fbpx

SmellWell – účinná pomôcka proti zápachu a vlhkosti v topánkach

Ako sa zbavíš nežiadúceho nepríjemného zápachu a vlhkosti v tvojich topánkach či v inom vybavení na hory? Našťastie sa nám podarilo nájsť jednoduché riešenie na túto nepríjemnosť.

Špeciálne voňavé absorpčné vrecúška, ktoré stačí vložiť a nechať určitý čas, napríklad cez noc pôsobiť. Aj tak sa dajú v skratke opísať malé, vzormi nápadité „vankúšiky“ od švédskej značky SmellWell. Ráno ťa prekvapí príjemná vôňa a suchá výstroj pripravená na ďalší výlet.

Vrecúška SmellWell – zápach nielen prekrývajú

Aby sme vás ale nepomýlili, vrecúška SmellWell nefungujú len na báze prekrytia zápachu peknou vôňou. Oni napomáhajú prevencii pred rozmnožovaním baktérií, ktoré zápach v skutočnosti spôsobujú. A to tak, že z vašich topánok alebo vybavenia absorbujú vlhkosť, ktorá vytvára ideálne prostredie pre tvorbu baktérií.

Eliminujú vytvorený pach a zanechajú príjemnú vôňu. Z vlastnej skúsenosti vieme, že vôňa sa v topánkach udrží počas dlhšej doby od použitia vrecúška. Budeš ju cítiť aj po viacnásobnom nosení (a kľudne aj prepotení) topánok.

Kde všade sa dajú využiť?

Turistické topánky, nástupovky, lezečky, lyžiarske boty, ruksak či trailové tenisky, tie všetky ti môžu vďaka vrecúškam SmellWell pekne voňať bez baktérií zo zle odvedenej vlhkosti.

Ako dlho vrecúška SmellWell účinkujú?

Výrobca uvádza, že vrecúško aktívne funguje po dobu šiestich mesiacov. Podľa našej skúsenosti, po šiestich mesiacoch vôňa vrecúška trošku zoslabne, no používať sa dá oveľa dlhšie.

trail run workshop v západných tatrách

My máme tie naše SmellWell vrecúška už zopár rôčkov a na celé leto ich vždy dáme do lyžiarok, nech nás na začiatku zimy čakajú pekne voňavé. A na zimu pre zmenu do letných bežeckých topánok, ktoré v poličke oddychujú. Staršie vrecúška samozrejme časom stratili na intenzite svojej absorpčnej schopnosti, vôňu však stále zanechávajú.

Vrecúška SmellWell skvelo poslúžia na cestách

Vrecúška SmellWell sú skvelou pomocou proti zápachu a vlhkosti v topánkach nielen doma, ale aj na cestách. My sme ich brali na niekoľkodňové treky do Álp s prespávačkami na chatách či útulniach. Je naozaj nepríjemný pocit musieť si ráno obuť vlhké topánky. Vlhké či už od premoknutia alebo od prepotenia po aktivite.

Jedným riešením je, pribaliť do batohu noviny. Tie celkom úspešne vysávajú vlhkosť z topánok. No na niekoľkodňovom treku nie sú noviny v batohu to pravé orechové. Zväčša navlhnú už pri samotnom transporte a okrem toho, vlhké noviny otláčajú farbu na všetko, o čo sa oprú.

97 gramov v batohu navyše

Preto sme po objavení vankúšikov SmellWell začali na treky nosiť práve tie. Menšia verzia SmellWell Originalváži 97 gramov, čo v ruksaku reálne necítiť, miesta tiež nezaberajú veľa. A aj ak by si váhal, určite sa táto pridaná váha v ruksaku oplatí. Pretože nie je veľa nepríjemnejších momentov, ako nový deň a nový trek začínať v mokrých páchnucich topánkach.

Vrecúška SmellWell a ich využitie doma

V domácich podmienkach sme mali problém s nepríjemným zápachom napríklad najmä pri zimných bežeckých topánkach. Pri zimnom behu topánky totiž namoknú a pri ich klasickom vysušení (ktoré trvá relatívne dlho) sa v topánkach rozmnožili baktérie a spôsobili nemilú vôňu (zatuchnutú).

Tu nám opäť voňavé vrecká SmellWell veľmi pomohli. Odkedy sme ich používali na vnútorné presušenie bežeckých topánok (vonkajšie sušenie riešime klasicky radiátorom), naše topánky nemajú problém so zápachom.

