fbpx

Ferrino Finisterre 40 Lady – turistický batoh

Dostal sa mi do rúk  dizajnovo pekný dámsky turistický batoh Ferrino Finisterre 40 Lady. Prvým pohľadom som sondovala skelet batohu. Množstvo úchytov, odvetranie chrbta a zaujimavo tvarované popruhy boli prvé veci, ktoré mi udreli do očí.

V hlave som si premietla, kde by som si na batoh Ferrino Finisterre 40 čo pripla a zbalila. Hmm..to by šlo. Tak, ale aké to bude v praxi? Túto zelenkavo-žltú krásavicu som sa rozhodla vyvetrať na celodennej vysokohorskej turistike Alpami. Trošku som mala strach, ako to s ňou zvládnem na ferrate a či do nej zmestím všetky potrebné veci, ale milo prekvapila. Ako sme sa spolu zladili si prečítate v nasledujúcich riadkoch.

cof

Celková charakteristika a technické parametre

Dizajn batohu Ferrino Finisterre 40 Lady: Už z označenia Lady tuším, že tento batôžtek je určený pre ženy. A tak sa by sme ju mohli nahvať Ferrina, Fera,Františka, nieje to žiadny Fero. Pekné a úhľadné črty prezrádzajú, že sa jedná o dámu s talianským šarmom. Prevedenie sa vyrába v pestrých farbách New blue s modro-žltými doplnkami, alebo pre zástancov menej výrazných farieb je tu prevedenie šedo-fialovej.

Rozmery batohu Ferrino Finisterre 40 Lady: Pri objeme 40 litrov sa nejedná o žiadnu vychrtlinu a ani „vypapanú lejdy“. Nazvime ju teda, dobre stavaná, tak akurát s rozmermi 65x37x26 cm. Samozrejme máme k dispozícií bočné sťahovacie popruhy, ktoré slúžia, tak isto ako kompresné pančušky so zoštíhlovacím efektom proti celulitíde. Celkový elegantný dojem dodáva aj anatomická výstuž chrbtovej časti a mäkučké ramenné popruhy, ktoré sú vyformované špeciálne na ženský chrbát a ramená. Nič pre chlapské vyšportované lichobežníkové chrbty.

Komfort batohu Ferrino Finisterre 40 Lady: Žiadna dáma asi netúži byť na turistike spotená. Síce tomuto faktu sa nedá vyhnúť, ale dá sa celkom krásne eliminovať. Na zadnej časti batohu sa nachádza odolná sieťovina D.N.S systému, ktorá vás ochráni pred nepríjemným pocitom prilepeného trička o mokrý chrbát.

Váha batohu Ferrino Finisterre Lady: Taliankám sa nehodí ani vysoká váha. Výrobcovia brali tento fakt vážne. Ferrinu zhotovili s váhou presne 1,65 kg (nebudeme predsa zaokrúhlovať smerom hore, to sa nehodí).

Materiál batohu Ferrino Finisterre 40 Lady: Pri materiáloch, ktoré boli použité pri zrode by som nepoužila slovo „dáma“ ale „moderná mrška“. Trojkombinácia materiálov ako Diamond HD, Supertex a DuPontHypalon je dosiahnutá nízka váha,vysokú odolnosť a extrémna pevnosť. Na namáhané časti je použitý materál, ktorý sa používa aj v  NASA (DuPontHypalon), ten chráni mršku pred roztrhnutím, oderkami a chemikáliami. V skratke povedané, futuristická, mrcha do extrémnich podmienok.

Telo batohu Ferrino Finisterre 40 Lady

Pozerám sa na batoh, pozerám sa na kôpku vecí, ktorá leží vedľa neho. Trošku mam strach či sa mi do neho všetky zmestia. Pomyslím si, žiadne strachy, veď to má kopec popruhov, čo nedáš dnu, zavesíš zvonku.

Vnútro, alebo odkladací priestor je rozdelený na veko a dve komory.
Začnime od vrchu. Prvé plus je, že batoh má veko. Potešili ma štyri úchyty na prilbu vo vrchnej časti. No o to menej zas fakt, že sieťka na prichytenie prilby nieje vo výbave batohu.

Vrchlík ruksaku Ferrino Finisterre 40 Lady - turistický batoh

Veko obsahuje dve zipsovateľné vrecká. Vonkajšie a vnútorné. Vnútorné, neprístupnejšie vrecko sa výborne hodí na doklady a cennosti. Pre tých, ktorí radi strácajú kľuče sa tam ukrýva malá karabinka.

