fbpx

Zateplené sukne a prečo sú fajn

Na lyžiach, v teniskách, v turistických botách, dokonca aj do mesta… zateplené sukne a ako môžu pomôcť ženám outdooristkam. Na konci článku si môžete pozrieť aj video, ktoré sme o zateplených sukniach pre vás pripravili.

Zateplené sukne nie len do mesta ale aj do outdooru

Outdoorové sukne už pomaličky začínajú patriť do povinnej výbavy každej outdooristky a outdoorové značky na tento trend skvelo reagujú. Tým nám, už od prírody veľmi nerozhodným bytôstkam, samozrejme túto situáciu určite neuľahčujú a vybrať si z celej tej ponuky je niekedy viac ako zložité.

Zateplená sukňa Malá Fatra so značkou Skhoop
Zateplená sukňa počas skitouringu v oblasti Malá Fatra

Zateplené sukne a moje prvé skúsenosti s nimi

Ja osobne som ešte pred nedávnom sukne odmietala už len z princípu. Ešte aj na horách sa hrať na dámičky, nevedela som tomu prísť na chuť. Až prišla tá osudová chvíľa, kedy som mala možnosť jednu sukňu osobne vyskúšať a veľmi rýchlo som pochopila, že moje predsudky neboli na mieste.  A čo sa v ten osudný deň stalo? Zrazu mi nebola zima.

Zateplená sukňa totiž doplnila jeden podstatný nedostatok môjho outfit-u, ktorého dôsledkom bolo neustále odmrznuté pozadie. My dámy máme totiž tú nevýhodu, že telu nadbytočné látky sa nám ukladajú  presne v týchto partiách a spolu s mizivým prekrvením to má za efekt premrznuté zadky jedna radosť.

Zateplená sukňa značky Skhoop oblasť Malá Fatra
Zateplená sukňa počas trailrunning- ového výletu

Od tejto skúsenosti na sukne nedám dopustiť, či v zime alebo v lete, mám ich už celú zbierku, samozrejme s rôznymi funkčnými vlastnosťami a ako správna žena v rôznych farbách, aby som ich vedela nakombinovať ku každému outfit-u (dosť zvláštny pocit takto verejne niečo obdobné priznať 😀 ) či už na legíny pri aktívnom pohybe alebo na zateplené alebo membránové nohavice pri pasívnejších aktivitách, vždy splnia svoj účel. A aby som nebola až taký sebec rozhodla som sa vám ostatným žienkam, no možno stále ostýchavým alebo s predsudkami, hľadajúcim riešenie na tento problém, dať pár rád a podeliť sa s vami o túto veľkú múdrosť 🙂

Čo by taká sukňa na zimu mala mať, aby sme s ňou boli spokojné a stala sa našou vernou parťáčkou, to sa pokúsim stručne zhrnúť.

1. Zateplené sukne a zips na nich

zateplená sukňa skhoop na výstave Ispo 2018
Zateplená sukňa na výstave ISPO značka Skhoop

Každá sukňa by mala byť tak vymyslená, aby nevadila pri pohybe. K dispozícii máme sukne kratšie teda tak do polky stehien, ktoré chránia prednostne pozadie alebo sukne dlhšie, po kolená a nižšie. U krátkej sukni je to easy, flexibilitu pri pohybe získame otvorením centrálneho zipsu, ktorým si sukňu obliekame tak do polky, a môžme ísť napríklad behať. Okrem centrálneho zipsu zväčša pozdĺž boku, ktorým si sukňu obliekame by dlhšia sukňa určite mala mať ešte jeden vedľajší zips na protiľahlej strane, aby sme napr. na skialpoch alebo na bežkách mohli robiť dlhé kroky bez toho, aby sa nám sukňa vyhŕňala.

2. Elastické pásy a zateplené sukne

Vysoké Tatry zateplená sukňa skhoop
Zateplená sukňa vo Vysokých Tatrách na jeseň

Na aktívny šport sú určite vhodné najmä sukne s elastickými pásmi po bokoch, ktoré opäť umožnia lepší a voľnejší pohyb.

