fbpx

Expresky z hôr 45

Expresky z hôr 45

Expresky z hôr 45 sa hlásia o slovo. Dnes sa porozprávame so Zoltánom Demjánom, Martinom Urbaníkom a Ondřejom Fejfarom. Registrujeme sa na Leteckú stovku, ak stihneme. Vybehneme na Krížnu, budeme mať 5 minút do štartu a 40 rokov samoty. Vitajte priatelia 🙂 .

 

ZOLTÁN DEMJÁN

Zoltán Demján je pre ľudí točiacich sa okolo hôr známy pojem. Prvý Čechoslovák, ktorý stál v 84 na Evereste, hovoril pre český rádiožurnál nielen o tom, čo mu dalo horolezectvo. Veľmi príjemný rozhovor s úžasnou pokorou, skúsenosťami zo života a príjemnou atmosférou. Rozhovor je dostupný buď na stránke rádiožurnálu TU (o niekoľko minút dlhší), alebo nižšie vo videu.

 

 

MARTIN URBANIK – ROZHOVOR O ULTRABEHU

Minulý týždeň vyšiel zaujímavý rozhovor (podcast) s Martinom Urbaníkom. Rozprával sa s ním Mário Šmýkal: Martin Urbaník organizuje ultrabeh Stefanik trail 140 a vyšiel o ňom dokument 12CH, v ktorom za jeden deň prebehne cez 12 vysokohorských tatranských chát. Rozprávame sa o behaní na dlhé trate, čo je na to dôležité a ako zvláda krízy. Pre SK či ČR bežeckú scénu Martina netreba predstavovať, preto len dodám, aby ste si ho vychutnali. Rozhovor nájdete TU. Martin ideš! 🙂

Expresky z hôr 45 - Martin Urbaník a Tomáš Kačmarčík na projekte 12CH, zdroj: FB page 12CH Vysoké Tatry Trail
Expresky z hôr 45 – Martin Urbaník a Tomáš Kačmarčík na projekte 12CH, zdroj: FB page 12CH Vysoké Tatry Trail

 

ONDŘEJ FEJFAR – ROZHOVOR 

A máme tu rozhovorové expresky 🙂 . Do tretice sa  jedná o pokec s talentovaným českým skyrunnerom Ondřejom Fejfarom. Má 27 rokov a je reprezentantom Českej republiky v skyrunningu a behu do vrchu. Ondřej dosahuje vynikajúce výsledky a prezradí Vám ako vníma úspešnosť sezóny 2016. Rozhovor s ním robil portál rungo.cz, prvú časť nájdete TU a druhú zas TU. Všetko dobré do 2017 Ondřeji!

Expresky z hôr 45 - Ondřej Fejfar, zdroj: FB page Ondřej Fejfar
Expresky z hôr 45 – Ondřej Fejfar, zdroj: FB page Ondřej Fejfar

 

LETECKÁ STOVKA REGISTRÁCIA

Letecká stovka otvorila svoje registračné brány. Uskutoční sa 18 – 19.3.2017. Na trase máte fajné krčmy a Duchonke sa nedá odolať. Tak smelo do toho! Včera (17.1.2017) boli voľné už len posledné miesta, konkrétne 6. Všetky potrebné informácie ako sa registrovať na Leteckú stovku 2017 získate TU.

Expresky z hôr 45 - Letecká stovka registrácia, zdroj: letecka-stovka.webnode.sk
Expresky z hôr 45 – Letecká stovka registrácia, zdroj: letecka-stovka.webnode.sk

 

KRÍŽNA KRÍŽOM KRÁŽOM

Nedávno super akcia v našom chotári vo Veľkej FatreKrížna Krížom Krážom zverejnila trate pre ročník 2017. Bude sa jednať o kratšiu 25 km verziu a ultra 52 km verziu, resp. možnosť.

Kratšia trať bude mať parametre 25 km/1200 m+. Poznačte si dátum 27. máj 2017 (sobota) a hodinu 10:00 rannú. Štart aj cieľ bude v Tureckej. Trať si môžete pozrieť na mapke.

Expresky z hôr 45 - Krížna, krížom, krážom 25 km trať
Expresky z hôr 45 – Krížna, krížom, krážom 25 km trať

Ultra trať bude mať parametre 52 km/3400 m+. Dátum je ten istý ako pri 25-ke, teda 27. máj 2017 ale štartuje sa už o 7:00 hod. Ultra výprask si takisto môžte kuknúť na mapke. Pre čerstvé info klikajte na FB page Krížna krížom krážom, kde sú na jednotlivé trate vytvorené eventy.

Expresky z hôr 45 - Krížna, krížom, krážom ULTRA - 52 km trať
Expresky z hôr 45 – Krížna, krížom, krážom ULTRA – 52 km trať

 

5 MINÚT DO ŠTARTU..

Táto fotografia bola zachytená pár minút pred štartom. Odfotil ju Jordi Saragossa, dvorný fotograf značky Salomon. Jordi k tejto fotke dodal: 5 min before the start… to start the race you have been preparing for a long time, too many sacrifices and now is the moment; „Good luck my love.“ Čo viac povedať? Už len toľko, že Jordiho môžete follownúť na jeho instagrame a pokochať sa jeho tvorbou – @jsaragossa.

Expresky z hôr 45 - 5 minút do štartu, photo: Jordi Saragossa, zdroj: FB page Jordi Saragossa - fotògraf
Expresky z hôr 45 – 5 minút do štartu, photo: Jordi Saragossa, zdroj: FB page Jordi Saragossa – fotògraf

 

40 ROKOV SAMOTY

Muž žije 40 rokov sám v meste duchov. Nie úplne doslovne. Jeho jediný kontakt s civilizáciou je nákup, ktorý absolvuje 2 krát do mesiaca, zvyčajne na lyžiach 7 km. Volá sa billy barr (žiada, aby sa jeho meno písalo malými písmenami). Zapisuje vývoj teplôt, snehových zrážok a resp. vývoj počasia v tamojšej oblasti – Meste duchov. Postavil si vlastnoručne zrub, má 65 rokov, miluje pokoj a zbiera čiapky. Viac sa o billym dozviete z nasledujúceho videa, resp. článnku TU. Slovenskú verziu z dielne aktualít.sk nájdete zas TU.

 

V pokoji končia aj dnešné expresky. Víkend má byť skvelý, tak si ho všetci užime. Ako inak na horách. Nech nám je fajn.

Komantáre

komentárov