Lezenie na Považí a jeho lezecké oblasti – ďaleko viac ako len tip na dnes
Náš lezecký výlet bol simple, dobrá partia na skaly a pekné lezenie. Vybrali sme si oblasť Považia, keďže tam sme skoro nikto neboli.
Uvedieme si tu pár lezeckých oblastí a v neskorších článkoch ich poriešime viac detailne. 😉
MANÍN A MANÍNSKA TIESŇAVA
Ako prvou krásnou lezeckou oblasťou začneme Manínom. Veľmi pekná, históriou opradená a rozsiahla oblasť. Nielen to, ale bola aj kolískou mnohých slovenských lezeckých legiend … mnoho z nich už nie je medzi nami. Táto oblasť si vychovala aj veľmi silný horolezecký oddiel – HK Manín. Prístup je tu dobrý z Považskej Bystrice autom, dostanete sa sem za pár minút. Auto zaparkujete v Manínskej tiesňave – ak tu je miesto, ak nie je tak ďalej za zákrutou, asi 300m.
My sme sa rozhodli pre lezecký sektor Černokňažníka, ktorý sa nachádza na samom vrchu. Prístup k nemu je cez potok, popri symbolickom cintoríne a ďalej chodníčkom hore. Pod stenu sa dostaneme v tomto sektore asi tak za 10 min, fajčiari za 13 aj s ľahkými šlúčikmi.
Priestoru je tu dosť, môžete tu liezť cesty od obtiažnosti od III UIAA až cez 8 UIAA a vyššie.
Niektoré cesty sú trochu zarastené, iné menej. Na tých ktoré sme liezli, boli hore aj prasiatka, z nich však fotky nemám. Rozliezali sme sa na spodku pod Černoknažníkom a potom sme šli nazrieť aj samotného pána Mágie.
Stretli sme tu aj známe tváre a kamarátov.
Večer sme zavŕšili krásnymi výhľadmi do úžiny.
Na druhý deň sa pakujeme do druhej oblasti a to do Veterného. Od Kazďa sme počuli iba chýry o dvoj-dĺžkach po malých chrastičkách, alebo ako Kvaso hovorí „kryštálikoch“.
VETERNÉ
Nuž, vyberieme sa smer dedinka Záskalie a následne zabočíme po viacerých nezdaroch konečne správne. Od Manínskej tiesňavy nám to trvá asi tak 15 min po parkovisko. Odtiaľto je to ku skalám asi tak pol hodinku krásnym prírodným prostredím, kde sú lúky, lesíky a nakoniec skaly.
Možno je tu toho viacej, priestorom nás prevedie Kvaso, ktorý tu začína byť varený pečený. Ináč, kto by nebol na outdoor spanie, tak môžete u neho prespať – na tomto linku má dreveničku v záskali. Kvaso nám to tam riadne poukazoval a ochotne vysvetlil, kde sú aké. Obtiažnosť tu je prísnejšia a predné platne chalanov dobre prevetrali. Ja som zase dostal morálovo nafrak na boku v ľahkej ceste. 😀 Páči sa mi to tu, ale stále tu fúka, asi preto Veterné. Do tejto oblasti sa ešte vrátim, pekne to zdokumentovať.
Nájdete si tu lezecké cesty od IV UIAA až cez 8 UIAA.
Výhľady sú tu peckové. Akurát ako Kvaso spomínal, trebalo by tu dobrovoľníkov a ich pomoc, aby sa dokázala oblasť prečistiť a spevniť pohyb pod skalami. Niektoré cesty končia na pekných vežičkách, ktorým predchádzajú komíniky.
Ciest je tu požehnane. Expresiek tu však treba aspoň desať – alebo nesmrteľný morál. Tu sú aj návraty z Veterného krásne. Proste panenská oblasť.
Oblasť je krásna na pobyt v prírode a sú tu pekné spoty na ohníček, nezabúdajte však na najvyššiu opatrnosť pri jeho používani. Má to tu služiť aj lezcom po nás. 🙂
Na ďalší deň sa poberieme pohľadať Prečin, ale keďže ideme až v noci, tak ho nenájdeme a vyberieme sa prespať na Priedhorie. Tam nám trvá cesta zo Záskalia asi 40 min autom.
PRIEDHORIE
Na Priedhorí sa ráno prebudíme fresh a sme pripravení liezť. Je tu aj miesto na zaparkovanie auta. Potom to trvá cca 20 min pod skaly kde máte viacero sektorov. Pre úplných začiatočníkov super sektor K60, pre pokročilých zlatý a strieborný sektor.
Oblasť K60 je veľmi vhodná pre začiatočníkov, ale mať tu prilbu je MUST BE (nutnosť) – okrem iného verím, že ju nosíte všade, kde sa dá … oplatí sa to. Ciest je tu asi 20 a od miesta kde zaparkujete auto, to je asi 15 min šľapania po rovine.
Na začiatku pri parkovisku je pekne spravený altánok, kde aj tečie pitná voda, viete si tu navariť a aj zložiť sa na noc, aby ste mohli na druhý deň zas vyraziť liezť na skalky.
Výbava použitá na tomto lezeckom výlete:
Lezenie oblečenie:
– Ferrino Kunene bunda (video link)
– Rock Slave kraťasy
Lezecká výbava:
– lezecká prilba CAMP speed
– sedák CT
– lezečky Mammut
– expresky CT
– click UP lezecké istítko
– lano BEAL 70m
Výbava na spanie pod skalami
– stan Ferrino Leaf 2
– spacák Ferrino 850 M Shingle
– nafukovacia karimatka Sea to summit
Výbava na varenie pod skalami
– Primus varič F1
– skladací riad Sea to Summit X spot