Presuňme sa ku hlavnej odkladacej komore. Po odopnutí veka môžeme vidieť sťahovaciu gumičku. Je to taká brána do hlavného odkladacieho priestoru. Vďaka sťahovacej gumičke si viem jednoducho  prispôsobiť objem batohu. Po uvolní gumičky je ľahko prístupný veľký odkladací priestor.

Na chrbtovej časti nájdeme priestor na hydro vak.  Na spodku komory je dvojité dno.

Na oddelenie, alebo spojenie so spodnou komorovou časťou.Spodná komora má teda dva prístupy. Buď z vnútornej hlavnej komory, alebo rýchlym prístupom z vonkajšej prednej časti, kde je zips.

Spodná komora Ferrino Finisterre 40 Lady - turistický batoh

Takmer všetky veci sa mi podarilo zbaliť do týchto odkladacích priestorov. Objemnú  bundu, dvoje rukavice, čiapku, celý outfit na túru, ferratový set, mačky, lekárničku, jedlo. Ostalo mi ešte pár vecí ktoré by som mala niekde umiestniť. Prilba išla samozrejme na štyri cvoký , ktoré sú na veku.

Vrecká a odkladacie priestory batohu Ferrino Finisterre 40 Lady

Smutne pozerám na litrovú komunistickú termosku a na batoh. Kde by som ju len dala ? Typické sieťkové vrecká aké vídavať na batohoch nevidím. Hmm..Niekde predsa musí byť miesto. A bolo. Dve veľké zipsovateľné vrecká, ktoré pripomínajú písmeno D po bokoch batohu dokonale pohltili aj termosku a na druhej strane čelovku, obal na okuliare a sáčik gumených medvedíkov. Ďalšia výzva. Kam pôjde litrová flaša vody? Jednoduché riešenie. Karabinka na fľaške a následná fixácia bočnými popruhmi tento problém vyriešila. Na prednej strane batohu sa nachádza veľké ľahko prístupné vrecko. Keďže je ľahko prístupné, tak toto miesto okupovali vreckovky.

Ferrino Finisterre 40 Lady - turistický batoh Na prednej strane batohu sa nachádza veľké ľahko prístupné vrecko.

Mobil a nejaká tá finančná hotovosť na kaffe by sa mala schovať v rýchlo dostupnom vrecku na bedrovom páse. Finančná hotovnosť sa tam síce zmestila, ale mobil nie. A to mám „X compact“ jeden z tých menších mobilov. Tak, no trošku smola.Vrecko je trošku primalé na veľké telefóny. Myslím, že ani horálka by sa tam nevtesnala, ale nejaká fit tyčinka áno.

Systém prichytenia paličiek, ale aj cepínov

Posledná výzva je. Čo s paličkami ? Šikovný systém prichytenia paličiek sa mi fakt ľúbi. Tento priestor sa dá využiť prípadne aj na dva cepíny.

Tak ja mám zbalené, ale keby aj nie. Mám stále dostatok miesta na popruhoch. V spodnej časti sú dva fixačné popruhy, ktoré by som mohla využiť na karimatku,spacák a pod.. No to by museli byť trošku dlhšie. Skúsila som na ne pripnúť „môj kartón od vajíčok“ a krátke… Proste tie spodné popruhy sú krátke. Možno tučná karimatka. Samozrejme, že podložku na jógu by som tam pripla bez problémov.

Ale, žiadny problém. Sto ľudí, sto chutí. Možno je to iba mojim zvykom, nosiť karimatku práve na tomto mieste. Šikovným patrí svet a treba sa vedieť vynajsť. Batoh ponúka iné možnosti pripnutia.

A ak by aj to nestačilo, k dispozícií mám dva odnímateľné popruhy na snežnice, snowboard, alebo väčšie veci, ktoré sa dajú prifixovať, buď priečne, alebo pozdĺžne na prednej strane batohu.

Samozrejme, že nesmie chýbať ani pláštenka/raincover. Je umiestnení štandardne v spodnej časti.

Ferrino Finisterre 40 Lady - turistický batoh Dva popruhy na spodnej časti ruksaku

Nadstavenie batohu Ferrino Finisterre 40 Lady

Vyhodím batoh na ramená a zatiahnem za dva popruhy, ktoré mi trčia s popod pazúch, ako keby som chcela otvoriť padák. Dotiahnem dva popruhy, ktoré mám na chrbtovej časti popruhov,tak aby mi táto mrška nelietala po chrbte. Zapnem bedrový pás na ktorom sa taktiež nachádzajú popruhy. Pritiahnem ich na svoju veľkosť. Posledné si zapnem hrudný popruh, ktorý si môžem vďaka malej kolajničke posunúť smerom hore,dole a dotiahnem.

