fbpx

Porovnanie druhov minimalistickej a barefoot obuvi

Začínate sa obzerať po alternatíve ku klasickým či robustným bežeckým topánkam? Hľadáte dobrú minimalistickú obuv? Chceli by ste skúsiť Vibram Fivefingers? Hovorí Vám niečo LUNA sandals? Prinášame Vám naše doterajšie skúsenosti s rôznymi druhmi bežeckej obuvi – snáď to poslúži k inšpirácii či pomôže pri výbere. 🙂

Minimalistická obuv

Inov-8 Mudclaw 300
Inov-8 Mudclaw 300

Svojou funkciou a tvarom pripomína mainstreamovú odpruženú a úzku obuv. Podrážka je ale tenšia a sklon medzi pätou a špičkou nižší, obyčajne okolo 3 – 9 mm. Dajú sa nájsť aj modely, ktoré majú špičku širšiu a poskytujú prstom viac priestoru na pohyb. Sem-tam natrafíte aj na modely, ktoré majú nulový sklon medzi pätou a špičkou, no majú hrubú či odpruženú podrážku. Minimalistické topánky celkovo sú výrazne ohybnejšie ako klasika.

Inov-8 Trailroc 255
Inov-8 Trailroc 255

My sme z tohto typu obuvi vyskúšali modely od Inov-8, Merrell a New Balance. Recenzie možete nájsť na nasledovných linkoch:

Merrell Bare Access Arc 4
Merrell Bare Access Arc 4

Čo sme sa naučili?

Na sklone päta-špička naozaj záleží. Možno si poviete, že 3 mm neurobia žiadny rozdiel – urobia. A budete to cítiť. Hlavne keď vyskúšate aj sklon nulový. Ďalej sme pri používaní minimalistickej obuvi zistili, že menej podstatné je baviť sa o nejakej hrúbke podrážky – či je to 6 mm alebo 10 mm … podstatnejšia je tvrdosť. Aj tenšia podrážka, ktorá je príliš mäkká, zhoršuje vnímanie terénu a núti chodidlo hľadať stabilitu.

New balance Minimus WO80
New balance Minimus WO80

Ako k minimalistickej obuvi pristupovať?

Takéto topánky výborne poslúžia ako prechodné pri snahe dostať sa k barefoot. Nelíšia sa až tak veľmi od klasických topánok a odpustia chyby v technike či prípadný dopad na pätu. Na druhej strane však poskytujú o čosi prirodzenejšiu polohu chodidla a dajú viac voľnosti prstom. Využitie nájdu napríklad aj v situácii, keď už síce treńujete v barefoot obuvi či naboso, ale na dlhšie trasy a preteky ešte potrebujete lepšiu ochranu kvôli únave a s ňou súvisiacou zhoršenou technikou.

Na čo si dať pozor pri výbere?

  • dostatok priestoru na prsty – kľudne kúpte aj o číslo väčšie
  • tvrdosť podrážky – aby sa chodidlo do nej nevbáralo
  • snažte sa vyberať čo najnižší sklon – 3, maximálne 6 mm zo začiatku

Barefoot obuv

Takéto črievice sa už od klasických odlišujú značne – obyčajne sú „čapaté“, vpredu rozšírené, ľahučké. Také papučky. 🙂 Podrážky sú zväčša tenké, bez akýchkoľvek tlmiacich prvkov a päta je v jednej rovine so špičkou – 0 mm sklon (tzv. „drop“). Ak boli minimalistiké modely ohybné, barefoot obuv už dokážete poskrúcať do guličky a napchať do vnútra minimalistickej topánky. 😀 Takisto sú veľmi ľahké.

Inov-8 Baregrip 200
Inov-8 Baregrip 200

Mali sme možnosť zakúsiť modely od Merrell-u, Inov-8 a Vivobarefoot. Recenzie tu:

Merrell Trail glove 3
Merrell Trail glove 3

Čo sme sa naučili?

