fbpx

Outdoor recenzia: Topánky Merrell Trail Glove 3

Merrel Trail Glove 3

Na jar 2015 som hľadal náhradu za svoje doslúžené Merrell Trail Glove, s ktorými som bol veľmi spokojný – recenzia je tu. Tento model sa však už v tom období nevyrábal a dali sa zohnať už len kde-tu skladové zásoby. Po prieskume alternatív barefoot obuvi som sa nakoniec rozhodol pre nasledovníka – Merrell Trail Glove 3. Bola to dobrá voľba?

Merrel Trail Glove 3

V prvom rade musím zdôrazniť jednu vec – tak, ako všetky naše bežecké topánky (okrem LUNA sandálov), aj tieto pochádzajú z anglického e-shopu sportsshoes.com. Pri poslednom stretnutí tímu tyger.sk sme okrem iného dospeli aj k názoru, že kvalita obuvi sa môže líšiť podľa toho, do ktorého štátu je distribuovaná a že sa tým môžu vysvetľovať diametrálne odlišné názory ľudí na rovnaké modely. Preto, ak náhodou máte iné skúsenosti so značkami Inov-8, Merrell či New Balance, za zváženie možno stojí aj ich pôvod. Aj keď ideálne by bolo, ak by boli v slovenskom obchode rovnako kvalitné bežecké topánky ako napr. v britskom.

Lavínový kurz na popradskeom plese 2016No a vráťme sa teraz k recenzovanému modelu Merrel Trail Glove 3. Výrobca sa podľa môjho názoru poučil a vychytal drobné muchy modelu 1.

Povrchy a terénne podmienky

Momentálne majú črievice natočených cez 910 kilometrov s 31 000 m stúpaním. Okúsili najrôznejšie druhy terénov – od ciest cez lesné traily až po kamenisté trasy Fatier a Tatier. Vzhľadom na charakter podrážky som sa ich snažil mať obuté všade tam, kde hrozili asfalty – to je poznať aj na pomere nastúpanej výšky k vzdialenosti. Na druhej strane sa však cestám vyhýbam ako sa len dá, takže aj toho terénu bolo nezanedbateľne, ba práve drvivá časť. Z reportovaných akcií, kde som topánky využil, pre predstavu a zaujímavosť vyberám:

Materiály a koštrukcia

Podrážka od Vibram-u je o čosi hrubšia ako u modelu 1, čo som ocenil. Tá pôvodná napríklad na ostrejších kameňoch vyžadovala opatrnejší došľap – po porovnaní som zistil, že hrubšia mi vyhovuje viac. Dezén prakticky žiadny, akurát drážky na odvádzanie vody – takže v blate sa nedajú očakávať zázraky. Keďže sa jedná o minimalistickú/barefoot obuv, päta je rovnako vysoká ako špička (0 mm drop) a celá podrážka postráda akékoľvek tlmenie – okrem pružnosti gumy samotnej.

detail podrážky

detail podrážky

detail podrážky
Miestami ešte stále poznať pôvodné zdrsnenie podrážky

Zvršok je z kvalitnej sieťoviny, ktorá je veľmi priedušná. Namáhané miesta sú zodolnené gumovitým materiálom – hlavne okolie špičky. Pätová časť je vystlaná príjemným mäkkým materiálom.

detail zadnej časti zvršku
Kritické miesta zvršku sú spevnené

Opotrebovanie

Na podrážke je miestami poznať ešte úplne prvotné zdrsnenie, viac vydratá je akurát na vonkajšej strane prednej časti – to je miesto, ktoré sa pri mojej technike behu dotýka zeme ako prvé, takže najväčšie sily sú prenášané práve tam. Aj tu som ocenil väčšiu hrúbku podrážky, pretože na modeli 1 som už mal po rovnakom objeme tieto miesta predraté úplne. Podrážka po 900 km stále plnohodnotne plní svoju funkciu a má potenciál vydržať ďalšie stovky.

detail opotrebovania podrážky
Najviac zbrúsené sú miesta na vonkajšej strane prednej časti

Zvršok už miestami javí väčšie nedostatky. Výstelka v oblasti päty sa začína trochu predierať. Malíčky si hľadajú svoju cestu von zo sieťoviny a na strane palca sa sieťovina v jednom mieste trhá – na pravej som to už akurát nedávno zašíval, ľavú to asi bude čakať tiež. Spevnenie sieťoviny v strednej časti gumenými pruhmi je však navrhnuté lepšie ako u modelu 1, stále to ako celok drží pohromade. Vnútorná výstelka podrážky je pod špičkou predratá – čo však výrazne nevadí, lebo som si to všimol až teraz pri písaní recenzie. Už to muselo byť dávnejšie, ale necítil som to. 😀

detail opotrebovania pätovej časti
Výstelka päty je trochu predratá
detail opotrebovania zvršku
Zašívané miesto …
detail opotrebovania zvršku
… a dôvod jeho zašitia (diera pokračovala vyššie)
detail opotrebovania vnútornej výstelky
Vydratý vnútrajšok
predná časť
Okrem ukázaných detailov je všetko ok, lepené spoje pevne držia, výstuže nie sú roztrhnuté dokonca ani v mieste ohýbania

