fbpx

Expresky z hôr 61

Expresky z hôr 61

Expresky z hôr 61 sa na Vás už veľmi tešia. Dnes navštívime opäť Smolník, pripravíme plány pre projekt na Aljaške, prejdeme 1600 km zamrznutou divočinou, výsledky si povieme ultrapunkovo, pozveme Vás na Sinú, niečo preložíme, budeme sa učiť liezť a strávime 18 dní s Kalen v Sierra Nevade.

 

VITALCITY SKYRACE 2017

Ako bolo v Smolníku na Vitalcity SkyRace® 2017 ? Skvelo! Neboli ste tam? Nevadí! Krátky zostrih z aktuálneho ročníka si môžete pozrieť práve teraz.. Tak čo, nabudúce si to nenecháte ujsť?

 

HONNOLD-OZTURK PROJEKT NA ALJAŠKE

Zhruba o mesiac sa Alex Honnold a Renan Ozturk vyberú na Aljašku, kde sa pokúsia vyliesť Wine Bottle Tower východnej steny Mount Dickey. Vysoká technická stena je o zhruba 600 m väčia, ako yosemitský El Capitan  (900 m) a zároveň najväčšia  v  Severnej Amerike. Bude to ťažká výzva! Chalani budú musieť liezť naozaj rýchlo, najmä vďaka mínusovým teplotám a využiť tak skôr teplešie časti dňa. Držíme Palce!

Expresky z hôr 61 - Honnold-Ozturk projekt na Aljaške
Expresky z hôr 61 – Honnold-Ozturk projekt na Aljaške

 

IDITAROD TRAIL INVITATIONAL

Iditarod Trail Invitational je najdlhší a asi najťažší pretek na svete v tvrdej aljašskej divočine. Tí, ktorí ho dokončili hovoria, že je z veľkej časti o hlave. Najdlhšia verzia trasy je 1000 míľ (1600 km). Pavel Richtr si to vyskúšal už po štvrtý krát a neustále sa na Aljašku vracia. Vďaka portálu emontana.cz tak vznikol skvelý článok o tejto nevšendej „zábavke“, kde sa Pavel podelí o svoje zážitky. Článok nájdete TU.

Expresky z hôr 61 - Pavel Richtr na najťažších zimných pretekoch na svete, zdroj: emontana.cz
Expresky z hôr 61 – Pavel Richtr na najťažších zimných pretekoch na svete, zdroj: emontana.cz

 

ULTRAPUNK 85 – VÝSLEDKY

Komunitný horský ultrabeh pre dvojčlenné tímy s trasou dlhou 85 km, cez pohoria Ždiar, Malá Fatra a Strážovské vrchy, bol na programe túto sobotu, 6. mája 2017.  Výsledky dopadli nasledovne: 1. Ivan Mudroň a Patri Hrotek, 10:08 hod; 2. Martin Kovaľ a Miki Kéri, 10:32 hod; 3. Ladislav Halász a Peter Gemeran, 12:22 hod. Gratulujeme! Celkové výsledky nájdete TU. Skvelý blog od diaľkoplazky nájdete zas TU. Smiech cez slzy, skvelá práca Júlia 🙂 .

Expresky z hôr 61 - Víťazi Ultrapunk 85 2017, zdroj: FB page behultrapunk
Expresky z hôr 61 – Víťazi Ultrapunk 85 2017, zdroj: FB page behultrapunk

 

BEH NA SINÚ 2017

V sobotu 13. mája 2017 si môžete ísť zabehnúť na Sinú (1560 mnm). Koná sa už 3. ročník Behu na Sinú v nádhernom prostredí Demänovskej doliny, v Nízkych Tatrách. Trať 4,6 km/700 m+ vedie po žltej značke od hotela Repiská, až na samotný vrchol Sinej. Všetky potrebné informácie nájdete TU.

