Outdoor recenzia: Ferrino Triolet 32 + 5 horolezecký ruksak, na ktorý dáte aj skialpy
Ferrino Triolet 32 + 5 je horolezecký batoh, ktorý som mal možnosť používať počas letného a zimného lezenia, zimnej skialpovačky a jesenného „skalkárčenia“.
Takže na úvod hneď ujasním, že sa jedná o univerzálny outdoor batoh, ktorý viete plnohodnotne prispôsobiť skialpinistickým a horolezeckým túram.
Popis batohu Ferrino Triolet 32 + 5
Ferrino Triolet 32 je batoh, ktorý má centrálne otváranie na zips. Tento zips je robustný a vyrobený firmou YKK, takže sa dobre uchopuje. Na zimné používanie by som odporučil na jeho oko navliecť rep šnúrku (2mm-3mm horolezecké lanko), aby sa dobre uchopoval aj v rukaviciach. Vďaka tomuto zipsu sa dostanete do 4/5 batohu takmer okamžite a to len jeho rozzipsovaním.
Na vrchu ruksaku je vrchlík s vreckom na zips. V jeho vnútri máte ešte jedno vrecko so sieťkou a máte v ňom aj malú umelú karabínku na kľúč, to je veľmi praktická vec a spôsob ako neodpálite kľúč.
Batoh má spojený vrchlík s hlavnou komorou a zozadu sa dá posúvať výška vrchlíku vďaka posuvným „putkám“. Takto si viete zväčšiť objem batohu. Osobne si však myslím, že je trochu škoda, že sa vrchlík nedá odopnúť od hlavnej komory úplne.
Super je, že vrch hlavnej komory má dve „šnúrky“ na sťahovanie. Spodná šnúrka je na stiahnutie vrchu hlavnej komory a tá nad ňou je na stiahnutie dodatočných 5l, ktoré sú nadšité nad hlavnú komoru.
Veľmi dobre mi slúžila variatna bedrového pásu, ktorá má z jednej strany malé vrecko na zips a z druhej strany uško na „horolezecký“ materiál. Bedrový pás sa dá odopnúť, osobne som to však nikdy nepoužíval.
Predné zapínanie na hrudi beriem už ako samozrejmosť pri skialpinistických a horolezeckých batohoch.
A ozaj povedal som Vám, že som chodil s ním aj skialpovať do Vysokých Tatier ? Tak teda chodil som :), a tam som si párkrát bral pre istotu aj oba cepíny.
Z predu je teda možné zapnúť oba cepíny, ktorých hroty si dáme oproti sebe do jedného a druhého oka, následne si pripneme klipsňou spodnú časť tela cepínu a vrchné časti pod rukoväťou si obopneme gumičkami.
Boky ruksaku Ferrino Triolet
Na bokoch má tento batoh z každej strany jedno sieťkové vrecko, ktoré určite oceníte v outdoore. Tento element už vyšiel z trendu medzi ruksakmi, ale osobne to považujem za krok späť u výrobcov batohov, ak ho odobrali tam kde to nie je nutné. Moje vrecko je roztrhnuté na jednej strane, buď ho rozpárala myška keď sme spali pod skalami alebo som ho sekol viazaním lyže.
Vrecká sú elastické, dokážete do nich dať pohotovo kopu drobností.
Pozdĺž bokov ruksaku sú aj dve putká na každej strane, ktoré súžia na prichytenie lyží, prípadne si tam viete dať karimatku alebo obdobne niečo iné pripnúť.
Ruksak je vyrobený z pevného materiálu 420D HD invisible ripstop, ktorý má tradičnú ripstop úpravu (úprava ktorá zabraňuje, aby sa materiál páral ďalej po jeho roztrhnutí).
Po dobu jedného roku používania materiál tohoto horolezecko a skialpinistického ruksaku vydržal aj moje horolezecké aktivity v stenách Vysokých Tatier, rôzne odretia o kamene, oškieranie o viazanie a hrany skialpových lyží. Jednoducho to vydržal a to je dobre :). Takže po tejto strane to je tiež dobrá referencia.
Chrbtový systém je z mäkučkého materiálu :D. Robím si srandu :), je z materiálu ktorý pohlcuje pot, izoluje kríže a lopatky. Chrbát je špeciálne vytvarovaný, aby sa len určitými časťami dotýkal chrbtice, inde má voľný priestor, aby bol čo najviac vzdušný.
Do batohu viete napasovať veci na dvojdňový výlet, od jary až po jeseň. V zime je to už trošku natesno, kedže treba väčší spacák a aj stan(niekedy). Tam by som odporučil už väčší ruksak. Mne sa na zimu podarilo do neho zbaliť na dva dni s tým, že som prežil po lezení bivak v horách, ale nemal som stan so sebou, zato som mal dobrý zimný spacák.
Ruksak má aj vývod na H2O vak, ale osobne som ho nepoužíval.
Ako vyzerá tento batoh si môžete pozrieť na priloženom linku, kde v lezeckom seriály predstavujem na skalkárčenie aj tento lezecký batoh Ferrino Triolet 32 + 5 . Nahliadnite na to od 1min:50s
Technické špecifiká tohoto ruksaku od výrobcu:
Hmotnost: 1,5 kg max
Hmotnost: 1,05 kg min – bez výztužného zádového panelu
Rozmery: 70x31x25 cm
Objem: 32+5 l
MATERIÁLY
420D HD invisible ripstop
Nosný systém:
- odnímateľný chrbtový panel vystužený nastaviteľnou duralovou výstuhou
- nastaviteľné ramenné popruhy (aj v hornej časti)
- ergonomicky polstrované ramenné popruhy a bedrový pás z priedušného materiálu
- bedrový pás s odnímateľnými krídlami, vďaka čomu je batoh použiteľný s lezeckým úväzkom
Úložný priestor:
- prístup do hlavného vrecka pomocou zipsu; batoh je teda možné plniť ako cestovnú tašku
- skryté vrecko na cennosti
- malé vrecko na bedrovom páse
- bočné vrecko zo sieťoviny
- držiak na lopatu/sondu
Príslušenstvo:
- postranné držiaky na lyže
- dva držiaky na cepín
- bočné kompresné popruhy
- popruh pre upevnenie lana
- kompatibilný s H2 bag
- odnímateľné popruhy na uchytenie snowboardu a obuvi
- hrudný popruh s píšťalkou
- SOS inštrukcie
Pre koho je ruksak Ferrino Triolet 32 + 5 určený ?
Rozhodne sa v ňom nájdu ľudia, ktorí majú radi svoje veci rýchlo po ruke. Outdooristi, ktorí smerujú svojím pôsobením k univerzálnosti v horách. To znamená, že si dajú aj skialp, aj horolezectvo a aj turistiku „na raňajky“.
Prečo spomínam aj skialpinistov ? No nemyslím tým pretekárov, ale tých čo sa radi „flákajú“ po horách a kdesi čosi aj prelezú a ich túra nie je o tepoch, ale o čase. To znamená čím dlhšie tým lepšie. Do takéhoto batohu sa viete napohodu zbaliť.
Cena tohoto batohu sa pohybuje okolo : 85- 90€
Kde všade na skialpinizme a horolezectve tento batoh bol ?
- skialpové klasiky #1 Priečne sedlo
- skialpové klasiky #2 Malý závrat cez generál
- horolezecká cesta cez Výlom na Velickú stenu
- horolezecká cesta Jubilejná na Velický Zub
a na mnoho ďalších výletoch, o ktorých som nepísal 🙂