fbpx

Outdoor recenzia: Dámska softshell bunda Ferrino Highlab HOSTE

V rámci tyger.sk + behania a turistiky po horách sa mi dostala do rúk dámska softshellová bunda Highlab HOSTE od značky Ferrino – z novej kolekcie pre rok 2016. Používala som ju aktívne takmer trištvrte roka – od jesene 2015, takže vám teraz zhrniem niečo o nej a svoje dojmy. Najprv popis zo stránky výrobcu – ferrino.sk, nech sme v obraze o aký kúsok sa vlastne jedná …

Ferrino Hoste bunda - celkový pohľad

Čo o bunde hovorí výrobca?

Veľmi ľahká bunda z veľmi jemného materiálu, ktorý je evolúciou v softshellových materiáloch. Testované v laboratóriu HIGHLAB.

Vlastnosti:

Hmotnosť: 350 g pre veľkosť M

Materiály:

HL STRETCH SHIELD: Materiál nylon 20 Den s 3-vrstvovou lamináciou, stretch-ovou úpravou. Vďaka HL MEMBRÁNE je zaručená maximálna ochrana voči nepriaznivému počasiu. Maximálna ochrana proti predreniu, výborná priedušnosť a kompaktnosť. Vodný stĺpec (ISO 811) : 10.000mm Priedušnosť : RET 11 (ASTM 96) : 6.000 Vodeodpudivosť: ošetrené DWR Gramáž : 135 g/m2 100% polyester

HL COMFORT STRETCH: Zmes tepelnej tkaniny a stretch. Unikátny, veľmi odolný prýž/guma, ktorý je zárukou optimálnej tepelnej izolácie a rýchleho schnutia. Ideálne pre oblečenie ako druhá vrstva strednej gramáže.

Konštrukcia:

Stretchový materiál s membránou 10.000 mm, je zárukou optimálnej ochrany proti vetru a vode. Vklady z materiálu HL Comfort Stretch pre maximálnu priedušnosť.

 • Kapucňa s elastickou reguláciou
 • Manžety z materiálu Lycra
 • Bočný zips
 • Regulácia v páse

O tom, čo je to vlastne ten softshell, sa dozviete viac napríklad TU.

Konkrétne Ferrino Highlab Hoste bundu výrobca ponúka vo viacerých pekných farebných kombináciách – ja mám verziu Black. Táto bunda teda disponuje kapucňou, tromi vreckami – z čoho dve sú dosť priestranné a jedno menšie, sťahovacími gumičkami na kapucni a spodnej časti, predĺženými rukávmi s otvormi na palce a na chrbtovej a bedrovej časti je použitý priedušný materiál pre lepšie odvetrávanie počas aktivity. Taktiež je táto chrbtová časť predĺžená v oblasti krížov, čo naše orgány určite poteší.

Ferrino Hoste bunda - predĺženie v oblasti krížov

Ferrino Hoste bunda - predĺženie v oblasti krížov

Zvnútra bunda vyzerá takto. Švy na bunde sú veľmi kvalitné, zatiaľ po trištvrte roku aktívneho používania ani jeden nepovolil či nevypáral sa.

Ferrino Hoste bunda - švy

Ferrino Hoste bunda - švy
Detail chrbtovej časti

Sťahovacie gumičky v oblasti kapucne a spodku bundy síce nepotrebujem a aj preto nepoužívam, pretože bunda mi úplne sedí v nestiahnutom stave a neodstáva – ale keby som ich potrebovala, myslím, že by nevydržali veľa použití, pretože sa posúvajú ťažšie. Resp. ich životnosť závisí od veľmi šetrného zaobchádzania a na to si človek v rýchlosti nedáva vždy pozor, s čím mám skúsenosť už aj v rámci Projektu Širák pri sťahovacích gumičkách v spacáku – keď sa človek po tme rozospatý zapína či odopína, tak si nedá záležať na tom, aby poriadne stlačil švindzík, cez ktorý sa gumičky posúvajú a zničí ich tak. Podobný nedbalý prístup sa dá očakávať aj kdesi pri aktívnom pohybe či náhlej nepriazni počasia.

Ferrino Hoste bunda - sťahovacie gumičky

Ferrino Hoste bunda - sťahovacie gumičky

Na bundu sú použité zipsy YKK, ktoré sú známe pre svoju výnimočnú kvalitu a životnosť. Môžem potvrdiť, že zatiaľ som s nimi nemala žiadny problém a aj na tejto bunde frčia hladko, nezasekávajú sa do seba a pevne držia.

