fbpx

Outdoor recenz(s)ia: športové barly Antar 802LL

barly Antar 802LL

Mnohí ste možno zachytili môj výpadok v športových a testovacích aktivitách, ktorý bol a stále je spôsobený následkami zlomeniny ihlice v ľavom lýtku. Čo ste ale určite nezachytili, že to celé vôbec nebola náhoda – všetko sme to s Tygrom poctivo vyhútali a zorganizovali. Celý beh dolu Kľačianskou Magurou na autobus pod vplyvom viacerých pív bola len zásterka – v skutočnosti bolo všetko pripravené. A k čomu? No predsa k testu športových barlí Antar 802LL – pretože čo by to bol za test, skúšať barly bez sadry na nohe? Ako teda dopadli v 7-týždňovom intenzívnom teste?

Konštrukčné riešenie

Celé telo je vytvarované z hliníkových rúrok, čo barliam dáva vynikajúci pomer pevnosti k hmotnosti. Nosnosť dosahuje až 100 kg. Povrch rúrok je ošetrený matným náterom, ktorý je odolný voči oteru a poškriabaniu. Podpazušné časti a rukoväte majú na sebe hrubú vrstvu príjemného gumového materiálu s vysokým súčiniteľom šmykového trenia – nekĺžu ani keď sú mokré.

barly Antar 802LL

Celková dĺžka je nastaviteľná až v deviatich stupňoch – pre výšky od cca 175 cm až okolo 200 cm. Zmena dĺžky je jednoduchá, stačí zatlačit dva dzindzíky a vysunúť (zasunúť). Obzvlášť sa to hodí, keď bežíte a náhle sa scvrknete od zimy – dva rýchle pohyby a dĺžku máte opäť prispôsobenú. Dzindzíky sa ľahko ovládajú aj v rukaviciach a so skrehnutými rukami.

barly Antar 802LL

barly Antar 802LL

Rukoväte sú tiež nastaviteľné, ale len v piatich stupňoch a ich zmena dĺžky je už zdĺhavejšia. Treba vykrútiť motýlikovú maticu, vybrať stredovú skrutku, prehodiť a zase celé zmontovať. Celkom nepraktické, keď Vám navlhnú ruky a predĺžia sa. Mne sa našťastie veľmi nepredlžujú, tak som s tým nemal problém.

barly Antar 802LL

Plastové časti sú síce húževnaté a pevné, výrobca však možno trochu nedomyslel nižšie teploty. Pri okolo -20°C už použitý plast stráca ohybnosť a vyzerá krehšie – pravdepodobne by v takýchto podmienkach nevydržal nejaký silnejší náraz.

Grip

Je vynikajúci – na tvrdých povrchoch. Spodné pätky sú z mäkšej gumy, ktorá je dokonca vyformovaná do tvaru prísavky. Toto riešenie vynikajúco drží na skalách, štrku, cestách a dokonca aj na linoleu – tam sa to fakt prisaje. Trochu problematické je to na ľade – a pritom by stačil malý hrotík v osi pätky. Len to by asi potom robil diery do linolea. 😀 Na mäkkých povrchoch ako blato či sneh síce držia dobre, ale je to spôsobené tým, že sa hlboko zaboria. To jednak narúša nastavenú dĺžku a musíte sa zohýňať a jednak sa niekedy ťažko vyťahujú. Prešľapávanie metrového snehu do strmého kopca s týmyto barlami – no namakáte sa. A ešte keď k tomu nemáte goretexovú sadru … Osobe by som ocenil nejaké nasadzovacie udelátka, ktoré by zväčšili plochu pätiek v prípade potreby.

barly Antar 802LL

Takže z tohto hľadiska – v lete s týmito barlami kľudne aj Tatranské šelmy, na žule parádička. Na blatistú jeseň a zasnežené kopce by som sa asi poobzeral po inom modeli.

Komfort nosenia

Okrem spomínaného zabárania do mäkkých povrchov nemám čo vytknúť. Vďaka nízkej hmotnosti ich pri behu ani necítiť, v stúpaniach to kilo či dve navyše tiež veľmi nezaváži. Teda na pretekoch áno, ale pri tréningu je to akurát. Podpazušné časti sú vyriešené príjemne, vďaka úzkemu profilu a protišmykovej gume sa dobre držia medzi telom a pažami. Guma ale zároveň dobre rozkladá silu – takže nedochádza k nadmernému odieraniu. Teda na stovke som ich zatiaľ netestoval, ale trate okolo 20 – 30 km bez problémov. Ale v každom prípade nie je od veci mať po ruke trochu molitanu a izolačky a v prípade potreby zľahka obaliť.

barly Antar 802LL
Na testovačke v Západných Tatrách

Hliníkové rúrky sú síce ľahké a pevné, ale majú jednu nevýhodu – ak si o ne opriete ruky v chlade, rýchlo odvádzajú teplo. Hlavne je to problém, keď si počas behu rôzne prechytávate rukoväte – často držíte aj kovovú časť. Treba mať určite rukavice. A pritom by sa to dalo ľahko vyriešiť napríklad gumovým potiahnutím príslušných častí.

barly Antar 802LL
Na testovačke v Západných Tatrách

Celkový verdikt

Plusy:

  • nízka hmotnosť
  • ergonómia a nastaviteľnosť
  • protišmyková guma na rukovätiach
  • vynikajúci grip na tvrdých povrchoch
  • rýchla zmena dĺžky

Mínusy

  • zabáranie do mäkkých povrchov
  • odvod tepla z rúk pri kontakte s hliníkom
  • zdĺhavejšie nastavovanie rukovätí

Športové barly Antar 802LL určite oceníte v suchších podmienkach počas celej jari, leta a jesene. Nízka hmotnosť a vysoká pevnosť ich predurčuje aj na použitie v náročných podmienkach či na pretekoch. Do snehu a blata by som však volil terénnejší model.

Za inšpiráciu k napísaniu tejto recenz(s)ie ďakujeme crimsonphoto.sk. 🙂

Logo Petrík@janurky.sk

Komantáre

komentárov