Expresky z hôr 61 - Beh na Sinú 2017, zdroj: FB page BNS
Expresky z hôr 61 – Beh na Sinú 2017, zdroj: FB page BNS

 

BEZOVEC ULTRA NIGHT SA POSÚVA

Bezovec Ultra Night sa mal konať tento piatok 12.05.2017. Akcia s parametrami 55 km/2380 m+ cez 2 hrady v pohorí Považského Inovca sa presúva.

Vyhlásenie organizátorov: Z dôvodov pracovných, zdravotných, ale hlavne byrokratických sme nútení posunúť termín. Zatiaľ nie je presne určený, budeme na tom pracovať a priebežne informovať.

Pre najnovšie infošky, resp. zmeny sledujte web akcie TU.

Expresky z hôr 61 - Bezovec Ultra Night sa posúva
Expresky z hôr 61 – Bezovec Ultra Night sa posúva

 

LEZECKÝ SERIÁL

Tyger započal lezecký seriál. Ako napdis hovorí, bude sa venovať tematike lezenia od základov. V prvej časti sa Tyger pozrel na to, čo je potrebné pri lezení v outdoore na skalách. Držme mu palce a nech tieto vedomosti padnú na úrodnú pôdu a pomôžu začínajúcim lezecom a tak aj celej komunite.

 

FOTO OF THE WEEK

Dnešná fotka týždňa je od Kiliana Jorneta, ktorý sa po roku opäť pokúľa zdolať svoj projekt na Evereste. Emelie sa vracia domov na trailovú sezónu a Kilian sa naďalej aklimatizuje po 10 dňoch na Cho Oyu.

🏔We are back after 10 days in Cho Oyu! Emelie is returning home to get ready for the trail running season and I will head to Everest. Last year, we got really inspired on how Adrian Ballinger and Emily Harrington managed to travel and climb Cho Oyu in only 2 weeks. We thought we would like to try it, and see how acclimatization affects our body and how high we could go. We choose an 8.000m summit that approximation was accessible, so we could be there quicker than some other mountains. After racing Mezzalama and in only 3 days, we were in the Chinese Base Camp (4.900m). The next day, we climbed to the Advanced Base Camp at 5.600m. We felt good, but the weather wasn’t great. After 9 days, on the 7th of May, we did our attempt, starting from Camp one (6.400m) at 1AM. It was a very windy and cold night. We climbed until we reach 7.500m and waited on a crevasse for the sun to shine, so we could warm up a bit. We continued an at Yellow Band (7.700m), Emelie decided to turn. The weather was supposed to get worse with heavy snowfalls, and an unequipped technical section looked too exposed to downclimb safely when tired. I was really impressed by Emelie, who was climbing really fast, and before that she had only been up to 6.000m! I decided to carry on. The Yellow Band was more technical than expected with some thin ice and mix climbing. Around 8.000m, it started to snow heavily, and I continued from the last rocky section to the summit plateau. I continued climbing without any visibility towards what I thought would be the summit. The summit of Cho Oyu is not a shaped one, so at some point I reached something that would be the summit. Honestly, I am not sure that this was the summit as I could only see my feet, but I was at some point around. Very happy with that! It was 3PM. I didn’t wait any longer and started going down. I took an old rope from the mountain and fixed an abseil down the steeper part of the Yellow One so I could climb down. I arrived at Camp One at 6PM. Emelie had already packed our tent and climbed down. It was freezing and I drank some hot drink that an alpinist lend me. [FULL TEXT ON FACEBOOK PAGE]

A post shared by Kilian Jornet (@kilianjornet) on

OUT IN THE SIERRA

Profesionálna lyžiarka a dobrodruh v jednom tele – Kalen Thorien sa rozhodla stráviť leto, resp. 18 dní v pohorí Sierra Nevada v USA. Ďalšie video zo série Salomon TV ukazuje jednoduchosť bytia stráveného v horách, ktoré nám dajú odpoveď na to, čo v bežnom živote často prehliadame.

 

Je tu zvonec a expreskám je koniec! Užívajte hory, rovnako Vám želám, trochu spomaliť cez víkend a jednoducho byť..

Komantáre

komentárov