fbpx

Expresky z hôr 40

Expresky z hôr 40

Expresky z hôr 40 v tej pravej zime zimúcej idú na scénu. Dnes si zabeháme s Mikulášom, testneme Opičie žľaby, pozrieme sa pohľadom snehovej vločky na Malú Fatru, pripomenieme si beh v Smolníku, prezradíme víťazov Výživnej štvorky, pozrieme sa na Život v oblakoch a povieme si ako to bolo s Pierra Mentou. Vitajte!

 

MIKULÁŠ

Kedže bolo včera 6. decembra, mali ste poriadne vyčistené tenisky v okne? Tento Mikuláš by vám rozhodne nadelil niečo zaujímavé, čo by potešilo vaše bežecké srdce. Poprípade by sa s vami prebehol 🙂 .

 
OPIČIE ŽĽABY

Martin je pre lokal patriotov z Turca, známa persóna. Zaspáva a vstáva s myšlienkou na „POW“. Tento rok mu pani zima dopriala milé prekvapko už 4. decembra a tak sa vybral na Opičie žľaby do Západných Tatier.

Expresky z hôr 40 - Opičie žľaby, autor: Martin Krajňák
Expresky z hôr 40 – Opičie žľaby, autor: Martin Krajňák

Prečo opičie? To vysvetľuje fotka, no hôr znalí ľudia určite vedia, že sa jedná o Žiarskú dolinu a v nej dobré známe chuťovky. Ako dopadol Martinov výletík si kuknite vo videu.. Paráda, čo poviete?

 
MALÁ FATRA Z HĽADISKA LAVÍNOVEJ OHROZENOSTI

Na portály avalanche.sk, je skvelá séria článkov lavínovej ohrozenosti na našich horách. Kedže viaceri bombíme v našej Fatre (okrem iného), opatrnosti nie je nikdy dosť a tento článoček môže niekomu pomôcť. Viac sa dozviete TU.

Expresky z hôr 40 - Aká je Malá Fatra z hľadiska lavínovej ohrozenosti, zdroj: avalanche.sk
Expresky z hôr 40 – Aká je Malá Fatra z hľadiska lavínovej ohrozenosti, zdroj: avalanche.sk

 
HORSKÝ BEH SMOLNÍK 2016

Nedávno vzniklo promo video z aktuálneho ročníka Horského behu Smolník (HBS), organizovaného obcou Smolník a o.z. Vitalcity. Komu HBS spomeniem, nevie si ho vynachváliť. Pretto sledujte ich web: beh.vitalcity.sk a budúci rok, nech ste tam! PS: Palec hore za promo video, je výborné!

 
VÝŽIVNÁ ŠTVORKA 2016

Tento rok sa konal 1. ročník krosovej série pod názvom Výživná štvorka. Od januára do novembra sa odohrávali 4 podujatia (Trojkráľová Trojka, Jarná Rozkoš, Dus Ho Cross, Čachtický Krvák – Bathory Cross). Práve o poslednom preteku sa rozpísali aj naše Janurky, článok nájdete TU. Na Výživnej štvorke sa zúčastnilo vyše 200 bežcov. Výsledky dopadli nasledovne:

MUŽI:
1. miesto: Tomáš Podpera 81 bodov
2. miesto: Milan Makiš 49 bodov
3. miesto: Roman Babulic 42 bodov

Expresky z hôr 40 - Tomáš Podpera, celkový víťaz, zdroj: FB page Výživná štvorka
Expresky z hôr 40 – Tomáš Podpera, celkový víťaz, zdroj: FB page Výživná štvorka

ŽENY:
1. miesto: Monika Domovcová 76 bodov
2. miesto: Dáša Švančarová 51 bodov
3. miesto: Mária Selešová 45 bodov

Expresky z hôr 40 - Monika Domovcová, celková víťazka, zdroj: FB page Výživná štvorka
Expresky z hôr 40 – Monika Domovcová, celková víťazka, zdroj: FB page Výživná štvorka

 
ŽIVOT V OBLAKOCH

Život v oblakoch je dlho očakávaný projekt z dielne Arolla Film. Najlepšie túto novinku vystihnú ich vlastné slová: Ako na Noemovej arche plávajúcej časom, prežívajú v Tatrách kamzíky spolu s ďalšími obyvateľmi arktickej prírody už viac ako desaťtisíc rokov. V tomto vysokohorskom prostredí, ktoré je polovicu roka pokryté snehom, je človek dodnes len príležitostným hosťom. Aj vďaka tomu sú Tatry stále jedinečným ostrovom divokej prírody.

Život v oblakoch je plný protikladov. Krehké kamzíčatká akoby ani nepatrili do tohto drsného prostredia. No na výčiny počasia sú výborne adaptované a naplno si užívajú život v týchto nehostinných podmienkach. Nenechajú sa zaskočiť ani jarným snežením. Počas leta vychádzajú do kráľovstva kamzíkov aj jelene a medvede, ktorých osudy sa nečakane prelínajú v období vášnivej jelenej ruje.

No najväčšou skúškou v živote kamzíkov je zima. Počas nej čelia hlbokému snehu, víchriciam, lavínam a hladu. Akoby to nestačilo, predátori sa pokúšajú uloviť oslabené zvieratá. A tak do kráľovstva kamzíkov prichádza aj najtajomnejší obyvateľ hôr – rys. /zdroj: arollafilm.com/

Premiéra filmu bude 9.12.2016, zároveň Život v oblakoch môžete získať prostredníctvom predpredaja. Ľudia okolo Erika Baláža majú na „rováši“ viacero skvelých počinov ( Vlčie hory, Strážca divočiny..), ktoré preslávili naše hory, ako aj Slovensko. Ďakujeme a tešíme sa na premiéru!

 
PIERRA MENTA TROCHA INAK

Na záver tu máme bonusové video, v ktorom sa dozviete aj to, ako to bolo s legendárnym pretekom Pierra Menta v podaní nečakaného hereckého obsadenia.. Inak Rancho je fest týpek 😀

Komantáre

komentárov