Behať v lete v merino oblečení neznie zrovna ako najlepší nápad. No syntetické oblečenie má tiež svoje muchy. A keďže je heslo dnešnej doby „inovovať, inovovať, inovovať“ a značky sa v inováciách nestíhajú predbiehať, rozhliadli sme sa po alternatívach oboch týchto dostupných variant a natrafili na materiál Cool-Lite od značky Icebreaker.
Ak by si viac na videá, naše podanie Cool-Lite nájdeš na spodku tohoto článku, prípadne na tomto linku.
Cool-Lite – alternatíva k merinu a syntetike od značky Icebreaker
Keďže Icebreaker, ako veľa iných značiek, chce posúvať svoju produkciu vopred, dali si výzvu a vymysleli novú kombináciu vlákien, ktorá by bola perfektne vhodná na aktívne leto. Skombinovali kladné vlastnosti merina a vytunili ich vďaka vláknam Tencel-u, prírodného vlákna vyrobeného z eukalyptu. Touto kombináciou vznikol tzv. Cool-Lite materiál, ktorý si uchoval komfort a dobré priedušné vlastnosti merina a pridal k nim trojnásobne rýchlejšie sanie potu a schnutie. Cool-Lite je teda podľa popisu materiál perfektne vhodný na aktívne horúce letné dni.
Cool-Lite od značky Icebreaker v našom teste
A aby to nebol len výrok výrobcu, zobrali sme Cool-Lite pod lupu a spravili pre vás testík jeho funkčnosti v lete, riadne horúcom, ako ho tu u nás na Slovensku máme. Testovali sme dva Cool-Lite komplety, jeden dámsky a jeden pánsky. Naše športové výlety nás zaviedli na kratšie bežecké testy do Západných Tatier a do Malej Fatry a aby toho nebolo málo, Cool-Lite tričká sme prevetrali aj pri lezení vo Vysokých Tatrách a na turistike v Západných Tatrách.
Cool-Lite testovacie produkty
Do nášho testu športového outfitu Cool-Lite od značky Icebreaker sme dostali asi najbežnejšie produkty, ktoré by človek na šport na horách v lete volil:
Funkčnosť Cool-Lite produktov od značky Icebreaker v teréne
Augustové týždne boli v tomto roku naozaj horúce. Často sme si povedali, že je šialenstvo ísť na hory v týchto teplotách so slnkom pražiacim väčšinu dňa, no na test Cool-Lite produktov to boli ideálne podmienky.
Baranec – Západné Tatry
V západných Tatrách sme na menší výbeh na Baranec (celé kolečko malo asi 17/18 km a cca 1700 m prevýšenie) vzali oba outfity. Teplomer ukazoval 32 stupňov a nám nezostalo iné ako dúfať, že bude hore v horách trošku fúkať. Príjemný vánok nás ale poctil svojou prítomnosťou až cestou dole.
Tričká sme prepotili, vnútorné slipy bežeckých shortiek tiež. Cestou hore vo výpeku a na priamom slnku bolo naozaj teplo, ale tam by nás nezachránilo nič. Ísť bez trička nás napadlo tiež, no ostré slnko na horách je nemilostivé a rakovina kože neznie lákavo, preto sme radšej zvolili zostať oblečení a chránení pred UVA a UVB žiarením.
Malý Kriváň – Malá Fatra
Rovnako to bolo aj počas nášho výbehu v Malej Fatre, kde sme si spravili cca 21km dlhé kolečko, opäť na priamom slnku a v riadnej horúčave. Tu Zuzka zvolila tielkový top letného strihu bez trička. Strih veľmi dobre sedel (má vypchávky, ktoré som vybrala, lebo tie by asi nasali zbytočne veľa potu a pomaličky by schli) a vďaka letnému strihu po pupok jej nebolo teplo tak, ako v klasickom tričku s krátkym rukávom. Pri behu alebo turistike, kde na chrbte nesiete ruksak je to ale vždy na zváženie, pretože na holýh ramenách zvyknú ramenné popruhy riadne tlačiť. Tu je teda výhoda krátkych rukávov.
