fbpx

Outdoor recenzia: Ferrino ORTLES, kvalitné teleskopické palice

Ferrino ORTLES, kvalitné teleskopické palice

Ferrino Ortles sú päťdielne teleskopické palice určené nielen pre rekreačné využitie pri horských túrach, rýchlej turistike – tzv. power hiking, ale vďaka ich ľahkosti a spratnosti sú ideálne aj pre beh. K dispozícii som ich mal takmer 1 rok a zažili toho naozaj veľa. Od extrémneho letného počasia, cez upršanú a chladnú jeseň, až po mrazivé zimné obdobie. Veď hovorím, zažili toho veľa 🙂 .

Ferrino Ortles, teleskopické palice

Najväčšou výhodou Ferrino paličiek je ich ľahkosť a „zbaliteľnosť“ ! Pohodlne a pevne držia nielen v sťahovacích gumičkách na batohu, ale aj v bočných sieťových vreckách objemnejších batohov. Kompletne zložené palice merajú iba 40 cm a na horách je menej vždy viac, či už sa jedná o hmotnosť, resp. veľkosť.

 

Ferrino ORTLES – ŠPECIFIKÁCIA

HMOTNOSŤ: 580 g
MATERIÁL: hliníková zliatina 7075
NASTAVITEĽNOSŤ: 110 – 125 cm
ROZMER PO ZLOŽENÍ: 40 cm
PRIEMERY PALIČIEK: 18/16/14/14/14 mm
CENA: 30 – 40 €

  •  5 – dielne teleskopické palice
  • systém nastavenia dĺžky – Lock & Go
  • anatomicky tvarovaná rukoväť s protišmykovou úpravou
  • pútka pre fixáciu zápestia
  • wolftrámový hrot

Ferrino Ortles, teleskopické palice

FERINO ORTLES: 1 – Ergonomická protišmyková rukoväť s putkami pre fixáciu zápästia, 2 – Systém LOCK & GO, 3 – Poistka, 4 – Volfrámový hrot

Ferrino ORTLES – PRVÝ DOJEM

Do rúk sa mi tieto šikovné paličky dostali hneď na jar. Môj prvý dojem bol vynikajúci, nakoľko boli ľahké a spratné. Hovorím si, univerzálne paličky! Prečo univerzálne? Jednoducho vhodné na turistiku, ale aj beh – práve pre tú ľahkosť. Kým si ich síce nastavíte, trvá to trocha dlhšie ako pri paličkách priamo určených na beh, no najmä vďaka rozmerom a hmotnosti sú na bežecké výlety ako stvorené.

Pripol som ich bez problémov na bežeckú vestu GRIVEL Mountain Runner Light 5l, vynikajúco sedeli na Ferrino batohu X-Track 20, resp. Ferrino X-Track 15 a pri dlhších túrach pohodlne zapadli do 60 l turistického batohu Ferrino Overland. S rozmerom 40 cm sa zmestia snáď všade. V zloženom stave sú pre lepšiu stabilitu (stiahnutie všetkých 5 dielov) poistené pásikom suchého zipsu umiestneného priamo na paličkách.

Ferrino Ortles, teleskopické palice

FERRINO ORTLES: Paličky vynikajúco sedia aj na bežeckom batohu Ferrino X-Track 20

 

Ferrino ORTLES – TESTOVANIE

Na turistických paličkách si všímam ako prvú rukoväť. Vystriedal som už viacero palíc a najlepšie mi sedí tzv. protišmyková mäkká pena. Nemám rád pogumované rukoväte a tobôž nie korok, ktorý rýchlo navlhne a po pár túrach zapácha. Ako druhé si všímam pútko. Mám rád, keď je z vnútornej strany vyplnené mäkkým materiálom – napr. fleece a ľahko nastaviteľné. Ak je z vnútra len tvrdá tkanina, reže mi zbytočne zápästie. Cítiť to hlavne pri dlhšom stúpaní do kopca, keď je potrebné poriadne sa zaprieť.

Ferrino Ortles tieto moje „požiadavky“ spĺňa. Rukoväť je z mäkkej penny, paráda! Pútko je pevné, dostatočne široké, ľahko nastaviteľné a zvnútra pokryté mäkkou textíliou.

