fbpx

Expresky z hôr 13

Expresky z hôr 13

Týždeň ubehol ako voda a tyger s expreskami je tu opäť. Čaká Vás kopec horských infošiek. Dnes sa dozviete o Výzve na ochranu prírody, o jednom tvrdom bežcovi, o super lyžbe na Matterhorne, Emelie Forsberg a niečo k tomu aj z domáceho súdka. Môže sa začať!

 

Miznúci svet hlucháňa

Koncom mája uzrelo svetlo sveta video, ktoré je súčasťou iniciatívy za záchranu prirodzeného prostredia tetrova hlucháňa – starých lesov od Arolla film (Erik Baláž a spol). Arolla film ďalej píše:

Našou tvorbou sa v Arolla Filme snažíme pozitívne motivovať ľudí k ochrane divokej prírody. Niekedy je ale devastácia prírody taká rozsiahla a zmeny také rýchle, že ich zastavenie si žiada radikálnejšie postupy.

To je aj prípad tetrova hlucháňa, druhu úzko viazaného na prirodzené horské lesy. Už sme sa nemohli pozerať ako miznú desiatky lokalít, kde sa hlucháň vyskytoval ešte pred nedávnom.

Preto sme sa rozhodli urobiť krátke video, ktoré na príklade Nízkych Tatier ukazuje dramatickosť zmien za posledných desať rokov. Animácia je vyrobená z reálnych satelitných snímok, kríže s názvami lokalít sú naozaj zaniknuté tokaniská. Video je súčasťou iniciatívy na záchranu prirodzeného prostredia tetrova hlucháňa.

Príklad Nízkych Tatier je snáď najdramatickejšou zmenou za posledných 10 rokov u nás. Často mi až srdce zovrie, keď sa tam nachádzam. Ako hovorí kamarát Laci, Nízke Tatry už stratili punc Národného parku veľmi dávno. Nestačí však len naprázdno hovoriť, hromžiť a hnevať sa – je možné s tým niečo urobiť. Zastavme ničenie divokej prírody! Pomôžte a podporte ochranu divočiny – Podporte Arolla Fond.

 

89 ročný ultrarunner

Dokument The Hard Way je príbeh „starca“, ktorému ťahá na 90. Bob Hayes má v bežeckom kalendári 30 až 40 pretekov za rok, okrem iného ultrabehy (50K, 50 míľovky). Čo ho tak motivuje a drží v jeho veku pri takýchto výkonoch? Dozviete sa v krátkom dokumente: The Hard Way, An Ultra Runner Pushes 90.

Expresky z hôr 13 - The Hard Way, zdroj: vimeo.com
Expresky z hôr 13 – The Hard Way, zdroj: vimeo.com
Dievky na Matternhorne

Skvelé počasíčko, kopec srandy, noc v horách a ráno si trocha pojazdiť. Ešte k tomu 4 baby a Matterhorn – skvelá kombinácia! Spomienka na zimu ako má byť! Závidíme!

Emelie Forsberg

Emelie sa pomaly, ale isto, zotavuje zo zranenia a lepší štart víkendu si ani nevedela predstaviť. Sedem kilometrov – najdlhší beh za poslednú dobu. Srší tu jej krásnym úsmevom a nesmiernou radosťou. A ako sama hovorí: „And yes, it was pure happiness the whole way!“ Go, Emelie, go. 🙂

Transvulcania 2016

Nahliadnite do krás tohto preteku v jednom z najlepších spracovaní Transvulcanie! Vidieť bežcov ako Anna Frost, Sage Canady, Mira Rai, Luis Albero a ich výkon je úžasné. Tento event si užili na vlastnej koži a nohách aj naši „Výšľapisti“ a ich fotky, zážitky, slová boli a stále sú inšpirujúce!

 

Ako sa nestratiť na Poludnica Run 2016

Slovak Skyrunning Associaton a Poludnica Run informujú o dôležitých veciach k nadchádzajúcemu podujatiu SSkyA ligy – Poludnica Run, ktorý sa uskutoční už túto nedeľu 5.6.2016.  Viac sa dozviete nižšie.

 

Beh do Choča

Cez víkend sa konal 7. ročník Behu do Choča – memoriál Joža Čajku. Prvenstvo obhájil Jozef Hlavčo za niečo cez 45 minút, medzi ženami kraľovala Vanda Hošeková s 1:17 hod. Gratulujeme. Komplet výsledky si môžete pozrieť tu. Účastníci (bežci, diváci) zbystrite pozornosť! Organizátori Vás žiadajú o spätnú väzbu pre vylepšenie tohto preteku. Budú Vám vďační! Formulár nájdete tu.

Expresky z hôr 13 - Beh do Choča 2016, zdroj: FB fanpage Beh do Choča
Expresky z hôr 13 – Beh do Choča 2016, zdroj: FB fanpage Beh do Choča

 

Krížna krížom krážom 2016

Cez víkend 4.6.2016 (sobota) sa uskutoční vysokohorský beh Krížna krížom krážom. Po minuloročnom nultom ročníku tu máme číslo 1. Zraz je v Tureckej na parkovisku o 10:OO hod. Trať má parametre 25 km s prevýšením 1300 m. Minulý rok bolo super, tento bude ešte lepšie. 🙂

Expresky z hôr 13 - Krížna krížom krážom 2016
Expresky z hôr 13 – Krížna krížom krážom 2016

 
A sme na konci s expreskami. Ak Vás čaká pretek cez víkend, držte sa. Ak máte túru cez víkend, tak si ju užite naplno. Ak budete cez víkend v práci či doma, máte smolu. Krásny týždeň, priatelia. 🙂

Komantáre

komentárov