V podstate sa oproti Barancu nič nezmenilo, akurát v našom cieli na Malom Kriváni slušne dul vietor. Tu nás prepotené tričká na chrbtoch chladili, no keďže nasali riadny obnos potu, nebolo sa čomu čudovať. Ako správny bežci sme vytiahli izolačné vetru-odolné bundy a všetko bolo fajn.
Lezenie vo Vysokých Tatrách
Liezť v shortkách v Tatrách by asi nebol najlepší nápad. Tak sme prevetrali aspoň Cool-Lite tričká. Ako to v Tatrách býva, počasie bolo premenlivé. Teploty vysoké, no vietor miestami dosť intenzívny. Tričká sme použili ako základnú vrstvu, na ktorej sme mali ešte izoláciu. V čistom merine by sme sa v tej teplote necítili komfortne, bolo by nám pri aktívnom lezeckom pohybe teplo, no Cool-Lite poslúžil veľmi dobre. Hrial keď zafúkal vietor a chladil, keď pražilo slnko. Jasné, že sme sa spotili, no tričká pot vsali, odviedli na ďalšiu vrstvu a dopriali nám komfort.
Turistika v Západných Tatrách
V západných Tatrách som šiel testovať Icebreaker tričko sám. Celý výlet až pod vrchol bolo veľmi teplo. Na vrchole som na seba dal ešte vestu z dutého vlákna a šliapal takto ďalej. Tričko nasalo pot z celej vrchnej časti tela a posunulo ho ďalej do vesty, ktorá ho odvetrala na svoj povrch.
Takto som sa nemusel vôbec prezliekať, cestou hore som sa neprehrieval a na vrchole, keď začalo trochu fúkať, som si len vymenil vestu za bundu z dutého vlákna a vôbec som nemal problém s chladom a vlhkosťou. Turistika je aeróbna aktivita, pri ktorej Cool-Lite materiál skvelo slúži a jeho odvetrávacie schopnosti sa naplno prejavujú.
Tričká z Cool-Lite materiálu a naše skúsenosti
Dámske tričko Cool-Lite: Ak si zo svojej skúsenosti porovnám svoje pocity v merino tričku a v syntetickom tričku pri aktívnom pohybe v lete, v syntetike by som pod tričkom mala riadne veľa potu, ktorý syntetika nezvládla vstrebať a ten by mi tiekol po koži. V klasickom merine by som so sa pre zmenu asi roztopila, pretože je to veľmi teplý materiál. Toto sa v Cool-Lite materiály nestalo a cítila som sa vďaka tomu pohodlne.
Na prekvapenie sme sa nemuseli z tričiek vyzliecť ani keď sme si dali menšiu pohybovú pauzu. Akonáhle skončil aktívny pohyb, Cool-Lite materiál zafungoval a oblečenie začalo príjemne chladiť a to aj napriek ostrému slnku, ktoré na nás svietilo. Mokré tričko som cítila ako veľmi dobrý izolant. Neprehrievalo sa na priamom slnku a pod tričkom sa udržiavala príjemná chladivá klíma.
Pánske tričko Cool-Lite: Prvá vec, ktorá ma počas šliapania zaujala na tomto tričku boli jeho odvetrané časti. Icebreaker ho spravil tak, že mu vytvoril na rukávoch kanáliky, alebo „dierky“. Takto táto časť trička lepšie dýchala. To isté aj na chrbtovej časti a v podpazuší. Predná časť trička má celistvú vrstvu látky.
Merino v tričkách sa podpísalo pod pachovú neutralitu a tričká si aj po našich aktivitách udržali neutrálnu vôňu bez pachu. Tričká rýchlo schnú a poskytujú naozaj dobrú tepelnú izoláciu. Rovnako aj dobre dýchajú, no kombináciu behu a letnej horúčavy nezvládnu udýchať čo znamená, že sme ich prepotili do posledného vlákna. Výhodou ale je, že aj v tomto úplne prepotenom stave sú pohodlné. Tieto tričká výborné pracujú s druhou vrstvou.