3. Pás zateplenej sukne

V páse by sukňa mala dobre sedieť a to buď vďaka správne zvolenej veľkosti alebo gumy, ktorou je dosiahnutá flexibilita a elasticita.

4. Dĺžka zateplenej sukne

Zateplené sukne v Západných Tatrách
Zateplená sukňa v Západných Tatrách

Dĺžka sukne opäť závisí od aktivity, pri ktorej sukňu plánujeme používať. Na aktívny pohyb na štýl behu, skialpovania, bežiek je určite vhodné zvoliť kratšiu variantu nad kolená. Stehná sa vám totiž pohybom zahrejú aj sami a problémová partia, ktorá to sama nezvláda bude mať oporu práve v sukni. Ak ale hľadáte sukňu na prechádzky alebo ležérnu zimnú turistiku nie je na škodu zvoliť sukňu po kolená, ale kľudne aj pod. Opäť je akurát podstatné, či má sukňa možnosť otvorenia zipsom na oboch stranách.

TIP:Skialpové klasiky: Žiarská dolina a Žiarské sedlo, vhodné na začiatok skialpinizmu #3

5. Vrecko zateplenej sukne

Jedno alebo dve vrecká na mobil alebo vreckovku je asi samozrejmosťou. Sú zväčša po bokoch, kedy ale veci môžu na stehnách pri pohybe vadiť, alebo umiestnené na krížoch zo zadu sukne, tam vidím nevýhodu v tom, že keď sa spotíte, čo sa v oblasti krížov najčastejšie deje, mať mobil práve vo vrecku na tomto mieste nemusí byť až taký dobrý nápad.

7. Rýchle zapnutie zateplenej sukne

Zateplená sukne skhoop so zipsom, Západne Tatry
Zateplená sukňa počas skialpinizmu v Západných Tatrách

Z mojich skúseností viem, že ak má sukňa na začiatku zipsu cvok alebo suchý zips, nie je to náhoda a ani žiaden módny výstrelok. Už sa mi viackrát potvrdilo, že možnosť rýchleho pripnutia sukne okolo pásu, keď sa zrovna nachádzate hore na hrebeni alebo na vrchole a dunia na Slovensku veľmi dobre známe silné vetry, nie je to vôbec na škodu, lebo kým v rukaviciach trafíte zips, potrvá to a mne už sukňu zopár krát skoro odfúklo. Samozrejme tú, bez možnosti rýchleho zafixovania :).

8. Predĺžené zipsy na zateplenej sukni

Predĺžené zipsy vedia v zime uľahčiť manipuláciu v rukaviciach a zips na zapínanie od pásu dole je asi u každej sukne samozrejmosťou. Niektoré sukne majú obojstranný zips, tu som ale zatiaľ neprišla na žiadnu konkrétnu výhodu.

9. Zateplené sukne a ich zbaliteľnosť a váha

Netreba zabudnúť ani na zbaliteľnosť, ideálne by sukienka nemala zaberať príliš veľa miesta v ruksaku. Rozdiely vo váhe sú podľa mňa pre bežných používateľov nepodstatné a nie sú markantné.

10. Materiál a výplň pre zateplené sukne

Veľký rozdiel rozpoznáme najmä v materiáloch  a výplni.

Páperové zateplené sukne skhoop na zimný skialpinizmus, Vysoké tatry
Zateplená sukňa počas skitouringového výletu vo Vysokých Tatrách

Pre veľké zimomravky alebo do veľkej zimy a na menej aktívny pohyb sú skvelé perím zateplené teda páperové sukne. Tie sú určite najteplejšie a určite vyžadujú najviac miesta v ruksaku v porovnaní s inými výplňami. Nemajú špeciálnu povrchovú úpravu, ako je to aj u páperových búnd bežné, vhodné sú teda skôr do suchého počasia.

