BOSP Grifit ako trekingová, feratová a nástupová topánka | Outdoor recenzia
Bosp Grifit sú ľahké trekingové topánky, ktorým som dal možnosť ochutnať terén Malej Fatry, Vysokých Tatier, Slovenského raja a feraty Kyseľ. Stihli sme si ich už trochu predstaviť v úvodnom článku, poďme však hlbšie do ich recenzie. Zaujímal ma výkon ich Vibram podrážky absorbovať rôzne druhy povrchu, pri rôznej strmosti a vlhkosti povrchu. V stručnosti poviem, že pri mojom testovaní sa topánka finálne kvalifikovala na :
- trekingovú topánku
- topánku vhodnú na nástupy do tatranských stien
- topánku vhodnú na VHT
- topánku vhodnú na ferraty
Ako som na to všetko prišiel si môžete preveriť v nižšie spomenutých faktoch a obrázkoch. Dávať superlatíva produktom bez mojej osobnej skúsenosti ma nikdy nezaujímalo, takže sa nemusíte ľakať toľkých pozitív ku začiatku 🙂 . Začnem však postupne.
Začiatok testovania BOSP Grifit topánok
Vzhľadom na to, že tieto topánky prišli do tyger.sk v zime tak som nemal inú možnosť len s nimi začať postupne v meste, aby som zistil ako sa v nich chodí, ako izolujú od zimy a či ich je možné nosiť len ako “mestkú” obuv.
Používal som hrubšie merino ponožky a v tejto kombinácii mi boli topánky príjemne na zimné nosenie, pri tenších ponožkách to však už bol problém.
Na bežnom chodníku a snehu sa mi nešmýkalo, čo potvrdzuje aj mäkká časť podrážky, ktorá je priľnavejšia ako tvrdá guma.
Na hory som v týchto trekingových topánkach v zime nechodil, pretože nie sú na to ani určené.
Prvý outdoor test trekingových topánok Bosp Grifit
Prvý krát mohli tieto topánočky v dielni tyger.sk zakúsiť outdoor v Malej Fatre v Lučanskej časti tohoto pohoria. Pri 37 litrovom batohu a turistike na dva dni na útulňu to bol celkom dobrý začiatok po skončenej skialp sezóne. Prvý krát som mohol v teréne zakúsiť mäkkosť tejto topánky napriek tomu, že topánka môže pôsobiť robustnejšie, jej mäkkosť je vysoká v ohybe a aj na podrážke. Cez podrážku necítiť, že by bola nerovnosť terénu prenášaná do chodidla. To znamená, že pre mäkkosť tejto podrážky nebude vaše chodilo trpieť. Mám z toho dobrý pocit, poďme ďalej testovať.
Vysoké Tatry a ich vplyv na BOSP Grifit, budú z nich aj nástupovky ?
Mäkký povrch som už otestoval, teraz prejdime na jeho opozitum a tým je tvrdá tatranská lišajom porastená žula. Veľmi ma zaujímalo, či je možné v týchto topánkach aj niečo preliezť, či tá vibramová podrážka udrží niečo na trenie aj na skale. Dobrým testom pre tieto topánky bolo naše posledné lezenie na Streleckú vežu, kde sme robili nástup do steny cez prvú dĺžku obutí práve v týchto nastupových trekingových topánkach. Túto dĺžku sa podarilo preliezť v topánkach, bez zaváhania ich vibram podrážky na skale. Takže preliezať v nich hrebene v obtiažnosti III UIAA bude lahoda, aj keď myslím, že tu bola prvá dĺžka asi za IV UIAA. Nemajú to síce v popise, ale pridal by som im aj atribút nástupovej topánky.
Ochrana prstov a topánky vďaka okopovej gume
Na okopovú časť topánky sa používa 650g/ m2 gumy čo je už slušná hrúbka. Okopová guma na Bosp Grifit slúži na to, aby ochránila vaše prsty a vrchný materiál týchto trekingových topánok od ich poškodenia, to isté platí aj pre pätu.
BOSP Grifit trekingové topánky a ich okopová guma | Lučanská Fatra | Recenzia
Správne naladená trekingová topánka disponuje okopovou gumou ako samozrejmosťou. Okopová guma chránila moje prsty a topánku tak ako vo Vysokých Tatrách pri zakopnutiach na kameňoch, tak aj na ferate v potoku, alebo vo Fatre pri strmších schádzaniach na túre.