Tričko je vhodné na lezenie, na turistiku, bežné letné nosenie, no na beh na horách by som ho v lete nevolil.
Menšia praktická rada: Zvoliť správnu farbu trička tak, aby po prepotení neboli viditeľné fľaky 🙂 nebeská modrá je krásna, no po spotení sa sa prepotené časti sfarbia do tmavomodra 🙂 Pre pánov sú k dispozícii aj tielka, my sme ich nemali možnosť testovať, no vieme si predstaviť, že na letné behy sú trošičku lepšie ako tričká s krátkym rukávom.
Shortky z Cool-Lite materiálu a naše skúsenosti
Shortky som si veľmi obľúbil už na prvom behu. Tam sa dialo všetko, čo som očakával plus niečo navyše :). Popíšem to o kúsok nižšie. Shortky sa skladajú z dvoch hlavných častí. Vonkajšej syntetickej časti a vnútornej Cool-Lite časti, tzv. „slipkov“.
Vonkajšia časť má po bokoch odvetranie vďaka odvetranému dierkovanému pásiku.
Boky shortiek sú jemné nastrihnuté, aby sme mohli mať dlhší natiahnutý krok počas behu alebo chôdze. Shortky majú vzadu dve vrecká, jedno na zips a jedno jednoduché sieťkové.
Vnútorné slipky sú robené z 50tich % z merino vlny, vďaka čomu mi navlhli od potu a chladili ma počas behu. Pozor však na to, keď zastanete a budete dlhšie stáť, začnú vás chladiť. Takže šup šup do pohybu a oni potom zas vyschnú. Prepotené miesta nechladili.
Kraťasy sú vhodné na všetky druhy letných outdoorových aktivít, napr. na turistiku, beh do vrchu, trailový beh, sú dobré na nástupy pod steny.
Ponožky Cool-Lite a naše skúsenosti
Ponožky v bežeckých teniskách som si ani veľmi nevšimol, že mám, to znamená, že boli tiež komfortné a nehriali. Nehriali ani napriek letnej horúčave a nohe v teniske. Samozrejme, že boli prepotené. Keby neboli celé špinavé od prachu (cestou dolu z Baranca v Národnom parku nás čakalo nemilé prekvapenie v podobe holých vyrúbaných suchých plání, ktoré boli veľmi prašné, áno, bolo nám do plaču:(.. ), ani by sme ich po použití nemuseli prať, keďže naozaj nesmrdeli.
Merino vs. syntetika
Syntetika
Každý z nás má skúsenosť zo syntetickým športovým oblečením. Má určite svoje výhody. Je ľahké, ľahko sa udržiava, neškriabe a nesvrbí z neho pokožka. Medzi nevýhody treba určite zaradiť, že sa nevie veľmi vysporiadať s pachmi, pri aktívnom pohybe nasiakne potom a už aj pri slabom vánku riadne chladí a nie vždy sa podarí syntetiku namiešať tak, aby počas športovania aktívne dýchala. Keďže nedokáže absorbovať veľké množstvo potu, často v nej máte nepríjemne vlhký pocit. Tieto pozitíva a negatíva syntetiky nájdete vymenované veľmi často, no podstatné je, či aj odzrkadlujú realitu. A naša skúsenosť vraví, že to tak veru je.
Merino
U merino športového oblečenia napočítame tých výhod viac ako nevýhod. V dnešnej dobe máme rôzne gramáže merino vlny v produktoch a k dispozícii sú tak rôzne kategórie oblečenia vrátane ultra ľahkých kúskov. Merino je na dotyk príjemné, mäkké, neškriabe a nesvrbí (narozdiel od vlny, ktorá je tiež prírodným materiálom, no nevyhovuje každému). Hreje v chladnejších podmienkach a chladí v tých teplejších. Veľmi dobre dýcha, vie absorbovať veľké množstvo potu, ktorý sa následne vyparí do vzduchu.
