fbpx

Outdoor Recenzia Merrell Trail Glove alebo behom k trvalému zdraviu

Merrell trail glove

Keďže bežecké barefoot tenisky Merrell Trail Glove vychádza z filozofie barefoot behu, považujem za potrebné napísať ľahký úvod k tejto filozofii.

Filozofia barefoot

Táto filozofia pojednáva o tradičnom návrate k došľapu chodidla na povrch v teréne bez pomoci, výstuží, tlmení a kadejakých podpôr bežeckých tenisiek. Jedná sa o to, aby sme sa čo najbližšie priblížili pohybu štýlom behu naboso. Na otázku načo teda “ bežecké tenisky“, odpoveď je jednoduchá, chodidlo je chránené pred skalkami, tŕňami, ihličím, sklom atď. Keď máme zakryté chodidlo od spodku, môžete sa aj rýhlejšie pohybovať. (ovšem 🙂 ) Osobne som sa dostal k tejto filozofii cez knižku Stvorený pre beh v Martinuse ju v pohode dostať.

barefootka z Boku

Ako začať

Každý kto sa trošku vyzná v tejto problematike, prípadne viac, Vám určite poradí, aby ste začali behávať krátke trasičky, napr. 3km v kľude. V barefootkach treba určite behať po špičkách, resp cez čo najprednejšiu časť chodidla. To už uvidíte sami, ako Vás to pustí, rozhodne to neznásilňujte, ale zároveň sa určite vyhýbajte agresívnemu dopadu na pätu a naopak sprevádzajte to ľahkým doťuknutím päty k terénu.

merrel trail glove vrch topanky

Tyger ale ja behám viacej ako 3km, však nie som začiatočník

Priatelia kľudne nech sa páči. Ja som si toto prečítal, zástupca firmy Merrel pre SVK mi toto povedal, iní mi o tom povedali a napriek tomu som to hneď vytočil do ťažkého projektu cez špice a veľké objemy. Výsledok bol úžasný lebo som si zapálil achylovú šľachu. Keď som sa z toho dostal, zase som nemohol behávať 3km ale 10-14km a mal som znovu zapálenú šľachu. Dva krát už bolo pre mňa dostatok, aby som začal behávať pekne menšie vzdialenosti, ktoré som si pomaly zvyšoval na 10km, neskôr 15km a nakoniec v horách na 30km a viac.

Ako to, že to tak je ?

Je to jednoduché, keĎ sme behávali cez päty používali sme úplne iné svalstvo a to sme mali vypracované na veľké objemy. Tu keď prepneme na špicu tak začneme o mnoho viacej zaťažovať lýtkove svalstvo, členkove svalstvo, bedrové svalstvom a chrbtové svalstvo.

merrell trail Glove sieťovina

Behom k trvalému zdraviu ? Alebo ako je možné, že toto tvrdíš?

No to je dobrá otázka a z praxe viem výbornú odpoveď. Pretože sme začali behať cez špičku alebo čo najprednejšiu časť chodidla, prestali sa otrasy prenášať priamo do kolena, bedrových kĺbov a chrbtice. Špica nás vždycky poriadne odpruží než nás pustí blízko zeme chodidlom. Všetky tieto otrasy sú potom tlmené vyššie spomenutým svalstvom.

Ďaľší fakt ktorý som si všimol, že po dvoch dňoch behania 7Km trasy cez špice v barefootkach som hodne cítil prekrvené svalstvo na krížoch. Keďže mám sedavé zamestnanie ako grafik-webdizajnér často si musím dávať bacha nech sa vystieram keĎ sedím. Tieto dva dni som si všimol, že som to nerobil a mal som pevné svalstvo na krížoch ako keď aktívne cvičievam yogu

Vďaka týmto Trail glove merrellkám som mohol zase začať behávať aj betón ktorý bol už pre mňa nemysliteľný, kvôli problémom s kolenami.

Nie je to tvoja osobná namotávka ? Naštastie nie, už vo vyššie spomenutej knižke pojednávaju o zraeniach spôsobených  tlmenými teniskami u bežcov. Samozrejme, že agrasívne horské behy na skalnatých terénoch budem behávať v tlmených teniskách, pretože pri vysokej rýchlosti neám čas sa pozerať na doskočisko, kde pri barefootkach práve naopak sledujem veľmi presne kde doskočím. Je to svojim spoôsobom aj taká ľahká meditácia 🙂

merrell trail glove jazyk tenisky

Ako dlho ti trval prechod na barefoot štýl v teniskách Merrell Trail Glove ?

