fbpx

Gramy, výdrž a rozmer to je téma pre leto 2020 | Outdoor novinky

Tento týždeň som navštívil outdoor výstavu v Starom Smokovci, kde bolo pár starých známych značiek, ale ako inak, s novinkami pre ďalšie leto. Čím by som tam začal ?

Začnime váhou mikro ruksaku a uteráku

Vojta zo Sea To Summit bez problémov na mňa vybalil 12g super malý zbaliteľný cestovný uterák s názvom AIRLITE towel. 12 g je fakt dosť málo.

Ultra Sil Daypack 20l je batoh, ktorý sa vám zm
Ultra Sil Daypack 20l je batoh, ktorý sa vám zmestí do dlane | Sea to Summit
Ultraľahký uterák sea to summit a ultra ľahký ruksak sea to summit. Model AirLite TOWE" a Ultra Sil DayPack
Z ľava: mikro uterák Air Lite | V strede: Mikro batoh Ultra Sil Daypack | Napravo: mikro umyvadlo Ultra Sil Kitchen Sink

Do toho mi ukázal 27 g batoh s objemom 20 L . „To nemyslíš vážne“ vravím Vojtovi. „Jasnačka tyger škoda, že tu nemám absolútnu novinku pre budúcu sezónu, to budeš kukať. “ Nevadí uvidíme ju nabudúce pri ďalšiom stretku. Toto ma aj tak dosť prekvapilo.

500g ľahký páperový spacák Lightec Duvet

Ferrino Lightec Duvet 500 | 450 gramový páperový spacák
Ferrino Lightec Duvet 500 | 450 gramový páperový spacák

Už ked som začal tou váhou, tak Ferrino prinieslo veľmi príjemnú bivakovaciu inováciu a ňou je páperový spacák Lightec Duvet 500. Keď som ho chytil do ruky mal som pocit, že som chytil bundu a nie spacák. Napasujeme ho do nejakej filozofie, pri takto progresívnej filozofii ? Ak váži 450g a je do od +7/ +11 °C ? No rozhodne sa teším keď ho práskneme do našej dielne, fukneme k nemu aspoň 20l ruksak a popučíme po hrebeni behom v teniskách a do toho s radosťou v srdci, nejaký mikro varič a ešte zvyšok ultraľahký, to bude koncept.

Ferrino prinieslo medzi outdooristov aj nové a ľahké nafukovacie karimatky. Air Lite a Swift Lite pri váhe 400g a 550g. Rozdiel medzi nimi je v ich výške pri prvej to je 5cm a pri druhej ťažšej je to 8,5cm.

Ľahké nafukovacie karimatky od Ferrino | Váha 400g a 550 g

Zateplená vodeodolná bunda pre krízové momenty na VHT a horolezeckých aktivitách pre leto |Karpos K- Performance Hybrid Jacket

Bunda vhodná na zateplenie športovca, ktorá má malé rozmery a nízku váhu len 366g. Konštruktéri Karpos- u vychádzajú z filozofie skialpovej bundy Alagna tak, aby sa dala táto dať aj na tričko s krátkym rukávom a naďalej ostala príjemná na pokožke. Bunda má vodoodpudivú úpravu DWR, aby si zachovala čo najvyššiu priedyšnosť a pritom bola aj neprefúkavá. Jej cena bude nad 200 eur.

Karpos K- performance je neprefúkavá, vode odolnká bunda, ktorá je vhodná pre letné horolezectvo a VHT aktivity
K- performance hybrid jacket môžete dať aj na tričko s krátkym rukávom a bude stále príjemna | Karpos

Bunda má odvetrané podpazušie a vnútornú stranu rúk, vďaka inému materiálu ako tomu, ktorý má z vrchu V predu má dve vrecká, tak ako sme boli zvyknutí pri bunde Karpos Alagna.

Samozrejme je k dispozícií aj dámska verzia tejto bundy.

K- performance hybrid jacket v dámskej verzii | Karpos

K- performance hybrid jacket v dámskej verzii | Karpos

Trailové bežecké topánky ALTRA Lone Peak Low 4,5

Altra je známa tým, že jej bežecké topánky majú drop 0mm a tým, že prednú časť tenisiek majú značne širšiu ako iné bežecké značky. Naopak tlmenie je vyššie a konkrétne pri tomto modeli je výška podrážky s tlmením nastavená na 25mm, čo z nej bude možno robiť drtiča downhillov napriek jej 0 mm dropu. V podrážke majú zakomponovanú technológiu Skeletal Stoneguard, ktorá pri nízkej váhe bude chrániť chodilo od kameňov.

ALTRA Lone Peak Low 4,5 je bežecká trailová teniska a jej žltá Pánska verzia

ALTRA Lone Peak Low 4,5 | bežecká trailová teniska | Pánska verzia

Váha tejto bežeckej topánky je okolo 300 g. a pri ženskej topánka okolo 250 g. Každá Altra disponuje nádstavcami na bežecké návleky, ktoré si viete pripevniť priamo o topánku. Viac si môžete pozrieť k týmto návlekom pozrieť nižšie vo videu.