BOSP Grifit trekingové topánky a ich chránená päta | Lučanská Fatra | Recenzia
Ako dobré drží Vibram podrážka na Grifit- och
Vibram podrážku som vystavil rôznym terénom a to doslova. Jej členitý tvar jej dáva nábeh lepšie sa popasovať s blatistým terénom, pričom jej predná časť pod palcami, jej naopak dáva príležitosť dobre držať pri kráčaní po platňovitom kameni, rozumejte keď kráčate po kameni dohora.
BOSP Grifit trekingové topánky a ich plocha vhodná pre kamenné platne
| Lučanská Fatra | Recenzia
Ako sa bude správať táto podrážka na kramliach a ferrate bola moja najnovšia otázka. Preto som sa rozhodol ich vziať na feratu HZS Kyseľ v Slovenskom raji. Príjemná prechádzka s množstvom pasáži cez potok, po spadnutých stromoch, kramliach, mokrej skale, zaprášenom chodníku a rebríkoch, tak by sa dal definovať terén, ktorý som konfrontoval na tejto ferate.
BOSP Grifit trekingové topánky na kovových mostíkoch| Ferata HZS Kyseľ | Slovenský raj
BOSP Grifit trekingové topánky na drevených rebríkoch | Ferata HZS Kyseľ | Slovenský raj
Najzradnejší terén je mokré drevo a zaprášený chodník, ktorý je naklonený dolu kopcom. Na mokrom padnutom strome ľahko spadnete aj s Vibram podrážkou, tak ako akoukoľvek inou. Iná vec je to dole na zaprášenom chodníku, samozrejme to závisí podľa sklonu, takže túto trekingovú topánku musíte spoznať, aby ste jej mohli dôverovať a potom postupne pridávate záťaž a strmosť terénu kde sa vám nešmykne. Tým, že nie je úplne tvrdá tak má lepšie schopnosti sa adaptovať na terén.
BOSP Grifit trekingové topánky na mokrom dreve | Ferata HZS Kyseľ | Slovenský raj
Na kramliach a kovových rebríkoch som necítil, že by mi kov pretláčal tlak cez podrážku do chodidla. V stručnosti to znamená, že sa mi prechádzalo ferratou HZS na Kyseli veľmi príjemne. Topánka na to, že je dosť mäkká sa nijako nepretáča na mojom chodidle, taktiež sa nijako nešmýka na týchto technických pomôckach pri prechode feratou.
Takže si trúfnem jej dať další prívlastok a to je trekingová topánka vhodná na feraty.
Priedušnosť, prešitie a váha topánky Bosp Grifit
Je ťažko porovnávať priedušnosť bežeckých tenisiek s priedušnosťou polovičnej trekingovej topánky, píšem to preto, že som prioritne zvyknutý na vysokú priedušnosť bežeckých topánok. Napriek tomu však viem porovnať BOSP Grifit s inými polovičnými trekingovými topánkami a je tu cítiť rozdiel. Samozrejme ma zaujíma prečo tomu tak je a tak som si pozorne prezrel povrch tejto topánky aj zo strán. Priedušnosť zvyšujú cordurové prvky, ktoré sú zapracované do syntetickej kože kade vzduch prechádza o dosť ľahšie ako na zvyšku topánky. Tak isto je spravený aj jazyk, aby bol čo najpriedušnejší.
Vnútro topánky je spravené z príjemnej výstielky, ktorá poskytuje okoliu chodidla príjemné mäkké prostredie, vďaka čomu nebude topánka tlačiť dokoola na chodidlo. To nie je jediná rola tejto výstielky, jej druhá funkcia je odsávať vlhkosť z topánky a posúvať ju vyššie na povrch topánky.
BOSP Grifit a jej bočná priedušná časť | Lučanská Fatra | Recenzia
Ako si môžete všimnúť Grifit- a má aj viditeľné švy, ktoré zabezpečujú spojenie medzi materiálmi. Všade ich má dvojmo, zatiaľ táto topánka nejavila, žiadne náznaky, že by sa chystala na niektorom mieste táto niť roztrhnúť.
