fbpx

Expresky z hôr 98

Expresky z hôr 98

Expresky z hôr 98 – Dnes si zasurfujeme v prašane, budeme zachraňovať na Nanga Parbat, porozprávame sa o NTS, objavíme širšie obzory, pozrieme sa na dlhodobý test teleskopických paličiek, odporúčime vám poučný skialp seriál a budeme jazdiť nad morom. Vitajte, priatelia!

 

POW SURF
Freeride v panenskom prašane „mŕtvym“ lesom má svoje čaro. Keď sa k vám pridá expert na lietanie dronom, vznikne z toho vynikajúca surfovačka rozprávkovým prašanom!

 

ZÁCHRANA NA NANGA PARBAT
Počas pokusu o zdolanie himalájskej osemtisícovky Nanga Parbat uviazla francúzsko-poľská dvojica Elisabeth Revolvová a Tomasz Mackiewicz niekde vo výške nad 7000 metrov (asi 7400 m). Na pomoc uviaznutej dvojici sa vydali štyria členovia poľskej expedície na druhý najvyšší vrchol sveta K2. Na Nanga Parbat boli prevezení pomocou vrtuľníkov pakistanskej armády. Denis Urubko a Adam Bielecki liezli naľahko za uviaznutou dvojicou a Jaroslaw Botor spolu s  Piotrom Tomalom ich dopĺňali naťažko. Elisabeth s omrzlinami a snežnou slepotou sa podarilo nájsť! Záchrana Tomasza však už nebola možná vzhľadom na zlé počasie a výšku. Nanga Parbat je vysoký 8126 m a je deviatym najvyšším vrcholom sveta. Zároveň patrí k najnebezpečnejším pre nehostinné počasie, lavíny a padajúce kamene.

Expresky z hôr 98 - Ľadové mašiny Denis Urubko a Adam Bielicki so zachránenou francúzskou Elisabeth Revol, zdroj: FB page Adam Bielecki
Expresky z hôr 98 – Ľadové mašiny Denis Urubko a Adam Bielicki so zachránenou francúzskou Elisabeth Revol, zdroj: FB page Adam Bielecki

 

ROZHOVOR: NÍZKOTATRANSKÁ STÍHAČKA – 10 ROKOV EXISTENCIE
Nízkotatranská stíhačka je kultovou akciou na slovenskej ultratrailovej scéne. Tento rok sa bude konať už po 10-ty krát. Od turistického pochodu, cez ultratrailové preteky dvojíc, až po preteky jednotlivcov. Aj takto sa Stíhačka vyvíjala. Rozhovor s Ľubom Mäkkým nám priniesol portál slovakultratrail.sk a prečítať sa dá tu –   Nízkotatranská stíhačka.

Expresky z hôr 98 - Nízkotatranská stíhačka, desaťročie jej existencie, zdroj: FB page Nízkotatranská stíhačka
Expresky z hôr 98 – Nízkotatranská stíhačka, desaťročie jej existencie, zdroj: FB page Nízkotatranská stíhačka

 

ŠIRŠIE OBZORY – MIŠO STEHLÍK
Minulý rok v októbri u nás vyšiel rozhovor s Mišom Stehlíkom. Nedávno bol hosťom v podcaste Vlada Sedláka – Širšie obzory práve Mišo. Čaká na vás zhruba 3/4 hodinka príjemného rozhovoru nielen o behaní. Tak smelo do toho!

 

RECENZIA: FERRINO ORTLES
Ferrino Ortles sú päťdielne teleskopické palice určené nielen pre rekreačné využitie pri horských túrach, rýchlej turistike – tzv. power hiking, ale vďaka ich ľahkosti a spratnosti sú ideálne aj pre beh. K dispozícii som ich mal takmer 1 rok a zažili toho naozaj veľa. Od extrémneho letného počasia, cez upršanú a chladnú jeseň, až po mrazivé zimné obdobie. Recenziu si môžete prečítať tu – Ferrino ORTLES, kvalitné teleskopické palice.

Ferrino Ortles
Expresky z hôr 98 – RECENZIA: Ferrino Ortles, kvalitné teleskopické palice

 

SKIALP SERIÁL 
Skialp seriál pokračuje svojou druhou časťou ( prvá časť – technika pri šľapaní…), kde si Tyger zobral na starosť skialpové paličky. Prezradí vám, čo by mali mať teleskopické paličky určené na skialpinizmus a s čím má dobré skúsenosti. Viac sa dozviete vo videu.

 

FOTO OF THE WEEK
Vstávať skoro ráno a vyrážať o druhej, aby si bol tam hore (3751 m) a mohol fotografovať východ, chce trocha sebazaprenia. Aj keď výsledok nie vždy stojí za to… Odporúčame dať follow na Bena – fotografa, filmára a horského vodcu v jednej osobe.

 

LINES UPON THE WATER
Lyžovanie je akt sebavyjadrenia, hovorí Antte Luahmaa, profík od Black Diamond. Má na to svoje dôvody. Odmalička sa túlal po horách rodného Fínska a práve táto láska je to, čo ho priviedlo do severných ostrovov Nórska. Objavuje tu lyžovanie magických pobrežných vrcholov. Viac o tomto zážitku sa dočítate tu – Lines Upon The Water.

 

Hlásime koniec dnešným expreskám. Na horách sa nám trocha rozfúkalo a v dolinách zas zmizol sneh. Snáď sa víkend vylepší natoľko, aby sme mohli ísť relaxovať tam, kde to máme najradšej.

Komantáre

komentárov