fbpx

Outdoor recenzia: Mizuno Wave Hayate tenisky ktoré sú rýchle a ľahké ako blesk

Mizuno Wave Hayate bežecké trail tenisky

Tieto bežecké trailové tenisky (pretekárske) sú v mojom chápani problematiky ako dar z technickej dieľne bratov z Japonska. Istý nemenovaný bežecký server ich nazval Samurajmi. Nuž jedna vec je o behu písať a druhá je ho aj praktizovať a ním žiť. Takže očisťujem ich „očiernenie“, a nazývam ich Nindžami, pretože tí sú rýchli a tichí, ako tieto tenisky.

Outdoor recenzia: Mizuno Wave Hayate tenisky
outdoor receznia: Mizuo Hayate

Prečo práve recenzia o Mizuno Hayate modeli ?
Kedže som bol solidne chytený filozofiou barefootu, tak som hľadal niečo čo bude kompromis medzi barefootom a odpruženou teniskou. V tomto sa Mizuno Wave Hayate vyznačuje. Je to veľmi ľahká teniska, zároveň poskytuje aj dobré tlmenie ak dopadnete niekedy na pätu. Ak sa venujete horskému behu, tak určite dopadnete keď bežíte dole kopcom.

Dizajn
S dizajnom sa vyhrali Mizuňáci poriadne. Ruku na srdce, že je ho majú Mizuno Hayate fakt moderný. Niekedy sme sa s chalanmi smiali, že behám v disko teniskách :). Pestrosť farieb je prítomná v silnom zastúpení, tenisky pôsobia pomerne úzko a atleticky. Myslím, že to bolo aj cieľom jej tvorcov. Chcelo. aby mal človek v nej taký istý pocit ako vyzerajú (nemyslím to, že sa cíti ako na diskotéke 🙂 ), ale aby ste mali ozaj atletický pocit v nich. To sa im podarilo. Predná a bočná časť Mizuno Hayate tenisky je chránená materiálom po obvode sieťoviny, aby chránili proti pretrhnutiu a nárazom.

Bežecké tenisky, Mizuno Wave Hayate z boku a profil tlmenia podrážky
Mizuno Hayate, bočný profil tenisky je pri špici spevnený „osobitným“ náraznym kusom gumy. Predná časť chodidla je po obvode spevnená odľahčeným materiálom ochrany

Technológie a parametre Mizuno Wave Hayate

NÍZKOPROFILOVÁ, ĽAHKÁ, RYCHLÁ
Terénne/ závodné trail tenisky
technológia XtacticRide vyvinutá špeciálne pre beh v teréne
konkávne tvarovanie vlnovej dosky a špeciálnej drážky v strednej časti podrážky umožňujúcej vätščiu flexibilitu a prizpôsobivosť na nerovném povrchu
agresivnejší „X“ dezén podrážky zajisťujúcej vynikajúcu trakciu na rozmanitom povrchu
• nižší profil umožňuje lepší kontakt s terénom
• medzipodrážka U4iC zaisťuje tlmenie a súčasne znižuje váhu topánky
• ľahký zvršok z ľahkých materiálov a poskytuje dostatočnú ochranu (pozn. tyger.sk „pred nečistotami, vonkajším oderom a výborne dýcha“)
Váha 215 g – 270 g (závisi podľa veľkosti)
Výška podrážky: 8–16mm

Môj vlastný pocit
Ako som už vyššie naznačil, veľmi ma zaujala ľahkosť a svižnosť tenisky. Väčšinou som behával som cez prednú časť chodila, ktorá nebola príliš „obnažená“ a tlmenie bolo dostatočné príjemne, zároveň nevyrušovalo. Osobne som bol „hotový“ z toho ako držali na snehu. Ja viem nie sú na to určené kvôli svojej „krehkosti“ na oder, pretože použili ozaj ľahké a tenké materiály. Proste pretekársky model, čo vám poviem :). Kto trošku behá v zime v snehu, vie aký vie byť sneh agresívny na sieťovinu. To, že sú „nepremokavé alebo vode odolné“ to je zase ilúzia nemenovaného bežeckého serveru. Do značnej miery vodeodolne sú Mizuno Wave Mujin, ktoré som popísal v predošlom príspevku.
Bežecké tenisky, Mizuno Wave Hayate šnurovanie topánky
Mizuno Hayate sieťovina z vrchu s dobrým systémom ľahkého spevnenia a vetrania

Behanie v Mizuno Hayate teniskách je však ozaj pasia. Pri zbehoch dolu kopcom v zime držali perfektne na snehu. Hore kopcom taktiež. V teréne keď nie je sneh, či je sucho alebo vlhko tak opäť nemajú problém. Na krosový beh sú úplna ideálka, aj kvôli svojej váhe. Dýchateľnosť Mizuno Wave Hayate tenisiek  je veľmi vysoká, keďže „gro“ zvršku topánky je robené zo sieťoviny. Teraz mám v nich už nabehaných 100km v teréne, vačšinu v snehu a začínam badať únavu sieťoviny hlavne na ohybe.

Tutoka mám pre vás zimný záber z horského behu dole kopcom, sneh bol sypký, nemrzlo.

Opotrebenie podrážky po 120km
Tá je v celku zachovaná, a keď dodržím terénny štandard, myslím, že sa na ňu budem vedieť ešte spoľahnúť ešte 250 km.

Bežecké tenisky, Mizuno Wave Hayate
Mizuo Hayate podrážka po 120km mix terén, detail päty
Bežecké tenisky, Mizuno Wave Hayate spodok podrážky
Mizuo Hayate podrážka po 120km mix terén

Komu odporúčam Mizuno Wave Hayate tenisky
Rozhodne pretekárom a začínajúcim bežcom ktorý majú radi prírodu. Začiatočníkom preto, že si neskazia techniku behu príliž vysokým zdvihom päty, kedže Mizuno Hayate ten zdvih tak vysoký nemajú. Zároveň budú mať chránenú spodnú časť chodidla dostatočne dobre pred „nerovnosťami“ a „nesprávnym“ doskakovaním chodila v teréne.

Ak by vás zaujímala iná forma recenzie ako písaná, tu som načrtol aj svoje prvé pocity po behu priamo na kamerku.

Plusy:
-Váha
-Výborne obopínajú obvod nohy
-Priedušnosť
-Rýchlo schnúci materiál
-Nízky profil podrážky
-Výborne tlmenie

Mínusy:
-Nizka odolnosť sieťoviny na oder a ohyb (dôsledok, kladenia dôrazu na váhu, kedže je to závodný model)

Prupovitka na záver
Svojho času minulú sezónu keď bol už trochu sneh na Lomnickom štíte som v nich vyššiel do 3/4 štítu. Nie som na to hrdý a ani to nebol zámer, vyšlo to však v tedy tak. Pointa je, že ma podrážka nesklamala v tak nestabilnom teréne ako bol „jarný sneh“, sutina a kamene. Zahraničné servery o tom píšu takto.

Dodatok: Finálnu recenziu si môžete prečítať v recenzii mizuno wave hayate 250 km test

Komantáre

komentárov