fbpx

Dolomity #2 – Rifugio Croda di Lago

Druhý deň nášho talianskeho dobrodružstva (deň prvý tu) opäť vyliezame zo stanu v kempe Dolomiti do krásneho, jasného rána. A rovnako ako včera musíme čakať, kým slnco vylezie spoza Punta Nera – dnes ho už idem aj odfotiť.
 
ýchod slnka nad Punta Nera v kempe Dolomiti

Kuk slnco 🙂

 
Balíme stan aj všetky veci, lebo večer už budeme ubytovaní vo fajne vychytanom last-minute penzióne. Všetko to nakladáme do auta a vyrážame na dnešnú trasu – do Passo di Giau. Serpentínami sa postupne šplháme čoraz vyššie a nadmorská výška na navigácii utešene naskakuje – trochu začínam mať starosti o to, či motor dokáže do seba nasať dostatok vzduchu. Turbodiesel to však zvláda len s miernym poklesom výkonu. Ale Katka vraví, že kedysi tu boli na škodovici … zaujímalo by ma, na aké otáčky ju bolo treba vytáčať. 😀
 
Parkovanie v Passo di Giau, Dolomity

Po zaparkovaní v Passo di Giau výškové metre ukazujú hodnotu 2239 m.n.m. – však my sme s autom na Bystrej! 😀

 
Už z auta sme sa dosť kochali okolím (teda aspoň nešoférujúca časť osádky), po vystúpení je to však ešte krajšie. Baby idú opáčiť hajzle v hoteli P. Giau a hneď sú o 2 eurá ľahšie (a nie len o eurá). 😀
 
Hotel Passo di Giau, La Gusela, Dolomity
 
Hneď nad hotelom sa vypína La Gusela a za ňou Rifugio Nuvolau (a asi sa tak volá aj kopec, na ktorom je). Sem zavítame v jednej z ďalších častí, dnes ale pokračujeme opačným smerom.
 
Hotel Passo di Giau, La Gusela, Dolomity

Katka s Ročkou zase naľahko, ťažný muflón v pozadí

 
Po chvíli stretávame pravé alpské kravencie (samozrejme fialové) – fajne sa im pasie na takých krásnych lúčkach. To veľké v diaľke sú Tofane a to maličké pred nimi Cinque Torri.
 
Pasúce sa kravy, v pozadí Tofane, Cinque Torri a La Gusela, Dolomity

Záber tak, ako vyšiel z foťáku, žiaden fotošop 😛

 
A na panoráme zľava La Gusela, Tofane (+Cinque Torri), v diaľke Croda Rosa, Monte Cristallo, kdesi dole Cortina a bližsie zase Torrione Marcella, Ponta Lastoi de Formin a Monte Cernera.
 
Panoráma z Passo di Giau, Dolomity
 
Prehupneme sa za hranu kopca a ľaľa – ako by bol človek doma vo Fatre. Podľa výzoru by som povedal, že je to na Ostrej.
 
Col Piombin, Dolomity
 
Dievčence sa rozbiehajú a ja za nimi nestíham nasávať kyslík. Ale dobre, keby som nebol zadýchaný a spotený, tak sa mi to ani neráta.
 
Úbočie pod Forcella di Giau
 
Úbočie pod Forcella di Giau

Katka sa vyškiera hore za foťákom

 
Hore v sedle Forcella di Giau mi dávajú vydýchnuť a fotíme nádherné scenérie. Katka s Veronikou majú v za sebou v strede Lagazuoi – kde hádajte čo? Áno, zavítame v ďalšej časti.
 
Forcella di Giau, Dolomity
 
A ďalší panoramatický záber – naľavo to už poznáte, v strede Ponta Lastoi de Formin a napravo bližšie Monte Mondeval a ďalej Monte Pelmo.
 
Panoráma z Forcella di Giau, Dolomity - La Gusela, Tofane, Monte Mondeval, Monte Pelmo
 
A keďže toľkú nádheru ťažko vopchať do jednej fotky, kúsok ďalej zase fotím panorámu. Naľavo Becco di Mezzodi, v pozadí Monte Pelmo. A na tej kopčekovitej lúčke si predstavujeme hobitie domčeky … alebo jazdcov z Rohanu.
 
Panoráma Becco di Mezzodi, Dolomity
 
No a dievky to zase rozbiehajú … a čo ja, starý muflón? No rozbieham sa za nimi.
 