Čo sa týka schopnosti schnúť keď sa vám zamokria či už stupením do potoka, alebo z mokrej trávy tak počas leta to ide celkom rýchlo. Myslím si, že je to kvôli trom veciam:
- syntetické zloženie zvršku topánky
- odvetrané časti topánky
- nemá membránu
Váha týchto trekingových topánok je stanovená na 390g na jednu topánku, čo je veľmi prijateľné číslo opäť oproti topánkam iných značiek v ich kategórii. Tieto topánky sú aj pocitovo ľahké.
Cena trekingových topánok Grifit
Ich cena je stanovená na 89 eur, čo je veľmi, ale veľmi prijateľná cena na takúto topánku. Vyrobené na Slovensku, šikovne pospájané technológie a univerzálna trekingová topánka robia z Grifitov topánku súcu pre európsky trh. Dúfam, že táto infoška nebude stáť do budúcna slovenský trh vyššiu cenu týchto topánok, pretože teraz sú dostupné aj pre širšiu skupinu Slovákov, čo sa mi páči.
Poďme teraz na pár plusov a mínusov týchto topánok.
Plusy topánok BOSP Grifit
- topánka prechádza peknou evolúciou a stále sa vylepšuje
- dobrá Vibram podrážka, ktorá sa nezbrúsi rýchlo a drží dobre na viacerých druhoch povrchu
- odolná okopová guma
- priedušnosť
- cena
- dizajn
- vyrobené na Slovensku
- závesne uško na päta topánky, ktoré slúži aj na ich lepšie nazävanie
- príjemne a trvácne šnúrky
BOSP Grifit má záväsné uško, vďaka ktorému sa lepšie tieto toánky aj nazúvajú | Lučanská Fatra | Recenzia
Mínusy topánok BOSP Grifit
Pri produktoch, s ktorými mám dobré skúsenosti, sa naozaj ťažko hľadajú mínusy. Jediný mínus by som možno nazval, že tieto trekingové topánky sa robia len v jednej farbe. Zatiaľ ? Možno áno možno nie, rozhodne keď v nich pochodíte viac budú dosť špinavé, takže ich bude treba častejšie čistiť. Nieje to funkčný mínus, skôr estetický pre niekoho.
Záver :
Trekingová topánka Grifit od slovenského výrobcu z Bardejova prekvapila nielen funkčnosťou, ale aj variabilnosťou použitia. Názov trekingová ju podľa mňa podhodnocuje a určite by som bol zato, keby sa doplnila na feratovú topánku, topánku na VHT a topánku vhodnú na nástupy do horských lezeckých stien. Topánka nepoužíva membrány, takže nieje nepremokavá, ale proti rose si ju viete naimpregnovať. Páči sa mi jej dizajn, farby boli zvolené ako svieže moderné farby. Na jednej strane fešácke, na druhej strane ju budete musieť častejšie čistiť, aby boli stále svietivé. Už len, aby vám sadli na nohu. Prečo do nej neísť ak hľadáte polovičnú trekingovú topánku, vlastne ani neviem povedať. Jedine, že by sa vám práve nepáčila kombinácia farieb, ktorá je zatiaľ ako jediná dostupná pri tomto modeli. Topánky majú prijateľnú váhu a sedia príjemne na nohe, nie sú ani úzke ani veľmi široké, ako možno vidieť pri iných modeloch feratových topánok. Byť výrobcom, tak by som sa nehanbil pochváliť BOSP Grifit o dosť viacej ako je na webe napísane.
Technické parametre BOSP Grifit podľa výrobcu
- vrchový materiál: mikrovlákno s hydrofóbnou úpravou v hrúbke 1,6 mm v kombinácii s textilom Cordura s hydrofóbnou úpravou
- podšívka: textil s vysokou oderu – odolnosťou a priedušnosťou
- stielka: Vymeniteľná s výbornou nasiakavosťou a vysýchavosťou, antibakteriálna, anatomická
- podošva: Vibram s medzipodošvou EVA
- ochranná zóna: ľahká ochrana proti oderu na päte a na špičke
Parametre
- hmotnosť: 390g/polpár
- výška vnútorná: 10 cm
- výška vonkajšia: 12,5 cm
- farba: petrol / lemon
Unboxing topánok Grifit
Ak vás tieto topánky zaujali nájdete ich na tomto linku