Ferrino Hoste bunda - zipsy

Menšie náprsné vrecko môže slúžiť na telefón alebo ako dodatočné odvetrávanie počas aktivity – vnútro je totiž z priedušnej sieťoviny. Takisto je to aj pri dvoch väčších spodných vreckách, ktoré sú však dosť priestranné. Pohodlne do nich zmestím obrie rukavice, vreckovky, tehlu Evolveo StrongPhone Accu aj čiapku – akurát to potom vyzerá ako vačky škrečka po týždňovom jedení. Pri spodných vreckách som si však všimla aj mierny estetický nedostatok spôsobený opotrebením, a to, že sa po trištvrte roku už lámu a odliepajú reflexné prvky v mieste – hmm, nazvime to „domček pre zips“. 😀

Ferrino Hoste bunda - zipsy

Ďalšou známkou opotrebenia zatiaľ po trištvrte roku je mierne žmolkovatenie materiálu v chrbtovej časti a predĺžení rukávov. To je však tiež skôr bežná estetická závada takýchto a podobných materiálov a na funkčnosť nemá vplyv.

Ferrino Hoste bunda - detail chrbtovej časti

Drobné žmolky v oblasti palčákov neuberajú na komforte rúk a neviem, ako vy, ale ja predĺžené rukávy s dierou na palce milujem. 😀

Ferrino Hoste bunda - detail predĺžených rukávov

Komfort nosenia a využitie bundy:

Ferrino Hoste bunda - testovanie
Jedny z prvých skúšaní Ferrino Hoste – septembrový hrad Zniev vľavo, výšľap na Ostrú s turčianskou úderkou vpravo (Petrík, Robo, Zymberič, ja a Maťo)

Bundu som začala pomaličky využívať už koncom septembra, kedy ešte teploty aj na horách boli pomerne vysoké, no už sem-tam dobre padlo mať možnosť niečoho teplejšieho na seba. V tomto období som ju najčastejšie využila ako druhú vrstvu na krátke tričko po dobehnutí či vyšľapaní na vrchol kopca, keď je človek dopotený a na dlhšie státie bez ďalšej vrstvy to už nie je.

V októbri už si krajina prešla aj prvými rannými mrazmi, na horách už sa o poznanie ochladilo a keď som napríklad išla s kamarátom pozorovať východ slnka na Martinské hole turistickým tempom, pričom sme na hrebeni strávili postávaním a fotením skoro dve hodiny, kým sme sa znovu rozhýbali, tak som sa hore do bundičky ihneď vďačne zakutrala, lebo ku mne nepustila vetrisko a zimu. 🙂

Ferrino Hoste bunda - testovanie
Október – východ slnka na Martinkách, Malá Fatra

Vo vetre a chlade som veľmi ocenila aj vysoký golier bundy pri krku, ktorý perfektne chráni a hreje, pričom je zároveň veľmi pohodlný – neodiera, neomína ani „nehryzie“ do krku + má anatomický tvar tak, aby krk tesnejšie obopínal a pri brade a ústach bol široký. Rýchlym zapínaním zipsu nehrozí, že si priškvaríte kožku na brade. 😀 Taktiež celkový strih bundy je veľmi dobre riešený – vôbec sa nevyhŕňa a nerobí „vlnu na hrudi“, takže ju nie je potrebné neustále naprávať a sťahovať nižšie – takýto problém je aj pri niektorých kvalitných značkových mikinách a úprimne, je to na nervy. 😀

Ferrino Hoste bunda - testovanie

Na jeseň v Západných Tatrách na Bystrej síce bola teplota asi 7 stupňov, no pocitovka na vrchole sa kvôli vetru blížila kdesi k hodnotám mraziaku – hlavne keď si človek po lete ešte úplne nezvykol na ochladenie a tesne pod vrchol v závetrí mohol šľapať v tielku. Bunda hore bola nedoceniteľný spoločník.

Ferrino Hoste bunda - testovanie
Október na Bystrej, Západné Tatry

Čo sa týka zimného obdobia, s touto bundou som si vystačila celú zimu na všetky outdoorové aktivity. Pri behaní v mínusových teplotách mi napríklad dobre poslúžila aj priviazaná na kríže, ak sa mi ju nechcelo upínať na batoh pomedzi prestoje a kochania sa prírodou. Na vrcholoch kopcov som si ju hneď obliekala a využila ju aj pri zbehoch. Čo sa týka turistiky, tak vo vyšších polohách alebo prestojoch jednoznačne plus mať ju so sebou, hoci ja väčšinou vydržím aj s vyhrnutými rukávmi, pokiaľ mám hrubé rukavice.