Že na takúto obuv treba ísť pomaly. Zdôrazňujeme to neustále, ale nezaškodí pripomenúť. Jednoducho nie je možné vyzuť obrnenú tesnú obuv, nahodiť barefootky a začat drtiť objemy ako predtým. Ochabnutým svalom a šľachám treba dať čas, aby zosilneli – postupne a pomaly. Rovnako treba upraviť aj techniku – dopad pod seba na prednú časť/stred chodidla, vystrieť sa, zvýšiť kadenciu na cca 180 dopadov za minútu. Je to na dlhšie, ale stojí to za to … a už sa nebudete chcieť vrátiť k tvrdej neforemnej obuvi, ktorá vám deformuje prsty.

Merrell Trail glove
Merrell Trail glove

Ako k barefoot obuvi pristupovať?

Nie sú to topánky na lámanie rekordov, na behanie objemov po cestách … teda minimálne niekoľko rokov, kým sa aj tie najdrobnejšie šľachy nevytrénujú na potrebnú úroveň. Sú to topánky pre radosť z behu, pre cítenie terénu, pohodu a voľnosť prstov. Zoberte ich do lesa, na kopce a cíťte terén.

Na čo si dať pozor pri výbere?

  • opäť zdôrazňujem: dostatok priestoru na prsty – mám pocit, že jedna zvučná barefoot značka to v poslednom čase začína trochu flákať a vyrába topánky s úzkou špičkou
  • hrúbka podrážky – ako som už spomínal, dôležitejšia je tvrdosť (radšej nech je o pár mm hrubšia, ale z tvrdej gumy, príliš tenká podrážka je už dosť nepríjemná na štrku, skalkách)
Vivobarefoot Trailfreak
Vivobarefoot Trailfreak

Vibram Fivefingers

Dali by sa popísať ako ďalší upgrade barefoot topánok – odrežete špičku a nahradíte ju oddelenými priestormi pre jednotlivé prsty. Tenká podrážka a nulový sklon ostáva zachovaný. Výhodou takéhoto riešenia je naozaj štedrý priestor pre prsty, ktoré sa môžu pohybovať nezávisle a hlavne roztiahnuť do šírky. Podobný efekt by sa dal síce dosiahnuť aj ozaj poriadne širokými topánkami klasického tvaru … ale také som ešte nevidel. 😀 Katkine Ahinsa shoes sa tomu veľmi približujú, ale to zase nie je bežecká obuv – skôr elegantná a voľnočasová obuv do mesta.

Vibram Fivefingers Trek Ascent
Vibram Fivefingers Trek Ascent

Doposiaľ som vyskúšal len jeden model VFF, ale myslím, že do budúcnosti budem smerovať aj do tejto oblasti:

Vibram Fivefingers Bikila Evo WP
Vibram Fivefingers Bikila Evo WP
Foto: Jaro Jandúch (jeho skúsenosti)

Ako k Fivefingers obuvi pristupovať?

V podstate platí to isté, čo pri barefoot obuvi – spomaliť a pozor na techniku. Počul som už aj názory, že materiál pomedzi prsty môže zhoršovať cit pre terén a pohyb, lebo to vysiela nesprávnu informáciu pre mozog (pri behu naboso znamená materiál medzi prstami zachytené cudzorodé telesá, napr. steblá či vetvičky). Zatiaľ túto informáciu neviem spoľahlivo vyvrátiť ani potvrdiť.

Vibram Fivefingers Spyridon MR
Vibram Fivefingers Spyridon MR
Foto: Jaro Jandúch

Na čo si dať pozor pri výbere?

  • určite veľkosť – pri obuvi klasického tvaru skôr odporúčam väčšie čísla, Fivefingers by ale mali sedieť úplne presne a obopnúť chodidlo

Bežecké sandále

Samozrejme, nemám na mysli nejakú habaďúru „od číňana“ alebo dizajnový model od „vitóna“, ktoré so zdravou a trvanlivou obuvou nemajú nič spoločné. Hovorím o huarache a ich moderných obdobách. Tu už po nejakej podobnosti s topánkami nie je ani reč – jednoducho rovná podrážka s niekoľkými šnúrkami na uchytenie okolo chodidla. Nulový sklon, nulové odpruženie … iba jednoduchá ochrana chodidla od spodku. Žiadne obmedzenie funkcie chodidla. Tvrdý materiál podrážky ochráni a zároveň prenesie informáciu o teréne do chodidla.