Veľkým plusom merina je ďalej pachová neutralita. V praxi to znamená, že športové oblečenie z merina si môžete obliecť a prepotiť ho viac krát bez nutnosti prania (my z praxe perieme merino športové oblečenie minimálne po troch noseniach). Merino je okrem toho recyklovateľný, prírodne rozložiteľný materiál. Príjemným dodatkom je prirodzená ochrana proti UVA a UVB žiareniu, ktorú merino ponúka. Oproti syntetike pomalšie schne, no počas procesu schnutia, keď máte vec na sebe, necítite chlad. Merino materiál je elastický vďaka pridaniu nylonových vlákien a Lycra vlákien.
K správnej funkčnosti merina samozrejme prispieva aj správne zvolenie vrstvenia oblečenia. Správne vrstvenie určite patrí k faktorom, ktorý vie pridať na komforte počas športových výkonov.
Základom je vhodne zvoliť základnú vrstvu a na ňu vrstvu izolačnú. Problém vrstvenia nás v lete našťastie z veľkej časti obchádza.
Značka Icebreker
Značka Icebreaker pochádza s ďalekého Nového Zélandu a outdooristov zásobuje merino produktami už od roku 1995.
Filozofia značky Icebreaker
Filozofia značky nás ako milovníkov prírody a zvierat veľmi zaujala a sme tiež názoru, že príroda tu nie je nato, aby sme ju dobývali a drancovali, ale aby sme s ňou žili v harmónii na základe udržateľného prístupu. Udržateľnosť teda patrí ku kľúčovým prvkom filozofie tejto novozélandskej značky, začo jej od nás patrí jedno veľké plus. Merino výrobky sú prírodné produkty na rozdiel od syntetického oblečenia, ktoré v tých množstvách, v ktorých sa dnes produkuje, prispieva k znečisteniu našej planéty.
Icebreaker a dodávatelia merino vlny
Icebreaker nastavil latku vysoko aj čo sa týka spolupráce s merino farmármi a vsadil na férovosť. S farmármi uzatvára zmluvy na obdobie do desiatich rokov, čím je pre farmárov stabilným partnerom. Podporuje najmä farmy, ktoré sa vyhýbajú veľkým neprirodzeným zásahom do prírody. Farmy, od ktorých odoberá merino vlnu majú vysoko nastavené štandardy čo sa týka kvality života ovečiek. Dostatok dobrého jedla, čistá voda, prístrešok, ľudský prístup a zaobchádzanie, voľnosť pohybu, nato všetko sa štandardy Icebreaker-u zameriavajú. Spĺňanie týchto štandardov je kontrolované pravidelne raz za tri roky.
Produktov z Cool-Lite materiálu má Icebreaker k dispozícii veľmi veľa tak, aby pokryli čo najširšiu škálu letných aktivít. Produkty vhodné na vysoko aktívny pohyb sú špecifické štruktúrou látky, ktorá je dierkovaná mikrodierkami. Vďaka týmto dierkam materiál lepšie dýcha, odvádza vlhkosť a rýchlejšie schne.
VIDEO recenzia vecí ktoré sme testovali od ICEBREAKERU je k dispozícii nižšie.
Kategórie oblečenie z materiálu Cool-Lite s:
Featherweight
Ultralight
Lightweight
Mediumweight
Podľa tohto údaju približne zistíte, na akú aktivitu je produkt vhodný. Čím vyššia gramáž a váha, tým hrubší materiál a teplejší produkt je. Na aktívne outdoorové aktivity ako napr. beh, turistika alebo aj lezenie určite treba zvoliť ultralight alebo featherweight kategóriu.
Niečo sme vynechali?
Toľko z našej strany :). Dúfame, že sme vám týmto testom priblížili materiál Cool-Lite a dúfame, že vám o produktoch značky Icebreaker budeme môcť aj ďalej takto pekne reportovať. Ak máte akékoľvek otázky, radi vám ich zodpovieme, stačí sa nám ozvať, najelšpei cez Facebook.