpokladov spĺňajú! Žiadne vás nenapadajú? Nevadí, my sme ich zopár odskúšali a spísali naše impresie. Pre predstavu, dezodoranty sme testovali počas posledných mesiacov na skialpových túrach, kde sme nemali možnosť sprchy a teda dostali riadne zabrať počas dvoch dní, jarných skialpovačkách, kde sme sa varili vo vlastnej šťave s lyžami na nohách v kraťasoch, ale aj pri klasických niekoľkohodinových horksých výbehoch v jarnejších či letnejších teplotách či štvor dňovej hrebeňovke s minimálnou možnosťou riadnej hygieny 🙂

PRÍRODNÝ ANTI-ODORAČNÝ KRÉM ZINDEO od značky VONAI

Medzi prírodné dezodoranty určite zaradíme Zindeo, anti-odoračný krém od značky Vonai. Je ideálny pre citlivú pokožku alebo pre alergikov. Nie je parfumovaný a je teda vhodný pre obe pohlavia. Nesnaží sa iba parfumáciou prekryť pach, ale priamo pôsobí na neutralizáciu baktérií, ktoré pach spôsobujú, teda na jeho pôvodcu. Už podľa názvu je možné predpokladať, že v niečom bude tento dezodoračný krém špecifický. Po absolvovaní určitej začiatočnej kúry sa ďalej neaplikuje každodenne, ale iba podľa potreby. K dispozícii je dezodoračný krém v hliníkovom obale, veľmi praktický a skvelo zbaliteľný, spray alebo dezodoračná gulička. Účinnosti Zindea napomáha aj používanie detoxikačných soľných mydiel na každodennú hygienu.

Prírodný dezodorant
Prírodný antiodorant ZINDEO

Naše impresie

Dezodoračný krém sa ako tuhší krém nanáša do podpazuší rukou a na začiatku zanechá biely povlak, ktorý však s časom mizne. Jeho účinky sa zvyšujú s používaním prírodných soľných mydiel pri hygiene. My sme Zindeo aplikovali raz denne, ale to počas dní s veľmi intenzívnou športovou aktivitou, kedy sme nemali ani dostatok náhradného oblečenia k dispozícii a uspel na jednotku. Dokonca nebol priestor ani na aplikáciu na úplne čisté podpazušie. Žiaden zápach, žiadne podráždenie pokožky, žiadne lepenie. Na oblečení, keďže je tuhšej konzistencie, môže zanechať nejaký ten fliačik, no tie idú bez problémov vyprať.

Prírodný dezodorant
Testovanie prírodného antiodorantu ZINDEO vo Vysokých Tatrách

KRÉMOVÝ DEZODORANT od značky DULCIA NATURAL

Značka Dulcia Natural je ďalšou zo série slovenských značiek, ktoré robia telu nezávadnú kozmetiku z prírodných zložiek (viac ako polovica z bioprodukcie) a ako inak, k dispozícii majú aj jemné krémové deodoranty. Ako o sebe uvádzajú, zloženie ich dezodorantov zabraňuje množeniu baktérií a rozkladaniu potu, ktoré spôsobujú zápach v podpazuší a tým zabraňuje tvorbe pachu.  Na výber je  zo štyroch dostupných vôní, pre obe pohlavia. Dezodoranty sú balené do plastových obalov typických pre krémy.

Prírodný dezodorant Dulcia Natural pre mužov a ženy
Prírodný dezodorant Dulcia Natural pre mužov a ženy

Naše impresie

V našom teste dezodoranty Dulcia Natural obstáli na výbornú. Vydržia celý deň a to aj pri vysokej športovej záťaži, nezanechávajú stopy na oblečení a ani v podpazuší nelepia. Pri aplikácii po holení v podpazuší trošku podráždia pokožku, čo sa prejaví jemným štípaním. Aplikujú sa rukou priamo do podpazuší. Sú ľahko rozotierateľné. Sú bielej farby, ale na pokožke sa rýchlo rozpustia alebo vstrebú tak po chvíli biela farba zmizne. Ich balenie je maličké, čiže som ho vedela skvelo pribaliť do ruksaku aj na hrebeňovku, kde som šetrila miestom a aj váhou. Z môjho pohľadu jediné malé mínus je za plastový obal, ale nemôže byť vždy všetko podľa mojich predstáv. Čo sa ich výdrže týka, vydržia celý deň, v teplotách nám bežným a to aj za ťažkej fyzickej záťaže. Na hrebeňovke som bola veľmi spokojná, pretože vďaka tomuto dezodorantu mi ani syntetické tričká nezapáchali tak, ako je to po dni behania po horách zvykom a každé tričko potiahlo dva dni, čo je naozaj raritné.

