fbpx

Expresky z hôr 14

Expresky z hôr 14

Expresky z hôr 14 sú tu. Dnes sa dozviete o elitnom horolezcovi z ČR aj SR, zabeháme si vo Fínsku, skontrolujeme výsledky Poludnica Runu, uvidíte, aké to je 7 týždňov na lyžiach v Nórsku, novinky z malofatranského Kľaku a ďalšie. Príjemné čítanie, priatelia.

 

Horolezec Radek Jaroš zdolal Denali

Český borec Radek Jaroš zdolal spolu s Petrom Maškem najvyššiu horu Severnej Ameriky Denali 6190 m, známu tiež pod menom Mount McKinley. Pokračuje tak v projekte Koruny sveta, ktorú začal v roku 1998, keď zdolal Mt. Everest. Cieľom projektu „Koruna sveta“, je zdolať najvyššie vrcholy všetkých kontinentov na zemi. Nedávno sa Radek stal 15. človekom na svete, ktorý vystúpil na všetkých 14 osemtisícoviek (tzv. Koruna Himalájí) bez použitia kyslíku. Zdolanie Denali malo trpkú príchuť. Nezávisle od expedície Radeka Jaroša, zomrel na rovnakej hore iný český horolezec Pavel Michut.  Česť jeho pamiatke.

Peter Hámor je doma

Náš elitný horolezec Peter Hámor je po troch mesiacoch doma.  Spolu s Horiom vystúpil 10.05. 2016 na vrchol Manaslu (8163 mnm). Peter vitaj a užívaj aj Slovensko.

NUTS Karhunkierros

Hovorí Vám niečo názov NUTS Karhunkierros? Ak nie, vedzte, že sa jedná o najpopulárnejší trailový pretek vo Fínsku. Trať prechádza najslávnejšou turistickou trasou v národnom parku Oulanka. Parametre tratí sú 31 km, 53 km, 80 km a 160 km. Ako prebiehal ročník 2016 si môžete pozrieť vo videu a zapnite si titulky, ak neviete po fínsky. 🙂

 

Poludnica Run – výsledky

Tento víkend bol bohatý na bežecké podujatia (napr. Krížna krížom krážom, Beh na Borišov, Trnavská 100, Poludnica Run a ďalšie). Najviac však vo mne zarezonovalo druhé kolo SkyRaceovej ligy na nedeľnom Poludnica Rune v prostredí Nízkych Tatier. 150 pretekárov, úžasná organizácia, aj naša turčianska účasť (Boba a možno aj ďalší), ešte lepšia trať – toto všetko vytvorilo neopísateľnú atmošku. Naša Bobča skončila na krásnom 5. mieste medzi ženami s časom 3:26:39, GRATULÁCIE tvojím smerom letia. 🙂 Trať nestihla ani vychladnúť a Vetroplach už o tom písal, reportík si prečítate tu. Od Slovak Skyrunning Association tu máte  výsledky: Muži: 1. Matej Petrovič (2:17,07), 2.Matúš Vnenčák (2:18,28), 3. Daniel Rubič (2:18,37). Ženy: 1. Jana Camberová (3:05,14), 2.Marína Kissová (3:08,42), 3.Denisa Šulcová (3:09,35). Celkové výsledky nájdete tu. Super fotky nafotil Alexander Uhrín – Photography.

Expresky z hôr 14 - Bobča na Poludnica Rune, zdroj: Alexander Uhrín - Photography
Expresky z hôr 14 – Bobča na Poludnica Rune, zdroj: Alexander Uhrín – Photography

 

Sedem týždňov v Nórsku na skialpoch

Sedem týždňov v Nórsku znie lákavo pre každého horského drtiča. Jura a Ondra Švihálkoví si tento časopriestor vyskúšali na vlastnej koži a lyžiach. Budúci horskí vodcovia prežili 21 dní v jarnom nórskom snehu a portál skitourguru s nimi urobil parádny rozhovor. Viac sa dočítate tu.

Expresky z hôr 14 - Sedem týždňov v Nórsku na skialpoch, foto: Kejda Ski Team, zdroj: skitourguru.com
Expresky z hôr 14 – Sedem týždňov v Nórsku na skialpoch, foto: Kejda Ski Team, zdroj: skitourguru.com

Obnova dvojkríža na malofatranskom Kľaku

Málokto si vie predstaviť malofatranský Kľak bez dvojkríža. Symbol Kľaku túto zimu zmizol, resp. kríž pred pádom demontovali (bol vychýlený a hrozil jeho pád). Chlapi z neďalekého Fačkova sa zaslúžili o jeho znovuosadenie. Ďakujeme za všetkých horalov na Slovensku!

Expresky z hôr 14 - Obnova kríža na malofatranskom Kľaku, foto: Klaudia Mikulova
Expresky z hôr 14 – Obnova dvojkríža na malofatranskom Kľaku, foto: Klaudia Mikulova
STEFANIK TRAIL

Už tento piatok 10. júna 2016 odštartuje 4. ročník ultra behu STEFANIK TRAIL. Dva paralelné preteky v kategóriach ultra jednotlivci a štafety si zmerajú sily na trase prechádzajúcej po hrebeni Malých Karpát – Štefánikovej magistrále. Štartovať bude vyše 180 borcov a 67 štafiet. Vďaka patrí organizátorom na čele s Martinom Urbaníkom (rozhovor s Martinom o podujatí ST140 môžete prečítať tu) a skoro 200 dobrovoľníkom, čo je na SK unikát. Každopádne veľa zdaru Vám všetkým, nech je 4. ročník ešte o niečo lepší. Navnadiť sa môžete na tomto videu:

 

Dnešným Expreskám už odzvonilo. Vo štvrtok má vraj nastúpiť Medardová kvapka, tak dúfajme, že 40 dní kvapkať nebude. 🙂 O týždeň sme tu zas, majte sa.

Komantáre

komentárov