Ferrino Ortles, teleskopické palice

Priznám sa, so systémom LOCK & GO (detail číslo 2 z obrázka pod špecifikáciou) som sa stretol po prvýkrát. Predtým som fungoval na klasickom šróbovaní 🙂 . LOCK & GO je pohodlný a celkom rýchly systém. Nastaví sa potrebná výška 110 – 125 cm, pritiahne malá matička pre ukotvenie polohy, prehodí páčka a je to. Výhodou je, že pri doťahovaní matičky nie je potrebný žiaden kľúč (imbusák, plochý šróbovák), ako majú niektoré paličky. Stačí si potrebnú tuhosť zovretia nastaviť len rukou, prehodiť páčku a palička sa neposunie ani o milimeter.

Okrem tohoto systému je nižšie umiestnená poistka (detail číslo 3 z obrázka pod špecifikáciou), ktorá vysunutím pritiahne k sebe posledné dva diely paličiek (IV – V. diel) spojených vo vnútri tenkým lankom. Následne  poistka cvakne a paličky sú ready na ďalšie dobrodružstvo!

Ferrino Ortles, teleskopické palice

FERRINO ORTLES: Teleskopické palice sú zložené z piatich dielov

 

Na jar, leto či jeseň si paličky vystačia s malými taniermi. Jednoducho sa šróbujú a veľmi dobre držia. Sú z hrubšej umeliny so zúbkami po okrajoch, čo vynikajúco fungovalo v mäkkom a blatistom teréne. Volfrámový hrot na paličkách taktiež pomáhal udržať ich stabilitu.

Jedno malé mínus som však našiel. Hroty sa mi zdali príliš voľné a po cca 3/4 roku mi jeden vypadol. Samozrejme táto časť paličiek je „spotrebný materiál“, ale pri pevnejšom zapustení by sa táto situácia asi nestala.  Každopádne hrot s umelou časťou paličky (detail číslo 4 z obrázka pod špecifikáciou) sa dá vymeniť. Zatiaľ som tak neurobil a palička dobre drží najmä v mäkkom teréne (blato, sneh). Na ľade mi niekedy skĺzne.

Ferrino Ortles, teleskopické palice

V zime mi chýbali v základnej výbave paličiek široké taniere, ktoré pomáhajú najmä v hlbokom snehu. S menšími taniermi sa palička hlbšie prepadne. Napriek tomu som sa na paličky mohol spoľahnúť. Hroty dobre držali v snehu či na ľade, a keď bolo potrebné paličky vymeniť za mačky a cepín v náročnejšom teréne, ich zloženie nerobilo problém ani pri väčších mrazoch. Niekedy pri šróbovacích paličkách niektorá časť zamrzne a kým ju zložíte, užijete si svoje 🙂 .

Ferrino Ortles, teleskopické palice

 

Ferrino ORTLES – POSTREHY NA ZÁVER

Najviac si na teleskopických paličkách Ferrino Ortles cením ich univerzálnosť. Sú vhodné na rekreačnú turistiku, rýchlostnú turistiku, beh a nestratia sa ani v zime napr. na snežniciach či bežkách.

Paličky sú ľahké, dobre zbaliteľné a pomerne rýchlo zložené.  V rukách ich ani necítiť, a keď je potrebné sa do nich riadne zaprieť, tak vydržia! Pri turistických paličkách, ktoré som mal predtým, sa mi často stávalo to, že som ich ohol, nebodaj niektoré aj zlomil. Ortles zatiaľ držia výborne.

Čo sa mi nepáčilo bol fakt, že hroty sa mi zdali príliš na voľno a po 3/4 roku mi jeden vypadol. Ďalej sa mi nepáči lanko, ktoré drží vo vnútri posledné 3 diely paličiek – je na môj vkus až príliš tenké (narozdiel od bežeckých palíc) a taktiež chýbajúce veľké zimné taniere. Po roku používania – skladania a rozkladania vidno drobné známky opotrebovania. Všetko zatiaľ bezchybne funguje.

Ferrino Ortles, teleskopické palice

Napíšem už len poslednú vec. Za cenu cca 30-40 € dostanete naozaj kvalitné teleskopické paličky, ktoré vďaka ich univerzálnosti viete využiť pri rôznych outdorových športoch. Ja som bol s nimi až na pár drobností celkom spokojný a pri tejto cenovej relácii ich vrelo odporúčam.

 

Komantáre

komentárov