fbpx

Outrun the Sun, súboj proti slnku

Outrun The Sun

Outrun The Sun – Výzva, aká tu ešte nebola. Dva tímy ASICS športovcov z celého sveta. 15 hodín a 41 minút, 162 km, 3 krajiny, 9450 m stúpania, jeden cieľ. Obehnúť Mont Blanc pred západom slnka!

 

 

K projektu som sa dopracoval pri písaní článku 7 skvelých inšpiratívnych videí o behaní. Nie práve pri samotnom hľadaní videí do článku, ale neskôr. Určite to poznáte, máte napozeraných stvoky videí napr. o behu, tak pri následnom otvorení youtube stránky vám ďalších sto doporučí. Takto som sa dostal aj ja k Asics projektu Outrun The Sun 2014.

 

Niečo viac o značke Asics

Logo značky Asics, zdroj: logok.org
Logo značky Asics, zdroj: logok.org

V roku 1949 založil japonec Kihachiro Onitsuka firmu Onitsuka Tiger so zameraním na výrobu športovej obuvi. Neskôr sa premenovala na firmu Asics. Spoločnosť Asics vyrába a vyvíja športovú obuv a oblečenie už viac ako 60 rokov. Jej prednosťami sú dlhá inovatívna činnosť v oblasti výskumu a vývoja, revolučné technológie a samozrejme úspešná športová história. V súčasnosti Asics úzko spolupracuje so športovcami po celom svete, robí zaujímavé projekty ako napr. Outrun The Sun a vyvíja rôzne technológie a riešenia pre profesionálov ako aj rekreačných športovcov. Hlavné sídlo, resp. výskumné centrum majú v japonskom Kote.

 

Názov značky ASICS, je skratkou latinskej vety „Anima Sana In Corpore Sano“, čo v preklade znamená „V zdravom tele zdravý duch“.

So značkou Asics sme mali dočinenia v outdoor recenzii Asics Gel Fuji Traineer 2, kde nám Maťo  bližšie priblížil túto trailovú botu.

 

Najdlhší deň v roku sa na projekt priam pýtal

21 jún je najdlhší deň v roku, preto si ho zvolili za deň „D“ aj luďia z Asics.  Bežci doslova bojujú proti prírode a pokúšajú sa obehnúť Mont Blanc presne za 15 hodín, 41 minút a 35 sekúnd. Východ slnka bol 5:42 am a západ 9:26 pm. Táto výzva začína a končí v Chamonix. Dĺžka trate 162 km prechádza krajinami Francúzsko, Taliansko a Švajčiarsko. 9450 m stúpania (niekto uvádza 9600 m) spolu s nie vždy ideálnym počasím dajú športovcom pekne (do búdky ) zabrať.

Outrun The Sun, mapa projektu, zdroj: media.meltyxtrem.fr/
Outrun The Sun, mapa projektu, zdroj: media.meltyxtrem.fr/

Ultra-trail tím

V rámci tejto „challenge“ sú športovci rozdelení na dva tímy. Tím Ultra-trial a tím Enduro. Ultra tím bol zložený zo  štyrokch špičkových bežcov, z ktorých každý má svoju vlastnú „spiecial“ vlastnosť. Víťaz Ultra-Trial du Mont-Blanc Xavier Thevenard, japonský elitný bežec Kota Araki, 100 míľový svetový rekordér Jonas Buud a bývalý majster sveta (trial – running) Thomas Lorblanchet. Títo štyria borci si rozdelili 162 km.

Profil trate tím Ultra-trail, zdroj: tekac.si
Profil trate tím Ultra-trail, zdroj: tekac.si

Enduro tím

Tím Enduro sa skladal zo siedmich atlétov z rôznych vytrvalostných disciplín. Svetový šampión v triatlone brit Tim Don, rakúsky extrémny bežec Christian Schiester, špianielsky trialový bežec a skialpinista Genic Zapater, americká trialová bežkyňa Megan Kimmel, francúzsky bežec Sylvaine Cussot, nemecký 1500-vkár Lukas Naegele a belgický cestný bežec Gert Theunis.

Profil trate tím Enduro, zdroj: tekac.si
Profil trate tím Enduro, zdroj: tekac.si

 

Rozdelenie úsekov bežcov Ultra-trail a Enduro tímov si pozrite nižšie v tabuľke:

Rozdelenie trate Ultra-Trial a Enduro tímov, zdroj: run247.com
Rozdelenie trate Ultra-Trial a Enduro tímov, zdroj: run247.com

Ako to všetko dopadlo? To sa dozviete z youtubu (nič Vám nebudem prezrádzať), pretože celý projekt Outrun The Sun Asics parádne spracoval do dokumentu pozostávajúceho zo 4 častí na yotube kanály Asics Europe. Všetky videjka som „krvopotne“ vyhľadal a postol len a len pre Vás, nemáte za čo 🙂 .

 

 

Outrun The Sun 2014 – Prvá časť

 

Outrun The Sun 2014 – Druhá časť

 

Outrun The Sun 2014 – Tretia časť

 

Outrun The Sun 2014 – Štvrtá časť

 

 

Beat The Sun 2015

Acisc Beat The Sun 2015, zdroj: shingo4549.com/
Acisc Beat The Sun 2015, zdroj: shingo4549.com/

V roku 2015 projekt Asics Outrun the Sun zmenil názov na Beat the Sun a prešiel vacerými zmenami. Najväčia zmena bola v počte tímov. Z dvoch sa zvýšil na päť. Tím Amerika, Tím Ázia-Pacifik, Tím Afrika, Tím Severná Európa a Tím Južná Európa.  Takisto sa zvýšil počet krajín na 17, ktoré boli zapojené do projektu. Každý tím bol v zložení 3 profíkov a 3 amatérov.

 

Dokument projektu Beat The Sun 2015

 

Osobne sa mi viac páčil ročník 2014 ako 2015. V aktuálnom ročníku sa mi pozdávalo zloženie tímu aj z amatérov. Takže prečo neskúsiť šťastie a podať si prihlášku? Prihlásiť sa dá tu. V ceste vám stojí zatiaľ 56446 súťažiacich. V ročníku 2016 bude až 8 tímov do ktorých vyberú 48 účastníkov. Takže šanca tu je? Len sa treba poponáhľať, do najdlhšieho dňa v roku 2016 chýba už len 117 dní.

PS: Nahovoríme aj Tygra? 🙂

 

Zdroje: races.asics.com, run247.com

 

 

Komantáre

komentárov