Ja páperovú sukňu používam do veľkej zimy na klasickú lyžovačku, kde strávim polku času sedením na chladných lanovkách,ale aj na skialpové zjazdy na lyžiach, ak to považujeme za aktívny pohyb. Rovnako je super na cestovanie alebo ak je vonku riadna kosa a mám ten pocit, že zrovna je ten deň, kedy do práce chcem ísť v sukni, šatách, na cestu do práce je takáto sukňa ako stvorená. Ono tým pohľadom sa samozrejme nevyhnete, ale ľudia si nato postupne zvyknú 😀

Primaloftové zateplené sukne

zateplená sukňa trailrunning Malá Fatra
zateplená sukňa počas trailrun- ového výletu v Malej Fatre
primaloftové sukne skhoop v malej fatre v sedle pod suchým
Primaloftová zateplená sukňa v sedle pod Suchým

Tieto sukne sú vhodnejšie na aktívnejší pohyb a bývajú často doplnené už spomínanými elastickými pásmi po bokoch. Poskytnú potrebný, ale nie prehnaný tepelný komfort. Sú skvelé už aj na aktívnejšie športy klasického typu ako skialpy, zimný beh, aktívnejšia turistika.  So snežnicami a bežkami nieje problém. Opäť nemávajú špeciálnu povrchovú úpravu a teda odporúčajú sa do suchého počasia.

Windstopperové zateplené sukne

Uspokoja skôr aktívneho športového ducha, sú tenšie, ľahšie, zbaliteľnejšie, ale odráža sa to na tepelnom komforte. Sú skvelo vhodné na aktívny pohyb v horších poveternostných podmienkach. Príliš nehrejú, skôr poskytujú izoláciu proti vetru, ktorý sa vie spolu s mrazom do pozadia riadne zahryznúť. Takúto sukňu nosievam na beh, skialp, bežky, teda naozaj dlhotrvajúci aktívny pohyb, keď si chcem poriadne zamakať a nevyžadujem, aby ma sukňa veľmi zahrievala, čo by mohlo byť skôr kontraproduktívne, ale aby ma skôr chránila.
V ponuke nájdeme aj membránové sukne, napríklad z GoraTexu, na extrémne výlety ala expedície sa určite hodia, aj tam si treba vedieť udržať svoju ženskosť. Ale nie :), výhoda membrány je samozrejme použiteľnosť za každého počasia a veľmi dobrá izolácia. Len cenovo sú už na trošku inej úrovni.

Síce som si to nechcela dlho priznať, sukne mi predsa len dodávajú trošku pocit ženskosti, ktorý v drsnom horskom prostredí a zväčša v mužskej spoločnosti nie je na zahodenie :).

Zateplené sukne a kde sa hodia ?

Sukne určite nie sú vhodné len na zimné používanie. Mať jednu zateplenú sukne aj v lete vôbec nie je chyba, pretože počasie na horách je často veľmi nevyspytateľné.  Respektíve, môže byť také krásne, že sa budeme vracať až po západe slnka, kedy aj teploty výraznejšie klesnú. Tam by sme veru zateplené sukne mnohokrát ocenili.Zateplené sukne skhoop v lete v tatrách

Za mňa teda zateplené sukne dostávajú prvácku včeličku a veľké odporúčanie do outdooru. Poznáte ten pocit, že vám z pozadia sála zima ešte dlho po výlete ? Vedzte, že ja ho už poznám iba zo spomienok a určite mi nechýba 🙂 . Ak dáte jednej sukni šancu presvedčiť vás o jej schopnostiach, minimálne teda v zime, neoľutujete. Čo sa tých letných (ne)zateplených zasukní týka, na outdoorových výstavách ich mala vo svojej kolekcii každá značka. Nechajme sa prekvapiť čo vymyslia. Tie letné sukničky už budú ale viacmenej slúžiť štýlovosti a nápaditému výzoru, ale veď, prečo nie 🙂

Outdoorové sukne na leto Skhoop Outdoorové zateplené sukne na leto Skhoop sivá farba Outdoorové sukne na leto Skhoop čierna

Girls power, vidíme sa v kopcoch milé žienky a nezabudnite nás odoberať na našom youtube kanáli!

Komantáre

komentárov