Prvé dojmy: Altra Lone peak 3.0
Luna sandále sú na beh počas jari, leta a jesene vynikajúce a určite by som ich nevymenil za uzavreté topánky. Ale čo v zime? Skúšal som viacero riešení od podomáckej výroby ponožkoidných podivností, ktoré by sa do sandálí dali obuť až po originálne prstové ponožky Injinji. Trochu to síce pomohlo a v plytkom suchom snehu sa tak dá pomerne dobre fungovať. V hlbšom alebo mokrejšom snehu to už však v Lunách nie je to pravé a nedajú sa na ne obuť mačky. Preto som na začiatku tejto zimy opäť siahol po mojich starších, skoro vynosených topánkach – Merrel Trailglove 3 a Inov-8 Trailroc 255. S prekvapením som ale zistil, že leto a jeseň strávené v sandáloch alebo na boso mi značne roztiahli prsty na nohách. V spomínaných topánkach som sa už cítil trošku stiesnene a tiež sa to prejavovalo veľmi rýchlym prederavovaním v mieste malíčka. A to ešte minulú zimu som si pochvaľoval, aké sú široké. Katka na tom bola podobne s jej Inov-8 Roclite 295 a Roclite 286 GTX.
Preto sme sa obzerali po nových uzavretých topánkach. Značky, s ktorými sme sa doteraz stretli však už sitom neprešli – všetky Vivobarefoot, ktoré som doteraz videl naživo, boli dosť úzke. Inov-8 má väčšinou zodvihnutú pätu, nové modely ma veľmi neoslovili a šírkou by možno boli dostatočné ak by boli o 2-3 čísla väčšie. Merrelly nemajú zase nejaký väčší dezén do snehu a New balance sú úzke s dropom. Kam ďalej? Dávnejšie som u Riša Zvolánka zaregistroval Altry – myslím že vtedy mal Lone peak 2.0. V tom čase ich mal hlavne kvôli väčšiemu odtlmeniu a problémom s plantárnymi fasciami. Druhý krát som si Altry všimol u Mateja Valúcha na Behu na Minčol – model Superior 1.5. Okamžite ma zaujal ich tvar – žiadne zužovanie do špicu, proste široká placka kopírujúca tvar prstov. Po behu som sa teda s ním dal do reči a odporučil ma na eshop Hurikansport, sídliaci v Trenčianskych Tepliciach, takže v našom bežnom rádiuse.
Keďže ale s označovaním veľkostí u Altry nemáme skúsenosti a vieme, že na prevodné tabuľky sa nie vždy dá spoľahnúť, chceli sme ich pred kúpou vyskúšať naživo. Po menšom čakaní na dodávku nového tovaru a po telefonickej dohode s eshopom mi ochotný pracovník doviezol vybrané veľkosti osobne na trenčiansku Brezinu, kde som práve behal. 🙂 Priamo tam som si ich vyskúšal a vybral tú vhodnú. Pre Katku som bral dve veľkosti domov, jedny si vybrala a na druhý deň si pracovník zase prišiel po zvyšné topánky ku mne do práce. Tomu vravím služby! 🙂 Ďakujem za ochotu. A teraz poďme teda už konečne k Lone peak 3.0.
Prečo práve Lone peak 3.0
V podstate asi preto, že bol k dispozícii. Skôr som poškuľoval po Superioroch, pretože by mali mať najnižšiu úroveň tlmenia. Žiaľ, v aktuálnej dodávke tovaru neboli. Lone peak majú strednú úroveň – celková hrúbka 25 mm. U Superior asi 21 mm. No, ale Lone peaky boli dostupné a páčili sa nám tiež.
Šírka a priestor pre prsty
Znamenité! Spolu s Ahinsa shoes sú Altry zatiaľ jediné, ktoré naozaj kopírujú tvar chodidla. Kamarát ich prekrstil na Kroxy. 😀 Ani keď natlačíte nohu dopredu (ako pri zbehoch), prsty nie sú utlačené k sebe, len sa oprú dopredu. A obaja sme si zámerne vybrali veľkosť tak, aby sa ani neopreli – nechali sme si asi centimetrovú rezervu. Oproti sandálom je však stále cítiť malé obmedzenie, na úplné roztiahnutie prstov tam stále nejaký ten milimeter chýba. Spomedzi uzavretých topánok však zatiaľ úplný top.