Ferrino Hoste bunda - testovanie
Januárový 20 km beh na Vršatec vľavo a marcový hmlistý „východ slnka“ na Ostrej, Veľká Fatra

Napriek tomu, že je to malá spratná bunda s váhou 350 g (veľ. M), v pohode sa pod Ferrino Hoste dajú obliecť aj 3 ďalšie vrstvy v tej najväčšej kose či vetre – spodné tričko s dlhým rukávom, tenká mikina, hrubá mikina s kapucňou a navrch bunda. Takto eskimácky som to využila napr. aj pri Sněžke v Česku, lebo sme mysleli, že nás tam načisto priodfúkne.

Ferrino Hoste bunda - testovanie
Októbrové Krkonoše – Pri Luční boude, v pozadí Sněžka

Na Babej Hore v januári to bol celkom záhul, lebo bolo asi mínus 500. No dobre, -13, ale vetrisko fučiak do kostí. Tam tiež výborne poslúžila 4-vrstvová kombinácia na čele s Ferrino Hoste bundou.

Ferrino Hoste bunda - testovanie
Mrazy na januárovej Babej Hore

Bunda je dostatočne hrejivá, aby som v pohode vydržala v bežeckých Luna sandáloch 2-3 hodiny postávať a fotiť preteky a to bolo len asi 6 stupňov, mokro a mrholilo.

Ferrino Hoste bunda - testovanie
Aprílové Strážovské vrchy, fotenie preteku Jarná Rozkoš
foto: Táňa Vooková

Mať k dispozícii kapucňu pri nepriazni počasia je super vec. Čo by som však vytkla konkrétne tejto kapucni? Tesne obopína hlavu, ale mohla by byť vpredu na čele dlhšia – ísť viac do očí. Záleží od sklonu dažďa a vetra, ale takto mi vie niekedy pekne napršať do tváre. Taktiež je nešikovné dávať si ju na hlavu, keď máte zips úplne zapnutý až k ústam – vtedy kapucňu neprevlečiete cez čiapku či vlasy alebo si prinajlepšom spravíte na hlave zelektrizovaný výbuch. Na toto sem-tam zabúdam, keď začne zrazu pršať či fúkať na vrchole. Treba si zips tak 15 cm rozopnúť, dať kapucňu a potom zapnúť.

Ferrino Hoste bunda - testovanie
V apríli pri západe slnka na Lysci, Veľká Fatra

Túto bundu vlastne využijem takmer počas celého roka – podobne aj na jar ešte donedávna skvelo poslúžila na našich túrach a prespávačkách v rámci Projektu Širák, kde som ju hojne využila po výšľape, večer pred vlezením do spacáku a ráno, kým som pobudla na východy slnka, kým sme sa pobalili a poriadne rozhýbali.

Ferrino Hoste bunda - testovanie
Májový západ slnka na Kľaku v Malej Fatre za sprievodu fúkora – fotopríbeh Širák 013: Kľak a Endorfun trail
foto: Michalko Hudák

Teraz s prichádzajúcim letom ju zrejme občas využijem kdesi v Tatrách, no všeobecne si trochu oddýchne v skrini. Rozbalím to s ňou zase na jeseň. 🙂

Celkový verdikt:


Plusy

 • funkčná: dobrý pomer priedušnosti (najmä chrbtová časť), nepremokavosti (okrem chrbtovej časti) a vetruvzdornosti
 • ochrana pred nepriazňou – vysoký krčný golier a kapucňa
 • kvalitné švy
 • predĺžená chrbtová časť na kríže
 • predĺžené rukávy a otvory na palce
 • veľmi komfortný strih
 • priestorný objem vreciek
 • YKK zipsy
 • pekný dizajn

Mínusy

 • krátka dĺžka prednej časti kapucne a jej trochu nepraktické prevliekanie cez hlavu
 • odliepajúci sa reflexný materiál v oblasti zipsov vreciek
 • estetický nedostatok – klasické žmolkovanie materiálu chrbtovej časti a rukávov na palce
 • zrejme nízka životnosť sťahovacích gumičiek
Ferrino Hoste bunda - testovanie
Májový východ slnka na Kľaku, Malá Fatra

foto: Michalko Hudák

Celkovo mám z Ferrino Highlab Hoste veľmi dobrý dojem a až na drobné nedostatky mi slúži k spokojnosti a podporila ma v rozličnej škále počasia a podmienok. Skúsenosti s ňou mám výborné – hoci je trochu živá, raz mi skoro „ušla“, keď nepozorovane vypadla z popruhov na batohu. Našťastie ju našiel dobrý ľud a na druhý deň mi ju vrátili (ďakujem!) – za čo som bola veľmi rada, lebo mi bolo ľúto nedopatrením prísť o takýto kvalitný kúsok výbavy. 🙂

Logo Katka@janurky.sk

Komantáre

komentárov