LUNA Oso a Venado
LUNA Oso a Venado

Odkedy sme vyskúšali LUNA sandále, už nechceme nič iné. 🙂 Jednoducho top – či už na behanie, turistiku alebo len tak do mesta, dokonca aj ako „slušná“ obuv. Jediný problém je sneh – preto ešte poškuľujeme po Fivefingers na zimné obdobie, prípadne väčšom čísle (kvôli prstom) minimalistických Inov-8 či New Balance s čo najnižším dropom (max. do 4 mm). Čo sa Luna sandálí týka, zatiaľ používame dva modely, terénny Oso a cestný/ľahkoterénny Venado. Recenzie sme ešte síce nepísali, ale schyľuje sa k nim. 🙂 Od nás doteraz iba predstavenie:

LUNA Mono
LUNA Mono

Dlhodobejšiu skúsenosť má náš sandálkový Robo Šarudy:

Prípadne čekujte Maja Srníka na jeho fejsbrúčku, ten si v Lunách drtí riadne objemy najmä v kanadských horách. 🙂

Huarache sandals
Huarache originál
Foto: bfinaz.blogspot.sk

Čo sme sa naučili?

Pristupovať k behu inak – sandále jednoducho neodpustia chyby v technike, bezhlavé zbehy či bezohľadné dupanie po všetkom. Postupne začnete zisťovať, že musíte splynúť s terénom – nohy začnú mať „vlastné oči“, podvedome budete vyberať vhodné miesto pre došľap, krok sa zjemní a skráti.

Ako k sandálom pristupovať?

Toto už nie je len zmena druhu topánok – toto je už vlastne zmena prístupu k životu a všetkým jeho aspektom. Už to nie je iba o trénovaní a pretekoch – je to návrat k tomu dobrému a telo aj duša to budú cítiť. Neveríte? Skúste … A keď budete chcieť preteky vyhrávať, časom ich budete vyhrávať aj v sandáloch.

Na čo si dať pozor pri výbere?

No v podstate na nič. 😀 Na stovkami rokov overenom dizajne nie je čo pokaziť. Veľkosť? Pcha … z väčších odrežete, z menších budú prečnievať prsty … no a čo? 😀 Snáď len životnosť – pri Lunách to môžu byť aj tisícky kilometrov. S inými skúsenosť ešte nemáme. Ale no dobre, po poriadku 🙂 – veľkostne nám Robo Šarudy odporučil kúpiť si o číslo menšie, než by nám vyšlo v Luna veľkostnej tabuľke. Nepočúvli sme ho, lebo sme sa báli, aby nám neboli malé. Mal však recht, s prehľadom by sme zniesli aj tie menšie – do budúcna teda pôjdeme do o číslo menších. Pri rozdielnych značkách bežeckých sandálí je vidieť rozdiel medzi hrúbkou či mäkkosťou podrážky a taktiež medzi spôsobom uväzovania. Luna sandále sa nám z nich už od pohľadu javia ako najlepšie riešené.

tyger16

Zhrnutie

Ak beháte a smerujete svoje myšlienky aj k minimalistickej/barefoot problematike, snáď Vám predošlé riadky poskytnú relevantné informácie alebo dodajú odvahu vyskúšať „ďalší krok“. Na záver mi však ešte nedá opäť pripomenúť – beh naboso je absolútne prirodzený a bezproblémový – pre dieťa, ktoré nikdy neobujeme a necháme ho behať bosé. Pre nás ostatných, čo sme desiatky rokov ničili svoje chodidlá v tesnej a nepadnúcej obuvi – vo väčšine prípadov sa ešte dokážeme vrátiť k plnohodnotnej funkcii nôh. ALE! Pomaly, s dostatkom informácií a s pokorou. K tomu pripájam svoje skúsenosti s návratom do bežeckého tréningu po mojej zlomenine nohy.

Prajem ľahkosť v nohách a číru radosť z pohybu.

tyger15

 

Logo Petrík@janurky.sk

Komantáre

komentárov