Najvyšší vrch Kosova Djeravica 2656 m.
Výlet na najvyšší vrch Kosova Djeravica 2656 m.
Najvyšší vrch Kosova Djeravica, žiadna expedícia ani náročný projekt. Päť ľudí sadlo do auta a predtým, ako sa pustili do dovolenkovania na chorvátskych plážach, vybrali sa trošku explorovať. Veď prezraďte, kto z vás už bol v Kosove? V krajine, o ktorej bolo veľa počuť na politickej úrovni, no v skutočnosti o nej a životoch jej obyvateľov vieme minimum.
Náš kamarát Miro v roli Peak Hunter-a si plní sen a snaží sa pochodiť čo najviac najvyšších vrchov krajín, ako sa dá. A do tohto zoznamu samozrejme patrí aj najvyšší vrch Kosova Djeravica, s jej krásnymi 2656 metrami v pohorí Prokletije. A tak sme sa s ním ocitli na palube Fordu Galaxy (inak parádne outdoorové autíčko) a cez Maďarsko a Srbsko sme sa bezokolkov dostali až na hranice Kosova.
Tip: nezabudnite si cestovný pas, na občiansky sa do Kosova nedostanete :).
Djeravica – cesta tam
Prvý menší šok na našej ceste na najvyšší vrch Kosova Djeravica sme zažívali na hraniciach Srbska a Kosova, kde prevládala trošku anarchia a z jednoprúdovej cesty zaraz bola dvojprúdová. Za prekročenie hranice si kosovčania vypýtali 15 Euro. Prvé kilometre o kultúrny šok nebola núdza, cesta nebola taká, na akú sme tu zvyknutí a ani osvetlenia nebolo veľmi nazvyš.
Popri ceste samé novostavby, pumpy, pompézne architektonické skvosty, vysvietené tak, že sme sa cítili ako v Las Vegas. Človek by sa až čudoval, kto tam chodí nakupovať.
Tip: ževraj je potrebné nechať si opečiatkovať pas na srbskej strane pred prechodom cez hranicu, ak máte v pláne vrátiť sa tou istou cestou späť 🙂
Výstup na najvyšší vrch Kosova Djeravica
O výstupe na najvyšší vrch Kosova Djeravica sme mali polepené informácie, z prvej ale aj druhej ruky. Po dni cestovania sme neskôr večer dorazili do kosovskej dedinky Decan. Z dedinky sa ďalej treba uberať smerom na kláštor Manastiri Decani, čo je kresťanský kláštor chránený vojakmi Európskej Únie. Od známych sme mali info, že by sa malo dať prespať pod prístreškom v neďalekej reštaurácii (max. dva kiláky vzdialenej od kláštora).
Chceli sme sa aj slušne spýtať, no nebolo koho. Prístrešok bol síce osvetlený, no na upršanú noc poskytoval suché miesto na spanie a to bolo podstatné (druhú noc sme na časti prístrešku na noc vykrútili žiarovky a veru veľmi to pomohlo, to sme už na spanie mali aj oficiálne povolenie a ako sa zdalo, naozaj s tým nebol problém :). WC a aj pitná voda tu sú k dispozícii. Majú super kávu za 50 centov :).
Tip: V oblasti nebol signál, tak si všetky telefonáty a správy vybavte vopred a pripravte sa na deň bez internetu
Nástup na najvyšší vrch Kosova Djeravica
Nástup na najvyšší vrch Kosova Djeravica je od miesta nocľahu dlhý asi 15 km po rozbitej resp. nedokončenej ceste, ktorá vedie dolinou. Naše nie úplne terénne vozidlo Ford Galaxy zvládlo asi 10 km, potom boli cesty príliš neprajné. Auto sme odstavili na širšom úseku cesty, zbalili čo bolo treba do bežeckých vestičiek a vybrali sa na cestu. Alternatívne sa dá stopnúť auto, ktoré na tejto ceste relatívne často (zopár áut za hoďku) jazdia, či už ako vozidlá stavby cesty alebo chatárov z vyššie položených chatových oblastí.
Začiatok trasy
Po cca 5tich km podľa GPSka odbáčame z rozbitej cesty do ľava a napájame sa na turistický chodník. Jeho začiatok bol iba šutrovisko, chodník zmytý potokom, čiže sme trošku poblúdili. Po chvíli sme našli ďalšiu časť chodníka v lese pri potoku a yým sme aj pokračovali ďalej. Bola to správna voľba a z chodníka sa vyššie, kde chodník skončil, opäť napájame na nedokončenú cestu pre autá.
Odbočku vľavo z rozbitej cesty na chodník by sme ale bez GPSka netrafili, nebola mimoriadne označená, tak ako zbytok trasy. Chodníky nie sú ani viditeľne vychodené, takže ani nato sa nedá spoliehať. Alternatívou k chodníku je pokračovať ďalej po ceste, s tým, že sa na prvých rozdvojkách budete držať vľavo. Je to síce dlhšia alternatíva, ale bez problému s orientáciou vás dovedie tam, kam treba.
