fbpx

Michal Gabriž: Rozhovory z Dhaulágirí, časť prvá

Michal Gabriž: Rozhovory z Dhaulágirí, časť prvá

Michal Gabriž a tyger.sk Vám prinášajú krátku sériu rozhovorov o práve prebiehajúcej slovenskej expedícii Dhaulágirí 2017.  Môžete sa tešiť na fotografie, zážitky, aktuálne dianie priamo z Himalájí, pokiaľ to budú povinnosti a technika Mišovi dovoľovať.

 

text Thom, Michal Gabriž / foto archív Michal Gabriž

 

 

AHOJ MIŠO, MÁŠ SA? CESTA BOLA OK ?

Ahoj 🙂 Mám sa dobre, pretože sme už v plnom procese aklimatizácie v Nepále. Akurát si trochu liečim kašlík, aby som na vačšie kopce nastúpil fit. Cesta štandard, frmol, letiská, balenie v Kathmandu, presun do hôr. Spočiatku sme boli veľká treková skupina, ktorá sa postupne redukuje s narastajúcou náročnosťou cieľov. Vo finále ostaneme piati na Pumori a štyria na Dhaulágiri.

Pred odletom

 

V ROZHOVORE PRE ŠPORT.SK ZAZNELA ZAUJÍMAVÁ MYŠLIENKA: “ KAŽDÝ MÁ VLASTNÝ MOTÍV, ALE TÚŽBA TÍMU JE SPOLOČNÁ?“ AKÝ JE TVOJ MOTÍV NA DHAULÁGIRÍ ?

Tak to nie je ľahké zodpovedať jednoducho. Samozrejme chceme ten kopec vyliezť. To nás všetkých spája. Je to krásny kopec a vôbec nie jednoduchý, som naňho veľmi zvedavý. To isté platí o Pumori. Posledné dve himalájske expedície mi k vrcholu chýbalo trošku štastia, tak verím že sa tentokrát usmeje. Osobný motív je skôr ďalší krok na ceste v tom, čomu sa chcem plne venovať – žiť naplno veľkými kopcami. Zároveň si to chcem celé užiť v dobrej partičke.

Vysoké hory majú u nás slávnu tradíciu a bol by som veľmi šťastný, keby Slovensko začalo opäť trochu miešať kávu v tomto krásnom lezeckom odvetví, tak ako napríklad v susednom Poľsku. Aby výškové lezenie bolo opäť niečím, na čo môžeme byť hrdí. Expedíciu vnímam aj ako prostriedok k popularizácii tejto témy ako takej. Fotky, film, články. Vnímam to trochu ako poslanie.

Prípravy na takúto akciu sú fulltime job, ktorý musím stíhať popri normálnej práci a tréningu. Človek musí byť tak trochu cvok.

Požehnanie od Lámu

 

ŠTYRIA SLOVENSKÍ HOROLEZCI NA EXPEDÍCII, TO SA V POSLEDNEJ DOBE ČASTO NEVIDÍ.. AKO TO CELÉ VZNIKLO?

Prvé inputy prišli v lete na Jamesáckom týždni na Popradskom plese. Peter sa rozhodoval medzi Everestom a Dhaulágiri a v tom čase sa priklonil k Dhaulagiri. Práve tam aj Mišo (Sabovčík) prejavil chuť sa pridať na kopec. Začali sme teda špekulovať a od tohto momentu začal štandardne kopec ovládať môj život.
Ako posledný pristúpil do vlaku Tomáš Petrík, s ktorým sa roky poznáme z Brnčaly. Bol s Petrom pred pár rokmi na K2. Osobne som veľmi rád za slovenskú expedíciu. Bude to isto príjemná zmena po rokoch zmiešaných expedícií.

Khala Patthar. Vľavo Pumori, vpravo Everest

 

PRED ROKOM SI BOL S PETROM A HORIOM NA MANASLU.. ČO TI TÁTO SKÚSENOSŤ DALA AJ PRE TÚTO EXPEDÍCIU?

Do vysokých hôr chodím roky, ale Peter je veľká škola, on je totálny profík. Nerobí zbytočné chyby, má vyladené a overené postupy. Miliarda natočených motohodín v najťažších podmienkach. Má neuveriteľnú úspešnosť, čo vôbec nie je náhoda. Často tam hore rozhodujú absolútne detaily, človek sa snaží učiť a držať krok. Bol som veľmi rád za pozvánku na túto expedíciu. Tento rok to vyzerá na silný tím, verím v neho.

 

AKO PREBIEHA AKLIMATIZÁCIA A ČO VÁS DO NÁSTUPU NA DHAULÁGIRÍ EŠTE ČAKÁ?

Tento rok sme začali skôr a vsádzame na dobrú aklimatizáciu. Motáme sa po Khumbu, máme za sebou pár nocí nad 5000m bez nejakých problémov. Po vychádzke na Khala Patthar (5550m) sú chalani momentálne na Island peaku a ja som zbehol dole dolinou na krátke doliečenie. Už to vyzerá celkom fajne, tak sa v nedeľu opäť stretáme hore v Pyramíde a vyrážame na Pumori. Odtiaľ sa vraciame do Kathmandu a presúvame sa do BC pod Dhaulu. Tam sa rozpozeráme a dohodneme sa na ďalšom postupe na kopci. Sám som zvedavý čo, kde, ako 😉

Pumori v mrakoch, plány v hlavách

 

Prvá časť krátkej série rozhovorov s Michalom Gabrižom je za nami. Už teraz sa môžete tešiť na dvojku. Stay tuned!

Komantáre

komentárov