Pod Forcella Ambrizzola, Dolomity
 
Vo Forcella Ambrizzola sa opäť fotíme všetci. Povšimnite si turniketu priamo na turistickej trase – presne tadiaľto sa beží aj Lavaredo Ultra Trail. Žeby to bolo na počítanie bežcov? 😀
 
Forcella Ambrizzola, Dolomity

Ročka preventívne strečuje

 
Dolu pred sebou už vidíme Rifugio Croda di Lago, tak sa rozbiehame hnaní vidinou päťeurového piva. 😀 Hore sa týči Cima Ambrizzola a pod ňou učupená Cortina.
 
Rifugio Croda di Lago, Cima Ambrizzola, Dolomity

Na pivoooo!

 
A na panoráme zľava Croda Rossa, Monte Cristallo, Tre Cime (Dve Cime :D), Punta Nera a Sorapiss, Antelao a Becco di Mezzodi.
 
Panoráma Croda Rossa, Monte Cristallo, Tre Cime, Punta Nera a Sorapiss, Antelao a Becco di Mezzodi
 
A vytúžené piwi na rifúdžii Croda di Lago – samozrejme len po jednom. Kto to má platiť? 😀 A 1 x zuppa di verdure za 9 evri – človek by tu aj skrachoval. 😀
 
Pivo na Rifugio Croda di Lago, Dolomity
 
Rifugio Croda di Lago, Dolomity
 
A ako správna chrapač, čo ostala po troch pivách a jednej polievke bez peňazí, vystavujeme na obdiv, že ani na poriadne topánky nemáme. Hádam sa niekto zľutuje. 😀
 
Luna sandals v údolí pri Lago Federa, pod Becco di Mezzodi, Dolomity
 
A aby sme sa aj najedli, tak vyťahujeme paštikyyyy! 😀 Samozrejme vegánske, čo ste si mysleli, ha?
 
Luna sandals pri Rifugio Croda di Lago, Dolomity

Sysľovské líčka 😀

 
A aha, alpske kravky sa aj kúpu. 🙂 Resp. neviem, či bolo hlavným zámerom kúpanie alebo pojedanie rias. 😀 A tieto dokonca aj namaľuvať zabudli. 😀
 
Krava sa kúpe v Lado Federa

Om nom nom nom

 
Krava pri Lado Federa

A aj sa skoro nechajú pohladiť

 
Naspäť sa poberáme tou istou cestou, ako sme prišli, lebo nebolo veľmi čo iné vymyslieť. Nevadí, pohľady sú stále neokukané.
 
Luna sandals vo Forcella Ambrizzola, Dolomity

Áno, fut nemáme na topánky, dobrí ľudia, prispejte nám

 
Katka pózuje pred Monte Mondeval – malo by tam byť aj dáke hradisko alebo archeologické nálezisko. Nenašiel som info v jazyku, ktorému by som rozumel. 😀 Ale tento pohľad nám dosť výrazne pripomína známy osamelý dom na Islande.
 
Monte Mondeval, Dolomity
 
A sme opäť v sedle Forcella Giau, kde v tomto svetle výhľady vyzerajú ako namaľované.
 
Forcella Giau, v pozadí La Gusela, Dolomity
 
Forcella Giau, v pozadí La Gusela a Tofane, Dolomity
 
Na záver ešte vybiehame z Passo di Giau pozrieť sa kúsok smerom na Nuvolau, ale akurát sa zaťahuje a začína fúkať. Chytro hádžeme na seba čo máme, fotka s Marmoladou a utekáme dolu do auta.
 
Passo di Giau, v pozadí Marmolada, Dolomity
 
No a po nekonečných serpentínach sa vraciame smerom do Cortiny, do časti Pocol. Tam sa ubytúvame v hoteli Piccolo Pocol. Keď som ho rezervoval, tak som len letmo pozrel na mapu – vzdušnou čiarou je od neho do centra Cortiny cca 2,5 km – pohodička, zhruba rovnako sme to mali aj z kempu. Zvládame pohodovou prechádzkou. Akurát, že som to pozeral na mape, ktorá nemala vrstevnice a akosi som prehliadol, že hotel je vo výške okolo 1500 m.n.m. a Cortina samotná okolo 1200 m.n.m. 😀 Nehovoriac o absencii rozumnej cestičky pre peších. 🙁 Takže prechádzka do mesta padá. Na tajňasa teda kuchtíme na variči uprostred kúpelňe večeru – hádajte čo? Žeby cestoviny s cícerom, olivami a paradajkovo-zeleninovou omáčkou? A popri tom dumáme, kam vyrazíme zajtra.
 

 
 
 

Komantáre

komentárov