fbpx

Outdoor recenzia: Snežnice Ferrino Baldas Miage Castor

Snežnice Ferrino Baldas Miage Castor

Ferrino Baldas Miage Castor sú snežnice vhodné na zimnú horskú turistiku. Vysokú odolnosť a nízku hmotnosť zaručuje kombinácia keramických a plastových materiálov, z ktorých sú vyrobené. Dizajn a stupňovité tvarovanie zas uľahčia chôdzu pri rôznorodých podmienkach v horskom teréne.

Ferrino Baldas Miage Castor

Niečo z histórie

Snežnice sú staršie, ako by ste čakali. História chôdze po snehu sa datuje už pred 6000 rokmi. Prvé snežnice boli používané v strednej Ázii a postupne sa prostredníctvom sťahovania národov rozšírili do severnej Európy a Ameriky. Vyrábané boli najmä z dreva a zvieracej kože. V 18. storočí začali vznikať prvé snežnicové kluby, dokonca aj prvé súťaže. Snežnice, ako ich poznáme dnes (vyrobené z plastu), sa začali vyrábať v 80. rokoch vo Francúzsku.

História snežníc

Snežnicový tanec – slávnosť ľudí z kmeňa Ojibwa (Kanada), ktorá sa odohrávala od nepamäti vždy pri prvom snehu, zdroj: thecanadianencyclopedia.ca

Špecifikácia – Ferrino Baldas Miage Castor

HMOTNOSŤ: 1,8 kg (pár)
NOSNOSŤ: 120 kg (odporúčané 100 kg)
ROZMERY: 63,5  x 24 cm
MATERIÁL: kombinácia keramických a plastových materiálov
CENA: 129 – 150 €

  • 3 predné zuby a 6 hrotov po stranách
  • stupňovité tvarovanie
  • kovová pätka, ktorá uľahčí stúpanie
  • jednoduché a rýchle upnutie
  • viazanie s výstužou z nerezovej ocele
  • praktický prenosný obal na snežnice, ktorý sa dá pripnúť na batoh
  • vhodné pre veľkosti EU 34-48

CASTOR je patentovaný systém viazania s pohodlným a rýchlym upnutím a jednoduchým uzamknutím.

Ferrino Baldas Miage Castor

Prvý dojem – Ferrino Baldas Miage Castor

Ferrino snežnice testujem už 1 rok, a kedže sa jedná o špecifický outdoorový produkt použiteľný len v zime, prišlo mi lepšie ich poriadne preveriť počas 2 sezón než iba jednej. Snežníc na horách veľa nestretnete, narozdiel od populárnych skialpov. Jedinou ich (ne)výhodou je to, že takmer rovnako idete hore aj dole 🙂 .

Na výber som mal z 2 možností: snežnice Ferrino Baldas Miage Castor Special alebo snežnice Ferrino Baldas Miage Castor. Edícia Special má výhodu v tzv. „snowboardovom“ viazaní narozdiel od tej „obyčajnej“, ktorá má viazanie pomocou plastovej spony (napr. ako zapínanie bedrového pásu na batohu). Kedže som snežnice so snowboardovým viazaním predtým už mal, lákalo ma preto jednoduchšie (neskôr som pochopil že aj rýchlejšie) viazanie.

Ferrino Baldas Miage Castor

V prvom rade ma prekvapila hmotnosť 1,8 kg/pár, čiže ani nie kilo na jednu snežnicu. Hovorím si, super! Túto vlastnosť som ocenil najmä vtedy, keď som snežnice „trepal“ na batohu. Zaujal ma aj ich mierne prehnutý a stupňovitý tvar a v neposlednom rade najmä to „jednoduché“ viazanie. Hor sa na testovanie!

 

Nastavenie – Ferrino Baldas Miage Castor

Najprv je však potrebné poriadne si ich pripnúť na nohy. Nastavenie snežníc je jednoduché. Uvoľním si pätu posunutím páčky na OPEN, nastavím veľkosť topánky a zamknem páčku (vrátim do predošlej polohy). Vynikajúce je to, že keď som si takto snežnice nastavil, držia zvolenú veľkosť doteraz. Zo skúseností viem, že niektoré snežnice som počas túry, hlavne pri vypnutej päte, párkrát upravoval. Ferrino snežnice nemali tento „uvoľnovací“ problém.

Keď máme snežnice veľkostne nastavené, treba ich správne dotiahnuť. Ferrino snežnice používajú patentovaný systém viazania Castor, ktorý sa rýchlo a jednoducho používa. Po vložení topánky do prednej časti snežnice stačí stiahnuť remence čo najtesnejšie a zvyšok zasunúť pod sponu. Zadnú časť snežnice nastavíme ešte rýchlejšie. Cvakneme sponu a dotiahneme remence. Hotovo, môže sa vyraziť!

