fbpx

Športové hodinky Garmin Enduro 2 v teste

Garmin Enduro 2 sú hodinky, ktoré prišli ako horúca novinka do oblasti športu z dieľne tejto spoločnosti. Na úvod poviem to, že tak ako sa Garmin preslávil kedysi hlavne vďaka navigáciam, rovnakú šlehu môžete očakávať aj u týchto hodiniek. Navigácia natlačená v tomto zariadení je pre mňa tak prínosná, že som to musel spomenúť hneď na začiatok ako veľkú devízu tohoto zariadenia.

Garmin Enduro 2 sú pretlakované funkcionalitou

Hodinky Garmin Enduro 2 som dostal do testu cca 30 dní dozadu. Trvalo mi dlho, než som sa im začal efektívne prelúskavať cez kožu, je tam toho tak veľa, že bez objemu času na skutočné zorientovanie sa to naozaj nešlo. Potreboval som na to poriadne výlety v horách či už na biku, alebo trailovom behu, v ktorých ma tieto hodinky naplno podporovali a muselo to trvať hlavne viacej ako 4 hodiny :). Šťukanie na námesti a na kratučkých behoch by mne a vám nič o nich nepovedalo a taktiež ani bezduché kopírovanie oficiálnych parametrov ENDURO 2 od Garminu.

Mne hodinky poriadne rozviazali ruky a možnosti v teréne, hlavne spontánnosť meniť trasu| Garmin Enduro 2

Farebné mapy v Enduro 2 a funkcia Nextfork

V predošlích hodinkách Garmin Instinct 2 Solar, ktoré som testoval, som našiel veľa prínosných prvkov. Mnohé sú aj tu, ale chýbali mi tam farebné mapy.

Pripravenosť na tréning ti ponúka celistvý koncept toho v akom stave sa nachádza tvoje telo voči najbližšej aktivite | Garmin Enduro 2

Resp celkové mapové zobrazenie, aby som sa vedel rozhodovať medzi zvažnicami a cestami, ktoré ústia blízko seba a pokračujú nejaký čas pozdĺť seba finálne idú však inde. Vo Švajčiarsku bolo týchto zvažníc neúrekom 🙂.

S batériou v hodinkách problém mať nebudeš hlavne, aby si ty vládal| Garmin Enduro 2

Do Garmin Enduro 2 je zaintegrovaná aj funkcia máp NextFork, ktorá napovedá, koľko metrov, alebo kilometrov ma delí od najbližšieho rázcestníku, bodu, alebo inej križovatky. Ak ma daný bod meno, tak ho mám zobrazený na hodinkách. Na mape vidíme aj mená trailov ak sú fyzicky zakomponované v mapách.

Mapová navigácia v hodinkách jedna z naj funkcií tohoto produktu | Garmin Enduro 2
Mapová navigácia v hodinkách jedna z naj funkcií tohoto produktu | Garmin Enduro 2

V hodinkách je nahratých 11,2 Gb dát máp. “Čo si blázon to je riadna morda a to je presne ten objem dát, ktoré ťa nenechajú v štychu v teréne bez signálu mobilného operátora, alebo keď sa ti vymláti telefón”. Mne sa pár krát takmer vymlátil, čiže som musel pokračovať v lietadlovom režime s ním.

Nextfork je super funkcia a je to len jedna z funkcií mapovej navigácie týchto športových hodiniek| Garmin Enduro 2

Farebné mapy nie sú všetko čo ti Enduro 2 ponúka

Športové hodinky Garmin Enduro 2 už majú farebné mapy, ale pri mapách to zďaleka v rámci funcionality nekončí. Vypísal som pár silných vlastností, ktoré mňa zaujali a prišli mi prínosné a výmimočne. Zvyšné sa dočítate na stránke Garmin- u na slovenskej ofiko stránke.

 • Kapacita batérie, na najpresnejšiom režime zaznamenávania signálu od satelitov 40 hodín (počas neustáleho klikania do navigácie a opakovaného preplánovania trás )
 • SatIQ (dynamické prepínanie na najvhodnejšie satelitné systémy z hľadiska šetrenia batérie a optimalizácie výkonu signálu, veľmi presný záznam trasy v oblastiach so zlým signálom)
 • Dotykový displej, ktorý funguje dobre aj keď je mokrý , alebo pokvapkaný od potu (to ani Iphone 11 pro nedokázal)
Bezchybná funckia dispeju aj keď je mokrý je niečo čo naozaj oceníte na hodinkách Garmin Enduro 2
Dotykový displej funguje perfektne aj ako mokrý| Garmin Enduro 2
 • ClimbPro je funckia, ktorá prepočítavá zostávajúce prevýšenie, a ukazuje mi kde sa práve v tom prevýšeni nachádzam. Ukazuje mi aj to, koľko ma čaká ešte ďalšieho prevýšenia (je to super na psychiku a rozloženie síl )
 • Solárny panel, ktorý spomaľuje míňanie sa batérie v hodinkách (pár hodín navyše sa vždy hodí)
 • “Šialená” mapová navigácia, vďaka ktorej som totálne dynamicky menil navigáciu priamo v teréne
 • Núdzové svetlo na ktorom zbehneš poľahky z hôr strmí downhill v tempe. (nečakaj prelomenie PR, sú to stále “len” hodinky, ale normálne na svetle hodiniek zbehneš z Martinských holí)
 • Pripravenosť na tréning (aplikácia, ktorá sleduje súvislosť medzi spánkom, časom zotavenia, stavu HRV, akútnou záťažou, históriou spánku, históriou námahy, celé to dá dokopy)
 • Aklimatizácia na výšku (šikovné pre nás, čo milujeme hory a vysoké kopce)
Aklimatizácia na výšku v hodinkách garmin enduro 2 je naozaj super vec
Aklimatizácia na výšku v hodinkách ti pomôže lepšie chápať tvoj výkon vo výššej nadmorskej výške | Garmin Enduro 2

Aký je ďalší vývoj produktov od Garminu ?

Neviem presne, kam sa bude ďalej Garmin so svojimi produktami posúvať. Nastavil však laťku dosť vysoko. Mám na mysli konkrétne model Garmin Enduro 2. Pravdepodobne zvýši presnost meraní vyššie spomenutých parametrov a zrejme aj:

 • Zvýšenie výkonosti solárnych článkov
 • Zintenzívnenie presnoti signálu satelitov
 • Zvýšenie kapacity akumulátoru v hodinkách. (už teraz je to na týždňové športovanie v horách pri normálnom móde, kde všetko zaznamenávate a pritom beží navigácia s 1s/ zaznamenávaním)
 • Ešte podrobnejšie mapy (na týchto som vykrútil švajčiarske Alpy bez potreby nahliadať do telefónu, a to je presne to, čo ma zaujíma)

Tento článok milí outdooristi považujte za otvorenie témy testovania hodiniek Garmin Enduro 2. Ďalší článok a video venujem navigácií týchto hodiniek s funckiou PacePro, LiveTrack, ClimbPro , svetlo v hodinkách a výkon jednotlivých GPS režimov.

Doterajšie skúsenosti a rozhovor s Nositeľnáelektronika.sk

O hodinkách Garmin Instinct Solar 2 si môžete prečítať aj na ofiko blogu slovenského Garminu.

Kde všade používam Garmin Enduro 2 hodinky ?

Komantáre

komentárov