Chrbtová výstuha sedí a bedrový pás drží tam kde má. Povrtím sa trochu pod ťarchou. Tak,to by šlo. Obava z ferraty a 40 litrového batohu Ferrino Finisterre Lady sa vytratili po prejdení prvých ťažkých úsekov. Za pomoci popruhov, som si batoh pevne „prilepila na chrbát“.

Odolnosť batohu Ferrino Finisterre 40 Lady

Ako som už spomínala v charakteristike, jedná sa o mršku do extrémnych podmienok. Tak sme ju preverili v podmienkach pre ňu stovrených. Prechádzaním niekoľkých krkolomných úsekov sa nevyhlo kontaktu s ostrými hranami skál a šúchavím pohybom o stenu.

Spodná časť, ktorá sa najčastejšie dostáva do kontaktu so zemou je potiahnutá odolnou tkaninou. Zem, sneh, ľad, skaly. Mrška si užila svoje.  Miesta ktoré sú určené na cepíny sú tiež spevnené a chránené materiálom proti natrhnutiu. Aký bol výsledok? Batoh Ferrino Finisterre 40 Lady si viedol bravúrne a nepoľavil ani na ostrej skale. Textilné časti zostali nepoškodené. Jediná chybička krásy, trošku som mu vylepšila fasádu blatom, ale to nieje podstatné. Raincover som našťastie nemusela použiť.

Trošku skál hádam neuškodí[/caption]

Komfort batohu Ferrino Finisterre 40 Lady

Na prvý pohľad upúta pohľad, zaujímavé riešenie chrbtovej časti a zvláštne polstrovanie nosných popruhov.Na chrbte sa nachádza konštrukcia sieťky (D.N.S.), ktorá zabraňuje priamemu kontaktu batohu s chrbtom. Tým zabezpečuje dokonalú ventiláciu.

Cestou do kopca sa snáď dopotí každý. Moje oblečenie v miernom stúpani pozostávalo z funkčného trička a bavlnenej košele. Ventilácia fungovala prekvapivo dobre. Bavlnená košela nebola prepotená v chrbtovej časti na „totálku“.  Ramenné a bedrové popruhy sú mäkučko vystlané a šité, tak aby vyhovovali dámskej postave.

Prsný popruh na batohu Ferrino Finisterre 40 Lady

V teréne bolo nosenie batohu pohodlné, neomíňal. Na konci desaťhodinového výstupu som si všimla menšie začervenané šráfi na kľúčnich kostiach.Hm..prekvapivé zistenie, pretože počas túry som nepociťovala, žiadny diskomfort. Možno som mala batoh moc natesno stiahnutý, zo strachu z terénu.

Priestor v batohu Ferrino Finisterre 40 Lady

40 litrov spapalo všetku výstroj, ktorá bola potrebná. Veľkostne sa batôžtek hodí aj na dlhšie výlety. Je to taká ťažná mulica, na ktorú možete naložiť. Samozrejme len toľko, koľko vládzete odniesť sami. Šikovne vyriešené ukladacie priestory a množstvo prídavných popruhov. Osobne som zástancom  týchto „špagátikov“. Neustále mi na nich niečo visí. Je to pohodlné, mať bundu, alebo mikinu hneď po ruke.

Pre koho by som batoh Ferrino Finisterre 40 Lady odporučila ? 

Všetkým horským dámam, ktoré hľadajú funkčnosť, odolnosť a elegantnosť. Perfektne sedí na ženskú postavu. Teda, ak nemáte ramená, ako drevorubač. Objem batohu sa dá jednoducho zmenšiť vďaka sťahovacím popruhom a tak Vám vznikne pekný batôžtek na jednodňovú turistiku.

S prehľadom sa do neho zbalíte aj na viacdňové putovanie. Tie popruhy sú TOP. Až na tie dva krátke, čo sa nachádzajú na spodnej komore. Trošku primalé bedrové vrecko na mobil, ale tak to sa dá prežiť. A oželela som aj tú sieťku na prilbu. Má množstvo „vychytávok“, ktoré sú už spomenuté a tak sa nebudem opakovať. Rozhodnutie je už iba na Vás.

Pridávam odkaz na krátky zostrih z turistiky, kde je  zachytený terén v akom sme batôžtek vyvetrali :

Koľko si naložíš, toľko aj odnesieš 🙂

Komantáre

komentárov