fbpx

Altra Lone peak 3.0 po zime a 500 km

Altra Lone peak 3.0

S jarným oteplením som oprášil sandále Luna a Labky, a prach pre zmenu začína padať na uzavreté topánky. A tie momentálne využívam až jedny – Altra Lone peak 3.0. 😀 Uplynulú zimnú sezónu som v nich nabehal a naturistikoval 500 km dĺžkových a 22 km výškových. Ako sa to prejavilo na stave topánok?

Na úvod odporúčam prečítať aj prvé dojmy, sú tam zodpovedané dalšie otázky.

Kde som topánky využíval?

Altra Lone peak 3.0 pri Zbojníckej chate
Na kameni nad Zbojníčkou

Prakticky všade – beh, turistika, do mesta, na nákup, … 😀 Pri behoch zažili suché a zmrznuté povrchy, blato, sneh, pri turistike hlavne ten sneh a ľad – tam často boli na nich aj mačky. Boli v Nízkych aj Vysokých Tatrách, často v oboch Fatrách a Považskom Inovci. V meste sa dostali do kontaktu s nasolenými chodníkmi a cestami a raz sa mi podarilo Altry oliať aj naftou. 😀

Altra Lone peak 3.0 pri Zbojníckej chate
Oportunistický pohľad na Veľký hang pod Térynkou 😀

V týchto topánkach som zatiaľ absolvoval iba 2 preteky – Beh cez Hubalovú a Trojkráľovú trojku. No čo, v zime ich býva pomenej.

Altra Lone peak 3.0 pod Chlebom
Pod Chlebom v Malej Fatre

Zvršok

Je veľmi zachovalý, jediné výraznejšie optrebovanie vidno na sieťovine v mieste ohybu zhruba tam, kde je kĺb palca na nohe. Sieťovina sa tam trochu trhá, ale zatiaľ len jej vrchná vrstva. Nie je to nič kritické, pravdepodobne to časom zašijem. Predpokladám, že najväčšiu ujmu zvršku spôsobili ľadové krusty na mäkkšom snehu – čo je pri turistike v zime vo vyšších polohách pomerne častá záležitosť.

Altra Lone peak 3.0 - poškodený zvršok v mieste ohybu

Vnútorná časť je vystlaná nejakou tenkou tkaninou, ktorá sa tiež na niektorých miestach potrhala – takisto minoritná závada, pokiaľ sa nepozriem dovnútra, ani neviem, že to tam je. Pravdu povediac, neviem ani, že na čo to tam vôbec je …

Altra Lone peak 3.0 - poškodená vnútorná výstelka

Miestami sa ešte odlupuje farba, inak je však zvršok vo výbornom stave – všetko drží tam, kde má.

Altra Lone peak 3.0 - stav zvršku

Podrážka

Je vyriešená zaujímavo – v strede má drapáky z tvrdšieho materiálu (červené) a po obvode je mäkkšia. Takže práve miesta, ktoré sa najviac namáhajú, sú zodolnené (samozrejme mám na mysli techniku behu s dopadom na prednú časť chodidla). Taktiež boli topánky veľa využívané v snehu – preto je viditeľné opotrebovanie minimálne.

Altra Lone peak 3.0 - detail podrážky

Grip podrážky je príjemne univerzálny. Vzhľadom na výšku výstupkov sa v hlbšom blate či snehu zázraky očakávať nedajú, dezén však výborne podrží na hocijakom pevnejšom povrchu – hlina, lístie, štrk, skaly, … Na veľkých balvanoch či asfalte zase necítiť „uchádzanie“ jednotlivých výstupkov.

Komfort nosenia

Topánky sú napriek svojej zdanilivej robustnosti veľmi ľahké a poddajné. Lepšie to demonštrujú obrázky.

Altra Lone peak 3.0 - ohybnosť

Altra Lone peak 3.0 - ohybnosť

Ako som spomínal už v prvodojmovom článku, podrážka je aj po vybratí vložky stále dosť hrubá a pomerne poddajná. Vnútrajšok sa používaním vyrovnal v pozdĺžnom aj priečnom smere, vytvoril vnútri placku, čo je fajn. Neprejavuje sa tam ani „kolískovitý“ tvar viditeľný zvonku, ktorého som sa na prvý pohľad obával.

Altra Lone peak 3.0 - kolískovitý tvar

Celková mäkkosť mi však až tak veľmi nepasuje – mám pocit takého mierneho uhýbania či ponárania pri dopade. Nie je to nejaký zásadný problém, ale po dlhších behoch som mal také neurčité nepríjemné pocity v chodidlách – hlavne v plantárnych fasciách. Ale na druhej strane berte do úvahy, že ja behám najviac v sandáloch.

No a ten najhlavnejší parameter, kvôli ktorému ma Altry oslovili – šírka. Je to z uzavretých topánok to najlepšie, čo som zatiaľ mal. Prsty sú ozaj voľné a môžu sa dvíhať dohora. Malíček je síce ešte trošku utlačený, ale palec si môže pekne fungovať. Keď ich vyzujem po celom dni, tak prsty spravia len „fu“ a nie „fuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu, slobodaaaaaaaaaaaaaaaaaa“. 😀

Pri nosení našuchovacích mačiek som na Altrách som si ešte všimol nasledovné – vďaka hrúbke podrážky vôbec necítiť retiazky a hroty (dokonca ani keď som raz jednu mačku omylom obul hrotmi dohora :D), ale zase poznať, že guma deformuje vpredu priestor pre prsty. Je to trochu nepríjemné hlavne pri dlhších zbehoch.

A ešte jedna perlička na záver – tieto topánky dosť smrdia. Je síce pravda, že často do nich nenosím ponožky, ale aj tak materiál zvršku dosť drží pachy (ani to oliatie naftou nepomohlo 😀 ).


Celkový verdikt

Altra Lone peak 3.0


Plusy:

  • šírka pre prsty
  • odolnosť zvršku
  • univerzálny grip

Mínusy:

  • mäkkosť podrážky, „ponáranie chodidla“ (subjektívne)
  • smrdia 😀

Altra je určite značka, ktorej chcem v súvislosti s behaním (a pojmami ako barefoot, minimalistické topánky, sandále) venovať pozornosť aj do budúcna. Kvalitou aj prevedením model Lone peak 3.0 splnil moje očakávania, rád by som však skúsil aj nižšiu úroveň tlmenia.

Komantáre

komentárov