Druhy vrecúšok SmellWell

Vôňa vrecúšok SmellWell je veľmi príjemná. Naša skúsenosť hovorí, že je jeden typ vône, vrecúška sa líšia iba svojím dizajnom. V balíku sú vždy dve vrecúška, do každej topánky jedno. K dispozícii sú dva druhy, klasické vrecúška SmellWell Original a SmellWell XL vrecúška, ktoré sú novinkou.

Novinka – XL verzia vrecúšok SmellWell

Túto sezónu predstavila značka SmellWell okrem vrecúšok SmellWell Original v super dizajnoch aj novinku vo forme väčších XL vrecúšok, ktoré ponúkajú trojnásobnú efektivitu vône a absorpcie vlhkosti. Ich účinok sme mali možnosť otestovať a ich intenzita je naozaj podstatne silnejšia ako u klasickej menšej verzie vrecúšok SmellWell.

Skvelé sú najmä do lyžiarok, ktoré je ťažké vysušiť bez zostávajúceho zápachu alebo do iných hrubších topánok, ktorých schnutie trvá dlhšiu dobu. Novinku vo forme väčších a tri krát intenzívnejších vrecúšok sme testovali na freeridovej lyžovačke v talianskych Alpách.

Testovanie

Tak sme XL vrecúška po celom dni prášenia vo freeridoch nechali v prepotených topánkach cez noc, do rána boli suché a voňavé. A to bez ich sušenia na radiátore a vyberania vložiek z topánok. Lyžiarky preschli vnútri v miestnosti pri bežnej izbovej teplote.

Pre klasickú veľkosť vrecúšok (SmellWell Original) boli premočené lyžiarky už trošku väčším sústom. Ráno lyžiarky bez ich umiestnenia na radiátor neboli úplne presušené, aj keď pekne voňali. Preto by sme do naozaj vysokej vlhkosti odporučili XL veľkosť. Klasické vrecúška SmellWell Original sú perfektne dostačujúce na presušenie menších súst, ako sú tenisky po behu, turistické topánky po turistike (nie po daždi), lezečky po lezení. Aj tie sme nechali v topánkach pôsobiť cez noc.

Odporúčame SmellWell?

Vrecúška SmellWell sú naozaj šikovným pomocníkom so zápachom a vlhkosťou a vedia si poradiť v každých topánkach. Nielenže v nich zanechajú sviežu vôňu, ale aj účinne odstránia vlhkosť, čo sa nám testom potvrdilo. Či už pri lyžiarkach, bežeckých topánkach alebo lezečkách.

Zatiaľ sa nám nepodarilo nájsť žiaden produkt, ktorý by mal obdobné vlastnosti a funkciu ako vrecúška SmellWell. Dve rôzne veľkosti majú svoje odôvodnenie a určite je praktické mať k dispozícii z každej veľkosti aspoň po páre. Tými totiž pokryješ podľa nás všetky situácie, ktoré ťa môžu postretnúť.

Ako vrecúška SmellWell skladovať po otvorení?

Primárne vrecúška dávame do topánok hneď po výkone. Keď ich ideme opäť použiť, vrecúška medzičasom použijeme v iných topánkach. Vrecúška teda jednoducho striedaš medzi topánkami alebo ruksakmi, ktoré potrebujú trošku prevoňať.

Ak nemáš toľko nepríjemne voňajúcich topánok, odporúčame vrecúška SmellWell skladovať v uzavretom obale, napríklad v zaváraninovej fľaške (asi najviac eko varianta :). Takýmto skladovaním si vrecúška dlhšie udržia intenzitu svojej vôňe.

Čo sa ukrýva vo vnútri vrecúška?

Vo vrecúšku z materiálu Microfiber, ktoré je nafarbené prírode nezávadnými ekologickými farbami sa nachádza zmes zo švédskou tajnou formulkou. Ide totiž o švédsky produkt. Pre predstavu je to zmes bambusového uhlia, minerálov a absorbentov v určitom pomere s pridanou čerstvou vôňou.

Vrecúška SmellWell už aj na Slovensku a v Čechách

Akokoľvek neuveriteľne to môže znieť, presne takto jednoducho to s vrecúškami SwellWell funguje. Používame ich už asi 4 roky. Prvý krát sme na ne celí nadšení natrafili v rakúskom obchode pred niekoľkodňovým trekom. Dnes sú už našťastie dostupné aj u nás na Slovensku a u našich českých bratov.