Ferrino Baldas Miage Castor

Umelá spona sa cvakne a následne poriadne dotiahne.

Treba byť dôsledný a dotiahnuť viazanie čo najtesnejšie, aby sme nemali problém niekde v strmom kopci, či traverze. Párkrát sa mi členok „vyzul“, lebo som ho nemal dobre dotiahnutý. Praxou som však tento problém vyriešil. Treba to jednoducho poriadne dotiahnuť!

Plastová časť viazania je doplnená o výstuž z nerezovej ocele. Najmä pri vypnutej päte, kde pri každom kroku viazanie doráža na kovovú pätku, resp. vŕšok snežníc, je táto výstuž skvelým riešením pre ich životnosť.

Ferrino Baldas Miage Castor

Predná časť viazania sa potiahnutím do vrchu stiahne a zvyšnú časť zasunieme pod sponu.

Testovanie – Ferrino Baldas Miage Castor

So snežnicami som najviac navštevoval tieto pohoria: Veľká Fatra, Malá Fatra, Vysoké Tatry, Západné Tatry a Nízke Tatry. Minulú zimu pre mňa bola dôležitá najmä ich váha, pretože zima bola slabá a musel som ich dlhšiu trasu niesť na batohu, kým sa dostavil poctivý a hlboký sneh.

Rýchlo som si zvykol na iné upínanie (nie snowboardové). Bolo síce jednoduchšie, ale zato naozaj rýchlo nastaviteľné. Priamo v teréne je potrebné si naň trocha zvyknúť. Zo začiatku som viazanie v okolí členku zle doťahoval a po niekoľkých km sa mi dokázala snežnica vyzuť. Po pár túrach ma osvietilo, popruh sa silnejšie dotiahol a snežnice držali tak, ako mali!

Ferrino Baldas Miage Castor

Červená páčka na nastavenie veľkosti topánky a kovová pätka, ktorá výborne fungovala a pomáhala najmä pri strmých stúpaniach.

Perfektná vec je kovová pätka, ktorú som si zapínal pri kráčaní do kopca. Najmä v prudkom stúpaní je to nesmierna pomoc! Niektoré snežnice práve tieto pätky nemajú dobre vyriešené a dokážu sa počas používania zosúvať, resp. vypínať. Ferrino snežnice majú pätku parádne vyriešenú a drží presne, ako má!

Keď sa ide po rovine, pätky sa dajú rýchlo vypnúť aj pomocou paličky. Pri „downhilloch“ som zas viazanie zamykal, aby bola noha pevná a snežnice dobre držali. Páčilo sa mi a dávalo zmysel aj stupňovité tvarovanie snežníc, ktoré veľmi dobre kopírovalo terén.

 

Ferrino Baldas Miage CastorNajhoršie pre snežnice sú traverzy. Najmä pri tvrdom, až zľadovateľnom snehu. Tu som najviac ocenil hroty snežníc. Majú ich vyriešené pomocou 3 zubov vpredu a 6 hrotov po stranách (3 na pravej a 3 na ľavej strane snežnice).

Zuby vynikajúco slúžili pri šliapaní do kopca a hroty veľmi pomáhali v traverzoch, resp. pri státí, keď som oddychoval. Vynikajúco fungovalo aj stupňovité tvarovanie, ktoré zuby a hroty dopĺňalo v stabilite.

Nie je nič lepšie ako pocit istoty, že snežnica drží, ako má. Zimné horské trasy sú trocha iné, často sa ide hore-dole a tak trocha inak ako po zvyšok roka. Vzniká veľa traverzov aj tam, kde bežne nie sú a jes nimi potrebné sa „popasovať“.

Bol som celkom zvedavý aj na fungovanie na ťažko. Keď sa ide na 2 či 3 dni do hôr a na chrbte je poriadny „bágel“. Moja hmotnosť + batoh. Snežnice to zvládli veľmi dobre a ja som bol spokojný. Pri túrach na ťažko sa síce prepadávate oveľa viac, no skúste ísť bez nich…

TIP:Športové oblečenie vyrobené na Slovensku

Zhodnotenie – Ferrino Baldas Miage Castor

Na snežniciach Ferrino Baldas Miage Castor sa mi páči ich nízka hmotnosť, stupňovitý tvar v kombinácii s hrotmi, jednoduché rýchlo-upínacie viazanie a kvalitné prepracovanie. Počas 2 zimných sezón som prišiel len na jeden menší nedostatok. Viazanie vpredu, kde sa upevňuje špička topánky, má príliš dlhé popruhy. Síce je k dispozícii spona, kde sa zvyšný popruh zasunie, no miestami sa nevyužitý popruh vyberal. Osobne by som volil o niečo kratší popruh.

Ferrino Baldas Miage Castor

Komantáre

komentárov