fbpx

Päť dôvodov prečo barefoot áno

Pred nedávnom sa objavil opäť na samozvanom bežeckom serveri, článok o tom, že FiveFingers/ barefoot nemá pozitívne účinky na zdravie človeka. Článok nazvali „Mýtus padol. Rukavice na nohy dostali stopku“ na webe si ho v pohode nájdete podľa nadpisu. Keďže sa jedná o barefootky, cítim ako povinnosť napraviť to, čo začal páchať tento web, len pre vyššiu čitateľnosť. Ešte podotknem, že článok prevzali zo zahraničného média a nepociťovali potrebu do neho vniesť svoj profesionálny prínos. Ak však žiadnym nedisponujú tak potom je to v poriadku, ale bolo by dobré keby si našli inú tématiku na písanie, kde to nebude vadiť.precision-nutrition-barefoot-running

Tu je päť dôvodov prečo barefoot áno. Použil som v ňom aj vaše komenty z FB, keďže sú to spontánne príspevky z vašich skúsenosti, ktorými nedisponujem ani ja.

1. Behanie v barefoot teniskách posilňuje úpony a svaly okolo kĺbov
Toto je tvrdenie, ktoré môžem ja potvrdiť z vlastnej skúsenosti. Barefootky Merrell Glove ma vrátili na beh po asfalte. Ten som už nemohol absolvovať pre bolesti kolien po krátkej odbehnutej vzdialenosti. V tom období som ešte bežne behával cez pätu. Z toho vyplýva, že majoritné nárazy absolvoval kolenný a bedrový kĺb. Po tom čo som prešiel na barefoot s tým, že som začal behávať cez prednú časť chodidla, mi prestali vadiť tvrdé terény. Viď betón a asfalt. Následne som nabehal v nich bez bolesti cca 150 km asfaltu. Zvyšok som behával v horách. O tom ako mne pomohli barefootky sa môžete dočítať v plnej verzii v tomto článku.recenzia merell trail glove

2. Barefoot posilňuje krížové svalstvo
Vzhľadom na to, že človek behajúci v barefootoch dopadá na prednú časť chodidla, používa aj viacej svoje krížové svalstvo na chrbtici. Pýtate sa prečo ? No jednoducho tak sme stavaní, skúste si to odsledovať keď budete behať bosí, alebo v barefootkach. Ja som na to prišiel po tom čo som začal s barefootom, následne ma prestal bolievať chrbát za počítačom. Okrem zmeny obuvi som nič iné nemenil vo svojom životnom štýle. Taktiež dochádza aj k väčšiemu narovnaniu držania tela počas behu.

3. Barefoot pomáha na ploché nohy
Tu prichádza moment kedy použijem vašu osobnú skúsenosť, keďže ja ploché nohy nemám, ťažko by som to na sebe odpozoroval.
ada
Takže ako môžete sami čítať Adina skúsenosť a skúsenosť jej manžela hovoria sami za seba. Áno správne nie je to žiaden vedecký výskum, ale dokiaľ by sme čakali na všetky výskumy a nepozorovali naše telo, tak by sme chodili už snáď ohnutí ako opice. Takže Adi díky za koment s vlastnou skúsenosťou.

4. Barefoot behanie stimuluje akupresúrne body
Akupresúrne body sú tie ktoré sa nachádzajú na rôznych častiach nášho tela. Chodidlá, dlane, uši a Ďalšie iné. Po ich správnom zatlačení, prípadne pôsobení na ne dochádza k „elektrostimulácií“ rôznych orgánov v našom tele, ktoré môžeme takto „revitalizovať“. V našom prípade sú to chodidlá, ktoré majú značné množstvo týchto bodov na sebe umiestnených. Áno je to tak, že o dosť efektívnejšie by bolo, keby sme chodili úplne bosí a medzi našou nohou a zemou by bol priamy kontakt. Prikladám vám sem ilustratívny obrázok prepojenia akupresúrnych bodov chodidla s orgánmi a časťami nášho tela. Tú pätu asi moc noedstimulujeme, že áno :). Kto by chcel prečítať viacej k tejto problematike môže nájsť tu veľmi pekný článok v slovenčine. Feet-Acupunture

5. Barefoot behanie zlepšuje techniku behu

Čo sa týka techniky behu tú som vďaka barefoot teniskám poctivo „vytunil“. Samozrejme porobil som všetky začiatočnícke chyby, ktoré sa pri barefootovom začiatku dajú spraviť až po zápal šľachy počas projektu. Za to som sa však naučil a od vtedy už beriem väčší dôraz na rady, aj keď mi to trvalo vlastne dva zápaly šľachy :D. Keďže sa venujem hlavne horskému behu čo sa týka behania, tak veľmi veľa som sa naučil na zbehoch z kopca, kde bol „prstoklad“ pri dopade kľúčový.

Aký priebeh s barefootkami to malo u Petríka si môžete prečítať tu:05
Zajtra bude k dispozícií článok ďalších barefoot ambasádorov a našich testerov. Happy family Janurkovcov 🙂

Použité zdroje:
– www.precisionnutrition.com
– www.imgkid.com

Komantáre

komentárov