Tip: Rozhodne odporúčam mať so sebou GPS s aktualizovanými mapami, nám neraz pomohlo v nesnázích.
Očakávania sme veľmi nemali, vďaka čomu bol priestor na milé prekvapenie. Keď sme cestou na najvyšší vrch Kosova Djeravica vyšli z výživného lesného chodníka opäť na nedokončenú rozbitú cestu, prekvapili nás krásne rozsiahle zelené lúky s kravičkami a krásnymi drevenými chatami.
Turisti sú v tejto oblasti stále atrakciou a náš príchod vzbudil pozornosť, najmä u detí. Na naše prekvapenie nebežali za nami preto, žeby chceli niečo pýtať. Práve naopak. Prišli nás milo pozdraviť a ponúknuť nás lokálnymi sladkosťami a dobrotkami. Neskôr sme zistili, že veľa z týchto detí vyrastá v Nemecku alebo Švajčiarsku, čiže dorozumieť sa po nemecky nie je žiaden problém.
Málo značenia cestou na najvyšší vrch Kosova Djeravica
Turistika medzi domácimi zatiaľ neprekvitá a tak je najlepšie spoliehať sa na vlastné GPS, my sme skúsili dať na rady a nachodili sme pár kilákov navyše. Ale aspoň sme mali možnosť vidieť viac :). Z hmly postupne chvíľami vystupujú skalnaté vrcholky štitov, ktoré sa v oblasti týčia. Inak je to krásna zelená oblasť, semtam skalnatá, trošku podobná na naše Vysoké a Západné Tatry, v tomto ročnom období už bez snehu. Po obchádzke sa dostávame do sedla pod najvyšším vrchom Kosova Djeravica, akurát z opačnej strany.
Čím vyššie do sedla stúpame, tým nevľúdnejšie počasie nás víta. Hmla, dážď, zima. Nič nenarobíme, spravíme pár vrcholoviek a ponáhľame sa späť. Tentokrát volíme správnu zostupovú cestu.
Ľudia s veľkým L
Z neďalekého domčeka na nás kýva milá pani. Najprv jej veľmi nerozumemie, no slovo Kafe je dostatočne internacionálne, aby sme sa predsalen pochopili. Pokecať sme síce veľmi nemohli, no teplú kávu, ktorú nám pripravila sme si v nevľudnom počasí veľmi cenili. Rovnako aj cukor, ktorého sme si do kávy nahádzali, lebo nám už pomaličky dochádazli cukry, keďže sme väčšinu sladkostí rozdali.
Lokálne deti
Dobehli aj lokálne deti a tu sme sa dozvedeli, že vačšina z nich sem prichádza na prázdniny z nemecky hovoriacich alebo severských krajín. Aj ostatní chatári sú v skromných chatkách cez leto na pár mesiacov, a s príchodom zimy sa poberú dolu do svojich dedín.
Cestou dolu ešte stretávame zopár poskupinkovaných detí, prehodíme pár viet po nemecky a zberáme sa späť k autu. Krásny zážitok sme si z Kosova odniesli a odporúčame ho aj vám :).
Tip: pár kilákov pred reštikou, kde sme nocovali sa nachádza z čista jasna krásny hotel s reštauráciou, Kalaja e Decanit Hotel, v ktorom sa môžte skvelo najesť. Aj tento hotel má vonku krytú terasu a tam ponúka alternatívu na strávenie noci. Kosovo si nejakým spôsobom prisvojilo Euro ako svoju menu, čiže s hotovosťou problém nebol. Ceny majú ako u nás. Z menu sme si vybrali lokálne pochúťky, medzi ktorými boli najmä rôzne mliečne výrobky a bolo to skvelé :). Toto leto sme strávili predĺžený víkend aj v krásnom Slovinsku, keby ste hľadali ďalšé tip na výlet, všetko potrebné nájdete v našom článku.
Najvyšší vrch Kosova Djeravica je určite miesto, ktoré sa oplatí navštíviť, tak ak náhodou pôjdete okolo, neváhajte :).
Krátke video z Kosova a vrcholu Djeravica sme tiež natočili:
Základná výbava:
Spacák Ferrino Duvet 800 a 850 (pre ženy)
Bežecký nepremokavý ruksak Ferrino Dry Run 20
Bežecký ruksak Ferrino XTrack 20
Bežecké paličky Ferrino Spantik
- naša recenzia Ferrino Spantik
Nepremokavá bunda Ferrino Kunene
- naša recenzia Ferrino Kunene
Bežecké fotochromatické okuliare UVEX
Ultraľahké bežecké fotochromatické okuliare UVEX
Kávička ráno za 50 centov