fbpx

Outdoor recenzia : freeridové rukavice Black Diamond Legend

Black Diamond Legend sú robustné, nepremokavé rukavice, určené primárne na freeride – ale sú použiteľné aj na skialpinizmus a zimné horolezectvo. Testoval som ich 3 mesiace v pohoriach Nízke Tatry, Vysoké Tatry a Veľká Fatra, väčšinu času pri skialpinizme, alpinistických výstupoch a pár krát som ich použil pri lezení ľadov.

PARAMETRE RUKAVÍC

Hmotnosť: 244 gramov                                             

Farba: čierna a modrá

Materiál: vrch vyrobený z pravej kozej kože, lemy z neoprénu

Membrána: 100% nepremokavá a priedušná GORE-TEX membrána + GORE-WARM technológia

Zateplenie: 177 gramov Primaloft gold izolácia na zvršku + 133 gramov Primaloft gold izolácie na dlani

Určenie: primárne na freeride, no aj na skialpinizmus a horolezectvo

Orientačná teplota: mínus 9 až mínus 15 stupňov

Cena: 115 euro

VYHOTOVENIE

Rukavice Black Diamond Legend

Tieto rukavice sú už na prvý pohľad nádherný kúsok výstroje. A to hlavne v modrej farbe, v ktorej som ich testoval ja. Vrchná vrstva rukavíc je vyrobená z pravej kozej kože, ktorá je skutočne veľmi odolná, bez náznakov opotrebenia zvládla mnohé istenie lana či výstupy s cepínmi. Švy na rukavici sú prelepené neoprénom. Pod kožou sa nachádza 100% nepremokavá GORE-TEX membrána, ktorá do vnútra neprepustí žiadnu vlhkosť no naopak – von vypúšťa pot. Nakoniec na rad prichádza zatepleni , ktoré zabezpečuje Primaloft gold izoláci , ktorá rukavice predurčuje hlavne do stredne a veľmi studených podmienok .

Rukavice Black Diamond Legend

STRIH

Rukavice strihovo padnú hlavne ľuďom s väčšou rukou. Ja osobne mám veľkosť XL a cítim, že mám v rukavici celkom dosť miesta a na koncoch prstov mám tiež jemnú medzierku. Nabudúce by som volil menšiu veľkosť. Rukavice majú na rozdiel od väčšiny freeridových rukavíc krátke manžety, ktoré treba schovať pod bundu – na bundu by ste ich dostali iba veľmi obtiažne. Manžety sú ukončené zapínaním na suchý zips, ktorý ich spoľahlivo uchytí na vašej ruke. Mne osobne takéto prevedenie vyhovuje oveľa viac, ako keď ich treba dávať na bundu. Napriek tomu aké sú robustné a zateplené, dá sa s nimi až prekvapivo ľahko manipulovať s predmetmi, otvárať karabíny alebo doberať lano .

Rukavice Black Diamond Legend

DOJMY Z RUKAVÍC

Primárne určenie rukavice je freeride, teda lyžovanie. Black Diamond uvádza, že je to ich najteplejšia rukavica bez vyberateľnej vložky. Bez problémov v nej zvládnete dlhé prašanové dni v stredisku alebo náročné zjazdy v zlom počasí – ruky budete mať stále v teple. Na šľapanie rukavica podľa mojich skúseností veľmi vhodná nieje, až príliš sa v nej potí ruka , no ak sa budete brodiť žľabom v snehu po kolená s cepínmi v rukách, oceníte, že necítite žiadny chlad ani vlhkosť a to ani po niekoľkých hodinách. Liezol som v nich aj ľady a to aj v  mrazoch mínus 20 stupňov , takisto som nepocítil žiaden chlad. V jeden deň mi na nich celý deň tiekla voda, občas aj cícerkami, bolo to pri lezení Brankovského vodopádu a rukavica neprepustila absolútne žiadnu vlhkosť . To isté pri zjazde z Popradského plesa v kvalitnom lejaku, ruky v suchu. Trochu prekvapený som bol z toho aké boli rukavice tuhé keď som si ich prvý krát nasadil na ruku. Mierne som sa toho obával no po 3-4 dňoch používania povolili a prispôsobili sa ruke.

outdoor-recenzia-rukavice-black-diamond-legend

PLUSY A MÍNUSY RUKAVÍC BLACK DIAMOND LEGEND

Rukavice Black Diamond Legend

PLUSY +

+vyhotovenie z pevnej kozej kože

+nepremokavá Gore-tex membrána

+zateplenie do veľkej zimy od Primaloft

+skvelý strih aj pre manipuláciu s lezeckým vybavením

+sťahovacie manžety na suchý zips

MÍNUSY –

-potenie ruky pri šľapaní, no to je podmienené určením rukavice

Lezenie v Kvačianskej doline .

Black Diamond Legend je jedna z najlepších rukavíc bez vyberateľnej vložky, ktoré som držal v rukách. Sú skutočne 100% nepremokavé, neskutočne odolné, môžete s nimi zachádzať ako s pracovnými rukavicami a je v nich skvelé teplo, aj keď sa nehýbete. Určite je to skvelá voľba či už pre freeriderov do strediska, vysokohorských skialpinistov, ale aj horolezcov!

PS : netreba zabudnúť, že rukavice sú z prírodnej kože, preto treba po určitom čase namastiť, najlepšie včelím voskom. 🙂

Komantáre

komentárov