fbpx

Outdoor tip: 5 najnebezpečnejších túr na svete

Lavínový kurz na Popradskom plese

5 najnebezpečnejších túr na svete

Dnes Vám predstavím miesta, kde doslova tuhne krv. Určite niektoré budete poznať a iné nie. Každopádne Vás prevediem nie netypickým turistickým chodníkom v rôznych kútoch sveta. Poďme na to.

 

1. Mt. Huashan Cliffside Plank Path, Čína

Mt. Huashan Cliffside Plank Path, zdroj: worldofasp.net
Mt. Huashan Cliffside Plank Path – Čína, zdroj: worldofasp.net

Mont Hua alebo Hau Shan je hora neďaleko mesta Huayin v provincii Shaanxi 120 km východne od Xi’an. Hua Shan, v preklade znamená Kvetinová hora má aj duchovný charakter. Je jednou z piatich posvätných hôr, na ktorých sa nachádzajú rôzne náboženské stavby.  Trek je často označovaný ako najnebezpečnejší „výlet“ na svete. Drevené dosky v strmej skale, retiazky,  vodiace fixy, schody vytesané do skaly nič pre slabšie povahy. Možno aj pre adrenalínové dobrodružstvo je táto ferrata na južnej strane Hau Shan vyhľadávaná obzvlášť tak masovo.

2. El Caminito del Rey, Španielsko

El Caminito del Rey, zdroj: amusingplanet.com
El Caminito del Rey – Španielsko, zdroj: amusingplanet.com

El Caminito del Rey (v preklade Malá kráľovská cesta) je legendárnou cestou, známou ako chodník smrti úzkej rokliny v El Chorro. Jeho pôvod siaha až do roku 1905, kedy bol vybudovaný pre potreby dopravy materiálu pre kanál vodnej elektrárne. Od roku 1921 bol chodník neudržiavaný. Napriek tomu, túto legendárnu cestu začalo vyhľadávať čoraz viac adrenalínových nadšencov. Chodník úplne zatvorili v roku 2001 pre smrteľné pády 5 ľudí, hlavne pre havaríjny stav niektorých častí. Minulý rok koncom marca tento bol El Caminito del Rey opäť otvorili po 14 rokoch. V súčasnosti je chodník  otvorený celoročne od utorka do nedele.

3. Taghia, Maroko

Taghia, Maroko zdroj: Alex Honnold’s Facebook page
Taghia – Maroko, zdroj: Alex Honnold’s Facebook page

V Pohorí Atlas serozápdnej Afriky sa nachádza malá dedinka Taghia. Pohorie je nazývané aj africkým yosemitským parkom. Kamenné mosty, chodníky vytesané do skaly v desiatkách až stovkách metrov nad zemou a neprístupný terén dá zabrať aj skúseným borcom. V blízkom okolí bol bušiť aj známy pánko bez strachu Alex Honnold. Krásu a adrenalín asi najlepšie ukáže krátky film Into Taghia.

 

4. Maroon Bells, Colorado

Maroon Bells, zdroj: wowamazing.com
Maroon Bells – Colorado, zdroj: wowamazing.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Americká divočina v oblasti Colorada pôsobí z fotiek až prehnane gýčovo (však USA). Maroon Peak a Norht Maroon Peak, 4 tisícovky (inak nazávané Maroon Bells), však ponúkajú úžasný adrenalínový zážitok. Táto náročná túra má už na svedomí niekoľko úmrtí. Nestabilný terén, orientovanie sa podľa kamenných mužíkov a výstražné tabule neodradia každého. Každopádne, skúsení borci si prídu na svoje.

5. Huayna Picchu, Peru

Huayna Picchu, zdroj: kaskus.co.id
Huayna Picchu – Peru, zdroj: kaskus.co.id

Huayna Pichhu, v preklade znamená Mladý vrchol sa nachádza nad legendou mesta Inkov Machu Picchu. Je situovaný v nadmorskej výške okolo 2720 m n m a výstup trvá asi hodinku. Prevýšenie 300 m na kilometer, nestabilné schody vytesané do žulového kameňa (rozpadávajú sa pod nohami) a premenlivé počasie majú za následok desiatok obetí. Domáci tento trek nazývajú aj cestou smrti, ale ten výhľad za to stojí. Nedávno som mal v tých miestach kamoša, a na niektorých úsekoch mu nebolo všetko jedno..

BONUS – Orla Perć, Poľsko

Orla Perć zdroj: summitpost.org
Orla Perć zdroj: summitpost.org

Cesta orlov je moja veľká výzva, ktorú plánujem do budúcna. Fyzická kondícia, skúsenosti s pohybom vo vysokohorskom teréne a určitá dávka psychickej odolnosti je nutnou výbavou pre tento trek. Často sa Orlia Prť považuje za najatraktívnejšiu zaistenú vysokohorskú trasu v Tatrách. Samotný prechod Orlej prte trva okolo 6,5 hodiny (v závislosti od počtu turistov). Poľské video Vás chodníkom vo výškach orlov tak trocha prevedie (btw, tá polština je úplna mega).

 

Predstavil som Vám 5 najnebezpečnejších túr na svete. S bonusom naviac 🙂 Či už to bola Čína, Španielsko, Maroko, Peru, Colorado alebo poľské Tatry, nadobudnete tam skvelé nielen adrenalínové zážitky, ktoré si budete pamätať do konca svojho života.

zdroj: grindtv.com

Lavínový kurz na Popradskom plese

Komantáre

komentárov