Trvalo mi to približne mesiac. Teraz som veľmi nadšený z toho. Bežecké barefoot tenisky Merrel Trail Glove mi otvorili nový rozmer vnímania chodidla počas behu.

Kde všade si ich aktívne používal?

– bežecké tréningy po betóne
– tréningy v horskom teréne
– liezol som v nich cesty na sklách do obtiažnosti 5 UIAA (ale na to nie sú určene, samozrejme potešilo keď držali :))

-šľapal som v nich do výšky 2000 m pri nástupe na Triglav

bikeRunning filozofia
– Horský minimalistický mikro projekt:

Projekty na ktoré som sa v nich pripravoval

– 4x Gerlach v jeden deň:
3 dňový výprask okolo turčianskej záhradky

Koľko si v nich nabehal ?

Ku dnešnému dňu to je 430km a topánka drží výborne, je to famózny výsledok. Keď si uvedomím, že salomonky sa mi začali rozpadať na 220km, a druhý model na 320 km bol už rozbitý na mraky, tak je to famózny výsledok. Podrážku som už predral na ľavačke, v mieste dopadu na prednú časť chodidla, škoda lebo keby som v nich behal len lesný a horský terén myslím, že by v pohode potiahli cez 600km do tejto podoby, kedy som ich drtil poriadne betónom.

Kedy ti začali povolovať na materiály ?

Na 400 nabehaných km mi začala zľahka povoľovať z boku podrážka, a od vtedy sa to nezmenilo, takže ešte aj keď začnú povoľovať tak držia 😀

Tygrov subjektívny pocit po toľkých kilometrov odbehnutých v Merrell trail glove

Sú ľahulinké, veľmi dobre dýchajú, zaberajú perfektne do kopca, keďže majú horský dezén na špici vävačší. Pevnosť topánky je veľmi vysoká a je vhodná aj pre ľudí nešportovcov, pretože pomáha posilovať krížove svalstvo na chrbte, tým že nepruží dopad na chodidlo. Nosí sa veľmi príjemen aj naboso, a pocitovo je to veľmi blízke ako v sandále.  Som maximálne spokojný ako by povedal môj kamarát KALI :D. Nech dobre slúžia priatelia.

ps: je vhodná aj pre začiatočníkov aj pre pokročilých, keďže nový štýl behania musíte prekopať nanovo 🙂

Záver

Táto botička je nesmrteľná a jediná vec čo by som spravil inak, je že by som v nej netrénoval betón a asfalt. Dočítal som sa na stránke nejakého ultrabežca, že jemu vydržali 800km, čo je totálne famózne číslo. Na betón si treba teda zohnať verziu, s podrážkou prispôsobenov na takýto povrch.

Video k barefootkam môžete vieť tu:

Tento popisok materiálov je presne aj na ostatných stánkach 

Zvršok:

  • Kombinácia mikrovlákna a materiálu Mesh

Podrážka:

  • Vibram® Trail Glove Sole/Rubber Compound TC-1

Technológie barefoot tenisky Merrel Trail Glove:

  • dokonale fixujúce šnurovanie
  • gumová ochrana prstov v prednej časti
  • tvarovaná stielka ošetrená antibakteriálnou úpravou Aegis® zaručuje flexibilitu a tlmí nárazy
  • syntetická koža v zadnej časti zaisťuje odolnosť a ochranu
  • 4 mm hrubá medzipodrážka EVA
  • rovnaká výška podrážky pod prednou aj pätovou časťou pro priamy kontakt celého chodidla s terénom
  • obuv je možné čistiť studenou vodou a nechat voľne uschnúť

Hmotnosť: 183 g

Kde ich dostať:

Ja som si bol po rady a po číslo od obchodu jmsport vo Vrútkach, skúste skúste im napísať na eshop.

Ďalej som zisťoval kde ich ešte dostať mimo Turca, a vyzistil som, že v sportrysy.sk

Mohlo by vás zaujímať:

Merrel trail glove v papučiach do hôr, druhý pár testovaný
merrell-trail-glove-recenzia

Komantáre

komentárov