fbpx

Bežecké návleky Záruby od Froggywear

Bežecké návleky Záruby

Bežecké návleky Záruby sú „ďalšou vecičkou“ od Froggywear, na ktorú som Vás pripravoval pri recenzii merino trička Kamenec. Záruby aj Kamenec tvorili moju turistickú a bežeckú výbavu všade tam, kam som sa poslednú dobu pohol. Zažili so mnou ešte posledné zvyšky snehu, ako aj letné horské teploty. Preto Vám dnes predstavím moje prvé dojmy novinky z dielne Froggywear.

Navleky-Zaruby-Froggywear

 

Návleky Záruby – Fakty od výrobcu

Návleky sú určené pre polovičné bežecké, ako aj turistické topánky. Zabraňujú vniknutiu nečistôt (sneh, piesok, blato a iných ) do vnútra topánky. Sú vyrobené z 80% polyesteru a 20% spandexu. Materiál je vysokoelastický, tenký a priliehavý.

 

Froggywear-Zaruby

Vlastnosti návlekov

– vysoká priedušnosť
– odvádzajú pot
– jednoduché navliekanie
– jednoduchý upínací patent
– veľký prekryv celej topánky
– vysoko pružný a ľahký materiál
– minimum mechanických prvkov a patentiek, ktoré by sa mohli poškodiť blatom a inými nečistotami (žiadny zips)
– spodnú šnúrku je možné posúvať podľa veľkosti päty na topánke
– ploché švy
– reflexný prvok v zadnej časti

Veľkosť návlekov

– pánska univerzálna: 41 – 45 (UK 8 – UK 12)
– dámska univerzálna: 36 – 40 (UK 3,5 – UK 7)

Aktuálna cena
– nájdete tu

 

Farba

Návleky Záruby majú tieto farebné možnosti: klasická čierna :), broskyňová, modrá, krikľavo-žltá, oranžová, zelená a cyklaménová. Takže na svoje si prídu aj baby! 🙂

Návleky Záruby - Farebné možnosti návlekov: čierna, broskyňová, modrá, krikľavo žltá, oranžová, zelená, cyklaménová
Farebné možnosti návlekov Záruby: čierna, broskyňová, modrá, krikľavo žltá, oranžová, zelená, cyklaménová

 

Testovanie návlekov Záruby

Záruby dostali na frak pekne z ostra. Prvý test smeroval na Martinské hole. Na vysielač skratkami a následne po zjazdovke. Hore tak rýchlo ako nohy dovolili a dole behom. Paráda!

Detail návlekov Záruby
Detail návlekov Záruby (uchytenie háčika o šnúrku , reflexný pásik na zadnej časti návleku)

Pri nasadzovaní návlekov som zostal trochu pomýlený. Háčik na uchytenie o šnúrku topánky bol „inštalovaný“ inak ako býva zvykom. Z turistických návlekov ako aj bežeckých od Inov-8, je háčik pripevnený odspodu návleku a zachytáva sa smerom k topánke. Tu mi to nejako nesedelo. Reku, asi to mám naopak! Po zamyslení sa, že Froggywear vysačky s logom po prevlečení návleku boli vo vnútri a nebolo ich vidieť, som usúdil, že to mám dobre. A háčik do hora k oblakom bude tajné know-how Froggywear. Každopádne aspoň som sa na tom pobavil.

 

Detail upevnenia návleku pomocou šnúrky
Detail upevnenia návleku pomocou šnúrky

Kameň úrazu býva často materiál pripevnenia návleku k podrážke topánky. Stretol som sa s lankom, syntetickou páskou (hlavne pri turistických návlekoch), šnúrkou či gumičkami. Záruby majú šnúrku. Páčil sa mi tento univerzálny nápad. Človek šnúrku dokáže hravo nahradiť hocičím. V balení návlekov Záruby dostanete aj náhradný pár šnúrok. Behom testovania som nemal so šnúrkou žiaden problém. Takže zatiaľ som po náhradnom páre nemusel siahnuť (3 mesiace používania). Kľúčom najdlhšej životaschopnosti šnúrky, je pripevniť túto časť čo najviac k podrážke. Vždy na to pamätajte! Osvedčilo sa mi to pri turistických návlekoch.

