fbpx

STANOVAČKA SO ZAJOM: Spodné prádlo

SPODNÉ PRÁDLO DO SPACÁKA

Zdrojom tepla pri spaní v outdoore je naše telo, ktoré ohrieva vdzuch medzi ním a spacákom. Vrstva teplého vdzuchu funguje ako bariéra, ktorá nás chráni pred zimou. Pre pocit väčšieho tepla je dobré sa pred spaním v spacáku najesť. Trávenie a jeho proces spôsobí, že telo bude vydávať viac energie, čo sa odrazí na väčšom telesnom teple. Samozrejme, oblečenie je rovnako dôležité.

*** Spodné prádlo si môžete pozrieť v krátkom a prehľadnom videu na konci článku. ***

Zajo spodné prádlo

 

PRVÉ DOJMY ZO SPODNÉHO PRÁDLA

V našom „Zajo camping teste“ budeme používať prevažne merino spodné prádlo, ktoré bude rozdelené na letnú a zimnú verziu.

Letná verzia: Bjorn Merino T-shirt SS, Bjorn Merino Shorts, Mountain Socks Midweight Neo

Bjorn Merino T-shirt SS – krátke tričko zo 100% merina je príjemné na dotyk. Váži 136 g (veľkosť M), čiže skoro nič. Hneď ma zaujala neutrálna šedá farba a oranžové doplnky. Veľmi dobre to vyzerá. Ploché švy tričku zvyšujú komfort. Kedže sa jedná o vlnu, v spacáku by bude teplo a vydrží bez zápachu viac prespatí.

Starší model tohoto trička sme v tyger.sk použili na projekte Trojdňový výprask okolo Turčianskej záhradky200 km/10000 m+ a chalani boli celý čas „fresh“. 🙂

Bjorn Merino Shorts – spodná bielizen – trenky sú v podobnej farebnej kombinácii. Vážia 68 g a vďaka merino vlne bude teplo tam, kde má.

Mountain Socks Midweight Neo – ponožky čierno-šedej kombinácie sú v Zajo najpredávanejšie. Majú spevnenú chodidlovú časť a vyzerajú, že niečo vydržia. Fajn je antibakteriálna úprava a som zvedavý na Coolmax technológiu. Sú to 3-sezónne ponožky, ktoré najlepšie fungujú počas leta a pri vyšších teplotách.

Zimná verzia: Bjorn Merino T-shirt LS, Bjorn Merino Pants, Bjorn Merino Shorts, Mountain Socks Midweight Neo

 

Bjorn Merino T-shirt LS – tričko s dlhým rukávom je predĺžená verzia krátkeho trička. Na hmotnosti moc nenabralo, váži iba 172 g. Je príjemnej modrej farby. 100% merino vlna pomôže pri chladnejších podmienkach. Na dotyk príjemné a ani sa nechce veriť, že je to vlna.

Bjorn Merino Pants – a na záver spodky, resp. spodné nohavice šedo-oranžovej kombinácie zo 100% merino vlny. Ako u produktov vyššie, ťažko uveriť, že je to vlna. Vážia 178 g a sú naozaj  príjemné na dotyk. Guma je pevná a pružná. Tester bude v suchu, teple a bez zápachu 🙂 .

 

Uvidíme, ako nám letná a zimná verzia bude fungovať v aktuálnych podmienkach. Je možné, že budeme kombinovať pri chladnejších nociach. Keď bude veľmi teplo, vydržíme. 🙂

POUŽITÉ MATERIÁLY

Merino vlna – je 100% prírodné, priedušné, komplexné proteínové vlákno, ktoré sa dokáže prispôsobiť veľkým teplotným rozdielom. V lete chladí, v zime hreje a vďaka svojmu keratínovému základu neabsorbuje telesné pachy.


Vlastnosti vlny:

 • 100% merino vlna je ideálne prírodné vlákno na funčné spodné prádlo
 • Reguluje teplotu tela pomocou riadenej straty/udržania tepla
 • Príjemná na tele
 • Pot je prirodzene odvádzaný od pokožky
 • Možnosť prania v práčke


Coolmax®

Základné charakteristiky Coolmax materiálov, ktoré patria medzi najefektívnejšie materiály súčasnosti, sú nízka hmotnosť, vysoká priedušnosť a rýchle schnutie. Sú vyrobené z unikátneho hydrofóbneho 4-kanálového vlákna pre lepšie odvádzanie vlhkosti.

 

Kompletné parametre produktoch nájdete na stránke výrobcu TU a TU.

 

 

ZAJO VYCHYTÁVKY

Jedná sa o ultrajemné merino z Austrálie s AWEX certifikatom. Teda najprísnejšie ECO podmienky.

Treba si uvedomiť, že úplet 17.5 mic. / 150 g je tak jemný, že je to akoby “spotrebný tovar”. Je to daň za jemnosť. Diery sa pri používaní teda môžu dosť ľahko vyskytnúť. No ruku na srdce, videl už niekto niekedy horolezca, ktorý by mal na sebe merino bez dier? Bežne si na expedíciu ľudia berú cca 7 setov prádla – vedia prečo.

Ponožky Mountain Socks Midweight sú z Coolmax-u, takže aj keď vyzerajú byť huňaté a teplé, tak nie sú. Sú to ponožky určené na jar-leto-jeseň. V zime je v nich zima. V teple super odvádzaju pot a teplo.

 

VÝHODY

 • 100% merino vlna – prírodný materiál a Coolmax meteriály
 • ploché švy
 • nezapácha
 • elastické pásy
 • nízka hmotnosť

 

NEVÝHODY

 • tie zistíme pri samotnom testovaní

 

 

 

Komantáre

komentárov