Nielen do outdooru

Ako výrobca uvádza, vrecúška SmellWell poslúžia na vysušenie a prevoňanie čohokoľvek, čo je obtiažne oprať alebo začne zapáchať po relatívne krátkom čase. Napríklad také boxerské rukavice :).

Kde nájdeš novinky od značky SmellWell?

Ak chceš zostať „updated“ čo sa týka ďalších noviniek a infošiek o značke SmellWell, ich Facebook alebo Instagram sú nato určite vhodnými prostriedkami.

Kde ich dostať?
Banská
Bystrica
ACTIVE PLANET outdoor centrumČeskoslovenskej armády 23
BenešovFirst SportPražská 1698
BratislavaE-Bike ExpertNámestie Hraničiarov 8/B
BratislavaLezecká stena K2 BratislavaStará Ivánska cesta 1/B
Bratislavanajlyže.skGalvaniho 2/A
BratislavaOutdoor GuideBORY MALL
BratislavaOutdoor GuideOC Galan, Ivánska cesta 26
BratislavaRunningProsv. Vincenta 2/A
BratislavaRUNNING STOREOC POLUS CITY CENTER, Vajnorská 100
BratislavaSUWISPORTStará Vajnorská 11, OC Golden City
BratislavaŠportservisBetliarska 11
BratislavaŠportservisTrojičné námestie 10189/3
BratislavaVeloCityLamačská cesta 4256/8
BratislavaVIVOBAREFOOTZáhradnícka 43
BratislavaVIVOBAREFOOTZáhradnícka 95
BratislavaYak&RysyZa kasárňou 1
Brno2117 of SwedenPekařská 6
BrnoBarefoot BrnoPražákova 1008/69
BrnoBěžecká speciálkaGorkého 40
BrnoElementStoreLidická 701/21
BrnoSTORKY.CZPekařská 42
BrnoTRIEXPERTMilady Horákové 20
České
Budějovice
TRIEXPERTJeronýmova 1796/35
Demänovská DolinaTATRY MOTION Biela Púť
Demänovská DolinaTATRY MOTION Hotel Grand Jasná
Hradec
Králové
TRIEXPERTU Koruny 1742/16
KošiceKILPI – REGATTA OutdoorOC Galéria, Toryská 5
KošiceProBody.skLetná 40
KošiceRozlomity SportŠtudentská 1 – Galla centrum
KošiceSUWISPORT Lyžiarsky dom KošiceMoldavská 28/B
LeviceBEKA LeviceKalvínske námestie 2405/3
MartinADVENTURA SPORT29. augusta 6
MartinMAX ŠPORTNám. SNP 6994
NitraDolomity BikeŠtefánikova trieda 37/65
NitraVELOSPRINT – SpecializedŠtúrova 39
Nové
Zámky
Velo promPodzámska 23
Ostrava2117 of SwedenPoštovní 1255/31
OstravaTRIEXPERTNádražní 93
PezinokALTERBIKEMoyzesova 1
PopradNorway ShopNámestie sv. Egídia 27
Praha2117 of SwedenPraha – Smíchov, Lidická 276/36
PrahaJednadvacítkaKřižíkova 537/83
PrahaLyzelyze.czKřesomyslova 384/17
PrahaTRIEXPERTPraha – Anděl, Radlická 14
PrahaTRIEXPERTPraha – Flora, Přemyslovská 43
PrahaTRIEXPERTPraha – Holešovice, Argentinská 420/4
Staré HoryTirol SportStaré Hory 391
Starý
Smokovec
TATRASPORT ZAMPAStarý Smokovec 62
Starý
Smokovec
TATRY MOTION Shop & RentalStarý Smokovec 62, Údolná stanica lanovky
Štrbské
Pleso
TATRY MOTIONAreál FIS
Tatranská LomnicaNorway ShopTatranská Lomnica 32
TrenčínBERNO športKuzmányho 7
TrenčínTulák OutfitPartizánska 57
Zlaté MoravceArmyshop.sk SNP 3289/55, 953 01
Zlín2117 of SwedenTr. Tomáše Bati 1547
ZlínLezecké centrum VERTIKONK Pasekám 7001
Žilina2j sportKysucká cesta 8549/10A
ŽilinaDual SportKvačalova 45
ŽilinaLezecká stena K2 ŽilinaDolné Rudiny 3667/7
ŽilinaRUNNING STOREOC Dubeň
ŽilinaTopSkiDlhá 1103/61
ŽilinaVELOSPRINT – SpecializedPredmestská 86

Komantáre

komentárov