Komfort nosenia

časť podrážky pod klenbou
Táto prostredná časť pod klenbou sa mi spočiatku zdala príliš zdvihnutá a podoprierajúca klenbu, používaním však rýchlo klesla

Platí to isté, čo som písal pri jednotkách – nízka hmotnosť, ohybnosť, priedušnosť, jednoducho paráda. S trochu hrubšou podrážkou mi to vyhovuje ešte viac. Na nohe mi sedia ako uliate, vôbec som nikdy nemusel riešiť doťahovanie šnúrok alebo viazanie „lace lockom„. Vlastne väčšinou ich nosím len ako našuchovacie – šnúrky mám napevno uviazané v jednej polohe a obúvam/vyzúvam ich bez rozviazania. A čo hlavne oceňujem – že gumu v strednej časti potiahli trošku vyššie na zvršok, takže topánky tadiaľ nenaberajú každú vodu hlbšiu ako 0,5 mm (teraz treba aspoň 3 mm, čo už je celkom kalužička :D).

ohybnosť topánky

ohybnosť topánky
Aj napriek hrubšej podrážke si črievice zachovali veľkú ohybnosť

Čo sa týka minimalistického prístupu k obuvi – všetko sedí, všetko hrá. Nulový drop, nízka hmotnosť, kvalitná spätná väzba od terénu, ale zároveň dobrá ochrana chodidla, nezodvihnutá špička (teda u nových, moja už je vyčaptaná trocha dohora :D). Opatrnejšie sa už ale vyjadrím k miestu na prsty – je ho oveľa viac ako bežne, ale stále sa tam tie prsty neroztiahnu tak, ako na boso. O tom svedčí aj ten malíček derúci sa von. Preto to napíšem takto – ak ste doteraz nosili klasickú bežeckú obuv, Trail Glove 3 budú mať pre Vás neskutočne veľa miesta na prsty. Ale ak ste skúsený sandaliér či bosobežec a hľadáte minimalistickú topánku, určite berte o 0,5 – 1,5 čísla väčšiu a ideálne pred kúpou aj naživo vyskúšajte.

miesto na prsty
Miesta na prsty je relatívne dosť, na ich úplné zarovnanie so zánartnými kosťami však stále málo

Grip – priľnavosť podrážky

Už pri prvom pohľade na podrážku je jasné, že to nie je žiadny X-talon a nedajú sa od nej čakať zázraky na blate či v snehu. Napriek tomu s trochou opatrnosti zvláda väčšinu povrchov a to práve vďaka jej ohybnosti. Absencia drapákov je čiastočne kompenzovaná prispôsobením topánky tvaru terénu a následným zvýšením kontaktnej plochy. A samozrejme, je nezanedbateľná aj práca voľných prstov, ktoré sa oveľa viac zapierajú do terénu. S prihliadnutím na skúsenosti som ale s celkovým verdiktom opatrnejší – pretože pozorujem, že rôzni ľudia berú rovnaké terénne podmienky výrazne inak. Napríklad mokré lístie, ktoré ja v pohode zbieham v hladkých topánkach, môže niekomu už robiť problém aj v „drapľavejších“ a musí prejsť do kroku. Preto to opäť napíšem takto – ak Vám nerobí problém bežať aj po neistých podkladoch a sem-tam padnúť na zadok, tak Trail Glove 3 s trochou opatrnosti (a triezvosti :D) kľudne obujte hocikam (okrem ľadu). Ak Však uvedené podmienky nespĺňate, radšej si tieto črievice berte len do sucha a do mokra len ak to nie je strmé.

Celkový verdiktMerrell Trail Glove 3

Merrell Trail Glove 3 je veľmi vydarený minimalistický/barefoot model, ktorý vychytal muchy svojich predchodcov. Pokiaľ hľadáte topánku do terénu či už ste bežec začínajúci/skúšajúci minimalizmus alebo skúsený bosobežec – môžem len odporúčať (skúsení pozor na veľkosť). Ja osobne, ak budem ešte kupovať niečo iné ako sandále (napr. LUNA), tak pravdepodobne opäť siahnem po Trail Glove 3 – väčšej veľkosti. 😉

 

Logo Petrík@janurky.sk
Lavínový kurz na popradskeom plese 2016

Komantáre

komentárov