fbpx

Outdoor recenzia: Mačky Snowline Chainsen Pro Spikes

Mačky Snowline Chainsen Pro Spikes

Jedného zimného rána sme sa vracali z našej lokálnej Chaty pod Kľačianskou Magurou. Deň pred tým bolo viac nad nulou a sneh na chodíku sa výrazne topil. V noci sa však poriadne ochladilo a chodník sa premenil na ľadové zrkadlo. Koľkokrát som skončil na zadku si už nepamätám, ale tipujem, v polohe riťmo som strávil viac času ako v stoji a Katka len tak lietala od stromu k stromu s polovreskom. 😀 Povedal som si, že si musíme zadovážiť nejaké tie kocúre.

Do oka nám vtedy padli práve Chainsen Pro – bolo to asi tri roky dozadu. Vtedy stáli asi 40 eur, dnes sa dajú zohnať aj za cca 35 eur. Čo hovorí výrobca?

Mačky Snowline Chainsen Pro Spikes

Protišmykové návleky/mačky Snowline Chainsen Pro Spikes

  • nosná gumenná konštrukcia – Hi-Tech elastomér je testovaný do -60 stupňov
  • reťaz a hroty dlhé 1 cm sú z ušľachtilej nehrdzavejúcej ocele
  • veľmi ľahký a skladný výrobok zabezpečuje bezpečný pohyb na ľade, firne a snehu
  • veľkosti: S do 36, M 36-40, L 40-44, XL 44-48

Konštrukčné riešenie

Spodná časť je vyrobená z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele. Hrúbka použitého materiálu je naozaj štedrá, už na prvý pohľad vyzerá skoro nezničiteľne. Taká aj naozaj je, po troch zimách pribudli akurát povrchové škrabance. Pre info – retiazky sú z drôtu s hrúbkou vyše 2 mm (dokonca majú zvárané oká), hroty sú vytvarované z plechu hrúbky skoro 2 mm. Napriek tomu sú mačky pomerne ľahké (205 g na jednu pre veľkosť XL). Vďaka retiazkovej konštrukcii sa ochotne prispôsobia akémukoľvek tvaru topánky.

Detail spodnej časti protišmykových návlekov
Spodná časť z kvalitnej ocele

Vrchnú časť tvorí jeden kus elastického polyméru – podľa výrobcu znáša teploty do -60 °C. V kryokomore sme s nimi neboli :D, zažili sme s nimi najnižšiu teplotu okolo -15 °C. Polymér bol stále v pohode pružný. Po troch rokoch nejaví známky starnutia či opotrebovania, zachováva pružnosť. Výborne sú vyriešené spoje so spodnou kovovou časťou – polymér je výrazne zosilnený a kovové očko dobre rozkladá silu. Pri umiestnení na topánku je elastická časť vysoko a neprichádza do kontaktu s terénom – iba sem-tam v snehovej kruste alebo pri zakopnutí.

Detail elastického polyméru
Zosilnenie polyméru v mieste spojenia s kovovou časťou

V prednej časti je 8 hrotov, v zadnej sú 3, všetky s výškou 1 cm. Ochotne sa zasekávajú do ľadu, zmrznutého snehu či primrznutého blata. Mne sa s istotou v nich dá prejsť po čistom ľade dole kopcom 20-percentným klesaním (Katke nie, po čistom ľade nechce ísť v kocúroch ani po rovine :)). Čo nám však hneď od začiatku vadilo, boli tri príliš vysoké hroty pod pätou (a to sme vtedy ešte ani neriešili minimalistickú obuv). Strašne sme v nich zakopávali o podklad, pretože mozog a nohy si neuvedomovali, že majú pod pätou ešte ostne. Hroty prišli do kontaktu so zemou skôr, ako noha čakala, čo bolo dosť nepríjemné. Preto som zadné hroty zbrusoval (viď foto), čo síce odstránilo zakopávanie, ale mierne zhoršilo grip – uvažujem, že ich prebrúsim ešte trochu inak. Toto ale môže byť len naša subjektívna záležitosť, Vám to problémy robiť nemusí. Trochu zhoršený grip zbrúsených hrotov sa prejavuje asi tak, že pri chôdzi – došľapujúc najprv na pätu, sa noha môže niekedy trochu šmyknúť, kým nedostúpi aj špička, vtedy sa predné hroty zapichnú a celá noha drží v pohode.

Zbrúsené zadné hroty

Zbrúsené zadné hroty
Zbrúsené zadné hroty, v takomto tvare držia horšie – skúsim ich prebrúsiť viac do špicata.