ALTRA Lone Peak Low 4,5 je bežecká trailová teniska v červenej farbe čo je dámska verzia

ALTRA Lone Peak Low 4,5 | bežecká trailová teniska | Dámska verzia

Tréningové hodinky Polar Ignite fitness

Generácia smart hodiniek je v roku 2019 už úplne bežná vec. To, že Polar Ignite Ftness smart hodinky sú, však nebude gro toho čo vám chcem povedať. Mňa na hodinkách zaujala ich kombinácia s inteligentným softwérom, ktorý vám bude plánovať usmerňovať a vyhodnocovať tréning. Bude Vám doporučovať cvičenia na základe vašej tréningovej histórie.

Športester hodinky Polar Ignite Fitnes maju mnoho aplikáciií sledujúcich vašu regeneráciu.
ˇMultifunčkné športové hodinky Polar Ignite Fitness

FitSparkTM denný sprievodca tréningom bude robiť doporučenia, ktoré budú zahŕňať kardio, silové tréningové ciele a iné podporné cvičenia (spevňovanie jadra a zvyšovanie mobility)

To nie je všetko, bude Vám sledovať regeneráciu, plus sledovať spánok, aby ste z neho čo najviac vytrieskali. Hodinky majú pekný dizajn, gps signál na trekovanie trasy a meranie tepovej frekvencie zo zápästia.

Polar SereneTM je appka, ktorá vás prevedie jednoduchými dychovými cvičeniami, aby ste sa zbavilo pocitu stresu, ktorý je veľmi nablahým faktorom na regeneráciu a tréning.

Takže v stručnosti to dokáže makať na týchto mikro appkach:

  • FitSparkTM / sprievdoca tréningom
  • Sleep Plus StagesTM / sprievodca kvalitou spánku
  • Nightly RechargeTM / sprievodca regeneráciou
  • Polar SereneTM / sprievodca odbúravaní stresu (dychové cvičenia)

Ich cena je cca 207 eur.

Polar má ešte mnoho ďalších už zabehnutých modelov s rôznym zameraním pre športovcov a rôznym výkonom.

Ostatné športesteri od firmy polar | Na pravo je vlajková loď Polar Vantage V
Ostatné športesteri od firmy polar | Na pravo je vlajková loď Polar Vantage V

Známa značka outdoor nožíkov Opinel má novú edíciu

Myslím, že nožíky Opinel nie je treba extra predstavovať. Čo som však nevedel je to, že vydali teraz úplne novú edíciu Tour de France. Možno je to fashion ťah a možno vzdanie holdu tejto veľkej športovej udalosti.

Outdoor nožíky Olpinel s novou edíciou Tour De France
Outdoor nožíky Opinel s novou edíciou Tour De France
Detail edície Tour de France od Olpinel- u
Detail edície Tour de France od Opinel- u

Celoživotný filter na vodu Source Sawyer

Jednoduchá filtračná sada, ktorú viete „nacapiť“ na každú bežnú fľašu. Je schopná prefiltrovať 99,9 percent baktérií a škodlivých látok z vody, pri takmer celoživotnom, ak nie celoživotnom objeme vody a to 370 tisíc litrov vody. Na čistenie nebudete potrebovať žiadne chemikálie, len si reverzným prúdom prepláchnete túto sadu, ako inak vodou naspäť.

Filtračná sada na vodu je schopná prefiltrovať až 370 tisíc litrov vody | Source Sawyer
Filtračná sada na vodu je schopná prefiltrovať až 370 tisíc litrov vody | Source Sawyer

Cena tohoto filtračného systému je cca 40 eur.

Scarpa má novú kolekciu approach boots

Scarpa má novú kolekciu nástupových topánok medzi, ktorými nájdete aj model vhodný do mesta.

To znamená pre ľudí, ktorí majú radi outdoor módu aj pre bežné nosenie v meste.

Nástupové topánky do mesta | Scarpa

Totálnou šupou a novinkou je nový „ropeback“ ruksak od Singing Rock ROCKING 40

Takže chalani a dievky zo Singing Rock prišli s vlastným produktom na ktorý som sa už dlhšie tešil. Je to technický lezecký batoh ROCKING 40, ktorý je teraz absolútnou novinkou. Batoh váži cca 1190g.

Do batohu sa viete dostať dvojmi spôsobmi:

  • rozsipsujete chrbtovú časť ( back panel ) dookola
  • klasicky, že odopnete/ rozsipsujete vrchlík

Do batohu zmestíte lano, sedák, lezečky, karabíny a iné istiace pomôcky. Prilbu si môžete vložiť do pridanej sieťky, ktorú si buď napasujete z predu na batoh, alebo z vrchu. Do okola batohu je viacero malých očiek, kde si viete pripevniť rôzne doplnky, tak ako napríklad sieťku na prilbu na dva spôsoby. V prípade preplneného batohu, si viete lano pripevniť aj z vrchu.