 

Ďalšou vychytávkou pri návlekoch Záruby je prispôsobenie si šnúrky nielen pritiahnutím, ale aj posúvaním pozdĺž návleku jednoduchým previazaním o pásik, ktorý je určený presne na tento účel (ďalšie know-how :D). Šnúrka sa tak dostane presne pod pätu v zlomovej časti podrážky. Paráda!

Návleky Záruby prekvapia aj svojou dĺžkou. Pri klasických návlekoch na behanie sa jedná skôr o krátke minimalistické prevedenia, ktoré končia tesne nad bežeckou topánkou. Záruby sú dlhšie a dokážete ich natiahnuť ako 3/4 ponožky. Bez problémov ich teda natiahnete aj na polovičné turistické topánky, ktoré sú oproti teniskám mohutnejšie. Vysokoelastický a priliehavý materiál sa veľmi dobre prispôsobí.

Dĺžka návlekov Záruby
Dĺžka návlekov Záruby

Pri vyšších teplotách som ocenil, že sa jedná o tenký a priedušný materiál. Noha sa tak nesparí a dokáže dýchať aj pri väčších obrátkach. V chlade a na snehu zas rýchle uschnutie. Vetrík na hrebeni a hneď obschli.

 

Plusy a mínusy návlekov Záruby

PLUSY  – tenký a priedušný materiál, návleky sú priliehavé a sedia dobre na nohe, šnúrka – spotrebný materiál, ktorý slúži na prichytenie návleku, sa dá prispôsobiť podľa potreby a vymeniť pri pretrhnutí, univerzálnosť použitia (beh + turistika), jednoduchosť – žiaden suchý zips (môže sa veľmi rýchlo poškodiť, keď sa zanesie nečistotou), šnúrka, háčik, minimum švov a ideš, reflexné prvky, dobre vyzerajú 😀 /už nejeden „ne“bežec sa ma pýtal, čo to na labách mám/

MÍNUSY  – počas krátkodobého testovania (3 mesiace) som nič vážne nepostrehol – zatiaľ. Akurát jedna drobnosť. Reflexný pásik po určitom čase stratil drobnú striebornú vrstvu. Na jeho schopnostiach odrážania svetla to nič nezmenilo a stále funguje ako má. Koniec koncov, ten kto používa reflexné prvky na tričkách, nohaviciach, batohoch pri častom používaní tento proces určite pozná.

Niekto môže šomrať na cenu (21.90 €). Každopádne, vlastnosti návleku ma zatiaľ presvedčili o jej adekvátnosti. Univerzalita použitia aj na beh aj na turistiku, jednoduchosť nasadzovania a náhrady spotrebného materiálu – šnúrky, super priedušnosť za tie peniaze rozhodne stoja!

Návleky Záruby pri behu na Lysec, Veľká Fatra
Návleky Záruby pri behu na Lysec, Veľká Fatra
Návleky Záruby zatiaľ absolvovali:
  • Beh na Martinky 2x
  • Beh na Lysec 4x
  • Pohodový trek na Chatu pri Zelenom Plese
  • Trek v Malej Fatre Šútovo-Chleb-Trusalová
  • Trek vo Veľkej Fatre Balcierovo-Suchý vrch-Ostredok-Krížna
  • bežný každodenný bežecký tréning za humnami 😀
Záver

Krátkodobý test univerzálnych návlekov Záruby priniesol veľmi dobré výsledky. Svoju funkciu spĺňajú pri behu ako aj turistike. Niekedy ani necítim, že ich mám na nohách. Každopádne v testovaní pokračujem a budem im dávať do tela naďalej. V tomto momente Vám ich môžem len a len odporučiť.

Komantáre

komentárov