fbpx

Outdoor oblečenie made in Slovakia – FROGGYWEAR

FROGGYWEAR

Outdoor oblečenie made in Slovakia je nový seriál, kde sa bližšie pozrieme na slovenských výrobcov, ktorí stoja za zmienku. Je mi cťou, že som do prvého dielu získal práve značku FROGGYWEAR. Na Froggywear som narazil v roku 2013. Kúpil som si multifunkčný  tunel Branisko ( názov produktu od frogáčov 🙂 ) na zimu a bol som veľmi spokojný. Keď niekto chcel niečo z merino matrošu, tak som mu povedal: „Počuj, našiel som jednu šikovnú babu a veci od nej si veľa ľudí chváli, vyskúšaj to.“ Vyskúšal a bol spokojný (nielen on aj ostatní moji kamoši). Dnes som rád, že tú „šikovnú babu“ mám tu a predstavím Vám prostredníctvom rozhovoru niečo viac o jej handmade termo oblečku.

FROGYWEAR na turistike
 FROGGYWEAR na turistike
Ahoj Janka, povedz nám v skrate niečo o sebe a ako si sa dostala k FROGGYWEAR?

Ahojte, rada sa realizujem a hľadám jednoduché riešenia problémov. Veľa som cestovala, z čoho vznikol aj blog backpackeri.sk. Potom som hľadala rôzne spôsoby lightweight cestovania, lebo čím ľahší batoh, tým viac flexibility. Natrafila som na merino a tak aj vznikol projekt Froggywear. Froggywear ako samotný názov značky vznikol skôr ako spontánny výmysel. Nad značkou samotnou by sme mohli meditovať doteraz, ale takým štýlom by sme nikdy asi nezačali.

 

Takže veľa cestuješ, ktoré krajiny Ťa najviac oslovili?

Túto otázku dostávam pomerne často a doteraz na ňu neviem z fleku odpovedať. Páčilo sa mi v kanadských Rockies, alebo na Novom Zélande. Človek tam prekempuje vela miest a má tak lepší kontakt s prírodou. Taktiež nekonečná krajina Chile alebo Bolívia, ktorej hlavné mesto La Paz je v nadmorskej výške 3600m a vy máte reálny problem vyjsť na tretie poschodie hotela bez toho, aby ste sa nezadýchali. Nepál bol tiež moja srdcovka. Ale v októbri som tam bola druhý krát a veľa vecí som už vnímala inak, viac realisticky a bez tých ružových okuliarov, ako keď niekam prídete prvýkrát a všetko je iba super úžasné nové.

Froggywear na cestách, Mt Fuji
Froggywear na cestách, Mt Fuji

 

Aké boli  začiatky vo FROGGYWEAR?

Keď som šila prvé merino tričko v roku 2012, tak som narazila na základný problém. Šiť pružný úplet na jednoihlovom stroji nebolo reálne. Zistila som, že ušiť tričko tak, ako ho poznáme, na to treba 3 rôzne mašiny. Tak som si požičiavala od sestry obnitkovačku a neskôr kúpila vlastnú. Bazárový coverlock vystriedal ťažký stolíkový, ktorý prešije aj prsty. Stále je čo vylepšovať a ťažké začiatky ešte nie sú úplne za nami.

 

Prečo práve oblečenie z merino vlny ?

O merine som veľa počula aj predtým, ale dovtedy som si vystačila s tým, čo sa nachádzalo doma. Zlom nastal vtedy, keď som sa chystala na dlhú cestu s neurčitým koncom a rozmýšľala som, ako sa zbaliť čo najefektívnejšie. Spomenula som si na nejaké merino, ktoré vraj nesmrdí ani po x dňoch trekovania. Začala som snoriť, ako by som sa k tomu dostala trochu lacnejšie ako v bežnom obchode. Na tú dlhú cestu som sa aj dlho pripravovala, lebo nerada nechávam veci na náhodu. Objednala som si teda nejaké úplety z Fínska, ušila testovacie tričká a začala ich nosiť. Materiál sa mi páčil, aj jeho vlastnosti. Takže po pár mesiacoch som vedela, čo si istotne zbalím so sebou.

Pánske a dámske termo tričká
Pánske a dámske termo tričká
Všimol som si, že máš špecifické názvy produktov, kde berieš inšpiráciu?

Spočiatku produkty žiadne názvy nemali. Len keď som zverejnila ďalšie merino tričko s dlhým rukávom a niekedy sme sa dlho dohadovali so zákazníkom o čo má vlastne záujem, pochopila som, prečo tam tie názvy modelov byť musia. A rýdzo slovenské názvy si tiež každý rýchlo všimne. Inšpirácia je mix charakteru daného produktu, miesta, kde som bola, alebo ma iba zaujal daný názov.

 

Čo všetko v FROGGYWEAR vyrábate?

Gro sú spodné prádlo, tenké tričká, hrubé tričká, spodky, multifunkčné tunely. Súčasne vyvíjame aj nejaké nové produkty, čo je však zdĺhavý proces. Najpredávanejšie sú tričká s dlhým rukávom, je to v podstate celoročne nositeľný produkt (teda pokiaľ nepočítam 35 stupňový posledný august v Bratislave).

Mikina Jarabá, Termo tričko Rovinka, Funkčné tričko Kamenec
Mikina Jarabá, Termo tričko Rovinka, Funkčné tričko Kamenec

 

Koľko percent merina obsahujú vecičky od Froggywear ?

Všetko je 100% okrem boxeriek, tam je prídavok 5 % elastánu.

 

Od známych som počul, že vo FROGGYWEAR máte super jednanie,  v čom spočíva?

Ďakujem. Keďže sme malá firma, zákazník komunikuje s človekom, nie s nejakým plne automatizovaným e-shopom. Ak si zákazník nie je istý veľkosťou, pošle nám rozmery nejakého iného produktu, ktorý má doma. Buď sa zhodneme, čo mu pasuje, alebo navrhnem produkt na mieru – predĺžený alebo rozšírený. Tiež sa dajú kombinovať farby podľa želania.

 

My v tyger.sk milujeme hory, máš nejaké obľúbené, či už vo svete, alebo na Slovensku?

Slovensko začínam spoznávať až teraz. Prebudil sa vo mne ten duch objaviteľský a máme toho veľa čo vidieť aj doma. Hory sú vďaka premenlivosti počasia každý deň iné a neokukané. Rada by som sa však vrátila do Pyrenejí na Monte Perdido. Bola to taká spontánne zorganizovaná akcia a zanechala vo mne kopu spomienok.

Froggywear na cestách, Nový Zéland
Froggywear na cestách, Nový Zéland
Kde si môžu ľudia pozrieť veci od FROGGYWEAR, resp. objednať? Ako dlho trvá doručenie?

Oficiálna stránka je www.frogywear.com. V súčasnosti sa však značka aj premenuváva na froggywear. Pre prípad, že by bol niekto zmätený, prečo našiel niekde jedno alebo aj dve „g“. Jedno „g“ spôsobovalo technické komplikácie. Doručenie produktu trvá spravidla 3-4 dni. Pri platbe vopred je poštovné na náš účet.

 

Ďakujem veľmi pekne za rozhovor, nejaký odkaz svetu?

Motivačných prísloví je všade dosť a ľahko sa človek na ne namotá. Avšak činy za nás nikto nespraví. Želám teda všetkým, aby mali dostatok síl uskutočniť to, čo si predsavzali 😉

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
Tomáš
Author Rating
51star1star1star1star1star

Komantáre

komentárov