Zatiaľ som stihol v Lone peakoch 74 km a 4350 výškových metrov – a teda hlavne v snehu (lebo kde inde sa teraz dá) a trošku po asfalte. Super vec je, že aj keď nemajú membránu (zámerne sme nechceli také), predná časť sa mi vôbec nedotýka prstov a ponožky. Sneh sa tak vôbec na povrchu topánky netopí a noha dlho vydrží suchá – samozrejme v suchom snehu, pod nulou. Doteraz mi vždy nohy viac namokli až keď som prišiel do tepla a namrznuté veci sa roztopili.
Návleky
Ako ste si určite všimli na fotkách, mám aj návleky. Nie sú originál od Altry, sú to Inov-8 Debris gaiter 32. Sú v pohode kompatibilné, ale to by som nebol ja, keby som niečo nechal na pokoji. 😀 Altra má tzv. gaiter trap – suchý zips vzadu na uchytenie návleku. Inov-8 to nemá, takže? Dorobíme. 😀 Stačilo našiť dozadu kúsok „suchozipsovej pásky“, ktorú používame v serverovni na uchytávanie káblov a sedí to ako riť na šerbeľ. Názornejšie na obrázkoch.
Hrúbka podrážky a tlmenie
Celková „stack height“ je u Lone peak 3.0 25 mm, päta je rovnako vysoká ako špička. Z toho ale 5 mm tvorí nechutne mäkká vložka, ktorú sme obaja okamžite vyhodili von. Pod ňou je to už trochu tvrdšie a zo zostávajúcich 20 mm ešte časť uberá výška dezénu – praktická hrúbka je tak cca 12 – 15 mm, čo je znesiteľné. Po vybratí vložky je však vnútro akoby trochu prehĺbené v strede a okraje zdvihnuté – ale mám pocit, že sa to behaním zrovnáva.
Pri behu a dopade na prednú časť chodidla mám dobré pocity – dá sa stále dobre vnímať terén, nemám pocit uhýbania podrážky či nestability. Ostré kamene sú napodiv však dosť cítiť – zhruba ako v Luna Oso. Mäkkosť mi však trochu vadí pri chôdzi – mám pocit že mi tam pláva päta a hľadá oporu v uhýbajúcom materiáli.
Grip
No, tu zatiaľ nie je čo veľmi povedať. Na asfalte to drží, na tvrdej zmrznutej hline tiež, rovnako aj na suchej tatranskej žule. V sypkom snehu sa samozrejme šmýka, na ľade takisto. Iné povrchy zatiaľ k dispozícii neboli.
Veľkosť a číslovanie
Hurikansport by mal byť výhradný distribútor Altra pre Slovensko – čo je dosť škoda. 🙁 Takže ak nemáte cestu okolo Trenčína, asi sa len tak nedostanete k vyskúšaniu. Snáď Vám teda pomôže aspoň náš výber veľkosti.
Petrík: Pred behom/sandálobehom som bežne nosil veľkosť EU44 – 45. Momentálne mám Merrelly vo veľkosti US10 – UK9,5 – EU44 a Inov-8 vo veľkosti US10,5 – UK9,5 – EU44 (to odpisujem priamo z topánok – Merrel a Inov-8 to majú očividne inak pri US miere) u oboch by som ale zniesol o číslo väčšie. Altry mi sadli vo veľkosti US11 – UK10 – EU45.
Katka: Pred behom/sandálobehom bežne nosila EU38,5 – 39. Inov-8 Roclite má US6,5 – UK5,5 – EU38,5 (v mužských veľkostiach). Altry jej sadli vo veľkosti US8 – UK6 – EU39 (s US veľkosťou to majú asi inak ako pri chlapských).
Záver
Značka topánok Altra má veľký potenciál pre všetkých, ktorí sa zaoberajú minimalistickým či barefoot prístupom k behaniu a aj tých, ktorí si obľubili sandále. Ak aj vy hľadáte niečo do snehu, určite skúste zamerať pozornosť aj na Altry.