Prírodný dezodorant Dulcia Natural bol skvelo účinný na hrebeňovke Nízkymi Tatrami
Prírodný dezodorant Dulcia Natural bol skvelo účinný na hrebeňovke Nízkymi Tatrami

TUHÝ DEZODORANT od značky PONIO

Tuhé deodoranty sa rozotierajú do podpazuší. Najčastejšie sa predávajú v tubách, z ktorých si podľa potreby kúštik vytlačíme a aplikujeme. Ako prvá ma veľmi oslovila slovenská značka PONIO, ktorej sa podarilo dosiahnuť úplné maximum dobých bodíkov, čo sa tuhých prírodných dezodorantov týka. Čisto prírodné a ručne vyrábané dezodoranty PONIO sú balené do 100 percentne recyklovateľných papierových obalov. Rôzne prírodné vône pre pánov a dámy, malé, fajne zbaliteľné balenia ich predurčujú aj na super cestovných parťákov.

Prírodný dezodorant Ponio v recyklovateľnom papierovom obale
Prírodný dezodorant Ponio v recyklovateľnom papierovom obale

Naše impresie

Deodoranty majú tuhú konzistenciu, čiže ich roztieranie a aplikácia niekedy môže byť komplikovateľnejšia, pretože môžu pri aplikácii na podpazuší zanechať hrudky, ktoré nie sú úplne estetické. Dajú sa ale jednoducho rozotrieť prstami alebo ak nezvyknete nosiť tielka, kde by pri zdvihnutí ruky mohli byť yvyšku deodorantu viditeľmé, nie je problém :). Keďže sú prírodné, nezanechávajú fľaky na oblečení, nelepia a nevysušujú pokožku. Čo sa vône týka, vydržia aj ťažšiu záťaž napríklad pri niekoľkohodinovom rýchlom pohybe po horách. Bežný kancelársky deň zvládajú bez komplikácií v každom ročnom období. Aplikácia dezodorantov prebehla (skoro) vždy na čisté podpazušie.

JEMNÝ KRÉMOVÝ DEZODORANT od značky NAVIA

Ďalšia handmade kozmetická značka, ktorá má medzi svojimi produktami aj deodoranty, je slovenská značka Navia. Dezodorant od tejto značky je jemný krémový a vhodný pre citlivú pokožku v skle.

Naše impresie

Prírodný dezodorant od značky Navia sa jednoducho rozotiera, príjemne vonia a to aj po dlhší čas a napriek intenzívnej aktivite. Nezanecháva fľaky na oblečení, rýchlo sa na koži rozpustí. V lete by som so skleneným variantom veľmi necestovala, pôsobením vysokých teplôt sa roztopí a mne už trošku vytiekol. Tekutejší variant si natriete rukou priamo do podpazušia. Výhodou aplikácie rukou by malo byť nerozmnožovanie baktérií na povrchu deodorantu samotného tak, ako to je u tuhých deodorantov, ktoré priamo aplikujete na kožu podpazušia. Z mojej skúsenosti viem, že dezodorant nezanecháva fľaky na oblečení a nevysušuje pokožku. Aj napriek konzistencii, ktorá sa môže zdať byť lepkavá, dezodorant v podpazuší nezanecháva lepkavý dojem.

Prírodný dezodorant Navia v sklenenom obale
Prírodný dezodorant Navia v sklenenom obale

SOĽNÝ KRYŠTÁĽ

Na prvý pohľad nevyzerá veľmi vábne, no svoj účel plní bravúrne. Je čisto prírodný a ekologický, nakoľko jeden kryštáľ vydrží aj roky. Jeho obal je ale plastový. Sám nie je parfumovaný vďaka čomu sa nebije so žiadnym parfémom a pachy neutralizuje. V obchodoch mávajú dve verzie kryštálu, väčšiu a menšiu, cestovnú. Pre náročnejších existuje už aj rozprašovacia verzia. Jeho aplikácia je jednoduchá, trošku ho navlhčíte, pošúchate si ním pokožku v podpazuší po jej umytí a vysušení, žiadna veľká matematika. Na oblečení nezanecháva stopy a je totálne zdraviu nezávadný. Keďže sa jedná o soľ, jeho aplikácia na kožu bezprostredne po holení môže trošku zaštipkať, ale nie je to tragické. Odporúčam ho všetkými desiatimi. Nesklame ani pri náročných športových aktivitách a podrží vás celý deň. Je trošku citlivejší na zaobchádzanie a pri silnejšom údere sa môže zlomiť.

Prírodný dezodorant soľný krištáľ v cestovnom a klasickom prevedení
Prírodný dezodorant soľný krištáľ v cestovnom a klasickom prevedení

Prírodný dezodorant

Ako športovci alebo ľudia s aktívnym štýlom života by sme určite mali dbať na dobrý výber deodorantu. Veď ich používame s veľkou intenzitou. Aj keď je táto téma ešte akoby trošku tabu dúfam, že sa mi podarilo vás inšpirovať a výberu svojho ďalšieho dezodorantu budete venovať dostatok pozornosti a možno vás práve tento článok inšpiruje k prehodnoteniu doteraz zanedbanej oblasti 🙂 Tak odteraz už iba voňavo a zdravo po horách!

Prírodný dezodorant Dulcia Natural bol skvelo účinný na hrebeňovke Nízkymi Tatrami
Prírodný dezodorant Dulcia Natural bol skvelo účinný na hrebeňovke Nízkymi Tatrami

 

Autor: Susanna Schmalzl Susi

Komantáre

komentárov