Skúsenosti s nosením

Porovnanie veľkostí M a XL
XL – sivé, M – červené

Spočiatku sme protišmykové návleky používali hlavne na turistiku – naťahovali sme ich vtedy ešte na kanady či turistické topánky. Tomu sme prispôsobili aj veľkosť, keď sme ich kupovali. Ja mám XL ( 44 – 48 ), Katka M ( 36 – 40 ). Ako som už spomínal, natiahnu sa a tvarom sa prispôsobia hocijakej topánke, takže nám vždy pevne držali. S prechodom k minimalistickej obuvi sme však zistili, že už sú aj zbytočne veľké. Ja napríklad na Merrell Trailglove 3 v pohode obujem Katkine M-ko. Ono to nejako extra nevadí ani v XL-ku, držia stále dobre, len už zbytočne visia pri zdvihnutí nohy. V dohľadnej dobe ich chcem vyskúšať zmenšiť vybratím niektorých ohniviek retiazok. S Robom Šarudym sme už samozrejme dumali, či by sa mačiaky nedali voľako obuť aj cez bežecké LUNA sandále, zatiaľ sme nevydumali. 😀

Obuté na Merrell Trail glove 3
Na Merrell Trailglove 3 je veľkosť XL zbytočne rozmerná, aj keď podľa číslovania topánok by mala byť v pohode

Vpredu sú retiazky prepojené drôtom, čo je logický krok. Keby tam nebol, retiazky sa pri chôdzi z kopca roztiahnu a noha sa vyšmykne dopredu. Nosenie je pohodlné, cez pevnú a hrubú podrážku ani necítite, že tam niečo máte. Cez tenšiu už poznať nerovnosti, ale znesiteľne. Cez skutočne tenučkú podrážku je chodenie v mačkovníkoch dosť nepríjemné. V závislosti od tvaru a veľkosti obuvi sa mačky môžu niekedy posúvať a pretáčať, ale jedným rýchlym pohybom ich viete vrátiť naspäť. V tomto ohľade by som odporúčal vybrať si radšej menšiu veľkosť, ako Vám vychádza.

Drôt spájajúci retiazky vpredu
Detail drôtu, ktorý zabraňuje vyšmyknutiu nohy dopredu

Vyzutie a nazutie je otázkou sekúnd (so skrehnutými rukami to ale môže byť viac :D) – keď viem, že sa budú striedať povedzme skaly a ľad, tak mačky nesiem v ruke a nazúvam/vyzúvam podľa potreby. Katka sa s tým neprple, lebo neznáša pocit hroziaceho pádu – a tak koľké rázy nosí mačky aj pomedzi snehy po skalách, hline, koreňoch, … 😀 Avšak zaujímavé je, že napriek tomu, že ich „derie“ na nevhodných podkladoch oveľa viac ako ja, tak na jej páre nevidieť väčšie opotrebenie či zatupenejšie hroty. Čo je určite fajn. Výrobca dal týmto mačkám aj praktický obal, v ktorom nezaberú veľa miesta a vďaka nie príliš ostrým hrotom v batohu ani nič nedotrhajú. Návleky v obale nie je problém vždy prihodiť do vaku, keď sa vyberáme na túru do miest, kde hrozí ľad – a máme kľud. Katka však obal od svojich naposledy kdesi cestou na Térynku stratila, tak asi začne nosiť mačky v mojich vojenských ponožkách … 😀

Obal s mačkami

Čo sa týka behu – bežať sa v nich dá, dokonca aj v topánkach s tenšou podrážkou (s veľmi tenkou nie). Samozrejme, to už ale je na úkor správneho došľapu, zrovnania chodidla, techniky behu … takže neodporúčam dlhšie vzdialenosti. Prebehnúť kritickú pasáž áno, ale keď sa terén zlepší, tak radšej vyzuť. Ja osobne ich nasadzujem len keď je naozaj čisté zrkadlo alebo v strmých pasážach (aj preto, lebo som často lenivý ich vyťahovať 😀 a furt si vravím „Toto ešte prejdem…“, „Tak ešte tento kúsok…“ atď. 😀 ), ale nakoniec som rád, že mačky mám so sebou.

Obuté na Inov-8 Roclite GTX 286
Obuté na Katkiných Inov-8 Roclite GTX 286

Na záver ešte upozorním, že Chainsen Pro nie sú horolezecké mačky – nemajú predné hroty a na nohe nedržia úplne pevne. Do extrémnych sklonov čistého ľadu určite nie sú dostatočné, jednoznačne záleží na konkrétnych podmienkach. My dvaja do extrémnych či horolezeckých podmienok v zime nechodíme, mačky používame na turistiku a beh v primerane becpečnom teréne. Na druhej strane – od ľudí v našom okolí často počujeme, že im je ľúto dať taký peniaz za mačky a radšej investujú do 10-15 eur na lacnejšie varianty, ktoré však svoju bezpečnostnú úlohu zďaleka neplnia tak spoľahlivo a čo sme mali možnosť pozorovať, tak z nich zväčša už počas prvého výletu poodpadávajú hroty kade-tade.


Celkový verdikt

Plusy

  • kvalitné spracovanie a materiály
  • odolnosť a trvanlivosť
  • nízka hmotnosť a spratnosť
  • ľahké obúvanie

Mínusy

  • cena (subjektívne)
  • príliš vysoká päta (subjektívne)

Protišmykové návleky Snowline Chainsen Pro Spikes sú kvalitný výrobok, ktorý určite ocení každý turista a príležitostne i trailový bežec. Malá hmotnosť, jednoduché nasadzovanie a zbaliteľnosť ich predurčuje k tomu, aby vždy boli po ruke v batohu.

Na našom serveri už bol odtestovaný aj podobný produkt – mačky Nortec Nordic.
Logo Petrík@janurky.sk

Komantáre

komentárov