Viac k batohu Singing Rock ROCKING 40 si môžete pozrieť na nasledujúcom videu. (batoh nájdete zrecenzovaný v našom článku)

K batohu máte samozrejme pribalenú plachtu na lano, aby sa vám nešpinilo od zeme.

Jeho video recenziu nájdete tu:

Multifunkčné náradie Leatherman Free P4

Multifukčné náradie od Leatherman, sa hodí outdooristom, ktorý pracujú viacej s výstrojom, ako len športujú. Vedela by to oceniť horská služba, yachtári a vodáci prípadne motorkári, prípadne mega nadšení trekkeri.

Náradie má svoje poistky, aby sa neotváralo samo od seba, dá sa otvoriť jednou rukou a má magnetické prichytávanie, aby sa dokazálo „fixnúť“ jedným ťahom ruky po odblokovaní poistky. V tomto outdoor náradí máte zakomponované aj kliešte pre prácu. Cena tohoto náradička nebude malá. Jeho cena je 200 eur. Existuje aj viac simple verzia, ktorá sa pohybuje okolo 80 eur.

Viacej k týmto multifunkčným nástrojom nájdete na tomto videu.

La Sportiva Jackal ako nová generácia bežeckých topánok pre trailový beh

Tieto botičky už dlhšie testuje Anton Krupička. Ten však nepracuje pre tyger.sk 😀 , takže nevieme presne aké vlastne budú. Čo všaj vieme je to, že budú dôsledkom spojenia dvoch technológii tlmenia podrážky.

Model La Sportiva Jackal je ako jeden z ôsmich modelov s podrážkou, ktorá je vhodná na všetky druhy terénu ako kameň, tráva a blato. Ich kolegu La Sportiva Mutant sme testovali len na blato, v čom vynikala práve ich podrážka.

Vrátim sa však ku Jackal- om to, že ich podrážka predurčuje na univerzálny terén by nemala byť jediná prednosť. INFINITY tlmenie bude ich „ťah na bránku“ nie len medzi konkurenciou, ale aj v samotnej La Sportive nebude žiaden iný model disponovať touto tlmiacou technológiou, ktorá využije aj vstrekované tlmenie v kombinácií s technológiou „skompresovaných“ vrstiev pre tlmenie. Napríklad La Sportiva Muntant mala, vstrekovanú medzipodrážku (tlmenie) .

Infinite je kombinácia vstrekovanej a skompresovanej tlmiacej časti pre túto bežeckú topánku | La Sportiva

Výška dropu pre La Sportiva Jackal bude 7mm . Ich cenová relácia na pulte bude okolo 159 eur. Váha tejto bežeckej botičky je 300g na jednu topánku. Nie je to najmenej, ale zrejme ich to bude predurčovať na vyššiu trvácnosť. Výrobca uvádza, že budú určené na dlhšie prebehy.

Na mňa tieto bežecké trailové topánky pôsobili moderným dizajnom s dobrou farebnou kombináciou, ku zvyšku sa však neviem vyjadriť bez ich testovania.

NosoPatches sú veselé záplaty, ktoré stačí nalepiť

Nosopatches sú záplaty, ktoré vymyslela dizajnérka v USA a pomali sa dostali na trh aj k nám. Ich princíp spočíva v tom, že používajú zvyškové materiály rôznych značiek na svoju výrobu, ako napríklad SKHOOP, alebo Deuter.

štýlové záplaty NOSOPATCHES pre rýchle fixovanie dier na outdoor výstroji

Šetria planétu tým, že bundu si môžete ešte pár krát prelepiť namiesto toho, aby ste ju vyhodili po tom čo už má x dier a zároveň využije zvyšné materiály z ktorých sa už iné veci neušijú. Majú princíp jednoduchého nalepenia napríklad na páperku, ktorá sa vám roztrhla pod skalami. Druhým spôsobom je to, že ich nažehlíte. Nedajú sa však aj nažehliť aj nalepiť, sú to dva rôzne modely záplat.

Záplata vyzerá štýlovo, splní svoju úlohu v tom, že perie nelieta dookola a všade navôkol :D. Pozrite si insta profil Nosopatches a uvidíte, že sa tým lepia aj ruksaky aj spacáky 🙂

https://www.instagram.com/p/Bn7N5KNhCRw/

Snáď som Vám rozšíril obzory outdoroví kamaráti, ak máte nejaké ďalšie otázky rád na ne zodpoviem. Na tyger.sk Facebooku, prípadne na tyger.sk instagrame

Summary
Review Date
Reviewed Item
Outdoor výbava
Author Rating
51star1star1star1star1star

Komantáre

komentárov